Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Фреза (мотокултиватор) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Аватар

Мнение Фреза (мотокултиватор)
Търся са си взема една градинска фреза. Дворът не е голям, 1 декар, но удобството си е удобство. Намерих една пловдивска фирми която продава такива. И тъй като нямам никакъв опит в материята реших да питам с какъв микроконтролер да търся :D иначе казано всякакви съвети около покупката и експлоатацията са добре дошли

https://www.gardenia-antana.com/produkt/motofreza-b4-3m

Вто Апр 20, 2021 9:12 am
Профил WWW

Мнение Re: Фреза (мотокултиватор)
Общо взето това е моделът, има го под различни марки с минимални вариации. Цената е около 600лв. с пълния инвентар.

За съжаление нямаш друг избор, освен ако не си решил да инвестираш 10х повече пари. Моят съвет е да намериш най-близкия до теб сервиз на подобна техника и да си го купиш от тях. Повярвай ми цените им не са по-различни от тези на "прИмоция" в големите вериги, но обслужването е. А че ще имаш нужда от обслужване ти го гарантирам. Аз миналата година си купих подобна, само 2 месеца по-късно даде проблем. И това не е само защото е китайски боклук. Сенокосачката ми примерно е хускварна, хем с двигател B&S т.е. уж няма нищо китайско в нея... но за последните 6-7 години поне 5 пъти съм я носил на ремонт. Но нямам проблем и нямам ядове, защото каквото и да стане я оправят. Даже последния път беше напълно безплатно, нищо че гаранцията отдааавна е изтекла. Просто се познаваме и те знаят, че съм им постоянен клиент.
Та така.. горещо ти препоръчвам да видиш кой сервиз до теб работи добре и те да ти кажат какво могат да поддържат. Защото не е само покупката, подобна техника трябва да можеш да я ползваш доста години и след гаранцията.

Вто Апр 20, 2021 9:48 am
Профил
Аватар

Благодаря! За този аспект не се бях сетил. Ще потърся сервиз наблизо, понеже къщата е на село и направо ще купя това което препоръчват/продават.

Вто Апр 20, 2021 10:00 am
Профил WWW

Просто всяка техника с ДВГ си иска поддръжка, ако не всяка година то на две задължително. Дали ще запуши карбуратор, дали направо ще се стопи, щото те всичките пластмасови, дали клапан ще залепне, абе все нещо става. По принцип не е ракетна наука, имам един комшия който сам си ги ремонтира... но като му затрябва някоя част и почва да реве.
А пък с веригите все повече ми писва. Е миналата година ми трябваха няколко уредчета на батерии и имаше някаква промоция на Raider R20 серията. Хем си знам че са калпави, ама цената никаква, повечето неща с 3 години гаранция, викам си кво толкова... Да де, тая пролет докато кастрех дръвчетата триона хвърли пешкира. Нося им го, съответно чакам щото те от своя страна го пращат на сервиз и след време ми се обаждат, че ще го сменят с нов. Стори ми се тъпо щото повредата е 100% механична, нещо вътре взе да преплъзва, ама не съм го отварял. Отивам да си взема новия аз - нямали налични. И ако не съм искал да чакам, можели да ми върнат парите. Викам вие парите за триона ще ми върнете, ама той е без батерии, както и част от другите уреди. Отделно имам зарядно и няколко батерии, които мога да си въртя. Ако взема друга марка сега трябва пак да купувам батерии и зарядно и те ще са само за един уред. Тъпо.
Изобщо то много хубаво звучи, че веригите връщат пари или подменят с нови. Но това ще е само в гаранционния срок, а после духаме супата...

Вто Апр 20, 2021 10:39 am
Профил

Eдин декар не е толкова малко за домашна градинка. Относно мотокултиватора - важна е не само техниката, но и почвата, която се обработва. Ако е песъчлива - вероятно всичко ще ти свърши работа, но ако е глинеста, ще имаш проблеми. Виж и съседите как се справят и дали са доволни от техниката, но с едно наум - човек обикновено е доволен от своите решения.
Относно конкретната фреза - такива китайчета ги има из цялата страна, макар понякога да са с различни имена. Поддръжката не много голям проблем. Проблемът е, че често се налага и освен това и каквито и старания да влагаш има вероятност да не върши работа, както ти се иска. Имах (и още я имам) една такава. Сега е с третия си двигател, всяко болтче съм го пристягал многократно, правил съм и подобрения, но рядко се е случвало всичко да и е наред. Отделно ефикасността на работата е малка и много време се губи (поне на моята почва). Ако има трева, тя се замотава около мотиките и трябва да се спира , за да се чисти. По-разумното е да се отеса първо тревата и след това да се фрезова, което пък е смешно. Ако искаш мога да ти дам моята фреза за цената на един двигател и да се пробваш. :D
От две години съм фен и ползвател така наречените навесни фрези. Мотичките се въртят от друга трансмисия, а не от тази на колелата. Ето малко клипчета за какво иде реч.
https://www.youtube.com/watch?v=v3UCTLjzf_M
https://www.youtube.com/watch?v=_V526qy7-wc
https://www.youtube.com/watch?v=cIzsHyT5I1M
В допълнение към горните гледки - мотичките се въртят бързо и правят тревата на попара. Не е необходимо предварително почистване.
Вярно е , че новите машини са скъпи - не чак над 10000лв, но 6-8000 (колкото една прилична колица на старо). Има вече и такива китайчета. Примерно HETCH (чешка марка). Цената е 1000лв, но не съм убеден в качеството. По чуждите форуми съм виждал лоши мнения. И в случая е важно качеството на поддръжката.
Още нещо - ако си правиш сметка на себестойността на продукцията , която ще излезе от този един декар - сметката със сигурност няма да излезе, но аз мисля, че не това е най-важното. По-важни са други неща и те не са едно и две.
Та аз си взех второупотребна италианска фреза, с неизвестна година на производство (вероятно над 30 години), с двигател , който се пали с въже, което се намотава на шайба, но е с истински 8.5 немски коня. Работната зона е само 50см, от което също съм доволен - мога да се муша и да маневрирам около дърветата и дуварите. Скоростите са само две - предна и задна, но повече не са ми нужни.
Като допълнение още една идея - моторна мотика - играчка за жени.
https://www.youtube.com/watch?v=rRKIUHi85Ow
Взех една такава с четиритактов двигател на Хонда. Жена ми сама си я пали и обслужва.
Успех в начинанието.

Вто Апр 20, 2021 12:33 pm
Профил

sthx написа:
От две години съм фен и ползвател така наречените навесни фрези.

И аз такава търсих, но на разумна цена не намерих. Излизат втора злоупотреба, но не се поблазних от перспективата постоянно да притягам болтчета или да е сдухана тотално...

Вто Апр 20, 2021 12:52 pm
Профил

Поправка на горното ми писание - чешката марка е HECHT.
Миро, риск винаги има, но аз изхождах от следните позиции. Ако е истинска машината, вероятността от повреди в трансмисията е малка. Е, и там може да се ремонтира - зъбни колела в България се правят. Двигателят , ако е от хубава марка е с ресурс 10000 часа. Като се има предвид, колко аз ще го натоварвам - примерно 100 часа докато мога да крача, 10000 часа са безкрайно много. Има 2-3 редовни продавачи на такива машинки в България. Цените на по-дребните второупотребни машинки са примерно 1200-2000 лв.
Продават се и две скопени версия на Grillo на цени до 3000лв (по спомен).
Има и китайски копия на Ферари на същата цена. Като това например:
https://www.home-max.bg/motoblok-emt-370a/
Предлагат го на няколко места още под различни имена и окомплектация.

Вто Апр 20, 2021 1:08 pm
Профил

Това с дискове отзад е по-добро, но са доста по-тежки. Скоро рентвах тук, ама това няма вдигане и взех по-малко с дискове отпред, определено малко зор му беше но с повечко упорство свърши работа.
А ремонта на тия играчки е прост, по-скоро частите. В момента и косачката и еджера са ми болни, но и двете са известни марки двигатели и в Амазон части бол, тъкмо чакам комплект гарнитури за да събера двигателчето на косачката и после е ред на еджъра.

Вто Апр 20, 2021 2:27 pm
Профил

Тежината е проблем само ако ще товариш...
Иначе навесната е доста по-удобна, защото винаги си на гуми и няма нужда да я вдигаш ако трябва да минеш по трева или по плочки.
С обикновената за да стигна и за да си я вкарам в бараката слагам гуми. После като я изкарам - обратно вадя гумите, слагам фрезите. А това упражнение си е тежко и неприятно.

Вто Апр 20, 2021 5:37 pm
Профил

Ами да ама на мен не ми трябва да я купувам, няма смисъл аз имам трева и ми трябваше за да обърна една зона от 200-300 кв което беше запустяла. Да ама това голямото няма качване. В пикап е абсурд, то по-малкото едвам го натоварихме във вана. Иначе за голямото може с ремарке, ама трябва да имаш пикап който да може да влачи ремарке, а и ремарке да рентнеш щото нямам къде да го държа и ... та минах с малката. Ако си гледаш разни неща може би има смисъл да си купи човек, но тук при нас почвата кофти само глина. Има насипана по-читава отгоре ама е 20-на см. тук таме цветя и храсти и другото тревица.

Вто Апр 20, 2021 6:33 pm
Профил
Аватар

То най-зависи от градината и начина на обработка. Тази от линка ми се види тежичка, но ако ще изораваш цялостно всяка есен и пролет - тя е минимумът. Инвентарът е ала-бала, купува се и отпосле ако ти затрябва.
Аз не съм привърженик на тоталното изораване, а на лехи в затревени пътеки. Освен еко-мекото - голямо предимство е, че можеш да се разхождаш дори като вали. Затова фрезата трябва да е доста по-повратлива и непременно със задна скорост.
Купих си за под 700лв от сервиз германче от Китай WEIMA WM600 което сега намирам предимно в Украйна. Побра се в багажника на колата без разглабяне. От сервиза казаха, че са представители за района, дадоха ми подробно описание и акъли. Добичето ме шашна, че като му наляха масло и бензин запали от половин оборот, и сега е така.
Проблем: типично за моя късмет при купуване на нова техника точно на десетия метър добичето запуши и спря да се движи. Оказа се, че ролката-обтегач се е развила, застанала накриво и затегнала. Смених я на място с една стара ролка от ангренажа на Гоуфо, още кара с нея, нищо че ми дадоха оригинална. Въобще бай китаец много несериозно се е отнесАл по въпроса, докато се усетя "засях" половината болтчета. Но моторът е пушка.

PS Нали знаете, че след известни моточасове на новата машина (10 в моя случай) се сменя маслото...

Сря Апр 21, 2021 8:55 am
Профил
Аватар

Това му е готиното на този форум, че каквото и да попиташ става на дисертация. Никога не съм предполагал, че копането има потенциал за толкоз наука. Определено чета с интерес!

Сря Апр 21, 2021 10:22 am
Профил WWW
Аватар

Ако ти дам Голямата мотика (като я вдигнеш - пази сянка), знайш ли колко бързо ще разбереш! :)

Сря Апр 21, 2021 1:03 pm
Профил

В тоя ред на мисля аз търся истинска мотика номер 3 или 4. Подчертавам истинска, т.е. ковано желязо а не заварена ламарина, по възможност с дръжка от липа

Сря Апр 21, 2021 1:43 pm
Профил

Тука Бонго е прав. :D Хубавите работи стават или от глад, или от зор.
Иначе машината за почвообработка трябва да е тежка. Колкото е по-тежка, по-малко ще подскача, работата ще върши както трябва, пък и по-лесно и с по-малко умора ще се работи. Виждал съм на видео японски по-големи култиватори (почти трактори) да орат сами, а човека ходи на няколко метра зад машината за всеки случай. Към машината, към която HCL се е насочил със сигурност има и рало, както и към първата моя. Пробвах да ора. Мисия невъзможна. Даже и не успява да одращи почвата, въпреки железните колела, които направих и тежестите, които намерих да сложа отпред. Приспособих миналата година ралото за антиката, с която се сдобих. Орането се получи, почвата се обръща, дълбочината е по-голяма отколкото с фрезата. НО е уморително воденето на машината. Отказах се. Орането не е за нашите мъничета. :)

Сря Апр 21, 2021 1:50 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща