Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 117 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Ами то и схемно има странни неща, примерно тоя диод в масата какви ги дири там ..освен всичко друго, ако говорим за автоматика там е стандартно да има едно захранване за всичко. Ако подаваш, приемаш сигнал от другаде без да си свързал масата/не че е добра одея/ тоя диод ще измести нивото, ако обединиш масите тоя диод е безмислен ...резистора след него е още по-неясен, той и конектора е неясен малко, освен ако,това с 3-те крака д не е част от конектор а да е някакъв 3 пишков стабилизатор без означение ...кварца е -ълна трагедия, не само че е някак си хвърчащ, ами виж и масата на кондензаторите,какъв пирует прави преди да стигне до маса явно през някоя от виите, в средата се вклчва и С3 ...и за да не си говорим само кое не е наред ето какво трябва да стане. Пусни си отдолу граунд плейн ако нямаш, когато имаш нещо към мас, не прави такива дълги пътечки отгоре, свързвай го към граунд плейна с виа възможно най-близо. Сложи някой по-малък кварь, доближи го до процесора така че да са му къси пътечките, кондензаторите може да ги завъртиш на 90 градуса.
Направи захранващите пътечки по дебели, слагай комдензаторите в захранването на процесора непосредствено до него.USB го опроводи като линия, сега да не те излъжа но мисля пътечки 0.3 с отстояние 0.4 ти дава нужния и,-една, калкулатори бол сметни го.


Вто Ное 10, 2020 5:30 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
схемата е тука, който иска да покаже как са правят платки, има възможност :) резистора в кварца го пише в пдф файла. всичко останало е възможно най-доброто С ПРОТЕУС. кварца е голям щото такъв имам купен :), аве тя да тръгне следващата ше я видим.

за тони >> клипчето дето ми го прати го гледах, макар че превъртях на някои места, няма да лъжа. но това се отнася за платки с слоеве от 4 нагоре, с честоти 1 гига херц. както каза и лектора, под 1 гига херц, не са притеснявайте. ясно ми е това на което обърна внимание за електро магнитните импулси, паразитните капацитети и другите, ама това е огромни неща, процесори чипове по 100 крака фул смд чаркове съгласен съм че има значение голямо. и в пътечките между пиновете на чиповете още повече :) ся знам че ше кажеш че това няма значение, ама аз със мойте обикновенни елементи и токове по 3 ампера, как да направя пътечки 0,2-0,3 :)

споко разбрах ти идеята за платката за пик 32 ама да седна да смятам кат някой ученик, ;) няма да стане, сори ама нямам намерение да отивам на 12 слойни платки. двустранни са повече от достатъчни за мойте цели и задачи. пък и ако се появи нещо такова, винаги мога да ви я дам на вас таз задача. спецове по платки тука има бол :)

[b]ig_ivanov >>> дет са вика и да дам каквото и да е обяснение, няма да е вярно, така че ше кажа само че платката е прототип, да го подкараме, после ше го мислим на следващата. външен кварц има, АМА НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ГО НАСИЩАМ. мога както каза да си ползвам вътрешните. само че искам да има място за външен ЩОТО ПОСЛЕ КАТО ДОЙДЕ ГОТОВАТА ПЛАТКА НЯМА КАК ДА ГО МОНТИРАМ :)

На нито един вход, дето излиза на рейките, няма защита >>> не знам каква се слага, някои са аналогови, някои са цифрови. до сега на никой процесор на пиновете не съм слагал каквато и да е защита, само ако се налага галванично директно оптрон с мосфет и отвънка пак мосфет 20 ампера. каква защита и за кой вид пин каква защита хабер нямам :) пример нещо, линк снимка, или нещо показно от теб някоя графика

През вии-те може да се пресява брашно >>> аве те на снимката големи изглеждат ама на платката на живо са знайш кви малки. платката е с реален размер колкто пикит3 програматора, съвсем сериозно мога да направя снимка за сравнение на размера в мащаб 1:1

[/b]


Прикачени файлове:
pic32_MZ_shema.jpg
pic32_MZ_shema.jpg [ 299.73 KiB | Прегледано 1112 пъти ]

_________________
http://karadev.net


Последна промяна karadev на Вто Ное 10, 2020 7:19 pm, променена общо 1 път

Вто Ное 10, 2020 7:08 pm
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Нали знаеш, че MAX232 не бачка на 3.3V?
С MAX3232 по би станала работата...


Вто Ное 10, 2020 7:17 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
да, да ице, знам това го няма на платката, останало е от предната схема на по малката пик32

_________________
http://karadev.net


Вто Ное 10, 2020 7:19 pm
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
от разположението на C2....C6 (другите кусури са бонус) си личи: проектанта е функционално неграмотен


Вто Ное 10, 2020 7:20 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
айде почна са :)

_________________
http://karadev.net


Вто Ное 10, 2020 7:26 pm
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
толкова си гледал и си разбрал, това се отнася за всякакви платки и за вски цифров сигнал, без значение дали честотата му е 5 кхц или 5 Гхц. Второто видео май си го пропуснал, ако си го гледал щеше да видиш че още при 500 кхц има значителна промяна в return path, а при 5 Mhz той следва пътечката. Както обаче подчерта не веднъж за теб висшето и теорията са ала бала, явно си пропуснал един много важен момент. Те ти пак, не превъртай, няма по-бързо да го научиш, https://m.youtube.com/watch?feature=you ... cU-nT9jcSs , обърни внимание на мин 16
Не си мисли че ние тук си няма,е никаква друга работа и единственото ни занимание да си усложняваме живота като,правим платките по-сложни от нужното.


Вто Ное 10, 2020 7:26 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Ами горе долу платката ти изглежда по същият начин по който и схемата, пълна каша. Ако схемата обаче само създава терзания в гледащият, то платката ще създаде и в тоя който я подкарва :)
Протеуса не е оправдание за нищо, не си мисли че кадовете правят нещо кой знае какво, в най-добрия случай помогат за неща,които ти така или иначе не правиш, иначе няма съществена разлика. Дали работиш с протеус, алтиум или ментор, резултата може да е един и същ, та дори и на корел. Када не опрделя нито плейсмънт, нито той слага полигони или пък опроводява, той е инструмент, с един инструмен някои неща може да са по-лесни и бързи но до там.


Вто Ное 10, 2020 7:32 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
спокойно, ще тръгне от първия път :) гарантирам :) казах че съм гледал клипа, аз знам английски добре, не ми трябва превод когато го слушам :) колкото и да не ти се вярва това :)

_________________
http://karadev.net


Вто Ное 10, 2020 7:46 pm
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Не ми се гледа пак 2 часа видео за да кажа точно в коя минута човека си го каза в прав текст - освен ако не е чисто аналогова нискочестотна (под 20кХц) всичко ново цифрово е в гигахерцовия обхват заради пикосекундните фронтове на сигналите - без значение дали е 10 херца или 10 гигахерца. Много интересно видео, ама май няма кой да гледа...

Мислех да не пиша в тая тема и това ми е последно.

Когато започнах да се занимавам с контролери, направих няколко не много сложни устройства, които изглеждаха горе долу като тези тук - прави ъгли, без граунд плейнове и т.н. За мое нещастие се наложи да се сложи на метър от пускател на едно моторче - това нещо работеше когато си иска. На всяко пускане на мотора се рестартираше, правеше странни неща и т.н. След известно време направих същата платка с граунд плейн (пак с прави ъгли на пистите) и нещата значително се подобриха. Сега не бих сложил от моите неща на отговорно място, въпреки че съм понаучил това-онова. Въпреки че имаме продадени стотици и върнати за ремонт има само ударени от гръм или потопени във вода. Голяма част от джаджите изрично ги продаваме като хоби и домашна употреба. Имам клиент който ги ползва промишлено защото все пак работят и са евтини, но усещам че нещата отиват на изработка на истинска система за автоматизация с истински PLC-та и т.н.


Вто Ное 10, 2020 7:48 pm
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
Има напредък :)
Карадев, остава да портнеш рънтайма на този проект към платката си и ще избиеш рибата :) Ще получиш наготово софтуер (и от към контролера и от към PC) като за истинско PLC по стандарт IEC 61131-3.


Вто Ное 10, 2020 8:07 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
мичев, тва ма изкефи, ама не видях да има за пик, за ардуиното ясно, ама не работя ардуино, щото пълно зле даже повече от мене :D
ше им пиша във форума да видим ко ше кажат за пиковете за това. аз ъм почнал моя софт, драйверните функции ги направих, сега пускам за времената със таймер за 20 милисекунди инкремент, което е 50 херца таймер :) променливата е унсигнед чар = 250 да е точно до 5 секунди иначе до 255 е до 5,1 секунда. оставил съм тези 100 милисекунди ако нещо се иска корекция някъде :)

_________________
http://karadev.net


Вто Ное 10, 2020 8:17 pm
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
ToHu написа:
RS485 все още за много приложения няма разумни алтернативи, не го намесвай него.
Отричането на пик-а като процесор също не знам до колко е разумно, за всеки влак си има пътници. В момента имаме 3 изделия в които има и пикове, заедно с тях в едното има imx.6, в другото v1000 а в третото intel Pentium 2, и отделно върви развой на ново с imx.8 в което също има пик. Проблема е когато се опиташ с пик да правиш неща които искат по-сериозен процесор / архитектура. Има и сериозни и отговорни изделия които се клатят от пик, и в това няма никакъв проблем.


Нямам предвид, да не се ползват пикове по принцип или пък RS485. Става дума, че за къв чеп ти е на някъв малък контролер, да му правиш платка, да му връзваш spi ethernet чип, с малки ресурси, после да го свързваш с PC по RS232, да пишеш програма на Delphy, която да ти направи псевдо http сървър, който да получи даннните от RS-а и да ти ги визуализира, като всички тия мъки можеш да си ги спестиш за 2-3 долара с едно тъпо ESP8266. Или за около 10-на можеш да имаш прилична платка с ESP32 + ethernet.

С други думи, има всякакви чипове за всякакви работи, работата на Карадев е малко ала стундетска курсова работа, просто да се докаже, че може. Не виждам нищо практично в идеите му. Иначе да, ако пикът е по-евтин и върши същата работа, защо не? Ако условията налагат използването на RS485, защо не. Ама в 21 век има и други интерфейси има и други контролери. И пикът не винаги е решение и дори да е, понякога има много по-оптимални решения за същата цена на изделието или дори по-евтина.

Другият момент е, че в 21 век, особено в индустрията има и други интерфейси освен RS485. Ethernet, ProfiBus, ModBus.


Вто Ное 10, 2020 8:20 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
karadev написа:
..

Няма какво да пишеш по форумите. Сядай и си пренапиши 5-те файла на кръст които имаш за Ардино към твоя ПИК. Не би трябвало да има проблеми. Даже и не трябва особено да го мислиш..


Вто Ное 10, 2020 8:24 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: старт на ПЛК софтуера ОТ ПЪРВИЯ ПЪТ !!!! :)
внимавай като тръгне да не те настъпи :) Не знам какво си гледал и слуша, но от поста ти по горе не личи
"клипчето дето ми го прати го гледах, макар че превъртях на някои места, няма да лъжа. но това се отнася за платки с слоеве от 4 нагоре, с честоти 1 гига херц. както каза и лектора, под 1 гига херц, не са притеснявайте."
това си го писал ти не аз, очевидно не си разбрал нищо от клипа, а това че всичко това ти е ясно, стига обяснява как всичко ти е ясно, на всички ние ясно че нищо не ти е ясно, иначе нямаше да правиш такива платки и схеми. Аз принципно не съм от търпеливите, но явно така през форума се оказва че имам завидно търпение. По добре прегледай видеата както трябва не по диагонал, осъзнай какво казват , и след това помисли как да го приложиш.
Току що си направих труда да пусна един протеус, и макар с дървен интерфейс има всичко нужно за да направиш платката както трябва. Има си и полигони дори може да прави via stiching, та протеуса не ти е оправдание за посредствеността. Лично моето мнение е обаче да го зарежеш тоя протеус, има безплатни алтернативи които за схематика и платки са в пъти по интуитивни и лесни за работа.
Освен това не знам на каква честота мислиш да го клочиш но ако си забелязал при 200 Mhz харчи 100 mA, и щото знам че не правиш сметки, те нали са за балъците а караш на око, 12-3.3 = 8.7 * 0.1 = 0.87 W което за това корпусче ще дойде като едни 48 градуса върху околната, д ане говорим че то горкото 100 мА му е максималния изходен ток та хито като корпус, нито като опроводяване нито като чарк сам по себе си е ОК за там ... но това са дреболии които ще оправиш в следващата версия както знаем ;)


Вто Ное 10, 2020 8:25 pm
Докладвай
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 117 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни