Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Абе това с постоянната съставяща ми се струва че ще види сметката на перални,хладилници.....


Пет Мар 23, 2007 11:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
Ки4о написа:
Абе това с постоянната съставяща ми се струва че ще види сметката на перални,хладилници.....


идеята е само определен консуматор (по-мощничък) да се харанва полуфазно (боилер, ....)
ако обаче се включват 2 или повече - ако не са синхронизирани ... ефекта ще е малък ...

гениална идея #2:
пускаш допълнителни контакти на които подаваш "полуфазно" (тоя термин как ли го измислих) захранвано през мощен диод и включваш към тях печки, боилери, и всякакво дето не му трябва синусоида на входа (нагревател)

гениална идеа #3:
версия с 2 електромера (твоя и на съседа - баджанак):
същото като г.идеа #2 само че съсед#1 ползва четните полувълни а съсед#2 нечетните (общо у-е с тиристор ...) така при еднакво натоварване ще има минимални хармоници ... то може и да се изкара 220V на синусоида като едната полувъна минава през единия електромер а другата пред 2рия ...

...

май нямам кво да правя а мисла простотии :D


Пет Мар 23, 2007 1:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
Това със "полуфазното" няма ефект - имам 3кWh пещ която ми трябва да грее по-бавничко - сложил съм си диод и се кара на единия полупериод - за 1 час си навърта 1,5 квт., че ако не е и повече. Само дето UPS-a ми се сърди на това вмешателство (а и не само, ама той по-сериозно).


Съб Мар 24, 2007 9:03 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
Cekins написа:
Това със "полуфазното" няма ефект - имам 3кWh пещ която ми трябва да грее по-бавничко - сложил съм си диод и се кара на единия полупериод - за 1 час си навърта 1,5 квт., че ако не е и повече. Само дето UPS-a ми се сърди на това вмешателство (а и не само, ама той по-сериозно).


е то и аз бих че учудил ако имаше ефект :D

а иначе дори и да върши работа (при някой тип ел-мери) то смущенията щяха да са голям проблем!


P.S.
Нещо ме гризеше отвътре ... и сега (след 1ч :) ) като се замислих - откъде знаеш че реално консумираш 1.5 квт а не 2квт (примерно) :D
Нагревателя има нелинейно съпротивление и отдаваната мощност силно се влияе от темп.
ако приемеш (което изобщо не е така) че R е конст
то при "полуфазно" (Ueff = 110V) мощността ще е 1/4 а не 1/2
та .. проблема е че трябва да докажеш че нямаш далавера ... т.е да измериш реално консумираната активна мощност а не да се водиш от простата сметка 1/2 напрежение -> 1/2 мощност :idea:


Съб Мар 24, 2007 9:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Реотана (както и крушките с нажежаема жичка) само в първия момент,дорде загреят са нелинеен товар,след това ги приеми за R товар.Ако обдухваш реотана - съпротивлението ще се променя,но ако е пещ,където ако приемем че процеса е установен,може да се направи допускането за R товара.


Съб Мар 24, 2007 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
Ки4о написа:
Реотана (както и крушките с нажежаема жичка) само в първия момент,дорде загреят са нелинеен товар,след това ги приеми за R товар.Ако обдухваш реотана - съпротивлението ще се променя,но ако е пещ,където ако приемем че процеса е установен,може да се направи допускането за R товара.


надявам се че си наясно че т.н. R е твърде различно и зависи от темп. на реотана.
това - че след време темп. се стабилизира не означава че R е едно и също при 220V и 110V (еф. стойност!) щото темп. в никакъв случай не е еднаква :!:


Съб Мар 24, 2007 6:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Имах в предвид частния случай- конкретно напрежение,конкретна стойност на съпротивлението на реотана при някаква температура.Както е за печката.При различни напрежения съпротивленията на реотана ще са различни. На този принцип съм виждал уред за измерване на ефективна стойност - в стъклена капка заляти нагревател и термодвойка.Инертно но точно( е в зависимост от околната температура де :) ).


Съб Мар 24, 2007 7:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
най-простия начин е:

пълниш тенжера с вода и с нагревателче (тип руско) я заграваш докато заври (без термометър :) )
отчиташ колко е енергия е отишла според показанието на електромера

повтяряш опита като бързоварчето го захранваш през диод ... така когато заври ще е отделило същото количество топлина (е .. с някой друг ват повече поради загубите от топлообмена)
и ... отчиташ показанието на елетромера.

ако нямаш поне 30% далавера - идеята с "полуфазното" не струва :D

естественно електромера ти трябва да е на достъпно място (при мен е 4 ет. по-долу в закл. стаичка) и да няма други консуматори дето за бъркат "експеримента" :)


Съб Мар 24, 2007 7:27 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 29, 2007 1:41 pm
Мнения: 610
Мнение 
Вий за хармоници не сте ли чували?! За 200-та херца казвам де. Нали ще ви линчуват. Иначе, теоритично, с някаква електроника е възможно да се излъже електромера ама ще е доста скъпо и несигурно.
А най-ефикасният начин да спреш електромер е да намериш как да го обърнеш с главата надолу. Не съм сигурен дали действа и при електронните :)


Сря Авг 08, 2007 10:22 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Юли 10, 2007 6:31 pm
Мнения: 19
Мнение Re: КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ?
Antonini написа:
Ще се върти ли електромера с консумация от 200 Hz, или НЕ?

П.П

Междудругото някой знае ли дали по закон е забранено да ползваш в къщи уред който не е за 50 - 60 Hz ???


Мисля, че трябва да направиш точно обратното! При механичните електромери въртенето е в следствие от токовите на Фуко! Ако изправиш напрежението електромерът със сигурност няма да го отчита, но ще се промени пълното съпротивление на напреженовата намотка и тя със сигурност ще изгори!


Сря Авг 15, 2007 7:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
и как точно ще изправиш напрежението?


Сря Авг 15, 2007 8:31 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 4:07 pm
Мнения: 810
Местоположение: Сливен
Мнение 
zaphod написа:
и как точно ще изправиш напрежението?


Ти пък как .... ми сещам се за брадва , чук ,тесла и подходящ стенд за изправяне на напрежение . :D :D


Чет Авг 16, 2007 8:37 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 18, 2006 11:18 am
Мнения: 223
Мнение 
здравейте, по принцип за нагревателни уреди като боилери,печки и всичко което използва реотан,кпд му се повишава ако се захранва с постоянно напрежение а не с променливо .

В връзка с електромера аз си мисля друг вариянт какво ще кажете ако позвате само фаза от вашия електромер :),
а другата от комшията:)
имам предвид следното да използвате ток от 2 фази и с някакво импулсно вече да захранвате коснуматорите си на нормално напрежение какво мислите за това?


Чет Авг 16, 2007 12:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
MIPS написа:
здравейте, по принцип за нагревателни уреди като боилери,печки и всичко което използва реотан,кпд му се повишава ако се захранва с постоянно напрежение а не с променливо .


интересно, щом кпдто се повишава с прав ток, къде ли се губи енергията при захранване с променлив?


Чет Авг 16, 2007 4:59 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 18, 2006 11:18 am
Мнения: 223
Мнение 
ами има няколко причини, едната е че реотана се явява индуктивност,втори плътноста на тока за постоянен ток е по голяма от тази за променлив и има по ефективно използване на проводника:)


Чет Авг 16, 2007 5:33 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни