Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Малко помощ за Keil uVision 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Малко помощ за Keil uVision
Здравейте! Искам да си подкарам едни примери за MKV46F256xxx15 на NXP(freescale). Обаче при пакетите имам само KV1x. Как да инсталирам останалите? За първи път работя с тоЯ нерез.
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Чет Авг 08, 2019 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
кой от двата (нереза)?

принципно, качи си еспресото и цъкай с него. иначе ще се пенсионираш, докато нагласиш среда, компилатор, библиотеки и дебъгер.

как си стигнал до извода, че ти трябва точно KV46?
за KV3x има FRDM-KV31F за $25, поне няма да се чешеш по главата в началото кое къде влиза.
да почнеш с гол процесор от тоя вид... не е особено приятно.
като се подкараш на 3х после може да помислиш за миграция на 46

KV серията в момента им е малко увиснала откъм софтуерна поддръжка. имаха читаво SDK за мотори, които си говореха с вътрешния фърмуер, но по някаква причина го изчезнаха напълно. много старателно изтриха всички следи. не знам каква е новата алтернатива и до колко се работи с нея.

имай предвид, че моторния фърмуер е във флеша и може много лесно да го забършеш и тогава тоя чип става обикновен АРМ. затова е хубаво да работиш с тяхната среда. като плюс е PIN-MUX и CLOCK туловете, които ти правят конфигурациите. на ръка да цъкаш по регистрите... дори и аз не го правя.


Чет Авг 08, 2019 5:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
Гледам конкретен пример от RTCESL библиотеката на NXP. Сега ще го пробвам това Пресо. Иначе уж в библиотеката има описание как да настроя Keil обаче не ми излизат необходимите процесори.

_________________
www.elkran.com


Чет Авг 08, 2019 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
А какво C/C++ трябва да си инсталирам за това Еспресо?!

_________________
www.elkran.com


Чет Авг 08, 2019 6:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
то си идва с инсталацията (gcc+binutils)
за конкретната платка/чип трябва да си свалиш [urlhttps://mcuxpresso.nxp.com/en/welcome]SDK[/url].
конфигурираш си в билдера какви примери да ти включи (конкретно за KV31 има за трите вида мотори.
получаваш .zip, който го драгваш в съответния джам на еклипса и вече ги имаш примерите

ако ползваш тяхна платка, на нея има OpenSDA адаптер - дебъгваш, наливаш код и имаш серийна конзола през едно USB


Чет Авг 08, 2019 7:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
Не разчитай много на инструмента за конфигуриране на периферията. По-добре разгледай примерите от sdk-то и ръчно си нагласи каквото ти трябва.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Авг 08, 2019 7:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
syscop написа:
Не разчитай много на инструмента за конфигуриране на периферията. По-добре разгледай примерите от sdk-то и ръчно си нагласи каквото ти трябва.

явно не си работил с контролери на nxp/freescale/motorola, щом даваш подобни съвети:)


Чет Авг 08, 2019 8:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
Исках да помогна на колегата да избегне някоя мотика... MCUXpresso Config Tools е добър инструмент. Нека го пробва. Не е задължително да се съобразява с написаното от мен.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Авг 08, 2019 8:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
Благодаря за съдействието!
Първо: Такива нерези MKV46F256xxx15 НЯМА! Има MKV46F256xxx16. Заблуждението ми дойде поради факта, че освен написано в текста, това го има и на снимка, където са заредени тези измислени процесори! Сиреч показно правят хората какво трябва да избера!
Второ: На пръв поглед реших, че библиотеката е супер яка - филтри, обзървъри, MRAS и т. н. Заблуда за простия юзър! Положението е оле мале, както при другите. Като са правили документацията, секретарката е омотала кое за коя библиотека е и за кое IDE. Кашата е пълна от сега. Дали изобщо работят функциите не смея да пророкувам. Пак като за пример - добре. Ама защо трябваше да си вдигам нервите рано сутринта!
Лично аз ще си пренапиша всичко...
Поздрави!

ПП: Да попитам нещо! Гледам, че Keil се сваля свободно и може да работи free с до 32к код. Еспресото също се сваля свободно. Не съм им гледал лицензионните споразумения. Стават ли корпоративно използване или имат лицензия само за домашно?

_________________
www.elkran.com


Пет Авг 09, 2019 7:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
няма ограничения по цялата хранителна верига, спокойно си работи с еспресото.
най-бързия възможен старт с желязо е да си купиш цитирания FRDM борда, да го закачиш към средата, да разцъкаш примерите и да адаптираш твое приложение. чак после мисли за твой хардуер. навсякъде има мотики, но като ги минаваш на малки групички, цицините са по-малки и не болят толкова. ще помагаме със съвети от брега, не се смущавай да питаш.

проблемите идват от други вектори, които се случиха покрай сливанията freescale->NXP, в последствие и с Qualcomm.
десетки хубавини увиснаха във въздуха, повечето напълно изчезнаха. явно под давлението на меринджейте в NXP и особено желанието на Куалком да се промени бизнес модела след сливането към техния. и още далеч преди сливането да стане факт, почнаха да си налагат тяхната система куче-касичка (use case), при която няма нищо безплатно, нищо не се реюзва и се дои всяка отделна крава до кръв.

кога и дали въобще някога ще се възстанови старата слава на freescale и подхода им към потенциалните клиенти е въпрос с облачна структура (вятър и мъгла)


Пет Авг 09, 2019 10:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
syscop написа:
Исках да помогна на колегата да избегне някоя мотика... MCUXpresso Config Tools е добър инструмент. Нека го пробва. Не е задължително да се съобразява с написаното от мен.

не исках да те засягам по някакъв начин - просто с днешните MCU е на практика невъзможно да конфигурираш периферията с писане по-регистри (освен ако не си мазохист с много свободно време :))

аз, като избирам MCU (freescale/NXP) - първо се опитвам да инициализирам периферията която ми трябва, защото (особено при малките корпуси) избора на пиновете е ограничен, а и при конфигурирането на клок домейните се налага всички клоци да се преизчисляват/конфигурират многократно, което ръчно е ужасТ.
PE на CW (беше) един изключителен инструмент за тази цел.


Пет Авг 09, 2019 10:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
абе за малките, и за 2-5 пуснати периферии (UART, GPIO, I2C, ADC, TMR), може и да се справиш на ръка/крак.
за по-едрите парчета, дори с туловете за конфигурация, може да отнеме дни. на RT10xx само като му видиш картинката за клоците и ти иде да се оттеглиш в манастир.


Пет Авг 09, 2019 10:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
Можете ли да ми кажете как да намеря функция в Keil? В mplab задържаш ctrl и кликаш. Как става това в Keil. Тук имам някакви фукнции отбелязани като extern и сега търся orgine-a като идиот...
Така! Като гледам проекта най-вероятно фукцията, която търся, се намира във файл .lib. Как мога да access-на сорса като се намира в .lib? Искам да видя как е построена функцията.
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Вто Авг 13, 2019 11:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
stoyanoff написа:
Можете ли да ми кажете как да намеря функция в Keil? В mplab задържаш ctrl и кликаш. Как става това в Keil. Тук имам някакви фукнции отбелязани като extern и сега търся orgine-a като идиот...
Така! Като гледам проекта най-вероятно фукцията, която търся, се намира във файл .lib. Как мога да access-на сорса като се намира в .lib? Искам да видя как е построена функцията.
Благодаря!

Ами не може ли да видиш кои библиотеки си импортнал в проекта?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Авг 14, 2019 4:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Малко помощ за Keil uVision
Аз ги виждам, но са компилирани - .lib. Това как мога да го отворя?! Освен със програмите за декомпилиране?!

_________________
www.elkran.com


Сря Авг 14, 2019 4:56 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни