Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Динамично оразмеряване на буфер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Динамично оразмеряване на буфер
Здравейте! Имам заделена някаква памет за даден порт. Примерно 40к. В най-простия случай трябва да направя нещо такова:
Код:
unsigned char incomeBuff[20k];
unsigned char outcomeBuff[20k];

Проблемът е, че това е крайно не ефективно. Ако входният поток се състои само от кратки съобщения примерно по 100 байта, няма смисъл от тези 20к и би било полезно да ги прехвърля към изходния буфер. И обратно.
Това, което съм виждал, е да се заделя просто един общ буфер, както в случая 40к и всеки процес да си пълни самосиндикално. Въпросът е как да го реализирам, защото единият ми буфер се пълни от UART. Сиреч в прекъсване!
Може ли да споделите опит?
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Нед Фев 03, 2019 7:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
нещо нищо не разбрах
за RX-а може RingBuffer

_________________
main[-1u]={1};


Нед Фев 03, 2019 7:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Не е ли по-добре да имаш сравнително равни по дължина съобщения? Ще може по-лесно да си планираш разхода на памет. Иначе винаги може да ползваш malloc/free.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Нед Фев 03, 2019 7:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Аз ринга съм го направил. За друго говоря. С прости думи - искам да съхранявам двата потока(входен и изходен) в един буфер, като всеки поток си заема толкова място, колкото му трябва. Примерно единият пълни от клетка 0 към клетка n, а другият поток пълни от n към 0. И ако единият поток има моментна нужда от повече място да може да използва пълноценно цялата памет, а не да е ограничен до половината налично място, както в примера горе(само 20к от 40к).

ПП: Не става! У-вото ми е пасивно и тези неща ги решава потребителя. В случаите в които го използваме масово, единият буфер е по-голям от другия, защото входните съобщения са много по-кратки от изходните. Обаче така не е особено ефективно. На практика ако се промени дължината на съобщенията трябва да се оразмерят на ново буферите. Искам да е нещо универсално...

_________________
www.elkran.com


Нед Фев 03, 2019 7:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
heap - malloc - free
queue

винаги ли са подредени RX-TX, RX-TX, RX-TX

_________________
main[-1u]={1};


Нед Фев 03, 2019 8:16 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Ами декларирай си един голям масив. Това ти е паметта. Вече на твоите функции които я ползват задаваш откъде до къде вътре в масива да цикли (ако е кръгов буфер). Дали с указатели дали с индекси от масива - имаш 2 променливи индекс начало и индекс край за всеки буфер. Тези променливи може да ги... променяш динамично. Съответно, мисля е ясно, разликата ти определя дължината. Кога и как ще ги сменяш, ти си знаеш.
п.п. ебаси PIC-а 40 килобайта рам 8O

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Фев 03, 2019 8:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
TheWizard написа:
винаги ли са подредени RX-TX, RX-TX, RX-TX

Не!
ПП: Ами всъщност има 256к, но съм го разделил на 6 порта х40к

_________________
www.elkran.com


Нед Фев 03, 2019 9:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Ама вЕрно ли трябва да държиш всичкото накуп? Какви са данните, толкова ли не могат да се обработват преди да е дошъл целия пакет?
Те джъмбо фреймовете на гигабита са по 10К, ти 40К фрейм 8O Това през какво влиза/излиза при теб - етернет, сериен, SPI, ...?


Нед Фев 03, 2019 10:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Ами една идея/съвет: по принцип не зная дали ти е критично предаването. Ако не е то може да използваш само един буфер за предаване. Ако за приемане трябва да си в готовност, то за предаване е достатъчно един, няма закъде да бързаш, почистваш си къщиката и започваш да предаваш.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Фев 03, 2019 10:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Реших да оставя този проблем на потребителя, като му дам да си настойва размера на входния и изходния буфер. Тук идва въпросът как се прави това.
Wizard, как да заделям място в рамта спрямо променлива, която се чете от EEPROM?

_________________
www.elkran.com


Пон Фев 04, 2019 9:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Когато аз си ги организирам- изходните фреймове са блокове с дължината на данните, които изпращам. Преди това са напълнени да речем с данни от АЦП. Като са готови и пакетирани да речем с СРЦ, ги подавам към подпрограмката за изпращане, която наглася адресите за ТХ буфера и брояча- дължината му. Така не заделям допълнителна памет и не прехвърлям данни от буфер в буфер. Като прочета байт- го проверявам, дали е начало/част активна команда/данни и тогава го слагам във входен буфер. Като е готов-потвърден входният блок, че е готов, го пращам за обработка. Така приети данни да ги държа някъде си- само ако дуиното да речем си пълни буфер и аз от време на време да го проверявам.


Пон Фев 04, 2019 11:23 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Заделянето динамично (runtime) се прави с някакъв алокатор - в стандартната библиотека това е malloc функцията. Тя очаква някъде из линкер скриптовете да има обявена област наречена heap (често е от последния използвам адрес до края на рам-та, така хем се ползва всичката неизползвана памет, хем автоматично се мести началото според какво си напълнил от статични).
Реално си е проблемът от началото на топика - да имаш един общ голям буфер (в случая това става heap-а) и да можеш да искаш от него парчета. Твоето беше по-специфично понеже говореше за две парчета и движението им едно към друго - можеш да си го реализираш.
Иначе има доста готови имплементации на heap, т.е. алокатори. Във freertos има няколко и се избират, можеш да имаш и повече от един. Разгледай ги и ако искаш зачети какви са проблемите, до които се стига при ползване на динамична памет.
Това което bobihot казва е по-смисленото и затова те питах що държиш такива големи пакети - докато обработваш идващия стрийм сваляш някаква опаковка протоколна, при което можеш да си трупаш стейт някакъв (на хедър съм, в данните съм, на 50-ти байт от данните съм, на чексума в края съм). А когато си в специфичния "идват данни" можеш (и трябва) да ги консумираш веднага вместо да чакаш.


Пон Фев 04, 2019 12:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
Съвсем ще го закопаете човека с тези алоци и малоци.
Паметта си я заделя много лесно:
char memory[240k];
От тук нататък въпроса е как ще работи с нея:
Код:
#define UART1RxLen = 10 000; // примерно 10 килобайта
#define UART2RxLen = 15 625; // примерно 15 килобайта
............
#define UARTnRxLen = xxxxxx; // някакви си килобайти
#define UARTTxLen = 9000; // примерно 9 килобайта

unsigned long UART1RxStart = 0; //
unsigned long UART1RxEnd = UART1RxStart + UART1RxLen - 1;
unsigned long UART2RxStart = UART1RxEnd + 1;
unsigned long UART2RxEnd = UART2RxStart + UART2RxLen - 1;
......................
unsigned long UARTTxStart = UARTnRxEnd + 1;
unsigned long UARTTxEnd = UARTTxStart + UARTTxLen - 1;

Това са индексите. Разбира се когато се сменят размерите на буферите UARTnRxLen трябва да са променливи а другите индекси трябва да се преизчислят. Например в някаква функция.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Фев 04, 2019 12:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
явно нямаш ОС
нямам си на идея защо обединяваш всички UART буфери в един HEAP
предполагам, че в RX-а получаваш данни в прекъсването и искаш да обработваш данните извън прекъсването

_________________
main[-1u]={1};


Пон Фев 04, 2019 1:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Динамично оразмеряване на буфер
@slavcho: Не че нещо, ама човекОт говореше за динамично (след изчитане от еепром) оразмеряване, но явно говориш примерно.
И да, същото става и с malloc, и да, има овърхед, има и капани покрай ползването. За тия цели има други имплементации (pool примерно) има различни подходи за организиране на heap-а, има и подходи с zero copy (@bobicat подхода, scatter-gather).
Интересен вариант може да се види в LwIP - там се вижда как се процедира когато има предварително информация за MTU на данните.


Пон Фев 04, 2019 1:23 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни