Отговори на тема  [ 214 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Следваща
Standby power supply 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Standby power supply
Чудя се как може да се захрани контролерче с много ниска консумация от мрежата...

Това ми изглежда интересно... Други идеи?

Целта е прилична ефективност на прилична цена разбира се.

Забравих да уточня, говорим за около 3V изходно напрежение и ток до 1mA


Нед Мар 01, 2015 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: Standby power supply
предполагам прочете че решението е патентовано, да не стане проблем ако го позлваш в нещо комерсиално.


Нед Мар 01, 2015 7:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4621
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Standby power supply
Ето ти друг пример:
http://www.circuit-finder.com/categories/led-and-light/led-driver/820/mains-operated-led-circuit-schematic

Аз съм правил нещо подобно преди няколко години и работеше ок, но задължително трябва да сложиш предупреждения по платката с тлъсти букви

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Мар 01, 2015 7:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Standby power supply
ToHu написа:
да не стане проблем ако го позлваш в нещо комерсиално.

не мисля да го ползвам в тоя му вид, пък и трудно бих могъл и да исках, защото липсват важни подробности относно компонентите, техния избор и т.н.

Н'бабане Гт'муан'га написа:
Ето ти друг пример:

Е тва си е линеен регулатор на всичкото отгоре и не е изолиран... Тия схеми с кодензатори, ценери/грец и т.н. са ясни, но в случая се интересувам от решения с кпд по-голямо от 1% ;-)

Колкото и да е странно кпд-то има зачение и то не говоря за глобалното затопляне. По стечение на обстоятелствата наскоро един комшия видял че продават от тия плафони с пир-датчици и давай да слагаме във входа. Обясних му че е напълно безсмислено да слагам разни китайски измислици дето идея си нямам колко харчат в стедбай но едва ли е под 1W. И то ги харчи 24 часа в денонощието. За същите пари има хубави LED-ве дето ще светят поне един часа с енергията дето хаби китайчето на ден без да свети.


Нед Мар 01, 2015 9:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: Standby power supply
Кондензатор 100 нано, някакъв резистор за всеки случай, ценер 5,6 волта.
Единият край на ценера е маса, другият през диодче - към електролит.
Нали това е прословутата схема за захранване на димер.
Ако консумацията ти е 1 мА, повече от 0,22Вт няма да харчиш. КПД към 2.5%. Или 5% - щото консумира през единия полупериод. Ако усложниш схемата - можеш да зареждаш електролита само в началото - да речем докъм 10-15 волта и после да прекъсваш връзката ценер-електролит. Според мене оригиналната схема ти е напълно достатъчна за случая.


Пон Мар 02, 2015 9:27 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:04 am
Мнения: 310
Местоположение: София,Стара Загора
Мнение Re: Standby power supply
Първата схема е миниатюризиран вариант.Срещал съм и трафчета на ~220 с вторична ~2.5 изчислени за продължителен режим на работа.Неудобството е по-големия размер,но ще се премахнат елементите в първичната част на трафчето.

_________________
phone: +359 2 8664724
mobile: +359 887 519959
Skype:stefanstefa
E-mail:stesys@abv.bg
http://stesys.eu/
1164 София


Пон Мар 02, 2015 9:51 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Standby power supply
мда, мисля си варианти с трафче, но честно казано не знам какво има на пазара и дали има изобщо нещо подходящо за малки мощности и малки размери.

На първо четене не намирам готови решения, което ми се струва странно. Всички говорят за интернет оф тингс, интелегентни къщи и не знам кво си. Един съвременен контролер ила нужда от 1mW максимум, а захранванията в най-добрия случай почват от 100 mW.


Пон Мар 02, 2015 11:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: Standby power supply
Какъв ще е товарът ?


Пон Мар 02, 2015 11:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Standby power supply
Последно трябва ли ти да има галванично изолиране или не? Сертификати?

Има едни AC/DC хибридни схеми, ROHM имат такива (->comet). Но не са изолирани.

Тия са подобни, но изолирани:
http://www.digikey.com/product-highlights/en/miniature-sip-acdc-power-supplies/50453

А това за 1мвт може и да е коректно за микроконтролера, ама то ако е само микроконтролер можеш да си го зазидаш в стената и без захранване - имам предвид че поне моментно ще ти трябва още малко ток - я за сензор, я за реле/SSR, я за комуникация. Иначе ще е за украса там.

А ако наистина ти стига 1мвт, слагай един панел от калкулатор.


Пон Мар 02, 2015 11:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Сеп 15, 2009 9:44 am
Мнения: 1034
Мнение Re: Standby power supply
На маломощните трафчета за 50 Hz проблемът им е, че се получава голяма бройка навивки от безумно тънък проводник. Понеже няма как да стане, трафче под 1 VА за 220V се намира трудно.
Затова трафче 1:1 оразмерено за 5-6V с най-малкия магнитопровод, който има. Пуска му се 2-3 мА ток с 47 нФ кондензатор + 1к резистор през първичната и два насрещни ценера на 4.7V накъсо преди греца във вторичната, едно LDO да обере пулсациите евентуално, и е готово.
Може и само грец, кондензатор и паралелен регулатор във вторичната, също става.


Пон Мар 02, 2015 12:11 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: Standby power supply
Смъкването на ~220В с кондензатор не би трябвало да хаби много енергия, защото токът ще е основно реактивен и не би трябвало да се отчита от битовите електромери. Изолацията може да се направи след контролера с разни оптрони, оптосимистори, реленца и т.н. За ток 1ма стигат 15нФ през грец.
А пир-датчиците могат да са много икономични. Самия сензор хаби някакви микроампери. Имам пирдатчик-аларма който се захранва с 9в батерийка и изкарва доста време. При тези датчици оптиката върши основната работа и много зависи на какви дървета ще попаднеш.
Но най-добре ще е да купиш една от китайските измислици и я измери - може пък китаеца да я е измислил вече тая измислица. При всички случаи твоето мислене ще е много по-скъпо от това на китаеца и едва ли чще ти се изплати. А и чуждия пример никога не е излишен.
И за нещо друго помисли - ако ти направиш датчиците, после при всяка повреда (па била тя и съвсем друга) , всяка баба във входа ще вика тебе.
"Ако направиш добро, рано или късно ще те принудят да го повториш". :)


Пон Мар 02, 2015 1:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Standby power supply
stefan63 написа:
Какъв ще е товарът ?

както казах контролер, който спинка през 99% от времето, демек ако не се омаже нещо консумацията трябва да е близка до нула.

gicho написа:
Има едни AC/DC хибридни схеми, ROHM имат такива (->comet). Но не са изолирани.

Тия са подобни, но изолирани:
http://www.digikey.com/product-highlights/en/miniature-sip-acdc-power-supplies/50453

Не стават 500mW собствена консумация е твърде много.

gicho написа:
А това за 1мвт може и да е коректно за микроконтролера, ама то ако е само микроконтролер можеш да си го зазидаш в стената и без захранване - имам предвид че поне моментно ще ти трябва още малко ток - я за сензор, я за реле/SSR, я за комуникация. Иначе ще е за украса там.

кондензатори брат ;-)


Пон Мар 02, 2015 9:15 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 866
Мнение Re: Standby power supply
Преди доста години в списание или някаква книга ми беше попаднало интересно решение за захранване на калкулатор от мрежата със галванично разделяне, използваха се просто три оптрона с фото диоди свързани последователно и се разчиташе на фотоволтаичния им ефект, верно КПД близко до 0, но пък е уникално просто и галванично разделено.


Пон Мар 02, 2015 10:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Standby power supply
Цитат:
кондензатори брат ;-)

За реле или оптрон ... май ще трябва да измислиш нов елемент - "кондензаторна лента", слагаш я на тавана паралелно на светодиодната и ще можеш да си светнеш от телефона за няколко секунди - докато намериш физическия ключ за ламБите...

Както и да е, пак не разбрах дали ти трябва изолация или не. Тексасците имаха интересно решение като стартъп верига на голямо захранване, ама не помня за кой чип беше. Нещо с високоволтов транзистор дето се пуска и спира в импулсен режим, да държи заряда на кондензаторите около здравословните нива.


Вто Мар 03, 2015 12:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Standby power supply
gicho, истината е че досега не съм правил нито изолирани, нито неизолирани... И тъй като съм бос в тая област съм готов да разуча повечко решения.
Все пак ако под неизолирано разбираш варианта с ценера и кондензатори, мисля че е ясен дори за човек само с обща култура, пък и доста добре документиран... Така че тоя вариант е ясен и няма кво да го коментираме.
Иначе по принцип си предпочитам излацията... все пак контролер, дебъг и т.н.


Вто Мар 03, 2015 7:32 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 214 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни