Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :) 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 12:44 pm
Мнения: 35
Местоположение: Варна
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
Вдигам темета, че имам и аз проблем с куче. Някакви други идеи? Хората писали в темата как си разрешихте проблема?

t_i_t_o написа:
Ами намираш схема на "звуково реле" и то да ти вкючва пищалката, псетата лаят доста силно, така че няма да има проблем с включването.

Звуковото реле трябва да има качествен филтър за ултразвука на входа. Или да се излъчва ултразвук само за определено време, през което сигнала от звуковото реле е забранен. След като се изгаси ултразвука, се пуска пак звуковото реле да провери дали кучето лае. Но си мисля има два евентуални проблема. Едно, че кучето може да реши да се "надлайва" с ултразвука и другото е, че разни други източници на шум ще пускат ултразвука, с което ще се загуби възпитателния ефект за кучето.


Вто Юли 28, 2020 11:26 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
Не помня историята, но съм си взел лютив спрей - гледах клипчета на руски велосипедисти в тубата. Та за всеки случай съм се заредил.


Вто Юли 28, 2020 7:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
Къв ти е проблема, нощно време лае от двора на комшийте, и аз го имам тоя проблем. За сега нищо не съм предприел, говорих с комшията да го прибира, аз имам 6 кучета но ги прибирам и не лаят по нощите, той ми вика ми куче е лае си, пази двора. Все си мисля че звука трябва да силен и да се подбере точната честота която да му изкарва акъла, също трябва да се направи анализ на лаенето и да се види в кои спектър сигнала е най-силен, звуковото реле да е с филтър и да се задейства само в тоя диапазон.
Лошото е че комшията спи на климатик с троен стъклопакет и не му пука щото не го чува, пък аз климатик не искам да слагам заради едно куче. Но резултата е съмнителен щото верно може и да се надлайва с ултразвука, абе трябва да се пробва.


Сря Юли 29, 2020 1:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
pipilica написа:
Къв ти е проблема, нощно време лае от двора на комшийте, и аз го имам тоя проблем. За сега нищо не съм предприел, говорих с комшията да го прибира, аз имам 6 кучета но ги прибирам и не лаят по нощите, той ми вика ми куче е лае си, пази двора. Все си мисля че звука трябва да силен и да се подбере точната честота която да му изкарва акъла, също трябва да се направи анализ на лаенето и да се види в кои спектър сигнала е най-силен, звуковото реле да е с филтър и да се задейства само в тоя диапазон.
Лошото е че комшията спи на климатик с троен стъклопакет и не му пука щото не го чува, пък аз климатик не искам да слагам заради едно куче. Но резултата е съмнителен щото верно може и да се надлайва с ултразвука, абе трябва да се пробва.

ами що не му хвърляш по половин кюфте с приспивателно?
верно ше ти вдигне бюджета с кюфте/ на 2 деня + половин хапче, ама хем няма да го тровиш(къде по хуманни причини къде щото комшото може да изтрови твоите 6 кучета)... пък може слабително да му дадеш да му осере и двора...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Юли 29, 2020 1:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
denyo написа:
Звуковото реле трябва да има качествен филтър за ултразвука на входа.

Напоследък не му викат филтър, ами машинно учени/изкуствен интелект. Разпознаването на определен звук е от по-простите задача - хората се пънат картинки/видео да анализират.
Сещам се за няколко евтини платки с по няколко микрофона и нагласени да работят с разните AI библиотеки - трябва да се обучи да разпознава лая и да изпищява мощно и кратко в УЗ. Виж, ако има и камера и картинка може да хване песът още докато отваря уста и да стресне още преди да е издало звук.
Но по-реалното е да хваща звука само. С многото микрофони може да хваща посоката на пристигане на звука и да работи само с лай от ляво (примерно).
Смислено би било да използваш Павлов - направи го да му отговаря само по тъмно - да го научиш да не лае нощем, пък денем да си изкарва мъката.
Ето нещо по темата:
https://devopstar.com/2020/04/13/dog-bark-detector-machine-learning-model
Пък това май е точно твоя случай:
https://github.com/tlynam/calm-barking-dog
Мисля че на малинка или orangepi ще върви. Предполагам че ще искаш rain.wav да е нещо по-хардкор :D


Сря Юли 29, 2020 8:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
При хората има следния психологически ефект - ако чуват собствения си глас с малко закъснение (0.5 - 1 сек.), повечето хора се шашкат и млъкват.
Може да се погугли как реагират кучовете на подобно нещо.

Иначе за ВЧ има доста корави компресионни профи драйвери, с чувствителност 110+ dB/W/m, отнасящи доста прилични мощности.
Като има се монтират подходящо усилвателче и рупор, са способни на невероятни героизми. :D


Сря Юли 29, 2020 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
MYXATA написа:
pipilica написа:
Къв ти е проблема, нощно време лае от двора на комшийте, и аз го имам тоя проблем. За сега нищо не съм предприел, говорих с комшията да го прибира, аз имам 6 кучета но ги прибирам и не лаят по нощите, той ми вика ми куче е лае си, пази двора. Все си мисля че звука трябва да силен и да се подбере точната честота която да му изкарва акъла, също трябва да се направи анализ на лаенето и да се види в кои спектър сигнала е най-силен, звуковото реле да е с филтър и да се задейства само в тоя диапазон.
Лошото е че комшията спи на климатик с троен стъклопакет и не му пука щото не го чува, пък аз климатик не искам да слагам заради едно куче. Но резултата е съмнителен щото верно може и да се надлайва с ултразвука, абе трябва да се пробва.

ами що не му хвърляш по половин кюфте с приспивателно?
верно ше ти вдигне бюджета с кюфте/ на 2 деня + половин хапче, ама хем няма да го тровиш(къде по хуманни причини къде щото комшото може да изтрови твоите 6 кучета)... пък може слабително да му дадеш да му осере и двора...

Не става с храна, утре ше снимам каква ограда е направил, тоя явно много го е страх, освен двете големи кучета е турил и сигурно има 20 камери из двора и по оградата. Добре че едното е много мързеливо и не лае.


Сря Юли 29, 2020 9:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
Аз когато говоря с брат ми постоянно се чувам със секунди закъснение - само дето не чувам това което казвам. Ама и това не е работа - да се чуваш че казваш нещо дето не си казал...


Пет Юли 31, 2020 11:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 12:44 pm
Мнения: 35
Местоположение: Варна
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
MYXATA написа:
ами що не му хвърляш по половин кюфте с приспивателно?
верно ше ти вдигне бюджета с кюфте/ на 2 деня + половин хапче, ама хем няма да го тровиш(къде по хуманни причини къде щото комшото може да изтрови твоите 6 кучета)... пък може слабително да му дадеш да му осере и двора...

И аз мислих за нещо подобно. Обикалях аз по ветеринарите да разпитвам за приспивателно за куче, ама мълчат като партизани. Даже единия ми се води нещо като приятел - не казва. Големи са кучелюбци всички. Хем им казвам, не искам да пробвам със случайна доза човешко хапче, че да не стане някой сакатлък, ония пак отказват съдействие.

gicho написа:
Сещам се за няколко евтини платки с по няколко микрофона и нагласени да работят с разните AI библиотеки - трябва да се обучи да разпознава лая и да изпищява мощно и кратко в УЗ. ... ... ...

Интересни идеи. За някакви готови платки ли става дума... ако може линк...

_________________
Подробна рецепта за вкусен козунак на конци


Пон Яну 24, 2022 3:23 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ултразвуков dog-repeller ( "кучегон") :)
Кучетата са животни подлежащи на обучение.

Започва да лае, прицелваш го по задника с еърсофт пушката на 2 джаула, подскача като опарено поне на метър. След 10-тата съчма се научава да мълчи нощем, за да му се налага да подскача. :mrgreen: :D


Съб Фев 19, 2022 8:35 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни