Отговори на тема  [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Следваща
Въпроси около CNC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Не е съвсем така. Ако машината е с бързи ходове 2 - 3 м./мин. и изцентриш "Z" в масата на бърз ход, щетите ще са прилични. Дори и да няма инструмент и шпинделът да не се върти.


Вто Сеп 15, 2020 5:55 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Ами Ице мисля че не ме разбира колегата.Аз съм виждал много работи по принцип - много хубави и много лоши.За мен самия казах какво съм направил,от тук нататък винаги ще правя така - кух профил (в моя случай 200/300/8мм пълен с висока марка фибриран циментобетон ела да видиш - шпилка М16/10.9 с гоемия ключ я скъсах за да си поправям грешката (изкривен отвор в излятата плоча).На бетона не му пукна изобщо , убих го от бой след това да вадя шпилката с големия чук (викам си и да се счупиш трябва да извадя шпилката) е не се счупи.Както казвам голям имам предвид правен над 5 кг чук.
А дали можеш да измислиш антиколижън - ще ти кажа не можеш ! Виждал съм какви усилия влагат големите фирми като Мазак ,Окума и т.н. - еми пропуснал японеца да съобрази че нашето момче без да му пука за вградената функционалност контролера да изчислява геометрията на супортите при определена позиция,позицията на два тандемно работещи турета на струг ,геометрията на инструмента ,сеизмичен и акустичен контрол ,който при начало на колизия ,поне да успее да спре супербързо и да върне назад.Нашто момче просто не въвежда новата геометрия на инструмента (който разбира се е по дълъг от последно въведения) и цапардосва Мазака дето не можел да се блъсне още на първия месец !
Виждал съм Окума - 5 осна за над 1млн пак същата работа - как пък няма да я блъсне самия собственик на втората седмица - шпиндела във въртящата маса-люлка (с вграден шпиндел 1500 оборота 13кw за стругови операции).Резултата прецакан съединител на Z и мръднал винт в позиция далеч от показанията на енкодера на мотора с 13мм.Трябва да се има предвид че мака и намалена на 50% даречем бързите и ходове все пак са били на 30м/мин !
Айде че се натъжих и ще взема с лечебна цел една ракийка , наздраве на всички !

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Вто Сеп 15, 2020 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Въпроси около CNC
Проучих въпроса и наистина сте прави. А вариантът, който Стефан спомена, за използване на метална черупка, която да се напълни със сместа, е доста удачен. Също видях как правят вибротеста. :)
Все пак съм доста доволен от себе си, като за първи опит. Няма причина да не върши работа машинката. Може една хубава масичка да и отлея само. Ще се радвам и на други коментари и съвети!

_________________
www.elkran.com


Вто Сеп 15, 2020 6:49 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
А, така !Важното е да си доволен и да се развиваш.Да пробваш нови неща и да ти се получават.А пълно щастие няма ,трябва да е ясно.Винаги има и още нещо, което е можело да се направи.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Сеп 16, 2020 7:24 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Абе подкарах аз стругчето ,но с тъпия Mach3 очевидно не се разбираме.То че тази програма е абсолютно недовършена и дори това което е свършено е отчасти грешно - това е ясно.Аз обаче се надявах ,поне докато събера информацията която ми трябва за заместител , да успее да работи.
Само че ето докъде я докарвам (очаквам някой с повече опит да ме ограмоти) подкарвам всичко без тулофсета и изобщо тултейбъла.Тук очевидно е пипал човек ,който идея няма как това се прави на марковите CNC контролери.Хайде сега върви и разбери какво в число е имал предвид автора в колонката "тул дирекшън"и колонката "пост".При марковите контролери (мога да говоря за Фанук и Окума) компенсацията на инструмента може да е Х+Z+,X-Z+,X+Z-и X-Z- ,нали така.Както разбира се значение има и вида на инструмента.От там вече се разбират компенсациите на радиуса,както и посоката на Х.Защото посоката на Х е различна при М3 и М4 с еднаква компенсация.
А,да видим някой преборил ли се е успешно с това.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Сеп 18, 2020 12:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Въпроси около CNC
Нямам никаква представа защо се занимаваш с буламача. Аз го инсталнах като се чудех с какво да си командвам фрезичката и бързо бързо го изтрих! Няма никакъв смисъл от това чудо... Направи си някаква малка програмка да ти контролира машината и после използвай директно някой хубав CAM софтуер...

_________________
www.elkran.com


Съб Сеп 19, 2020 5:41 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Хм,да си направя някаква малка програмка - първо ми се струва ,че ме бъркаш с някой, който може да програмира.Второ трябва да ти призная, че винаги си ме кефил, с пренебрежението си към детайлите в работата на CNC управленията,както и смисъла на вградената функционалност.
За мен, по скоро не разбираш какво искам да направя.Аз подкарах на Mach3, цикъла за цилиндрично струговане G77,цикъла за челно/канално/отрезно G78,цикъла за тапинг G32,следенето на постоянна скорост на рязане G96,ограничението на максималните обороти G48 ,отмяна на ограничението G97 - все неща недокументирани в упътването на профила .Наред с това се опитвам да свикна със странностите на програмата,при компенсация на координатните системи,компенсацията на инструмента ,на радиуса и т.н.А ти (сигурно не с лоши чувства) ми казваш да ползвам някой хубав САМ .
Е хобаво де и аз не искам да те обидя но, как ще му кажеш на САМ-а, че координатната система на този нож (Т1 даречем) е такава, че ако се задава от Х0 ход към X20 примерно машината трябва да движи оста Х към минус, защото ножа ползва М3 и съответно към плюс, ако ползва М4.Как по дяволите ще ползвам постоянна скорост (ако разбира се оценяваш каква екстра е това), ако CNC програмата не вдява, че желаната посока на хардуерната ос, не е оста в координатната система !
Хайде сега си представи 5-6 осен струг (има швейцарски с 12-23 оси) !
Ако си се натъжил ,значи сме двама . :D
Иначе мисля, да си взема ей такова ,само че за фрезата си взех такова и ..... никаква информация, освен краткото преведено с гугъл ръководство.Общо взето - свободно творчество.Е напреднах ,ама можеше и да не е толкова трудно.Сега с това другото, нямам предства дали ще ми свърши работа и не съм поръчвал още.Скапания чайна производител ми отговаря - вие откъде се сдобихте с контролера ,той не е предназначен за износ и затова няма официален превод на английски !
Смятай,човека открито ти се подиграва (и не само на мен така отговарял и на руснаците от форумите в които съм регистриран заради този кнтролер).
А можехме да си моднем LinuxCNC с нужните настройки, меню на английски и да си го продаваме по целия свят,ама така и не намерих съмишленик, с познания в Линукса.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Сеп 20, 2020 11:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Въпроси около CNC
Там е работата, че не подхождам с пренебрежение, а гледам нещата под друг ъгъл! Тука няколко дни си играх да звъня на всичките си познати, за да се ориентирам, как се работи при големите машини. Абсолютно всички реномирани марки използват свой софтуер! И аз ще направя като тях и връзката ще е през LAN. Просто минусите на подхода, който си възприел, са адски много. Това е доста дълга тема, но основните проблеми са следните - буламача поддържа само паралелен порт и MODbus, което предполага ограничената функционалност при контрола на драйвери или серво.
Разбирам, че правиш, каквото можеш, защото подобни разработки биха отнели доста време.

_________________
www.elkran.com


Нед Сеп 20, 2020 3:04 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Въпроси около CNC
Mach3 си има своите бъгове и недомислици които ти стъжняват живота . . . но ако беше толкова лесно да се направи читав контролер то нямаше да струват камара пари .
LinuxCNC са е доказал като работещо решение ... и с MESA картите може да се каже че е user friendly .


Нед Сеп 20, 2020 3:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
stoyanoff написа:
...буламача поддържа само паралелен порт и MODbus, което предполага ограничената функционалност при контрола на драйвери или серво...

Как пък я измисли тая дивотия? При мен моушън контролера е свързан по етернет към писито. От там се управлява движението, входове, изходи и т.н.
Не че буламач 3 е цвете, но докато стигнеш дори неговото ниво, работещ и тестван код, бая време и инструменти ще потрошиш... :D

Апропо, имам претенции за авторство върху името "Буламач 3". :D


Нед Сеп 20, 2020 5:43 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпроси около CNC
Точно. Моушън контролера го подкарах на 10 ка, че и ръчен генератор на импулси му свързах.
Стефане, искаш много за малко пари! Мача все пак не претендира че е супер професионален,та дори струговата му платформа е доста елментарна. Но за любители става.


Нед Сеп 20, 2020 5:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Въпроси около CNC
itso.t написа:
При мен моушън контролера е свързан по етернет към писито.

Как става това, бре? Аз не намерих такова нещо. В раздела TCP имаше TCP modbus... И аз реших, че няма.

_________________
www.elkran.com


Нед Сеп 20, 2020 6:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
stoyanoff написа:
Как става това, бре? Аз не намерих такова нещо. В раздела TCP имаше TCP modbus... И аз реших, че няма.

Моушън контролер от тия юнаци - http://www.galilmc.com/
Плъгин за него, от сайта на буламач 3 и 4.
Въпреки че използвам решението, не бих го препоръчал. Колкото и да е хубав контролера, с буламач като управление и той се принизява до нивото на буламач.

Апропо, има и други моушън контролери работещи с буламач 3 или Линукс CNC. Погугли, виж в сайта на буламача, в раздел плъгини какви контролери поддържа...


Нед Сеп 20, 2020 7:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Въпроси около CNC
itso.t написа:
Апропо, има и други моушън контролери работещи с буламач 3 или Линукс CNC. Погугли, виж в сайта на буламача, в раздел плъгини какви контролери поддържа...

Аз си имам собствен! И това с този плъгин нещо не ми вдъхва доверие. Нямам още достатъчно опит, но както казах, големите марки си използват собствени софтуери. Вероятно има причина за това. Ще опитам с малката програмка, която на практика дава елементарно управление и праща командите към фрезичката. Ако видя зор винаги мога да сложа плъг-ина и да се нагодя към него.
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Нед Сеп 20, 2020 7:26 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Въпроси около CNC
stoyanoff написа:
itso.t написа:
... големите марки си използват собствени софтуери. Вероятно има причина за това. Ще опитам с малката програмка, която на практика дава елементарно управление и праща командите към фрезичката. Ако видя зор винаги мога да сложа плъг-ина и да се нагодя към него.
Поздрави!


Да най-вероятно причините са чисто финансови :D просто могат да си позволят разработката на собствен контролер с което да свият разходите . . . както е при Haas където се гони ниска цена .


Нед Сеп 20, 2020 7:45 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни