Отговори на тема  [ 3287 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 215, 216, 217, 218, 219, 220  Следваща
новини от производителите на МЦУ-та... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Аватар

Мнение Re: новини от производителите на МЦУ-та...
Направо ме закопа с този коментар :) списъкът е малко или много директна рефлекция на интересите ми след метаморфозата от стартъп герой в корпоративен инженер... иначе казано с какво си поддържах интелектуално формата докато бях зает да правя пари за други хора. За аспектът с костюмите обаче не съм съгласен. Ако погледнеш годините ще забележиш, че някои от идеите са особено добри попадения (2012г например, още ме е яд, че като се отказахме с колегата да напускаме кораба майка не сложихме поне една-две GPU машини в мазето ей така да топлят плахоците). Има и пълни изгъзици разбира се, но доща от темите са в правилния момент, достатъчно преди вълбата да стигне хайп нива. Както казва едим мой познат, обаче една идея не струва и листа хартия на който си я написал. Всичко опира до реализация, а тя опира не само до можене, а и до големи топки или поне липса на алтернативи.

Вто Дек 07, 2021 4:47 pm
Профил WWW
Аватар

не му обръщай внимание на Нбабане-то, и той е в стартъпите - ама се прави на Дева :)

Вто Дек 07, 2021 4:53 pm
Профил
Аватар

Добре де, няма да си скачаме я :)
Не съм разбрал явно. Ама като видях плавния преход от дизайн към логистика и ми се изрисува картина която съм виждал преди... Иначе и аз имам такъв списък. То сигурно повечето хора тука имат по един.
Нещо от тия сбъдна ли се досега в крайна сметка? Но си прав, реализацията е трудното, иначе всички щяхме да отворим по една философска школа и да ни правят голи гипсови статуи за поколенията :D

Вто Дек 07, 2021 5:43 pm
Профил WWW
Аватар

Не, но всеки път се провалям на различен етап и по различна причина, което е един вид напредък :D И за да върви разговора направо казвам

2012 - FPGA based BTC miner
Тук бяхме тръгнали с един колега да напускаме Интел, малко след като ни купиха, и правихме планове не само да продаваме копачките, ами една малка част да заделяме да работят за нас. Преди няколко години същият беше сметнал колко сме щели да спечелим само от продажбата на BTC в различни моменти :) В крайна сметка избрахме сигурното. Кариерата в интел вървеше на бързи обороти, оставаше време да обикаляме света, работата беше интересна, а и от колегите имаше какво да се учи. Урокът е, че някои начинания не е добре да се отказват на 100%. 90% също е ок :)

2013 - FPGA based real-time fluid mechanics analyser for microreactors
Най-добрият ми приятел реши да се върне в Турция въоръжен с две докторски степени след като обиколи света и да революционира бранша. Малко остана да го последвам и да поема електронно-изчислителната компонента. Фирмата му и до ден днешен съществува и макар революцията да не се случи, аз съм оптимистичен, че един ден ще пробие. Тогава реших да се включа само като инвеститор и ако нещата потръгнат отвъд научно ниво да предприема следващата стъпка. Урокът е, че в някои назинания човек не бива да скача с главата напред. А може и точно обратното да е.

2014 - Shower head with embedded filter
Тук вече реших да бъда по-активен и докато работих в Интел основахме собствена фирма с първата ми съпруга. Направихме прототип и задвижихме нещата с производството в Китай, но в последствие пътищата ни се разделиха и не ми се занимаваше сам с дистрибуция и маркетинг, и така зарязохме проекта. Все още имам в мазата няколко стотин глави за душове за ужас на роднини и приятели когато им наближат рожденните дни. Години след това чух, че някаква българка в щатите е изградила добът бизнен върху същата идея, а тази годинавидях подобен филтър направен от Филипс и се вклюбих в реализацията, макар и нашият да имаше едно ниво на филтрация допълнително. Урокът е, че за подобни дейности се изискват минимум 3-ма, най-добре 4-ма. Така и да се откаже 1, работата се разпределя някак си.

2015 - NB-IoT IP
Тук не се разбрахме за дялове с по-възрастните колеги. В типичен немски стериотип бяха решили, че тези се разпределят според годините опит и аз като най-младият в колектива реших да се се отцепя. Проектът както се очакваше беше успешен и фирмата се продаде на един китайски конгломерат и съществува до днес. Урокът е, че пропиляни възможности в живота има много. И това е напълно ок.

2016 - FPGA accelerator for next gen mobile DNA sequencing
Това си остана на ниво case study, но беше изключително интересно поради естеството на работа. Миналата година правихме на малкият едни молекулярни изследвания и останах възхитен до къде е стигнала технологията. Струваха близо 1000е. Един ден ще струват 20е и това ще промени доста неща в диагностиката. Проектът все още ми е на сърце.

2017 - VR travel agency and experience showroom
Тук с един друг колега тръгнахме да правим от хобито си бизнес. Добре че се вразумихме на време, че идеята е лоша иначе щяхме да потрошим една камара пари навятъра. Технологията ще обърне бранша с главата надолу, но 2017 беше в самото начало и нямаше да ни стигнат парите да направим нещо смислено от нея. Урокът е че не всичко което лети се яде, както казва един мъдър съфорумник. Особено ако седнеш твърде рано на масата.

2018 - SDR enabled drone for cellular network analysis services
От това още не съм се отказал. Бизнесът с оптимизиране на мрежите тепърва ще се разраства заедно с 5G и 6G. Не е нещо от което се става богат, но е нещо от което може да се стане независим.

2019 - ML enhanced microscopic device for automated samples analysis
Тук за малко да станат нещата, макар и в доста по-скромен мащаб - автоматизирана врата за гаражи на паркинги. Но не успях да събера екип или по-скоро да предвидя достатъчно средства за да мотивирам правилните участници. Това ми беше много добър урок за бъдещи начинания. Хората се мотивират и имат нужда от различни неща. Намирането на правилната комбинация от интереси е по-трудно дори и от намирането на хора с подходящи технически умения.

2020 - semiconductor supply chain buffering and redesign services
Това беше по-скоро гимнастика за мозъка. Чудих се освен да инвестирам в Амазон от къде още мога да направя пари в задаващата се ситуация. Поне да бях инвестирал повече в Амазон, че сега с Гравитон и Прайм Видео направо избиха рибата

2021 - micro investments in logistic services for remote locations
Това го правих за един приятел, вкл. финансиране, но той се отказа. Защо? Виж 2012 г :) Урокът - всеки си учи сам уроците в живота.

Вто Дек 07, 2021 6:32 pm
Профил WWW
Аватар

HCL написа:
...

Мда... Интересно десетилетие си имал. Но всеки провал е спечелен урок. Ще ми е интересно някой ден в бъдещето ако се отвори шанс да поговорим наживо...

Вто Дек 07, 2021 7:30 pm
Профил WWW
Аватар

С удоволствие :) Аз съм се срещал с доста колеги от форума в София, но виждам, че и ти си някъде по чужбина. Другата година по лятото, живот и задраве, ще съм на гости за няколко седмици и ще се обад. Ако ли не, светът е виртуален...

Вто Дек 07, 2021 9:15 pm
Профил WWW
Аватар

От Чайната...
https://www.eetasia.com/starfive-starts ... -ip-dubhe/

Чет Дек 09, 2021 11:30 am
Профил
Аватар

Това да го пуснат като продукт, пазарът никак не е малък...

https://www.eenewseurope.com/news/radio ... -5g-radios

Вто Дек 14, 2021 12:41 am
Профил WWW
Аватар

Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
HCL написа:
Това да го пуснат като продукт, пазарът никак не е малък...

https://www.eenewseurope.com/news/radio ... -5g-radios

ами то си го има... верно че е пререлийз ама ако си от калибъра на ерискон/нокиа/самсунг/хъйвей/зте и др такива сигурно ще го намериш и на пререлийз ;)
то самото чипе няма да е много ефтино, но мисля че ФПГА-то което ще може да изпълни каналите с данни и отделно да прави МИМО антената ще е в пъти по-скъпо...

има от по-старите версии с 2 ТХ,2 Rx,един ORX(за наблюдение) канали и цифров предисторшън(DPD) на сносни цени
хем може с стнадартно xilinx ultrascale+ да си го ползваш

Чет Дек 16, 2021 1:29 am
Профил
Аватар

Мда, хубава работа. Мислех да купувам акции, но много ви порасна работата. Сега се чудя кога да взема на Qorvo. Нещата вървят на добре в бранша.

Чет Дек 16, 2021 1:49 am
Профил WWW
Аватар

HCL написа:
Мда, хубава работа. Мислех да купувам акции, но много ви порасна работата. Сега се чудя кога да взема на Qorvo. Нещата вървят на добре в бранша.

Това е повод да отворим друга тема - за акции и т.н. Какво ще кажеш за Skyworks, въпреки че и те скочиха много напоследък.

Чет Дек 16, 2021 9:45 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

HCL написа:
Не, но всеки път се провалям на различен етап и по различна причина, което е един вид напредък :D И за да върви разговора направо казвам

2012 - FPGA based BTC miner
Тук бяхме тръгнали с един колега да напускаме Интел, малко след като ни купиха, и правихме планове не само да продаваме копачките, ами една малка част да заделяме да работят за нас. Преди няколко години същият беше сметнал колко сме щели да спечелим само от продажбата на BTC в различни моменти :) В крайна сметка избрахме сигурното. Кариерата в интел вървеше на бързи обороти, оставаше време да обикаляме света, работата беше интересна, а и от колегите имаше какво да се учи. Урокът е, че някои начинания не е добре да се отказват на 100%. 90% също е ок :)

2013 - FPGA based real-time fluid mechanics analyser for microreactors
Най-добрият ми приятел реши да се върне в Турция въоръжен с две докторски степени след като обиколи света и да революционира бранша. Малко остана да го последвам и да поема електронно-изчислителната компонента. Фирмата му и до ден днешен съществува и макар революцията да не се случи, аз съм оптимистичен, че един ден ще пробие. Тогава реших да се включа само като инвеститор и ако нещата потръгнат отвъд научно ниво да предприема следващата стъпка. Урокът е, че в някои назинания човек не бива да скача с главата напред. А може и точно обратното да е.

2014 - Shower head with embedded filter
Тук вече реших да бъда по-активен и докато работих в Интел основахме собствена фирма с първата ми съпруга. Направихме прототип и задвижихме нещата с производството в Китай, но в последствие пътищата ни се разделиха и не ми се занимаваше сам с дистрибуция и маркетинг, и така зарязохме проекта. Все още имам в мазата няколко стотин глави за душове за ужас на роднини и приятели когато им наближат рожденните дни. Години след това чух, че някаква българка в щатите е изградила добът бизнен върху същата идея, а тази годинавидях подобен филтър направен от Филипс и се вклюбих в реализацията, макар и нашият да имаше едно ниво на филтрация допълнително. Урокът е, че за подобни дейности се изискват минимум 3-ма, най-добре 4-ма. Така и да се откаже 1, работата се разпределя някак си.

2015 - NB-IoT IP
Тук не се разбрахме за дялове с по-възрастните колеги. В типичен немски стериотип бяха решили, че тези се разпределят според годините опит и аз като най-младият в колектива реших да се се отцепя. Проектът както се очакваше беше успешен и фирмата се продаде на един китайски конгломерат и съществува до днес. Урокът е, че пропиляни възможности в живота има много. И това е напълно ок.

2016 - FPGA accelerator for next gen mobile DNA sequencing
Това си остана на ниво case study, но беше изключително интересно поради естеството на работа. Миналата година правихме на малкият едни молекулярни изследвания и останах възхитен до къде е стигнала технологията. Струваха близо 1000е. Един ден ще струват 20е и това ще промени доста неща в диагностиката. Проектът все още ми е на сърце.

2017 - VR travel agency and experience showroom
Тук с един друг колега тръгнахме да правим от хобито си бизнес. Добре че се вразумихме на време, че идеята е лоша иначе щяхме да потрошим една камара пари навятъра. Технологията ще обърне бранша с главата надолу, но 2017 беше в самото начало и нямаше да ни стигнат парите да направим нещо смислено от нея. Урокът е че не всичко което лети се яде, както казва един мъдър съфорумник. Особено ако седнеш твърде рано на масата.

2018 - SDR enabled drone for cellular network analysis services
От това още не съм се отказал. Бизнесът с оптимизиране на мрежите тепърва ще се разраства заедно с 5G и 6G. Не е нещо от което се става богат, но е нещо от което може да се стане независим.

2019 - ML enhanced microscopic device for automated samples analysis
Тук за малко да станат нещата, макар и в доста по-скромен мащаб - автоматизирана врата за гаражи на паркинги. Но не успях да събера екип или по-скоро да предвидя достатъчно средства за да мотивирам правилните участници. Това ми беше много добър урок за бъдещи начинания. Хората се мотивират и имат нужда от различни неща. Намирането на правилната комбинация от интереси е по-трудно дори и от намирането на хора с подходящи технически умения.

2020 - semiconductor supply chain buffering and redesign services
Това беше по-скоро гимнастика за мозъка. Чудих се освен да инвестирам в Амазон от къде още мога да направя пари в задаващата се ситуация. Поне да бях инвестирал повече в Амазон, че сега с Гравитон и Прайм Видео направо избиха рибата

2021 - micro investments in logistic services for remote locations
Това го правих за един приятел, вкл. финансиране, но той се отказа. Защо? Виж 2012 г :) Урокът - всеки си учи сам уроците в живота.

Ако искате да разсмеете Бог - разкажете му плановете си. :!:

Съб Дек 18, 2021 8:16 pm
Профил
Аватар

Grubi написа:
Това е повод да отворим друга тема - за акции и т.н. Какво ще кажеш за Skyworks, въпреки че и те скочиха много напоследък.

Skyworks и Qorvo са две компании, които отдавна са ми на върха на списъка за проучване. Надявам се да ми остане малко време през почивните дни и да им отделя внимание. Същото ваажи и за темата. Мисля да понапиша едно обобщение какво ползвам като източник на информация, стратегии, литература и да подържаме темата като обмен на идеи. Със сигурност ще е полезно. Ще опитам до края на другата седмица.

OVER много добре казано. На 15 бях убеден, че никога няма да се оженя тъй като е напълно безмислено. На 25, след като се ожених :), бях убеден че никога няма да имам деца, защото е безмислено. На 35 като се роди първото бях твърдо решен, че ще са поне 5. След второто, като видях какво значи "рисково раждане" вече не бях толкова убеден. Сега си мисля, че плановете са хубаво нещо, като интелектуално упражнение, после се случва животът :)

Пет Дек 24, 2021 5:11 pm
Профил WWW
Аватар

HCL написа:
.....
Сега си мисля, че плановете са хубаво нещо, като интелектуално упражнение, после се случва животът :)

https://youtu.be/Lt3IOdDE5iA?t=138

:-)

http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/

Пет Дек 24, 2021 5:39 pm
Профил WWW
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Intel

E-mail:stesys@abv.bg
http://stesys.eu/
1164 София

Съб Дек 25, 2021 11:44 pm
Профил ICQ WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 3287 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 215, 216, 217, 218, 219, 220  Следваща