Отговори на тема  [ 64 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Основи на механиката - задвижване 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Основи на механиката - задвижване
Изнасям темата от тъпите въпроси, щото ми е важно да си запълня празнините в знанията, а там се губят нещата. От известно време ми се върти един малоумен, малко вероятно осъществим проект в главата, но както казах, ще използвам това за да си изясня някои неща. Та крайната цел е роботизиран телфер, манипулатор или друг вид робот (не съм решил още), за пренасяне на 15 кг товар на разстояние 2-3 м с разлика във височината.
Най-първичният проблем, разбира се, е правилното оразмеряване и тип на задвижващите възли. Естествено, не трябва да е прекомерно преоразмерено (и съответно скъпо), нито да е прекалено слабо и да не върши работа. Основното изискване е всичко да е максимално евтино и достъпно. Във връзка с това, едно подобно серво за играчки наистина ли може да дигне 130 кила, или да не разчитам много-много? По-добрият вариант ли е обикновено стъпково моторче с подобен редуктор?


Сря Дек 02, 2020 7:46 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
130кг според зависи ( на рамо от 1см. при това това е при блокиране - нулева скорост):

Stall Torque (8.4V): 130kg.cm

Няма да се изненадам да ги постигне - микро серво машинки за радиоуправляеми модели спокойно достигат 1-2 кг./см. Друг е въпроса колко време ще издържи.


Сря Дек 02, 2020 8:46 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
Винтоверт, на старо, без батерия, за 20 лева. Ползваш мотора с планетарния редуктор, евентуално и регулатора на оборотите, дето е в спусъка. Може и да не съм разбрал какво търсиш и да пиша глупости...

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Сря Дек 02, 2020 8:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
когато говорим за копие на копието, препродадено от нам си кой си по алито - не вярвай на нищо, и дори при първата поръчка да получиш някакви задоволителни резултати - не разчитай че с втората поръчка ще ти доставят от същото, често е различно

ако е марково серво от гарантиран продавач - малко по добре стоят нещата, но пак има много зависи, може да вдигне определени килограми, но колко време може да държи това натоварване, колко пъти може да го вдигне преди да се износи, при радио управляемите играчки много от тия подробности са пренебрегнати за сметка на размер/тегло, а и щото там не е нужно кой знае какъв живот, потрошават модела на всяко излизане и се прибират да ремонтират

трябват повече подробности но ако гониш живот на "повдигащия" двигател, т.е. да не ремонтираш и ти често - ориентирай се към нещо по-надеждно, планетарните редуктори по принцип имат дълъг живот, но пак зависи кой го е правил, при китайчетата може да се намерят и много добри неща, но често има изненади... трябва да се внимава

много мотори се продават със спирачка - ако трябва тия килограми да ги вдигне и да стои така дълго време да задейства спирачката вместо да кара на "мускул"


Сря Дек 02, 2020 9:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
Тези 130 килограма нищо не означават. Ако не ми вярваш на мен, питай Архимед как мести Земята.
Аз не разбирам от тези работи и не мога да ти дам съвет, но ако може да се поогледаш там където има инсталирани и да разпиташ хората.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Дек 02, 2020 11:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
Вдигането е лесната част, дай малко повече инфо за другата част от кинематиката, колко степени на свобода, по кои оси.


Чет Дек 03, 2020 12:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
Ей туй ?
https://instrumentistart.com/podemni/te ... v-zhe.html
Бях правил с нещо от сорта , да вдига чували с дърва на 2-3 етаж. С радио от Конрад за към 40 лв.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Чет Дек 03, 2020 8:03 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
nik написа:
когато говорим за копие на копието, препродадено от нам си кой си по алито - не вярвай на нищо, и дори при първата поръчка да получиш някакви задоволителни резултати - не разчитай че с втората поръчка ще ти доставят от същото, често е различно

напълно съгласен, тия китайски буклуци са пълен ташак. Бях поръчал едни дисплеи, първата партида бяха ок, на втората от 10 бр. само 2 работиха, уж производител. Като гледам описанието липсва много важен параметър - ток, при stall force двигателят е спрял и на практика източникът на напрежение е даден на късо. Сериозните производители на електродвигатели дават усилието в Nm като се упоменава как е измерено, примерно с 1 см рамо закрепено радиално на оста, дава се и мощността на двигателя във ватове/киловатове. при тия сервота трябва да се дава: мощност на двигателя, механично усилие на двигатля, предавателно число на редуктора и пределно усилие, което редуктора може да издържи. Всичко останало е прах в очите.


Чет Дек 03, 2020 8:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
nik написа:
много мотори се продават със спирачка - ако трябва тия килограми да ги вдигне и да стои така дълго време да задейства спирачката вместо да кара на "мускул"


Това е интересен въпрос - активния стоп на един (стъпков) мотор може ли да задържа колкото вдига когато се върти?


Чет Дек 03, 2020 12:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
по принцип стъпковите мотори имат най много сила при под определени обороти и в спряло положение, за предпочитане в цяла стъпка
https://www.researchgate.net/profile/Fa ... Sheets.ppm


Чет Дек 03, 2020 12:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
Абе дай първо изясни каква е целта :) Ако е за вдига щата част защо трябва да е стъпков, а дори и да е стъпков ако е критично да не падне се слага или спирачка или подходяща предавка, например червячна.


Чет Дек 03, 2020 3:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
Може да оптимизираш конструкцията като сложиш пружини или противотежест, така може да използваш два пъти по-слаб мотор, но моторът ще трябва да работи активно в двете посоки - за преодоляване на усилието от полезния товар и на празен ход - за удържане на противотежестта.


Чет Дек 03, 2020 4:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
На мен все още не ми е съвсем ясно каква е целта, иначе решения много,аз си представям някакви такива неща https://knightglobal.com/products/servo-systems/


Чет Дек 03, 2020 5:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
ToHu написа:
На мен все още не ми е съвсем ясно каква е целта, иначе решения много,аз си представям някакви такива неща https://knightglobal.com/products/servo-systems/


Това е супер. :) Дай ми насоки за моторчетата, които го движат


Чет Дек 03, 2020 9:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Основи на механиката - задвижване
От'де тръгнахме докато стигнем до една гарсониера пари :)


Чет Дек 03, 2020 11:42 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 64 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни