Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Контролер за оранжерия 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Контролер за оранжерия
Миналата година си дялках за моя оранжер отварачка за портата , га стане жега. Китаец терморегулатор за 5 лв , реле да сменя полярността към мотор-редуктор от винтоверт. 2 крайни изключвателя за отворена/затворена порта.Сега съм замислил да има и мцу. Идеята е да дебне температурата , примерно:
т.1 - кат стане 30 гр. почва да отваря (по таймер 1) примерно за 5 сек.
т.2- изчаква (по таймер 2 ) 1 минута , ако температурата се вдига , отваря още малко

т.3 - кат стане 25 гр. почва да затваря (по таймер 1) за 5 сек.
т.4- изчаква (по таймер 2 ) 1 минута , ако температурата пада , затваря още малко

Предишния вариант съм го засичал доста пъти -отваря напълно , стане по хладно -затваря напълно и така си бръмчи найси пъти на ден.Играл съм с хистерезиса , не ми се получава , в наше село (пък съм и на баир) бая вятър, та...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Вто Мар 31, 2020 3:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Прави се с карта. Примерно:
30C - 10% отворено
31C - 20%
32C - 30%


Вто Мар 31, 2020 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Че 30 е много да почнеш да отваряш и 25 градуса е много че да затваряш, колко е голям оранжера, само врата ли отваряш или имаш и на покрива, какво има в тоя оранжер. Тва за кой сезон, то се обърка всичко вече, та по-правилно ще е на каква външна температура. Къде ти е термо датчика, защитен ли е от директно слънце. По-добре ще е ако мое да правиш малко течение под покрива ако не ти се отваря отгоре.


Вто Мар 31, 2020 9:12 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Остави един таймер да брои 1 минута и 5 секунди и на 5-тата секунда да отваря/затваря на другата част да чака? И защо толкова просто- направи някакви графики, бодни малко датчици за влажност на почвата (капацитивни) сложи една система за поливане. Ако измислиш и робот да ти бере продукцията, после го правиш индустриално и продаваш.


Сря Апр 01, 2020 8:18 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Митко - моля дай подробности за механиката (аз обмислях аналогичен проект - като се съмне да отваря кокошарника , а като мръква да ги залоства обратно. НЕ съм доизмислил ако някоя кокошка остане "отвън" за през нощта , ще е вечеря за котките обаче)

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Сря Апр 01, 2020 10:28 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Ми тя механиката е проста или механизъм дето върти сателитна чиния или правиш като мен, моторче от чистачки и крик от Лада и става перфектно, такива имам 4 на големия оранжер на покрива и един на на другия ма той е с мотор редуктор от машина за Казанлъшка поничка и пак крик от Лада, мое и снимки ако искаш. На всяка кокошка туряш по един RFID чип и като се отчетат всички влезли затваряш курника.


Сря Апр 01, 2020 10:38 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Re: Контролер за оранжерия
pipilica написа:
Ми тя механиката е проста или механизъм дето върти сателитна чиния или правиш като мен, моторче от чистачки и крик от Лада и става перфектно, такива имам 4 на големия оранжер на покрива и един на на другия ма той е с мотор редуктор от машина за Казанлъшка поничка и пак крик от Лада, мое и снимки ако искаш. На всяка кокошка туряш по един RFID чип и като се отчетат всички влезли затваряш курника.



Хъм - абе аз в началото мислих , че ме бъзикаш - обаче верно идеята за RFID да ги чипосам :D не е зле !!!

ПП пусни снимки - добра идея - и аз мислих с мотор-редуктор от гайковерт , но системата ТРЯБВА ДА Е СИГУРНА

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Сря Апр 01, 2020 10:42 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Те снимки, ма много лоши с тоя телефон на кофти осветление, утре мое с апарата да снимам.
Няма да се смеете много, тия релета и кабели си висят вече 9 години там, един път годишно слагам грес на винта, и така.
Зависи колко ти е голяма вратата, тия моите капаци на покрива са 2 метра дълги и 70 санта широки и дори с насрещен вятър ги затваря без проблем. Ако направиш врата плъзгаща и малка, като за петела щото е най-голям, мое и с винтоверт да минеш, ама си купи шпилка с голяма стъпка, тия обикновените на метър не стават много бавно става.
RFID-а на десния крак и датчика на прага, може и два да сложиш ако мине с левия крак първо. Трябва и защита да сложиш някъв лъч, ако някоя тръгне да излиза и да я смачка или да остане вънка. Няма лошо да ги броиш така, тука имаше тема за броене на пчели в кошер, не помня кво стана с пчелите. Колко са ти кокошките и петлите.


Прикачени файлове:
IMG_20200402_045448059.jpg
IMG_20200402_045448059.jpg [ 967.39 KiB | Прегледано 10486 пъти ]
IMG_20200402_045512108.jpg
IMG_20200402_045512108.jpg [ 902.06 KiB | Прегледано 10486 пъти ]
IMG_20200402_045647628.jpg
IMG_20200402_045647628.jpg [ 949.29 KiB | Прегледано 10486 пъти ]
IMG_20200402_045805436.jpg
IMG_20200402_045805436.jpg [ 996.77 KiB | Прегледано 10486 пъти ]
Чет Апр 02, 2020 4:02 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Re: Контролер за оранжерия
pipilica написа:
Те снимки, ма много лоши с тоя телефон на кофти осветление, утре мое с апарата да снимам.
Няма да се смеете много, тия релета и кабели си висят вече 9 години там, един път годишно слагам грес на винта, и така.
Зависи колко ти е голяма вратата, тия моите капаци на покрива са 2 метра дълги и 70 санта широки и дори с насрещен вятър ги затваря без проблем. Ако направиш врата плъзгаща и малка, като за петела щото е най-голям, мое и с винтоверт да минеш, ама си купи шпилка с голяма стъпка, тия обикновените на метър не стават много бавно става.
RFID-а на десния крак и датчика на прага, може и два да сложиш ако мине с левия крак първо. Трябва и защита да сложиш някъв лъч, ако някоя тръгне да излиза и да я смачка или да остане вънка. Няма лошо да ги броиш така, тука имаше тема за броене на пчели в кошер, не помня кво стана с пчелите. Колко са ти кокошките и петлите.


Почвам малко отзад напред (пък най-първом да се извиня на Митака ,че му окензваме темата)
Купени са 20 новоизлюпени порода носачки - миналият Март.
В калабалъка е попаднало само едно петле (на много ранен етап имат някакъв полов деморфизъм и уж дават само ярки , но...) което след като си изпълни честно съпружеските задължения -(после женските снасят до края на дните си)- кацна в тенджерата.
Дотук с лирическото отклонение (ама пък какви теми се обсъждат във Микроконтролери) - смятах гайковертчето да върти дълга шпилка а тя да придърпва гайка шарнирно хваната за вратата (пилчарника е масивен стар метален парник със стъкла)
Проблема идва от това ,че на село често спира тока , а и не ми се щеше да прибягвам до акумолатори ... някакъв полу-втомат - отваря на пружини , а затваря гравитационно.

А чипа си го представях като медальон на шията - иначе чувал ли си израза "рови като кокошка" ... нищо няма да оцелее вързано на краката им !

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Чет Апр 02, 2020 8:53 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Контролер за оранжерия
petko_sz написа:
...пък най-първом да се извиня на Митака ,че му окензваме темата...

Ся тука сбърка термина - наторявате я , ще стане ... Ади утре ще цъкна снимки на моята 'механика' , ма то кво да показвам на винт М12 и гайка (дълга) . Инак туй на бодилмастера , че трябва да вентилирам горе оранжа е идейно , имам 2 порти(към 1.70х0.7м) , с по 1 малко джамче-поликарбонче горе , май него трябва да клатя.(досега отварях едната порта нацяло) . Пък за кокошарника , дано не те споходи добитъка дет на авер му натръшка бая пернати. Ще потърся видеЛото. И на Калата за мерене влага в почвата ще... , ма да правя и продавам оранж контролери -тц , туй е за разтоварване :)

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Чет Апр 02, 2020 10:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Китайците продавам нещо като хидравлични цилиндри, пълни с нещо, които се "разпъват" и "свиват" в зависимост от температурата. Ползват ги точно за оранжерии да отварят и затварят прозорчета. Има ги на различни температури и големини (ход, сила).
Да търся ли линк?


Пет Апр 03, 2020 8:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Да знам ги тия неща, на мен специално не ми харесват, ако са отворили джама и се извие буря и духне ветър как го затварям, докат изстине и тръгне, или искаш да отвориш ама чудото не се нагряло още и не тръгва. То и при мен един път точно в буря единя мотор отказа та беше приключение да го затворя.
Ся ще правя ново отваряне на малкия оранжер и ше пусна снимки, с машинка от ел. стъкла на кола, много е яко почти колкото с винт само дето е по-бързо и има малко по-малък ход.


Съб Апр 04, 2020 12:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Сега вече има и машинки от задни капаци на коли - те са якички и сравнително бързи. Не знам по моргите намират ли се вече такива, че то само разни големи таратайки имат такива - туарег, Q7, MX5 ...


Съб Апр 04, 2020 1:48 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Контролер за оранжерия
Имало по наточените каручки , моторетка да движи седалките насам/натам . Та може и от там да се щипне задвижка... За сателитните паници си знаете.
https://www.olx.bg/ad/pozitsioner-i-sat ... 4391ceb309

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Съб Апр 04, 2020 2:25 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Контролер за оранжерия
За сателитите стават ама са бавни и с не много голям ход. Тия по вратите на колите са бързички


Съб Апр 04, 2020 7:13 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни