Отговори на тема  [ 190 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща
G - кодове? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: G - кодове?
рампите са много хубаво нещо, докато не започнат да пречат....
не знам дали е възможно да се извади аналогов сигнал за линейната скорост, може би в някакви относителни единици спрямо текущото подаване, и това да регулира тока на заварката
т.е. мотора забавя и тока намаля
другия вариант да се ограничат бързите ходове, и да се махнат рампите
аз на мойте машинки все гоня високи скорости и рампите макар относително малки са нужни


Сря Фев 20, 2019 1:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: G - кодове?
Заваръч.апарат e TIG2200i , има букса за управление , но изглежда е само по CAN, не видях аналогови входове.
Все пак ще поработим със задната рампа на тока и задържане на газа . В момента се забелязва прегряване в края (по широка зона на оцветяване) , предполагам и газът , и токът са проблем там .


Сря Фев 20, 2019 5:39 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Адаш виж там това "DC Micro Pulse" дали няма да повлияе добре да му промениш настройката.Източника си е баш квото ти трябва и трябва да може да се докара до чуден резултат.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Мар 14, 2019 1:27 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
nik написа:
рампите са много хубаво нещо, докато не започнат да пречат....
не знам дали е възможно да се извади аналогов сигнал за линейната скорост, може би в някакви относителни единици спрямо текущото подаване, и това да регулира тока на заварката
т.е. мотора забавя и тока намаля
другия вариант да се ограничат бързите ходове, и да се махнат рампите
аз на мойте машинки все гоня високи скорости и рампите макар относително малки са нужни



Оказва се че може ,но с Линукс .Този пин (motion.current-vel) можел (аз не съм достатъчно навътре в Линукса за да мога аз да го направя) да се насочи към PWM на шпинделния аналогов изход.Така ще имаш ток според скоростта !

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Юли 31, 2020 11:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: G - кодове?
Да питам една работа! Аз от скоро разгледам G-code за фрези/рутери и една работа ми прави впечатление - всички постпроцесори при SolidCAM имат много странен начин на запис на командите. И не само. Скоро бях гледал някакъв код за контролер, който обработваше G-code - самият той беше пригоден за някаква такава подредба. Примерно във файла на един ред се поставят множество команди:
Код:
N3 G91 G28 X0 Y0 Z0

Понякога се изпуска Г командата:
Код:
N12 X-28.929

М командите се обръщат:
Код:
N5 S6557 M03

Или се слага Г и М в един ред:
Код:
N81 Z35. M09

Има ли някакви съображения в този начин на подреждане или е само въпрос на вкус?
Благодаря!
ПП: Аз си подготвих моето Апп-че да си ги пренаписва, както ми е кеф - по 1 команда на ред и в последователност на параметрите, каквато ми харесва. Не променям логиката на програмата, просто смятам, че е по-прегледно.

_________________
www.elkran.com


Чет Окт 01, 2020 12:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: G - кодове?
нищо нередно не виждам в примерите ти, съвсем нормален код
това са практики останали от "едно време" когато Г кода се е писал на ръка, или се е преточвал по 9600 сериен порт, или някакъв друг бавен метод - каквото може да се пропусне се пропуска за да става по-бързо
и сега пак са актуални тия практики когато Г кода се генерира софтуерно с милиони редове - колкото по-малко символи има по-бързо зарежда

по принцип това му казват модално програмиране (ако не ме лъже паметта) и всички тия "нередности" би трябвало да могат да се корегират от конфигурацията на пост процесора, не знам при твоя софтуер как е, но ако се разровиш из нета може и да намериш, например нещо такова

http://www.cnc-club.ru/forum/download/f ... 5NEa3kX67T

{nb, ['G'gcode], ' X'xpos, ' Y'ypos} - N125 X123.45 Y-12.3 note that 'G1' was not generated.

това ще рече че някъде из конфигурациите ако махнеш тия квадратни скоби на Г кода би трябвало да започне да ти слага Г кода на всеки ред


Чет Окт 01, 2020 1:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
stoyanoff написа:
...Понякога се изпуска Г командата:
Код:
N12 X-28.929
...

Всъщност не се изпуска командата. Валидна е последната Г командата в по-горен ред. Например:
Код:
G01 X10.0 Y10.0
G01 X0.0 Y0.0

е еквивалентно на
Код:
G01 X10.0 Y10.0
X0.0 Y0.0

Понякога не се изписва знакът след десетичната запетая, ако е 0. Горния пример:
Код:
G01 X10. Y10.
X0. Y0.


Чет Окт 01, 2020 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: G - кодове?
nik написа:
това са практики останали от "едно време" когато Г кода се е писал на ръка, или се е преточвал по 9600 сериен порт, или някакъв друг бавен метод - каквото може да се пропусне се пропуска за да става по-бързо

Интересното е, че все още това е масова практика. Както казах, не можах да намеря постпроцесор от вградениете в Солид, който да работи по различен начин. А при днешния хардуер, плюсовете от пропускане на няколко букви(не мисля, че може да говорим за висок процен) не е голям келепир. Особено пък при обемист код. Там мисля добрата структура има много повече плюсове.
Няма значение. За сега ще си го направя, както мисля, че е най-добре. Ако видя някакъв зор и установя, че това стандартното е по-добре, едва ли е проблем да мина към него.
Получава се подредено, цветничко... Router soft
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Чет Окт 01, 2020 5:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
stoyanoff написа:
...Получава се подредено, цветничко... Router soft
Поздрави!

Същото се получава и в ноутпад ++ с къстъм език G-code.

Прикачени файлове:
userDefineLang.zip [863 Байта]
161 пъти


Чет Окт 01, 2020 5:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: G - кодове?
Объркал си файла. Ето това е
Прикачени файлове:
G-CODE_N.zip [1 KiB]
165 пъти

Иначе е шаренко!
ПП: Сега гледах една демонстрация с фреза на Хаас. И те си имат собствена интерпретация. Явно в солид има само някакъв базов постпроцесор. А и то не е сложно да си го обръща машината, в каквото и харесва.

_________________
www.elkran.com


Чет Окт 01, 2020 6:50 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Ами нали затова ISO RS274 се приема за конвенция и вече толкова години определя правилата на този начин за програмиране движението и изобщо работата на тези машини.
Затова трябва да си свалиш ръководство и там си пише - еди кое си е блок,еди кои си кодове са модални (какво значи да са модални - да важат до края на блока ) другите не са.Пише си как се задава скорост на рязане и на обороти - че се изписва преди командата за старт , а подаването след командата за старт и т.н.
Не е така просто както изглежда на пръв поглед.Да не говорим че има фирми които само частично се съобразяват със стандарта и си творят собствени значения на общоприети кодове - такива са Окума,Сименс,Мазак,Митсубиши и т.н. Общо взето само инициатора за създаването на правила тогава - Фанук и сега чайните се придържат стриктно към стандарта.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Окт 02, 2020 4:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: G - кодове?
Като се позачетох, се оказва, че тази подредба всъщност е много логична. Просто аз гледам нещата от перспективата на малка машина. Като ми остане ред по-натам мога да си коригирам програмата!

_________________
www.elkran.com


Съб Окт 03, 2020 10:13 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: G - кодове?
Постпроцесора може да се редактира и да се махнат или добавят редове / кодове които не ти харесват .
Например това разхождане до x0 y0 z0 не е желателно по тоя начин да се прави а и защо трябва да го прави


Съб Окт 03, 2020 1:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: G - кодове?
Може ли някой по-запознат да ми обясни процедурата за смяна на инструмент при ръчна смяна. Имам малка машина - няма барабан и пневматика. G-code генерирам със СолидКам. Та изходният код е изграден на база абсолютни координати(не знам дали трябва да го сменя на релатив или дали въобще може). Съответно се предполага, че трябва да закарам инструмента в удобна позиция някъде на ръба на сток материала и да зануля координатите. Извършва се операцията с инструмент 1. След това трябва да го сменя. Съответно мога да преместя главата на удобна позиция и да сменя инструмента. След това да го зануля спрямо масата(или с някакъв прост контакт или с хартия методи много). НО сега трябва да го върна в някаква начална позиция. Въпросът е как става това? Защото удобната позиция може вече да я няма! Или на база какво се изчислява офсета на инструмента? Да обясня по-просто като закарам главата на позиция на ръба на сток материала аз трябва да зануля координатите. И вече нямам рефернция спрямо масата. Или трябва да я пазя някъде втори набор координати?
Може ли някой просто да ми опише процедурата кое след кое става, за да не си блъскам главата, а и да го направя по някакъв стандартен начин като останалите машини, а не както ми дойде...
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Пон Фев 01, 2021 2:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Хммм изобщо смяната на инструмента е по-скоро свързано с конкретна машина. Използваш ли тул тейбъл, инструментите са предварително подготвени и сменяш само тулхолдера или имаш само един тул холдер и му сменяш инструментите ? Имаш ли тъч проб там става с G31, съдейки по загатването за хартията по-скоро не. Може преди командата за смяна да сложиш G43 с който да зададеш предварително офсет, след което да измериш колко си се разминал с тоя офсет и да нанесеш корекцията ръчно. Ама пак ти казвам, много зависи от машината и контролера и. Един съвет, купете си тъч проб за инструмента.


Пон Фев 01, 2021 3:30 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 190 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни