Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Авариен генератор за ток 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Авариен генератор за ток
Не знам къде да пусна тая тема затова тук. Ако шефовете решат - нека я преместят в по-подходящ раздел.

Имаме идея да сложим стационарен авариен генератор за ток, работещ на газ (от газопреносната мрежа).

Засега всичко е само идея и имам следните чуденки:
- имаме прекарана газ в сградата. Дали е удачно генератора да е на газ или да се насочим към дизелов?
- имам идея да се сложи на покрива - няма да има проблеми с отвеждането на изгореите газове и с мястото като цяло. Дали е постижимо и има ли някакви минуси?

Общо взето изискванията към мощността са малки - вероятно 10kVA ще свърши работа (ще захранва сървъри и суичове, общо към 2kVA, по показанията на UPSa, който е 6kVA).
Трябва да се пали сам. UPS-a издържа към 40min така че няма нужда да се пали веднага.
Трябва да е трифазен (UPS-a е трифазен). UPS-a е EATON EX 7 RT 3:1 .

Предполагам че няма да има нужда да се захранва цялата сграда, така че засега разглеждаме само горните изисквания.

Всякакви препоръки, особено за марка, модел и фирма доставчик са повече от добре дошли!


Сря Сеп 16, 2020 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Авариен генератор за ток
Миналата година имаше безумни цени на тока така че дори на дизел беше по-евтино. Имаме 30кVA дизел който се пуска сам в рамките на минута при отпадане на захранването докато в това време всичко се храни от UPS системата. Генераторът е монтиран на паркинга и е изключително тих - можеш да разбереш дали работи само по отворената клапа на ауспуха.
Така че с газов генератор би трябвало да е още по добре но инвестицията е повече. Предвидете го по-мощен за цялата сграда. А газта може да дойде с трейлър или по тръба - цената май е еднаква.

Отделно сега при цените на фотоволтаичните панели и при постоянна консумация през деня инвестицията може да се избие за 5-6 години.


Сря Сеп 16, 2020 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Авариен генератор за ток
За цялата сграда вероятно ще е твърде скъпо.

Тоя пазар изобщо не го познавам, кои са по-добрите, кои фирми извършват монтаж и поддръжка и т.н...


Чет Сеп 17, 2020 6:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Авариен генератор за ток
Не съди прибирзано, -римерно 30 kva не е много по-скъп от 15 kva, във всеки случай не е двойно по-скъп, дори не е и 1.5. Мога да ти препоръчам две марки от които имам добри впечатления и които инсталираме, Visa и Pramac. Двигатели Перкинс или Кумин, имам неприятни спомени от Deutz.
Тук естественоговорим са дизел, за газ нещата са различни, на газ не знам дали изобщо ще намериш нещо което да е бутално с тази мощност, или ще съжалиш че си го взел. За газ има газотурбинни които работят и с cng, но първо с малка мощност не съм виждал, второ цената е доста по-висока, и трето обслужването е много по-скъпо, иначе са може би най-удачни за целта, ама ако ти трябват 10 MVA.
Сложи дизел, задължително с подгрев, и задължително с кожух за обезшумяване.
p.s. отделно от горното, има някои много важни неща, първо какъв ти е UPS като фази 1-1, 3/-1, 3-3. Второ каква е мощността на UPS и товара, какви са ти батериите. Имай в предвид, че при авариен старт освен товара имаш и заряд на батериите, колко ще продължи това зависи от това кога е запалил дизела. Не е изключено в много студено време да минат минута две докато установи обороти и подаде захранване, за две минути стандартните батерии на повечето UPS са разредени на 30% ако имаш 100% товар, и ако UPS е читав, ще тръгне да ги зарежда с максималния за тях ток, което ще ти вдигне значително консумацията. Зависи също и какъв е UPS, има ли филтри на изхода, какъв му е качественият фактор. За да е застрахован човек обикновено взема дизел който е 1.5 мощността на UPS. Обаче идват и други въпроси, защо са ти сървъри ако не им работи климатизацията, а там обикновено имаш отново едни 30% от мощността на самите сървъри. Помисли и какви други консуматори са ти критични, нормално за UPS 10-12 kVA се отива на дизел между 20-30 kVA което осигурява и някакъв запас за бъдещи разширения. Това с фазите е проблем, особено ако ще има нещо друго освен UPS, тогава трябва да мислиш за правилно балансиране иначе дизела изключва поради дисбаланс.


Пет Сеп 18, 2020 7:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Авариен генератор за ток
п.с.2 сега като ти прочетох поста от компютър видях повече от по рано. Това че UPS ти е 3:1 е меко казано сериозен проблем, доста сериозен, толкова сериозен че аз лично бих го сменил. Къде е проблема, проблема ще се появи когато минеш в байпас режим. Пише че е с двойно конвертиране, но и това не съм сигурен за тия eaton дали е точно така, то е двойно но не съм сигурен дали в определени моменти не байпасираше и без да минава в режим байпас. Това ще ти е сериозен проблем за генератора. Вярно е че товара ти е малък, и може да разчиташ на това но аз не бих. Проблема ще дойде когато UPS премине на байпас, тогава целият товар отива на една фаза. Повечето дизели, особено малките са чувствителни към такъв голям дисбаланс, примерно ще имаш 3 Kva на една фаза и 0 на другите две. Разбира се може да го натовариш като прехвърлиш климатиците там, стига да си сигурен че ще са включени.


Съб Сеп 19, 2020 2:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Авариен генератор за ток
Тони - макар и да не е "магазинско решение" съм виждал 6 цилиндров дизелак (някаъв дърт трошляк) преработен да работи на 10% дизел и 90% метан. Няква много странна история но чвека го ползва много. В едно село в Исперихско - Гоялм Поровец - може и да си минавал от там. Та там даже и газ нямат - носят му батерии с ремарке. Хлебарска фурна с две печки и двете с комбинирани горелки, но основно кара на метан. Зимата много им спира тока в него район и тоя някъв маняк на тема ефтинийка.


Съб Сеп 19, 2020 4:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Авариен генератор за ток
Не е невъзможно, но ако не е фабрично ти отпада гаранцията, и отделно не знам колко е надеждно.


Съб Сеп 19, 2020 9:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Авариен генератор за ток
Най-добре фотоволтаици.
Ако и за резерв генератор - препоръчаха ми Мавраков- добри решения имал. Обадете му се.

http://www.marvakov.com/


Нед Сеп 20, 2020 10:31 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Авариен генератор за ток
На тоя дизел гаранцията му беше изтекла преди 40-50 години :) Не съм виждал друг такъв. В момента масово ползват ония перкинси дето бяха по военните поделения. Всичко е разпродадено и се ползва. 90% от тях агрегат само са били припалвани и реално са нови. Тоя обаче беше някакъв 6 цилиндоров 30-40 киловата взет от някакви вторични суровини. Оня разправяше че някаква фирума му го е преработвала - не си го е правил сам. И разправяше че има и нови готово направени.

Дизеловата му система си седи и си пали само на нафта. Като запали и почват да му подават и метан и той сам си намаля дизела. Класическа бутална редова нафтова помпа с центробежен регулатор...


Пон Сеп 21, 2020 11:20 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Авариен генератор за ток
Тука в Америка и по специално северните ширини това е фирмата.
https://www.generac.com/


Сря Сеп 30, 2020 7:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Авариен генератор за ток
Питахме три фирми (Елтрак, Марваков и Евромаркет), от които само Евромаркет ни пратиха оферта.
Май ще вземем KOHLER SDMO K12.


Пон Окт 05, 2020 11:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Авариен генератор за ток
ехххх не сте уцелили фирмите ми се струва, но каквото си изберете. Евромаркет са ок за машини, но не бих си купил дизел от тях, френско ли е и свирка да е не ща да погледна. Според мен ще е грешка ако вземеш нещп което не е с някой от утвърдените двигатели, разбирай перкинкс/дойц/куминс/кат ...


Пон Окт 05, 2020 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Авариен генератор за ток
ToHu написа:
ехххх не сте уцелили фирмите ми се струва, но каквото си изберете. Евромаркет са ок за машини, но не бих си купил дизел от тях, френско ли е и свирка да е не ща да погледна. Според мен ще е грешка ако вземеш нещп което не е с някой от утвърдените двигатели, разбирай перкинкс/дойц/куминс/кат ...


Двигателя е или Kohler или Lombardini. В офертата пише едно, в документацията от производителя друго... Ще видим.

Нищо не е решено още, просто само тия отговориха. Иначе фирми много, ама като не познавам бранша...
Още повече че при тия мощности избора на двигател не е особено голям. Така ми изглежда.
Имаше и едни турски произведения (Teksan - Алфа Грисин ги продават, като и Aksa от Евромаркет) . Ама шефа каза - твърдо не.

Пък и то не е само до поръчка, евентуално може да се наложи и поддръжка.


Пон Окт 05, 2020 5:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Авариен генератор за ток
Цифрови Системи, Стратекс /колкото и да са ми анти/ има и други от които съм доволен, но съм работил основно с тия двете. Не бих ти препоръчал нито италянския нито френския дизел, това не е кола ...не се чупят, капризни са и им е скъпа поддръжката. Провери за части, не видиш ли да се продават извън дистрибуторите им бягай далеч.


Вто Окт 06, 2020 3:07 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни