Отговори на тема  [ 17908 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412 ... 1194  Следваща
Новини от цивилизования свят 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 9:22 am
Мнения: 1511
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Pif написа:
Не можах да отворя статията и не знам какви глупости са писали...
Цитат:
> Да хакнеш Boeing 757 с тунер за 20 долара

Могат ли терористи да отвлекат самолет, като хакнат системите за управление? Възможно ли е да отнемат контрола от пилотите и да го манипулират от дистанция?

Въпросът става все по-актуален, след като екип от киберексперти към американското Министерство за вътрешна сигурност успя да проникне в авиационната радиоелектроника на пътнически Boeing 757. Експериментът е направен, докато машината се е намирала приземена на летище в Атлантик Сити. Той е част от проверката на механизмите за сигурност.

От Boeing твърдят, че пробив в системите за контрол на полета не се е случил.

Робърт Хики от вътрешното министерство на САЩ обаче говори за успешно дистанционно проникване през защитите на самолета, без съдействие отвътре.

По думите му, хакването на самолета е станало бързо и относително лесно. За целта са използвани „типични компоненти, които биха минали безпроблемно през проверките за сигурност на пътниците". Хики не уточнява какво е използвал при атаката, но сред тези инструменти биха могли да са прости и евтини като USB-тунер за телевизор, който струва не повече от 20 долара.

"Всеки човек с ТВ тунер може да следи чистите необработени данни за позициите и друга телеметрия директно от самолетите. Моделите за потенциални кибератаки никога не са предвиждали нещо подобно", предупреждава експертът Брад Хейнс.

Той извършва собствени тестове, за да открие слабите места в киберзащитата на самолетните системи. Според него, авиопроизводителите пречат дори на изследователите с добри намерения да проучат слабите места на машините. Увереността им в системите за сигурност никога не е подлагана на съмнение.
Дизайнът на 757 практически датира от 70-те години. Стотици самолети от този модел обаче все още се използват от авиопревозвачите. Сред тях - 9 машини се ползват от американските Военновъздушни сили за нуждите на дипломати и политици.

Един Boeing 757 е поверен на държавния секретар на САЩ. Такъв е и личният самолет на Доналд Тръмп, с който той се движеше често по време на президентската си кампания.

Най-новото поколение самолети са проектирани по такъв начин, че авиационната им радиоелектроника е защитена срещу хакване. 90% от пътническите самолети обаче не разполагат с подобна защита - възрастта на техните системи не допуска евентуален ъпгрейд. Машините Boeing 757 на американските ВВС например са 22-годишни.

Официалната позиция на Министерството за вътрешна сигурност е предпазлива.

Те уточняват, че опитите за хакване на самолета са се случили в изкуствена тестова среда - от статично положение на земята, а не по време на движение с огромна скорост, на няколко километра надморска височина.

Робърт Хики обаче разкрива съвсем различна картина: според него нито армията, нито авиокомпаниите разполагат с достатъчно добре подготвени екипи за поддръжка, които да са способни да разкриват киберзаплахите за самолетите.

При всички случаи атакуването на самолет във въздуха е много по-голямо предизвикателство от фиксирана инфраструктура. Тя изисква различен тип комуникационни канали. Сателитните комуникации на самолетите или други радиовръзки обаче също могат да се използват за извършване на атаки.

Навигацията на големите самолети преминава от наземни радарни системи към GPS, свързващ пилотската кабина директно със сателити - особено в критични части на полета, при излитане и кацане. По време на полет WiFi-мрежата в самолета също има връзка със сателитите, което дава допълнителна възможност хакери да проникнат в системите на самолета.

Това води до потенциално най-голямата евентуална заплаха от хакване - на практика отваря възможност за дистанционно поемане на контрола на самолета, изземвайки го от пилотите.


През 2014 г. Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) предупреди, че екраните, показващи на пилотите информация от критично значение в над 1300 самолети на Boeing, могат да примигват или дори да се изключват по време на излитане и кацане. Това би могло да доведе до загуба на контрол над самолета на височина, недостатъчна за възстановяване му.

Екраните, произведени от Honeywell, са уязвими и на WiFi, и на употреба на мобилни телефони в пътническия салон, и електронна интерференция отвън, включително от сателитни комуникации и метеорологични радари.

Самолетите, засегнати от този проблем, са пет версии на най-разпространения пътнически самолет в света - Boeing 737, както и Boeing 777. FAA дава 5-годишен срок на авиокомпаниите, за да заменят екраните с обновени модели, които не са податливи на външно влияние. Колко от тях вече са подменени, не е ясно: компаниите не са длъжни да дават междинни отчети.

Доста по-скъпо е да се отстрани слабост, открита в най-модерните и напълно автоматизирани кабини.

Смята се например, че пренаписването на един ред компютърен код в авиационната радиоелектроника би могло да струва около $1 млн. и да отнеме към година.


Тестването на радиоелектронните системи от производителите на самолети е ограничено до търсене на технически недостатъци в проектирането им, а не уязвимости спрямо хакване, където е налице интелект зад отказа на дадена система, казва Хeйнс. Той изтъква като пример възможността хакери да въведат данни, които да изглеждат правилни, но да изпълняват злонамерена цел.

Донякъде е иронично, че силно увеличената роля на радиоелектронното оборудване в следенето и контрола на основните функции на самолетите прави полетите много по-безопасни, като почти елиминира човешката грешка.

Когато тези системи бяха въведени за първи път през 90-те години, никой не е предвиждал възможността за външна заплаха като хакване.

От друга страна, компютрите, контролиращи системите за управление в полет на самолета, са програмирани да откриват дали подаваните им данни съдържат аномалии. В такъв случай те би трябвало да се изключват, за да могат пилотите да преминат към ръчно управление на самолета.

Например през 2009 системата за управление на полет 447 на Air France от Рио де Жанейро до Париж се изключва заради неправилни данни от инструмент, отказал заради заледяване. Екипажът е трябвало да поеме ръчен контрол над полета. Заради недостатъчна подготовка обаче той така и не е успял да овладее самолета. A330 се разбива в южната част на Атлантическия океан, при което умират 228 души.

Оттогава всички пилоти преминават през ново обучение, за да се гарантира, че ще могат да възстановят контрола, когато компютрите откажат. До момента обаче не се е налагало на нито един екипаж да се справя с последиците от пробив в системите от страна на хакер. Не съществува и тренировъчна програма, която да ги подготви за подобен инцидент.

Базовата предпоставка за защита в киберсигурността е, че трябва да се очакват всякакви заплахи и те винаги трябва да бъдат предотвратявани.

Но когато най-надеждните и защитени системи за сигурност, като тези на кибер-поделението на американската Национална агенция за сигурност, стават жертва на успешен пробив, авиацията изведнъж започва да изглежда като опасно лесна мишена.

Хейнс коментира: "Авиоиндустрията трябваше да обърне внимание на проблема с хакерите поне преди половин десетилетие. Ние изпреварихме времето си и те пренебрегнаха нашите предупреждения, с което само загубиха."

Употребата на хакерство за атаки срещу авиацията е пореден пример за нарастващото разпространение на т.нар. асиметрична война.

До преди години хакването на самолет би изисквало специализирано оборудване, струващо милиони долари и достъпно от ограничен кръг от производители. Сега обаче самолетите са близо до това да бъдат изцяло автоматизирани със системи, разработката на които е струвала милиарди. Злонамерените хакери обаче могат да ги атакуват с масово достъпни устройства - привидно безобидни, но всъщност смъртоносни оръжия от съвсем нов вид.

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Сря Ное 22, 2017 3:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 9:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Цитат:
Всички публикувани текстове и изображения са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на сайта без разрешение е забранено.

Не казвам че журналисите не преписват възможно най-жълтите фалшиви новини, но казвам е че е по-добре да се изтрие горното мнение, за да няма форума неприятности.
Private вместо статията можеше да сложиш снимка на лайно - резултата щеше да е същия без да се навлиза в юредически спорове.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Ное 22, 2017 3:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 9:22 am
Мнения: 1511
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Може да спиш спокойно, никой няма да закача форума. Копирал съм статията и съм посочил източник, а не съм се подписал като автор. Форумът като цяло и копирането на статията са действия с некомерсиална цел, поради което няма да бъдат нанесени щети на автора, а дори може да получи безплатна реклама.

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Сря Ное 22, 2017 5:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 2:24 pm
Мнения: 1765
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Както Тони каза някакви са оправдали някакви пари с глупости.
Няма как да хакнеш самолет през системи които не съществуват. Все още няма свързаност между самолета и интернет или сателитите. Някои самолети си предават телеметрията на двигателите през иридиум но това са само температура, вибрации, налягане и толкоз. Това няма нищо общо с интернета и са напълно отделни системи. Хващането на транспондера с тунера не ти дава никаква интересна информация освен височина, скорост и гпс координати. Това може да го видиш и на смартфона си. Същата тази информация се показва и на флайтрадар24 и можеш да видиш всички полети по света в реално време.
Има концепции за мрежа между самолетите и еър трафик контрол който се осъществява без гласови връзки. Всеки пилот си избира сам маршрута и еър трафик контролера му го потвърждава в реално време като целта е всеки самолет да лети директно по най-късия път към целта си без да обикаля по различни предварително зададени маршрути но това е засега в проектна идея и все още го няма. Първата стъпка ще бъде оборудването на всички самолети с транспондери дори и най-малките любителски. След това се изгражда наземна мрежа от приемници която да гарантира пълно покритие без радиосенки каквито сега имат радарите. Проблема над океаните ще се реши чрез двупосочна сателитна комуникация която все още няма.
Но тази система е още в идеен проект и не се знае кога ще бъде въведена. В Щатите се канеха до 2020 да е готова наземната част и да не пускат самолет да излети без транспондер. 22-25 да въвеждат експериментално управление през нея. В Европа още се чудят дали и какво да правят. Има идейно предложение но е далеч от осъществяване.
Като цяло празни приказки. Без да режеш кабели по самолета можеш само да заблудиш пилотите като им промениш ГПС данните и НДБ фаровете. Височина, компас и скорост не можеш да им промениш по никакъв начин. Със същия успех можеш да се направиш на еър трафик контролер и да им кажеш по радиото, че ги пренасочваш към ... еди си къде и им дадеш нов флайт план и им заглушиш радиото и телефоните. Така ще отидат където искаш без да хакваш каквото и да е било.


Сря Ное 22, 2017 11:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 1:48 pm
Мнения: 4906
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
дали са ги хакнали :)
колко му е да нарисуваш хОй в небето:
http://www.cnn.com/2017/11/17/politics/ ... index.html

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Ное 22, 2017 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 11:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Мии дори в селската тоалетна ги рисуват по-добре.
Те не били само нашите журналя да се чудят с к'во да ни баламосат.

П.С.: До неотдавна за мижави пари са изписвали "ЧРД, Говедо!" :)


Чет Ное 23, 2017 1:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 2:23 pm
Мнения: 3714
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
https://fakti.bg/technozone/272657-izob ... ogovoritel

_________________
Хайде де!


Сря Ное 29, 2017 3:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 9:21 pm
Мнения: 30686
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Мда, нищо общо с оригиналната статия : https://discovery.kaust.edu.sa/en/artic ... -for-sound която също не е съвсем точна и коректна : http://asa.scitation.org/doi/10.1121/1.4990010
Като цяло босе имат куп продукти, особенно ОЕМ такива които се възползват от съвсем същите принципи :)


Сря Ное 29, 2017 5:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 9:42 am
Мнения: 12097
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Айде на хардуера
http://it.dir.bg/news.php?id=26636843

по-същата логика може да се справим и с демографския срив / няма деца - ще си ги асемблираме. Те после ще ни диз/асемблират...


Чет Ное 30, 2017 10:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 9:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Ми то това е нещо съвсем реално. Технологиите са налице и в момента. Имам предвид за деца без секс и генно селектирани. Плашещо е някак си.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Ное 30, 2017 10:42 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 2:23 pm
Мнения: 3714
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
https://www.techgig.com/tech-news/Emplo ... ess-144488

_________________
Хайде де!


Пет Дек 01, 2017 10:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 9:27 pm
Мнения: 2011
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
http://news.bnt.bg/bg/a/v-avstraliya-zaraboti-nay-golyamata-litievo-yonna-bateriya-v-sveta


Пет Дек 01, 2017 7:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 1:48 pm
Мнения: 4906
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Новини от цивилизования свят

Мдам, след 5години очаквайте статия "австралия се чуди къде да изхвърли изчерпалите ресусрс си елементи от мега батерията, без да предизвика масово отравяне на населението". Ама на Мъск ще му е през кура, както и на сегашният премиер

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Дек 01, 2017 8:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 9:22 am
Мнения: 1511
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Ако ще заливаш света с хиляди твои батерии, най-логичния отговор на въпроса: "A после какво ще правите с тях?" е "Ба ли го... абе ше ги фърлим в нЕкоя река" :D

Или може би...
Цитат:
> Tesla's Closed Loop Battery Recycling Program (2011)

At Tesla we have been refining our recycling program for years. Before sending our battery packs to be recycled we can reuse about 10% of the battery pack (by weight), e.g. the battery case and some electronic components. In North America we work with Kinsbursky Brothers to recycle about 60 percent of the battery pack. In Europe, we recently started working with Umicore, and now that we are selling cars in Japan and the Asia Pacific region, we will soon have news about recycling in Asia.

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Пет Дек 01, 2017 9:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 2:21 am
Мнения: 12765
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Еб@ти коравия UPS... :D


Пет Дек 01, 2017 9:47 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17908 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412 ... 1194  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни