Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
USB hub на чип 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: USB hub на чип
Cekins написа:
Стават грешки ... При мене обикновено във версия 7...

Версия 1 е, обаче когато не греша- това е правило, по дифолт, никой не забелязва. Но като сгреша 8O ама как така? защо? Какво стана? Ще може ли всичките платки да преправиш?
За очите- и аз съм от 2-3 години така, без лупа и микроскоп съм за никъде. За сега не треперя поне :) , за всеки случай спирам кафето. А и си запушвам устата, че какви думички напират да излязат, а покрай мен са едни възпитани програмисти, не става да съм толкова открит....

Цецо написа:
Да обърнеш D+ и D-, Тx и Rx, MOSI и MISO е задължителна стъпка на всеки развой...


По принцип така става, внимавам за други неща, а тези са елементарни, пляснал съм ги и не съм ги погледнал повече.


Пет Окт 16, 2020 3:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: USB hub на чип
така е, когато нещата работят никой нищо не казва. но имаш ли грешка веднага се почва - къде си гледал, ама как така, ама ще чакаме още седмица или месец, ама колко ще струва
как ще ги оправим (повечето знаят прекрасно че ТЕ НЕ МОГАТ ДА ГИ ОПРАВЯТ, но ти можеш в извънработно време...) и така


Пет Окт 16, 2020 7:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: USB hub на чип
Голям майтап е, когато менажиращия проекта е повече софтуерист, отколкото хардуерист. А в последно време това е тенденцията. Та на тия меките, мисленето им е - грешка, ок, оправя се с малко писане... Как да му обясниш, че грешка всъщност значи, нови платки, ново насищане, месец, два, купища пари в кофата и т.н.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Окт 16, 2020 8:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: USB hub на чип
Най-лошото е когато е някой паток/патица с разбирания за ред и дисциплина, т.е. цивилна старшинка - която обикновенно "разбира" от гледане на деца и домашни ремонти, но нищо откъм електрониката. И тая старшинка е дружка с финасовия / ТРЗ отдели на фирмата... чудесен повод да им теглиш една майна и да отидеш на почивка.


Съб Окт 17, 2020 11:17 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: USB hub на чип
Колко скъпа и фирмена техника работи с по някоя "ретушираща" жичка по платите... :lol:


Съб Окт 17, 2020 11:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: USB hub на чип
Цецо написа:
Как да му обясниш, че грешка всъщност значи, нови платки, ново насищане, месец, два, купища пари в кофата и т.н.

Казваш му, че ще правиш рефакторинг на платката... :D


Съб Окт 17, 2020 8:15 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: USB hub на чип
Лошото е, че когато платката е с повече от два слоя, рядко има вариант с жичка.


Нед Окт 18, 2020 9:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: USB hub на чип
Платката от темата за AD74412 трябваше да е на 4 слоя, макар че вътрешните трябва да са захранващи. Като цяло не е кой знае колко сложна, но щеше да стане доста по добре ако я бях направил на 4. Добре че я направих на два - да мога да си поправям по-лесно грешките. Особено едната ми грешка е толкова тъпанарска че няма на къде повече и за корекцията и е половин час хирургия. Ама така ще си заминат - първа версия е все пак.

Та аз умишлено точно за това се изсилих и я направих двуслойна - да мога хем по евтини да са първите бройки, хем ако се наложи някъде да пускам по-лесно жички.


Пон Окт 19, 2020 5:46 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: USB hub на чип
Ще ползвам темата на колегата да попитам:
Смятам да сложа на една платка два броя CH340G (USB->RS232) и FE1.1s (4 port USB2.0 hub). Съответно, за трите чипа ще трябват и три кварца по 12МХц. Та питането ми е: дали ще станат нещата, ако свържа заедно входовете Xin на чиповете и им подам сигнал от външен генератор на 12МХц и съответно какви трябва да са нивата?


Чет Ное 19, 2020 7:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: USB hub на чип
За CH340G в PDF-a си пише, че може с външен генератор. Виж на стр. 4, ред 4 след т. 5 (Application notes).
Нивото зависи от захранването - дали е 3.3 или 5V.
За втория чип не е указано и е написано мъгляво. Евентуално на него може да се сложи кварц и да се използва той като генератор,
а на изхода му да се сложи бърз компаратор, който да формира и праща 12-те MHz към двата CH340G.

П.С. Намерих по-подробен PDF, в който пише, че XI е и вход за външен генератор:
Виж стр 6., трети ред на таблицата в атач-а, като сложа URL линк заради процентите го реже.


Прикачени файлове:
FE1.1s (B) Data Sheet 0.7.pdf [757.08 KiB]
164 пъти
Чет Ное 19, 2020 8:55 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: USB hub на чип
Аз видях, че е супермъгляво описано и за двата чипа. В повечето случаи XI си е вход и няма причина да не може да работи с външен клок, но защо, каква е ползата? Спестени 2 кварца?


Пет Ное 20, 2020 12:03 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: USB hub на чип
Три кварца са с по два кондензатора около тях- два броя CH340G + един FE1.1s ще са на платката. Притесненията ми са дали входовете на чиповете са 5В съвместими.
Спрял съм се на следното решение (след среднощен размисъл) :
1. Няма да слагам специализиран клок-генератор на 12МХц.
2. Същата платка е добре да може да комутира напрежения по двата клона на RS232 (RX и ТХ на CH340G) интерфейсите, които ще имат конвертор към RS485.
3. Схемната реализация на RS485 (в полудуплекс) изисква допълнителен инвертор за управление на режима предаване/приемане, т.е. ще има 74НС14 (шест инвертора)- за двата RSa- два инвертора. Остават 4 свободни, от които на трите ще дам накъсо входовете, а изходите им ще отиват към съответния Xi вход.
4. От сайта на Microchip изрових 14 краков PIC- PIC16F15323 (има го в Комет за лев и пе'есе), който е с вграден осцилатор и може да се пусне направо на 12МХц (24МХц след PLL). Като полезно допълнение към него има вграден един допълнителен модул- CLKR (Reference clock output module) и с помощта на PPS (Peripheral pin select) модула сигнала от вградения осцилатор може да се изведе на произволен пин на процесора. Този сигнал смятам да го закарам на окъсените входове на 74HC14. Останалите изходи на PIC-a ще управляват захранванията.
Усложни се малко схемата и затова се притеснявам дали концепцията ми ще проработи. Тез дни ще начертая цялата схема и ще я пусна в отделна тема за мнения. Отделно от това, най-вероятно, ще са ми нужни съвети за опроводяването на USB сигналите на самата платка, тъй като досега не съм се сблъсквал с такова нещо.


Пет Ное 20, 2020 10:18 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: USB hub на чип
За USB-то няма кой знае какво, просто диференциална двойка, трябва максимално добре да се доближиш до необходимия импеданс, да няма прави ъгли по завоите .... То именно с подобни сметки се започва, когато се прави дизайн на стека. Ако имаш само това е добре, но ако трябва да съвместиш 90ома, 100ома и други работи става сложно и противоречиво. Ако платката мислиш да е двуслойна, малко трудно ще стане по сметка...

То не е лъжа, един кварц струва повече от USB хъба :D


Пет Ное 20, 2020 10:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: USB hub на чип
Не е ли по-лесно да ползваш сдвоен конвертор usb към два ком порта? Или хъба ще има и други функции?

Edit: WCH имат такъв чЕп - CH342, даже и кварц не иска. Само нещо не го намирам по дистрибуторите.

Edit2: има доста двойни - FTDI разбира се, на силабс CP2105 - гледам го $1.57 в дижикей-я (пак не иска кварц), cypress/infineon имат CY7C65215A, но тоя има доста екстри, дето може да не ти трябват, макар че е с вграден осцилатор. Малките чепове имаха и те някакви.


Съб Ное 21, 2020 11:33 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: USB hub на чип
gicho написа:
Не е ли по-лесно да ползваш сдвоен конвертор usb към два ком порта? Или хъба ще има и други функции?

Два RS485 порта и две web-камери. А цялата работа тръгна само от един преходник USB->RS485 :oops: ...


Съб Ное 21, 2020 4:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни