Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Локализация през GSM 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 10:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Локализация през GSM
Бъркаш :)
В твоя пост ти говориш за съвсем друг тип LBS услуга за която са необходими съответно софтуерно осигуряване както в телефона така и в мрежовия оператор. В кратко процедурата за локализация се иницира от мрежовият оператор, като предизвиква комуникация между локализирания обект и всички околни клетки. Измервайки времезакъснението и отчитайки местоположението им се изчислява желаната позиция. Само че :) резултатите от това измерване се получават в мрежовият оператор, а не в телефона, освен това този подход струва адски много пари и няма български оператор който да го ползва - чувал съм че в германия се е ползвал някога ...
Изображение

Масовият и много по евтин метод (този който ползва и Гугъл) рзчита на нивото на сигнала и триангулиране според него.
В рамките града където наситеността с базови станции е много висока точността на този метод е достатъчно висока за да се ползва за различни М2М приложения.
Ето дори в горният пост с линка на тази опън комюнити база параметърът който присъства във всяка клетка на картата е сигнал.
Дори няма нужда да ти го доказвам - вземи който и да е андроид смартфон, изключи му GPS приемника и виж с каква точност те позиционира, именно по информацията кои клетки в момента чува и с каква сила.

А този регистър за София който беше публикуван беше в резултат на напъните на проф. Мишел Израел да докаже колко са вредни базовите станции, въпреки че за всяка построена има разрешение от ДНСК.


Пет Мар 14, 2014 5:16 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пет Май 27, 2011 8:25 am
Мнения: 134
Местоположение: Силистра
Мнение Re: Локализация през GSM
http://wallpaperbg.com/localizator/localizator-1.htm

_________________
Изображение


Пет Мар 14, 2014 5:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 2:24 pm
Мнения: 1765
Мнение Re: Локализация през GSM
Илкор,
първо почети малко и тогава бъди толкова уверен в изказванията си. Всеки телефон знае на точно какво разстояние от клетката е защото трябва да се синхронизира. Клетката изъчва и 8-те тайм слота докато приема 8 различни таймслота от 8 телефона. Тази информация я има както клетката така и телефона. Клетката казва с каква сила чува телефона и по тези данни телефона си променя изходната мощност. Ако клетката не му предостави тази информация той излъчва на максимална мощност независимо от приеманото ниво.
И за да повярваш на това което ти казвам намери произволен стар телефон от преди ерата на смартфоните и му влез в сервизното меню. Специално алкател и сименс дават всички параметри които те интересуват. Първите симбиан нокии имат даже много шарена графична програма която ти дава тези данни и ти рисува картинки.
А що се отнася до местонахождението на клетките - специално в Глобул имат на стената на техническия отдел една огромна карта на цяла БГ със всички клетки и техните номера. Със сигурност я имат и в електронен формат. Всеки фийлд инжинер има достъп до тези данни най-малкото за да може да отиде на ремонт.


Пет Мар 14, 2014 5:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 9:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Локализация през GSM
Баси как измери разстоянието до клетка, само по нивото на сигнала от нея... Ти си за нобелова награда :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Мар 14, 2014 5:53 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Мар 22, 2010 8:52 pm
Мнения: 328
Мнение Re: Локализация през GSM
Мери го. И му трябва на ГСМ-а за да работи. Но поне на старите сименс телефони беше с точност 500м.


Пет Мар 14, 2014 6:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 3:25 pm
Мнения: 5677
Местоположение: София
Мнение Re: Локализация през GSM
Vesko написа:
Мери го. И му трябва на ГСМ-а за да работи. Но поне на старите сименс телефони беше с точност 500м.


Това е по тайм адванса, а не по нивото на сигнала, бре!


Пет Мар 14, 2014 6:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 10:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Локализация през GSM
Не ме познаваш, така че не ми давай съвети :)
Много се чудих дали има смисъл да ти отговарям ... но ще се прежаля. Може пък да научиш нещо :)

Първо когато телефона (MS) е в айдъл режим, регистриран в мрежата той следи само Broadcast control channel-а (BCCH) на клетката (BTS) с най-силен сигнал. За да определи кой сигнал е най-силен GSM стандартът предвижда излъчването в контролният канал да става на периодично повтарящи се пакети, което позволява на приемника в телефона да следи и контролните канали на съседни BTS-и без да губи информация. Списъка на честотите на съседните BTS се излъчва в контролния канал. Това освен другото позволява и сваляне на режима на консумация до около 1 ma в idle режим - телефонът може да се настрои да пропуска определен брой фреймове и да спи през това време.

Това че същият BTS в същото време обслужва други MS (горе долу по описания от теб начин :) остава скрито за телефона. Той по никой начин не знае на какви честоти и кой точно си комуникира и с кой :) Възможно е ако няма в момента разговори през този BTS, да няма никакво друго излъчване освен това на BCCH. Единствено когато получи или той иницира разговор му се назначава свободен тайм-слот от честота обслужвана от текущия BTS (Dedicated channel). Само тогава телефонът вече се интересува от синхронизацията и останалите параметри на тази връзка. Докато MS е в idle режим единствената информация която получава e тази излъчвана чрез BCCH!!!

Ta, локализирането за което ти говориш става именно през Dedicated channel-a където телефонът има само право да излъчва за да може да се засекат времезакъсненията в синхронизацията. Но за да почне да излъчва той трябва да разполага със съответният софтуер който очаква команди от LCS компонента на мрежата. Този софтуер обикновено се добавя в телефона чрез SIM Application Toolkit и той се изпълнява в СИМ картата. Но както казах това е много скъпо решение и на практика е неприложимо за нашите стандарти. Иначе дава най-висока точност.

Заблуда е и че телефонът сам решава на каква мощност да излъчва. Още повече пък да реши да излъчва на максимална мощност :) Недай боже :) Още преди да започне да излъчва всяко MS регистрирано или не в мрежата получава въпросният BCCH в който се излъчва информация за максималното ниво на което му е позволено да започне излъчването. След като започне двустранната комуникация според нивата които получава от него BTS изпраща команди за коригиране на мощността. Обратно, телефонът рапортува нивата които получава от BTS-а за да може той да коригира и своята мощност. Така, че ВИНАГИ решението се взима от мрежата на не от телефона.

Колега, полезно е да прочетеш документацията на някой добре документиран GSM модул примерно MC55. Там на стр. 217 е описана информацията която се получава от BCCH. И се вижда точно стойността на параметъра максимална мощност за начало на предаване. Практиката показва че нашите оператори залагат висока стойност, но далеч не максималната.


А че информация за всяка клетка се предоставя до инженерите на компанията - ами това е очевидно :) Въпросът е че тя е конфиденциална и не се предоставя на всеки който каже че му трябва.

Не необходимо да се мери точното разстояние. Когато на едно местоположение вече е присъствало устройство което е записало GPS координатите си и нивата на всички клетки които чува (става дума за BCCH - само той е с непроменена мощност във времето) и тази информация е попаднала в базата не е проблем друго устройство да бъде локализирано ако се постави на същото или близко място чрез проста интерполация на текущите нива към тия от базата. Няма как с време-измерване да се определи разстоянието поради причините които посочих по-горе. Без телефонът да излъчва той няма как да измери никакви закъснения, "тайм-адванси" и прочие ...

Мога да направя демонстрация как работи QuecLocator-а на всеки имащ професионален интерес.


Пет Мар 14, 2014 7:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 3:25 pm
Мнения: 5677
Местоположение: София
Мнение Re: Локализация през GSM
Цитат:
А че информация за всяка клетка се предоставя до инженерите на компанията - ами това е очевидно :) Въпросът е че тя е конфиденциална и не се предоставя на всеки който каже че му трябва


Тъй, тъй. Адресите на сградите публични, а координатите, не. Бах маааму!!! :o А поддръжката използва ГПС, вместо адреса на сградата.

Цитат:
Без телефонът да излъчва той няма как да измери никакви закъснения, "тайм-адванси" и прочие ...
[/quote]

Че кой казва, че няма да излъчва. Нещо повече - сканира клетките.


Пет Мар 14, 2014 7:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 10:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Локализация през GSM
Телефонът не излъчва нищо! За какви времеизмервания говорим тогава?
Той единствено може да сканира честотите на контролните канали на съседните клетки.

Айде сега отворете и прочетете малко документация:
http://goo.gl/UlQnjw

Информацията която той получава от BCCH може да се види с две команди:
AT^MONI и AT^MONP
Къде виждате информация за каквито и да е времена?
Единствено при двустранна връзка (call in progress) има параметър timAdv който се контролира от контролният канал за синхронизация (SCH) и има задача да компенсира времезакъснението в синхронизацията между BTS и MS. И тук става дума за съвсем друг канал - Dedicated Channel на който се води двустранен обмен.

Дайте да говорим с факти, а не какво сме чули оня ден в автобуса на път за работа ... телефонът сканирал клетките като излъчва ...тц,тц,тц ....

Ето инфото от BCCH: (това са числата които другия колега е гледал в нетмонитор-а на старите телефони :) )


Прикачени файлове:
Коментар на файл: AT^MONP
monp.JPG
monp.JPG [ 55.72 KiB | Прегледано 4133 пъти ]
Коментар на файл: AT^MONI
moni.JPG
moni.JPG [ 92.09 KiB | Прегледано 4133 пъти ]


Последна промяна ilkor на Пет Мар 14, 2014 8:26 pm, променена общо 1 път

Пет Мар 14, 2014 8:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 9:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Локализация през GSM
ilkor а какво става, като си включиш телефона? Не почва ли да следи за клетки и да се регистрира да се знае еди-коя си сим карта е регистрирана към еди коя си станция. Какво ще стане, ако му дадеш команда на модула пак да сканира за клетки и да се регистрира към друга клетка, няма ли пак да обменят информация и така да имаш номерата на клеките и timAdv до всяка от тях?
Не знам как можеш да предадеш успешно номера на симкарта в твоя времеви слот, ако не знаеш timAdv и не си синхронизиран.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пет Мар 14, 2014 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 10:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Локализация през GSM
След регистриране телефонът няма команда с която да го накараш да сканира за каквото и да е. Той може да поиска инициране на двустранна връзка но за това си има правила. Не може самопроизволно да решава да комуникира с мрежовите ресурси. Той изцяло работи под управлението на мрежата. Представете си какво ще стане ако всеки телефон реши да излъчва когато му скимне?
Няма такъв филм. Който някога се е занимавал професионално по темата ще ви го каже.

Ако някой трябва да убеждавам в това просто аз съм до тук :)

В бейзбанда на телефона се обработва много повече информация, но тя не е достъпна за потребителя по никой начин. Единствено командите за мониторинг дават представа за информацията която се получава от мрежата и единствено тя е достъпна за потребителските приложения.
И както се вижда от документацията той разполага с номерата и нивата на приемане (RSSI) на съседните клетки. И забележете само на техните контролни канали. Друга информация не е достъпна.
Как да мери timAdv на канал на който никой не му е разрешавал да излъчва?
Телефонът няма ресурси, а и задача да следи целия мрежов трафик който достига до приемника му. Още по малко да си прави тестове с предавателя - абсурдно е дори да си го помисля :)

Ето едно сравнение на методите за навигиране, в което са включени и двата метода за които говорих:

Enhanced Observed Time Difference - това е с измерване на времезакъснението но забележете че се изисква специализиран съпорт от мрежата (както споменах)

CELL-ID LBS - това е измерване по силата на сигнала и ID клетките


Прикачени файлове:
Коментар на файл: GSM LBS
lbs.JPG
lbs.JPG [ 59.83 KiB | Прегледано 4121 пъти ]
Пет Мар 14, 2014 8:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 12:48 pm
Мнения: 6094
Мнение Re: Локализация през GSM
https://www.google.com/patents/WO2003010988A2?cl=en

_________________
main[-1u]={1};


Пет Мар 14, 2014 10:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 2:24 pm
Мнения: 1765
Мнение Re: Локализация през GSM
Илкор,
хубаво е, че си прочел някой дейташит и си послушал някоя лекция в унито ама си много далеч от истината. Я кажи на кой канал гсм-а се оповестява на клетката, че иска да се върже към нея? Какви са ограниченията от страна на клетката кой гсм може да се върже към нея? А какви са ограниченията от страна на гсм-а към коя клетка може да се върже? И как тоя гсм да каже на клетката, че иска да се върже към нея ако тя не му е назначила канал и тайм слот и той не започне да предава? И кой определя на коя клетка в кой тайм слот да излъчва и коя да слуша? Може ли да приема от една клетка а да предава на друга? Кой му определя фрикуенси хопинга и на кой канал му го предава?
Без да се засилвам да ти обяснявам цялата система и работата на беизбанда ще ти кажа, че преди 11 години бяхме сформирали екип и правихме гсм с 2 сим карти. Имаше купена цялата необходима апаратура както и тестер/симулатор който се прави на клетка. Машинката ни беше дадена от саджем щото с тяхно партньорство беше цялата работа. Шариниите бяха на ОМАП. Ако ти говори нещо. Тогава нещата не бяха като сега 1 чип и всичко в него. Радиочастта беше на няколко чипа целия протокол за комуникация с клетката и управлението на синтезаторите и коригиране на тайм адвенса се пишеше на ръка.
И за да не съм хептен голословен ще ти кажа, че изкарах половин година в един от гсм операторите и съм се находил по клетки и централи. Второто беше по малко като бройка.
Силата на сигнала зависи от антена, ъгъл, дали си в стая, на открито, отражения, дали минава кола, дали има листа по клоните на дърветата и каквото още се сетиш. Ако си завъртиш главата на 10 сантиметра сигнала ти ще избяга поне с 10 децибела.
И нещо любопитно дето се сетих от онея времена - нокиите чуваха до 1.5 бер при -106 дбм, алкателите 110-115 само саджемите докарваха 118-125дбм. Със сигурност съвременните телефони са поне 10 децибела по-зле.


Пет Мар 14, 2014 11:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 3:50 pm
Мнения: 1260
Местоположение: София
Мнение Re: Локализация през GSM
Цитат:
преди 11 години бяхме сформирали екип и правихме гсм с 2 сим карти.

Един малко офф въпрос: Докъде го докарахте този проект?


Съб Мар 15, 2014 12:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 3:25 pm
Мнения: 5677
Местоположение: София
Мнение Re: Локализация през GSM
ilkor написа:
Телефонът не излъчва нищо! За какви времеизмервания говорим тогава?
Той единствено може да сканира честотите на контролните канали на съседните клетки.

Айде сега отворете и прочетете малко документация:
http://goo.gl/UlQnjw

Информацията която той получава от BCCH може да се види с две команди:
AT^MONI и AT^MONP
Къде виждате информация за каквито и да е времена?
Единствено при двустранна връзка (call in progress) има параметър timAdv който се контролира от контролният канал за синхронизация (SCH) и има задача да компенсира времезакъснението в синхронизацията между BTS и MS. И тук става дума за съвсем друг канал - Dedicated Channel на който се води двустранен обмен.

Дайте да говорим с факти, а не какво сме чули оня ден в автобуса на път за работа ... телефонът сканирал клетките като излъчва ...тц,тц,тц ....


Ти хубаво сочиш документация, ама що от преди повече от 10 години.
И като си толкоз навътре в матриала, да ми кажеш това какво е:

Execution command allows to perform a quick survey of timing advance through top 6 neighbour cells.
AT#CSURVTA=1024
ARFCN dBm MCC MNC LAC cell TA
1004 -75 222 01 D5BD 5265 0
25 -81 222 01 D5BD 520F 11
15 -91 222 01 D5BD 5251 7
19 -93 222 01 D5BD 5219 12
12 -96 222 01 D5BD 5266 1
OK

Ако не си виждал, ето ти един съвременен ГСМ модул. Това до дясното ухо на Св. Иван е чип СИМ.


Прикачени файлове:
PC110215.JPG
PC110215.JPG [ 2.97 MiB | Прегледано 4060 пъти ]
Съб Мар 15, 2014 8:22 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни