Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Компаратор 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 5:18 pm
Мнения: 381
Местоположение: България
Мнение Компаратор
Имам проблем с компаратор - при бавно променящи се сигнали, като синусоида 0-3 V, се получава "chatter" - компаратора се задейства по няколко пъти. Идеята ми е да се ползва за сигнал от тахометър, който може да е импулсен или синусоиден, 4 до 50 Hz, +/-3 до +/- 60V.
Схемата работи добре с високи честоти - над 5 kHz, но при ниските има проблем, който се вижда на снимките долу. Проблемът е само при "бавни" сигнали, при square wave не се появява.

При пробване на V threshold high/low с DC сигнал, компараторът превключва на 2.3 и 1.2 V.

Захранването на компаратора e 12 V. На снимките изходът на компаратора е в жълто, сигналът на входа (след диодите) е в синьо.


Прикачени файлове:
scope3.png
scope3.png [ 212.74 KiB | Прегледано 1922 пъти ]
scope2.png
scope2.png [ 217.41 KiB | Прегледано 1922 пъти ]
scope1.png
scope1.png [ 193.12 KiB | Прегледано 1922 пъти ]
schematic.png
schematic.png [ 134.31 KiB | Прегледано 1922 пъти ]
Сря Окт 22, 2025 7:40 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Май 11, 2011 9:18 am
Мнения: 370
Мнение Re: Компаратор
Това сигур си го видял вече - https://www.ti.com/lit/ta/sszt122/sszt122.pdf .
На 3.3 волта и на инвертиращия вход какво се вижда?
Кондензатор 10-100 нано от инвертиращия към маса дали няма да подобри положението? Както и м-у захранващите пинове?


Сря Окт 22, 2025 8:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 9:21 pm
Мнения: 30753
Местоположение: София
Мнение Re: Компаратор
Хмм не е много нормално, но опитай да увеличиш хистерезиса, намали R46 .. но ... ако го чета вярно тоя ригол ти имаш DC офсет там има още на къде да расте напрежението, но имай в предвид че ако входното превишава това на ценера ти резистора за хистерезиса няма да има никакъв ефект.


Сря Окт 22, 2025 9:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 2:21 am
Мнения: 12826
Местоположение: София
Мнение Re: Компаратор
Както вече споменаха, филтрирай опорното напрежение.
Захранването на компаратора чисто ли е?


Сря Окт 22, 2025 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 9:19 pm
Мнения: 4464
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Компаратор
Това по скоро ми прилича на осцилация. Филтрирай както ти казаха опрното напрежение. Но по скоро капацитета на ценера да бърка положението.


Чет Окт 23, 2025 9:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 11:31 pm
Мнения: 10103
Мнение Re: Компаратор
ценерите искат ток, да кажем 2мА. погледни чаршафа на конкретния чарк.

тука се мотаеше един с харектериометър, може да го премерите.


Чет Окт 23, 2025 10:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 8:44 pm
Мнения: 3179
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Компаратор
Опорното трябва да се филтрира с кондензатор, или ако няма место - намали делителите да не са чак 1Mohm, а възможно най-нискоомни.

Ценера не ми е ясно каква я върши през тези 33к резистор на входа. Вместо ценер бих сложил клампиращ диод и към захранване.


Чет Окт 23, 2025 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 2:23 pm
Мнения: 3715
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Компаратор
Можеш да забързаш реакцията с кондензатор, паралелно на 100те кОма.

_________________
Хайде де!


Чет Окт 23, 2025 2:27 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 5:18 pm
Мнения: 381
Местоположение: България
Мнение Re: Компаратор
Смених R39/R108 с 50K резистори и това малко пооправи сигнала. Нямам предвидено място за кондензатор паралелно на R46, ще се опитам да залепя един направо върку резистора, който е 0402, за да видя какъв ще е ефекта.

Захранването на компаратора има 100n кондензатор, но не е много чисто. На следващата ревизия на схемата ще остава място за диод вместо ценер и кондензатор паралелно на R108 и R46.

Това е изходът на компаратора с 6Vp-p синусоида на входа. Над 3 kHz проблемът изчезва.

Сега остава да пробвам дали входът на процесора ще брои този "chatter" като валиден сигнал.


Прикачени файлове:
falling_edge_modified.png
falling_edge_modified.png [ 26.23 KiB | Прегледано 1781 пъти ]
rising_edge_modified.png
rising_edge_modified.png [ 26.77 KiB | Прегледано 1781 пъти ]
Чет Окт 23, 2025 3:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 9:21 pm
Мнения: 30753
Местоположение: София
Мнение Re: Компаратор
Нещо тотално не е наред там, това не може да е така ако имаш стабилен референс. Не може да го оставиш така. Намаляването на делителя има смисъл защото преди беше много високоомен, но причината да се случва това което виждаш е че или напрежението на - входа се вдига или това на + входа спада. Причина да с променя плюс входа надолу няма, там имаш ОВ и той реално трябва да се вдигне, което прави хистерезиса. Да пада - пък съвсем няма причина, то и а ама ...може да е резултат от превключването на компаратора, но това означава много куцо захранване. Друга причина е смущение ...нещо татлно е объркано, гледай си платката и захранванията.


Чет Окт 23, 2025 4:03 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 9:16 pm
Мнения: 434
Местоположение: I bin thinkin’ this bin Gurindji country. We bin here longa time before them Vestey mob.
Мнение Re: Компаратор
ToHu написа:
.. или напрежението на "-" входа се вдига ....

А сега викторини, някой път не мога да ви разбера дали сте прекалено изморени от работа, или нарочно давате полвинчати подсказки на младеШта,
сама да се сети. Бай Стив, ако държиш да sink -ваш ток през тоя 10к резистор(R41) след като се появи напрежение на изхода на компаратора, към 3.3 v регулатора
на напрежение, поне го прави към някой друг 3.3в регулатор а не към същия който ти храни Vref. ( докато собствения му фидбек реагира и синк-не тока, напрежението на
Vref ще се покачи краткотрайно)
ПС - Ценера на входа заедно с резистра си е напълно Ок - формира диоден клипер на 5 в за сигнала 60в дето иска да вкарва. Ако е обикновен диод вместо ценер, ще
трябва да му слага и батерийка последователно, иначе ще клипва на 0.7-1в .
Виж шоткито след него на мен ми е мистерия на 30в . Веднъж като отвори ценера , ще регулира линията на 5в .
ПСС - всичките другите неща дето се казаха за филтриране на входния сигнал с лоу-пас филтър , както и байпасен кондензатор към маса на Vref. да отвежда променливотоковата компонента
в ДЦ-то към маса, са си валидни.


Чет Окт 23, 2025 5:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 9:21 pm
Мнения: 30753
Местоположение: София
Мнение Re: Компаратор
Ами не знам д какво храни, но трябва да е нещо много куцо или маломошно за да мърда от тия 10 к. Да беше пуш-пул да кажеш е от превключването ама то е ОК. Но нещо точно такова се случва затова и му казах да си гледа схемата, реално кофти опроводяване прави подобен ефект. Ако двата резистора са захранени в една точка сравнително далеч от кондензатора на компаратора е съвсем възможно да има подобно поведение. Също зависи дали какво има след това, вход на контролер най-вероятно ама е малко гадаене....


Чет Окт 23, 2025 6:11 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 5:18 pm
Мнения: 381
Местоположение: България
Мнение Re: Компаратор
D10 клипва негативната част на сигнала до 0.2 - 0.3 V.

Референсът е стабилен доколкото мога да го видя със осцилоскопа, който имам. Обаче, когато меря референса със сондата на скопа, сигналът на изхода на компаратора е идеален.

Сондата е Rigol RP2200, с капацитет 17-23 pF, 10 MOhm.

Това е от 10 Hz синусоида, 6Vp-p на входа. Референсът е в синьо, изходът на компаратора е в жълто.


Прикачени файлове:
sinewave_10Hz_6vpp.png
sinewave_10Hz_6vpp.png [ 27.88 KiB | Прегледано 1660 пъти ]
Пет Окт 24, 2025 10:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 2:21 am
Мнения: 12826
Местоположение: София
Мнение Re: Компаратор
Пестенето на кондензатори води единствено до бели коси... :lol:


Пет Окт 24, 2025 10:14 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 4:45 pm
Мнения: 214
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Компаратор
R39 и R108 са много големи - трябва да са с поне 10 пъти по-малък номинал. И както вече са казали - задължително кондензатор (поне 0,1uF) между инвертиращия вход и маса. Наистина капацитета да D9 и D10 може да предизвика осцилации. Може да опиташ да го компенсираш с неголям кондезатор паралелно на R46. Капацитета му трабва да е такъв: хем да помага при ниски честоти, но да не влошава реакцията при високи.


Пет Окт 24, 2025 10:28 am
Профил YIM
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни