Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Linux на компа 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Linux на компа
Понеже има доста теми за Бозъта реших, че е крайно време да се отвори тема за анатемосаната хубост.
Предимствата на линукса са известни и много, май единственият недостатък е несъвместимост със софтуера на Големите (гарван гарвану...), но за това непрекъснато "се взимат мерки" :)

Пак да напомня: не съм гуру, просто искам компът ми да работи и с линукс ми е по-лесно. Който не вярва е свободен да опита без да си затрива бозъта. Полезно ръководство за начинаещите: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/1.html

Конкретно: спрял съм се на Linux Mint щото ми се видя по-разбираема и сигурна от Ubuntu (на която е дериват). За съжаление уж богатия ѝ форум го наричат "useless".
Досега ползвах "вкус" Xfce и бях доволен, но покрай "новия" лаптоп реших да пробвам флагмана Cinnamon. Е па липсват му камара леснотийки и красотийки, да не говорим, че с голям зор го инсталирах правилно. Въпрос: да си бЕгам ли на Xfce-то или да си сядам на гза и да уча, че после ще ми е по-гадно?


Чет Фев 06, 2020 3:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Linux на компа
За bash няма значение xfce или ... Та ако ще учиш нещо не наблягай на гуи-то. Общо взето определени дейности/професии нямат проблем със софта под линукс, други имат непреодолими. Опит да се пребори границата е излишен разход на време. А ако не говорим за конкретна, точна област, то самия потребител няма да успее да оцени + или -.
За писане на софтуер не само става линукса, но и е много по-удобен. За хардуер - само ако кикад е достатъчен, т.е. зависи. За други области - не знам.
За обща употреба - броузърът тича еднакво навсякъде. И е добро начало да си каже потребителят "Я, аз работя под линукс!".


Чет Фев 06, 2020 7:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Ти пък чак в bash-а ме хвърли :) Вече съм дърт за учене, нито хляба ще си вадя с това, имах предвид някои особенности на GUI-то - ако ги е пробвал някой и двете.
Но по принцип си прав.


Чет Фев 06, 2020 9:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Linux на компа
То с гуи-тата е сигурно до свикване и лични предпочитания - потребителите на виндоус примерно най- ще им допадне среда, имитираща виндоус (старт бутон, ...)
Аз ползвам убунту с гном, щото така идва.


Чет Фев 06, 2020 10:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
А бе ясно, ще реинсталирам с Xfce, прекалено много проблеми с Cinnamon и дори най-елементарното ми е зор: с клавишна комбинация да превключвам езиците на клавиатурата (и осветеността на екрана не бачка), за по-джиджани неща не говоря.
Аз се подлъгах, щото Cinnamon го рекламират като флагман на Linux Mint, но освен уж по-лесното шърване директно през файл-менинджера друго предимство не видях, най-гадно ми бе при инсталацията и последващото програмно осигуряване.

От Ubuntu избягах още при първите проби - прекалено много "демокрация": така и не се научих как два пъти да направя едно и също нещо по един и същ начин. Отделно, че и при програмите "демокрацията" е голяма - мерси, затова не ща Виндовс!
Докато политиката на Linux Mint (дериват на Ubuntu) e леснотия и стабилност, нищо че не е най-новата версия. Ся, че не ми хареса Cinnamon може да е временно стечение на обстоятелствата или въпрос на вкус.
ПС: А Xfce се слави като най-лекия десктоп и след като е и по-добър (според мен) - к'во да му се чудиш?! Че анимациите са изключени?!

Иначе: темата си остава отворена...


Пет Фев 07, 2020 2:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
Нещо ми се беше мярнало тия дни, че КДЕ са се докарали по-леки от xfce. Пробвах го - наистина ми се видя по-лек и пъргав спрямо gnome, но пък и нацелих доста неприятни бъгове, които ме върнаха обратно в gnome-a.

ПП: Нещо се е получила някаква регресия в последните месеци в убунту. Ютубските видеа ми товарят около 50% процесора, предвид, че далеч не е толкова античен. Айдъл процесите също са започнали да консумират повечко, съдейки от графиката на натоварване на процесора.


Пет Фев 07, 2020 3:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
При мен товаренето в бразуъра, вкл. Тубата, се оказа от адблокера. Като разкарах подразбиращите се и ръгнах Adblock Latitude нещата се пооправиха.
Както и да е, ся шъ ръгам Linux Mint Xfce.


Пет Фев 07, 2020 7:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Linux на компа
натуралната канела е далеч по-приятна подправка от това лайно. общото между двете е само цвета.
ако можеш си стой на Xfce и дори на по-стари версии


Пет Фев 07, 2020 7:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
bongo_x2 написа:
При мен товаренето в бразуъра, вкл. Тубата, се оказа от адблокера. Като разкарах подразбиращите се и ръгнах Adblock Latitude нещата се пооправиха.
Както и да е, ся шъ ръгам Linux Mint Xfce.

Пробвах, но при мен не даде ефект. А адблокера ми е ublock Origin by Raymond Hill. Интересното е също, че като прекарам ютуб видеата през някой локален плеър, като mpv например - товаренето изчезва и си го декодира кажи речи (има пак някакво товарене на процесора, но напълно в рамките на нормалното) хардуерно.
Та сега заради подобни тъпотии се наложи и аз да свърша една - регистрирах си нов протокол хендлър, закачих го да отваря един баш файл, който от своя страна парсва входящият адрес и ми стартива mvp. А тая цялата работа се стартира през буукмарк в таск барка, който има следното съдържание -
Код:
javascript:window.location="yt:"+window.location

Ей го и баша, в случай, че на някой му се занимава с такива глупости-
Код:
#!/bin/bash

url=$1
/usr/bin/mpv ${url:3} --ytdl-format="bestvideo[height<=?1080][fps<=?60][vcodec!=?vp9]+bestaudio/best"


Пет Фев 07, 2020 7:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Linux на компа
Тубата се гледа само през Опера, независимо от операционната система, само там няма досадни реклами и мога да гледам музика с часове.


Пет Фев 07, 2020 9:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Linux на компа
В ubuntu 19.10 са оправили gnome направо да хвърчи спрямо по старите версии.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Фев 07, 2020 10:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
Bai Ui написа:
Тубата се гледа само през Опера, независимо от операционната система, само там няма досадни реклами и мога да гледам музика с часове.

Изтествах и твоето предложение. Опера 66.0.3515.72. Хаби повече процесор и от Chromium и от Firefox. Освен това ползва уебкит, който има същият проблем като всички останали браузъри които го ползват -
Цитат:
Problems Detected:
Accelerated video decode is unavailable on Linux: 137247

Остана да изтествам и на Palavrov инфото..


Пет Фев 07, 2020 10:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Този линукс вече е пътник, в момента го захапвам за пълна деинсталация през виндовса, после ще ръгна Mint Xfce, но ще иска камара настройки най-малко заради SSD-то.
Обаче ми стана интересно на к'во викате "трудно видео"? Все пак ей-това ми тръгна първоначално на 4К Full Screen, после незнайно защо трябваше да намаля до 1080p, но лаптопчето все пак е с вграденото видео в Intel Core i5-2520M и го отдадох на това. А къде по-древното с едноядрен на 1.2МХц няма ядове до 480p.


Пет Фев 07, 2020 11:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
Хвани кое да е 1080p видео. При мен графиката на процесора показва на ~50% натоварване. Освен това по-големият проблем е, че започва да се чува вентилатора. А още по-големият проблем е, че до преди няколко месеца положението не беше такова.

Изтествах ти и видеото - 4к само звук. При 1440п няма проблеми, но пак натоварването е около и леко на 50%. Но това е под на убунту 19.10, което реших да изтествам.. което не върви видимо по-бързо при мен. Има може би само една по-красива тема :)

Какви са тия настройки за SSD? Аз правя една единствена - добавям параметър "noatime" към дяловете на ссд-то в /etc/fstab .


Пет Фев 07, 2020 11:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
Малко оффтопик - Реших да пусна и бозата (win 10) и да видя при нея какво ще е положението. Беше шокиращо - видеото на Бонго, на 1080, консумираше според таск мениджъра до 10-тина %, при честота 0.85Ghz! При 4к на видеото - вдигна консумацията до около 30тина %, и честота около 1Ghz. Теста беше под хром 80.0.3987.87. Вентилатора не се чуваше изобщо.


Пет Фев 07, 2020 11:59 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни