Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 117 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
tutiv написа:
Кво ще друса с 25мА?!

Паразитния капацитет на пина, както и този на останалата част от схемата :) Колкото и малък да е, реално му трябват някакви ток и време за да се зареди.
Получава се интегрираща RC група.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Ное 12, 2020 12:41 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
И тъй като стандартно пик18 (без някой от по новите изгъци) могат да пуснат 25мА макс на изхода си, тия 25мА ще ги има приблизително в 67% от целия фронт. Ако се драйви и нещо с по-сериозен капацитет ще са и за по-дълго време, макар че тогава пък фронта няма да е толкова стръмен. Може да те спаси някаква сериозна индуктивност по линията, ама пък ако я има ще има други проблеми. Съпротивление също би помогнало, ама и то си има някой недостатъци в някой случаи. И те така. Не е нужно да си Айнщайн, за да се замислиш малко и да ги разбереш тия неща.

Гледам че добре си хортувате двамата. И аз се чудя на себе си какво въобще съм тръгнал да пиша. Ама много гадно е направено това с враг/приятел. Като пише някой от блек листата пак се вижда че е писал и пусто му любопитсво... Трябва тотално да се скрива и даже да се направи блек листа на теми - направо да ги вкарвам там и да не се виждат въобще...


Чет Ное 12, 2020 1:15 pm
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Тия 25 мА дето са дискутират са свързани само с I/O, вътре в самия процесор също има хиляди гейтове които имат капацитет, и те също трябва да бъдат заредени, което обуславя консумацията на самият аип без i/o-то, но както вече посах консумацията която се дава е в ампери и тя отразява усредненият ток, но в голяма част от времето консумация няма, тя е съсредоточена в моментите на превключване, което при пик става в една от 4-те фази на клока.
Тутив, ти къде пак се буташ, айде за русия, сащ и света си имаш свое мнение и виждане, тук обаче става въпрос за физика, или и за там имаш различно виждане за нещата ?
Карарадев, както вече писах няма нужда от оправдания, на нас нещата са ни ясни, ако искаш слушай ако искаш не, няма начин да ни убедиш, че има някаква логика или смисъл в това което си на;равил, дали е прототип, дали е развойна няма никакво значение.
А отделно от гледна точка на живота на едно изделие и така нареченият time to market, правенето на прототипи, мокъпи и др.подобни които от самото начало е ясно че са нефункционални, неизпълними или нерационални е чиста загуба на време. Това се отнася не само за платки и електронни у-ва. Да правиш примерно кутия на 3д принтер, която ще иска матрица а ти от самото начало да знаеш, че няма да инвестираш в такъв процес е също толкова безмислено колкото да осъзнаваш /ако осъзнава/ че плейсмънта и опроводяването ти не са както трябва но пускаш платка за производство. То това губи основно твоите време и пари а също уронва и репутация, ако приемем че имаш такава. Помисли, имаш прототип, клиента го е харесал и го иска, и ти тепърва почваш да го довършваш и правиш на изделие, е клиента дали ще му се чака, и дали в бързането няма да му дадеш нещо което е полу готово, или пък същия тоя прототип ?
Това ти го казвам от опит, много често се случва точно това, затова и аз съм върл противник на всякакви прототипи и мокъпи които имат съществени разлики с това което ще бъде произведено, дали конструктивно, дали технологично дали функционално е без никакво значение.


Чет Ное 12, 2020 2:18 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
А тезата че е прототип и за това е грозно пък съвсем не мога да я приема. Прототипа трябва да си е максимално близо до крайното изделие от където и да го погледнеш. Щото това сега е прототип, а крайното ще е съвсем различно и кой ще гарантира че крайния продукт ще е на 100% съвпадащ като (не)работене и (не)устойчивост като прототипа? Имал съм случай да направя цяла платка (на ръка) която е пълно копие на това което мисля да произвеждам после, като на прото платката имаше да се тества едва 15% от нещата, че даже другото не съм го и насищал, понеже на това което тествах не му трябваха другите неща.


Чет Ное 12, 2020 2:34 pm
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
ЧЕкайте, че се сетих:
Карадев, ако ще е само за прототип "А, не изгоря на момента!": вземаш картон като за визитни картички, ако трябва слепваш два с Ц200, после натискаш компонентите да им се отбележат крачката, дупчиш със шилото, прекарваш и после отдолу запояваш жички.
Хем по-бързо, хем без пари :)

Пък ако имаш познания - нЕмаш нужда от подобни "прототипи"!


Чет Ное 12, 2020 2:44 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Ами то при платките обикновенно прототип се пуска задве цели, да правишсофтуерен развой, или да верифицираш схематика и плейсмънт/рутиране. За второто логично трябва да е изпълнена коректно а пък за първото да правиш софтуерен развой на нещо което ти е ясно че е "времянка" и не е както трябва си е чиста загуба на вре,е. Като има проблем почвш да се чудиш сега проблема в софтуера ли е, в хардуер ли е, правиш някакви врътки да го решиш и се оказва, че нищо не си решил и само така си мислиш.
Ама аз си мисля, че тоя процес се случва на първите 1-2 изделия, странно за толкова време как сам не е стигнал до това заключение, при мен се случи някъде там, без изобщо да съм борил подобни проблеми защото първите ми изделия бяха аналогови, но то освен електрическите има и механични проблеми, я не мине вибростенд /..кой ли в днешно време минава вибростенд :)/ я при термалния цикъл си изял дървото .... а да ме питаш защо съм ги слагал на вибростенд, те си бяха изделия за табло ...обаче натрупания опит и научените уроци са полезни за цял живот.


Чет Ное 12, 2020 2:47 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Ха - като каза вибростенд - имам една мноо готина платка при мене - проста джаджа - един цикличен таймер. Обаче монтирано върху мембранна вакуумна помпа. След седмица като отидохме да видим ко става че нещо не е наред - и о чудо, като отворих капачката дето е това "изобретение", всички части дето са TH изпадаха на земята.


Чет Ное 12, 2020 3:22 pm
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Мдааа аз най-голямо дърво съм ял с електролити и индуктивности. Имах едни електролити по-големички, естетсвено нашенски, това беше 97-ма по нашия лафает това се намираше лесно, а и в интерес на истината имахме много на склад, от някъде бяхме накупили бая чаркуляк на куп, е падаха като стой та гледай. Също и индуктивности, имаше две малки импулсни, уж имаше винтче на тороида ама явно се саморазвиваше и тороида я го намериш я не :) Хех какви спомени ...първите по-сериозни серийни изделия, колото млад толкова и глупав или наивен ..или и двете ...


Чет Ное 12, 2020 3:29 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Cekins написа:
всички части дето са TH изпадаха на земята.


Това е супер странно... Обикновено SM са тия дето окапват на вибрации. Аз имах една такава аутомотив платка преди няколко години дето след първия лаб тест се върна с допълнителна торбичка с SM кондензатори :)
TH просто се държат много здраво и освен ако не им прережеш краката не знам как биха паднали.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Ное 12, 2020 3:40 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Едно време им закривяваха крачката, лакираха ги...


Чет Ное 12, 2020 3:54 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Зависи какви са вибрациите, честотата и макс.ускорение , посока са много важни, защото освен всичко друго може да имаш и чисто механичен резонанс. За моите перипети има обяснение, теглото и високият център на тежестта, конкрвтно за електролитите, вече не помня ама май бяха 2200 нещо от сорта,бяха си бая големи. Тороидите падаха заради саморазвиване, там пружинна ламаринка отгоре, и лакиране отдолу реши проблема. Всъщност то след това друг проблем се появи, късаха се проводниците но това се реши лесно, скъсихме ги им слагахме лепило, по онова време още идея си нямах от къде мога да си купя силикони и лепила за ПЦБ, та с нещо подобно на хелметекс ама по-гъстичко, вече не му помня името, нещо като прома-та.
Иначе TH освен от тежестта могат да падат ако да речем са вертикални, и другата причина са по-високочестотни винрации, особенно при компоненти с дълги крачка, примерно резистор 1/4W но със растер като за 0.5 или 1. Лакирането помага доста, особенно ако е добър лака, но ремонта след това е малък ужас.


Чет Ное 12, 2020 4:08 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
истории за проца, даже и от соца, на дрътата баба йоца. :) дрън, дрън, пенке ле, кой ли та слуша :) ама пишете си не ми пречите, бая са забавлявам с разни ваши истории тука :)

_________________
http://karadev.net


Чет Ное 12, 2020 4:39 pm
Докладвай
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 117 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни