Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
USB hub на чип 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: USB hub на чип
Сигурен ли си, че искаш да го направиш точно с тоя хъб чип? Той е single transaction, което никак не е добре за скоростта и латентността на трафика, особено за изохронни устройства. Такава архитектура са най-простите (евтини) хъбове, то и в даташита му пише че е такъв за да се постигне ниска цена.
Ако си тествал вече и те устройва, сигурно и така става - просто натъртвам за да няма изненади. По-приличните хъбове са multi transaction translation - MTT. Мисля че дори евтиния GL852 е такъв, а е само 30 цента по-скъп.
Гледам имат и GL852GX, който изрично пишат че има клок изход - 1 или 2 в зависимост от корпуса. Пак е MTT: http://www.genesyslogic.com/en/product_view.php?show=23


Нед Ное 22, 2020 9:44 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: USB hub на чип
Много благодаря за уточнението, не бях обърнал внимание. Не, не съм тествал дали ще върви всичко заедно. Надявам се да стане (надеждата си отивала последна)- двата серийни порта ще имат сумарен трафик от 640 БАЙТА/сек, най-много до 1К, а на двете камерки заедно и USB1.1 им е много. Пък и да не се получи с камерите, кабелите им ще може да им се преместят на друго място (или в истински USB2.0 hub). Вече ако тотално не станат нещата, ще търся вариант и с GL852G или друг чип, съответно и друга платка.


Нед Ное 22, 2020 12:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: USB hub на чип
Странни камери ще са тия, дето 1.5 мбит/с им стига на двете 8O - може би 8х8 резолюция :) Ама ти си знаеш - ако са прости 0.3Мпикс (640х480, VGA) са поне 300Кила-байта на фрейм, т.е. двете "спокойно" ще се съберат на full-speed (12мбит/с, усб 2.0) на около кадър/два у секунда. Но може би ще правиш единични капчъри "от дъжд на вятър" - е тогава вече всичко е 6...


Нед Ное 22, 2020 5:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: USB hub на чип
@gicho - не вдявам много от видео ама писах денска по една друга тема и в друга връзка - та с ония usb екстендъри пуснах уеб камера на 30 метра кабел. Екстендера някак си успява да преточи "някакви" данни а камерата явно се усеща че няма достатъчно трафик и сваля на 3-4 кадъра в секунда с много ниска резолюция.


Нед Ное 22, 2020 9:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: USB hub на чип
1.5 Мб не е никак малко, при камерите зависи първо от фрейм рейт, след това от компресия и резолюция. Ако камерата работи на 12.5 FPS което ако е само за наблюдение е достатъчно много камери реално се настройват на 7.5 fps. Аз лично съм противник на ниския фрейм рейт защото след това не можеш да извлечеш почти нищо полезно, а по закона на Мърфи това което ти трябва винаги е с кофти качество :) Отделно зависи дали камерата предава интерлейсед или прогресив, и отделно резолюцията. За мониторинг цели всичко над 720P е малко безсмислено ако говорим за камера която не е широкоъгълна или 180/360 градуса. За записа е въпрос на баланс, отново фреймрейт, компресия и резлюция. В много случаи е по-добре да имаш по-висок фрейм рейт и ниска компресия от колкото по-висока резолюция.


Пон Ное 23, 2020 2:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: USB hub на чип
Бе то тъй де, ама компресия в уеб камерите е рядкост, та мисля че в случая няма да има - ма знае ли човек. MJPEG преко сили, и то ако човек внимава много като избира.
Както и да е - включих се щото усетих че има някаква "неяснота", ама колегата си решава. Аз бих намерил хъб с тоя чип и бих забил двете камери и уартите - да се тества докато направя платката.


Пон Ное 23, 2020 8:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: USB hub на чип
Хммм аз явно съм чел недочел, бях пропуснал факта, че се говори за USB камера ... има такива с компресии, не малко, ама тия масовите не са от тях, иначе Lumenera и др. от сорта които са за индустриални и научни приложения си имат и компресия.


Вто Ное 24, 2020 12:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: USB hub на чип
Тони - ти все си мислиш за професионална техника. Тая за която говоря я купих за 15лв. от Технополис и някак си успява да показва нещо с много лимитиран трафик. Просто си смъкна и резолюция и брой кадри. Че даже от време на време почва и черно-бяло да показва. За съжаление на мен това не ми върши работа за там където го мислех и концепцията се промени, ама изпълнението за сега чака по-добри дни.


Вто Ное 24, 2020 8:30 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: USB hub на чип
Да уточня, че се заформя дискусия: няма да се предава видео с тия камери. Ще се правят снимки- не повече от две за секунда и то през някакъв период, а и в различно време за двете камери, не едновременно.


Вто Ное 24, 2020 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: USB hub на чип
Cekins написа:
Тони - ти все си мислиш за професионална техника. Тая за която говоря я купих за 15лв. от Технополис и някак си успява да показва нещо с много лимитиран трафик. Просто си смъкна и резолюция и брой кадри. Че даже от време на време почва и черно-бяло да показва. За съжаление на мен това не ми върши работа за там където го мислех и концепцията се промени, ама изпълнението за сега чака по-добри дни.

Сигурно е изкривяване, ама всеки път ще е я на 3-ти март, я на Коледа или друг празник, и все най-куцата камера, или ще е изгоряло осветление или ще вали сняг на парцали.... та вече съм на принципа по-добре клиента да се откаже, отколкото да правим компромиси, не че преди правех много ама при аналоговите камери нямаше такива фрапантни разлики като при цифровите, а и без това за мен вече е страничен бизнес.
Какво искаш да гледаш ти, ще ти измисля нещо, а може и да има нещо в склада което да е за подаряване, то със сигурност има, но трябва и да се намери :)


Сря Ное 25, 2020 5:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: USB hub на чип
Заварка искам да гледам :) За сега концепцията е със уеб камера и в HMI-то на машината. Преди бях с HMI дето поддържа само USB камера, обаче разстоянието HMI-камера е около 15-20 метра. Като дойде пак реда да го правя тоя робот, ще му сложа HMI дето поддържа уеб камера. Идеята е да може заварката да се гледа на екрана, щото иначе ти се разказват игрите да зяпаш половин час. Изпогоряхме целите - освен дето се обличаме целите ами и почнахме да се мажем с Нивеа слънцезащитен фактор 50 по лицето. Маската помага да не ослепеем, ама лицето пак изгаря.

То това е по-скоро заваръчна колона-робот - може само линия и цилиндър да заварява, ама нашите неща са по-скоро единични бройки и са големи - няма как да се направи технологично всичко да е еднакво, а и такива големи железа трудно се подготвят "перфектно" за заваряване с телоподаващо. Клипчетата с такива машини, дето се въртят из тубата, са само добро пожелание след години практика и перфектни условия. Ама с тоя матриал дето го имаме нема начин. Та се налага заварчика да гледа постоянно и да коригира в движение параметрите на заваряване - не само на заварачния апарат, ами и скорости, подаване, ширина на зигзага и т.н.


Сря Ное 25, 2020 8:29 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: USB hub на чип
Това си е направо проект за камера със сътветните алгоритми, да махаш искри и пушеци - които не искаш да виждаш. Предполагам трябва и сериозна динамика, при такива преходи от тъмно в светло.
Пробвал ли си с аналагова камера, с добра оптика -може би все още се намират по-евтини варианти отколкото цифровите? Трябва да погледна дали по нашите рафтове няма нещо залежало се...

Много интересно приложение...


Сря Ное 25, 2020 9:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: USB hub на чип
Пушеците не са толкова страшни. Динамика - по скоро не - даже мисля да сложа тъмно стъкло. Преходи има само два и първия е важен - от тъмно към светло. Една заварка може да трае над половин час без спиране. Все пак нали това е идеята на робота. Трябва да се вижда ваната на заварката - другото не е интересно. Примерно мухите като влизат вътре и се изпаряват на секундата е интересно ама няма отношение към основната цел. Не питай защо, ама направо се навират в пламъка...


Сря Ное 25, 2020 10:33 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: USB hub на чип
Cekins написа:
...Динамика - по скоро не - даже мисля да сложа тъмно стъкло...

Сложи самозатъмняващо се - като на маските с автоматично потъмняване...


Сря Ное 25, 2020 10:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: USB hub на чип
Значи към проекта се добавя и глава за "поведение на насекомите при заварка". Звука, светлината, пушека, миризмата - ги привличат сигурно.
Високоскоростна камера, плюс такава може с отместен спектрален диапазон - че да виждаш точно каквото ти трябва. Идеята за филтър също не е лоша.

Ама с тия идея камерата ще стане по скъпа от заваръчния апарат...

Можеш ли да сложиш нещо снимано с добър телефон на dropbox или youtube? Няколко минути примерно.

Това с динамиката ми дойде на ум - защото като са снимали първите ракети, там има такива огромни контрасти - примерно тъмен фон и страшно ярката газова струя от соплото - и пак се виждат всички детайли, което е важно за инженерите - за да видят какво се чупи по време на изстрелване


Сря Ное 25, 2020 11:03 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни