Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
3D принтер за метал? 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Ох, мила родна картинка ! Виж там на снимката с плазмата в дъното.Трети месец вече, посещавам тази фирма и този робот си седи там.Беше обилно прашасал, още като стъпих за пръв път - значи не се ползва не отскоро.Що бре,питам - ми няма кой да бачка на него ! Взели го за 3000Е - OTC Daihen заваръчен (пълен комплект, даже с плочата от конвейра им),но ..... Сега за плазмата, трябва да обучавам организатора на производството, че да има кой да реже .

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Юли 06, 2018 8:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Те без пари го взели бре. Тоя какъв е MIG или TIG , предполагам MIG?
Много хубава работа може да върши това роботче, стига да имаш подходящи задачи като за него. На един от продуктите имам едни детайли перфектни за робот, но там е тънко и заваряват с лазер, става доста добре, аз бяха пускал видео тук някъде.
Но робота иска доста неща, добри фикстури, персонал, и подходящи задачи, иначе заварчика го бие по ефективност ... не от нашите де, американски заварчик :)


Пет Юли 06, 2018 8:39 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Абе те искат ама пък кво дават - а ?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Юли 06, 2018 11:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Е не че не върши работа, ама прави шевове по кутии .. ние преди .. знам ли 20-на години сигурно, бяхме направили същото но конкретно за пожарогасители, първо линейна заварка, след това две кръгови, ставаха перфектно, ама чак да го нарека робот не бих :)
Ей го тово в едната фабрика в която работим : https://www.youtube.com/watch?v=D0xY-rBn2LA
Не е лоша машинка за конкретни неща, но си иска специфичните детайли, иначе не си струва.


Съб Юли 07, 2018 12:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
ToHu написа:
...Не е лоша машинка за конкретни неща, но си иска специфичните детайли, иначе не си струва.

По-скоро иска серийно произвеждани детайли. Едно от големите предимства на подобен процес е, че резултатът е еднакъв. Дори не е толкова интересно дали е добър или лош, а това че има повтаряемост.
А за да стане резултатът и добър, е въпрос на подходяща технология, режими, консумативи и т.н.


Съб Юли 07, 2018 9:33 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Ами ако правиш ел.табла даречем (които у нас масово се внасят от Турция и са така криви някои че ...) е идеална тази която показах. Макар и полуавтоматична може и да не е по бавна от робот изискащ доста скъп захват (а може и огъването да не може да осигури геометрия за захвата,пък за самото табло допуска в размерите е доста голям)Оттам робота ще трябва да бъде съоръжен с лазер който да мери къде точно е ръба (т.н. машинно зрение) които на ден трябва два пъти да се чисти ако заварява.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Съб Юли 07, 2018 4:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
За табла да, идеална е, но причини за кривини има доста други :) иначе и у нас правят за Шнайдер и авв, но май-само по-големи.
А за тоя робот който показах, абе баш до детайл си е иначе сметката не излиза, или да го кажем така серийността се определя от типа детайл, при някои е ОК при 20 на ден при други иска 100 а при трети 1000. Фабриката в САЩ има такива роботи но почти не ги използват, тук мексиканците също, използват ги за вратите на онези ibm шкафове от суперкомпютъра им. Нашето изделие им идва доста сложно като заварки за робота и заваряват на ръка.


Съб Юли 07, 2018 4:59 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Аз преди време също смятах така и се поинтересувах.Това което установих е че на калпавия космонавт космоса му пречел.Като ти свиди за правилния робот и като не му разбираш на програмирането ,правиш програма която отнема толкова време че чак става неигодно.Я виж обаче кво прави правилния робот - не се налага да поставя точно еди къде си планките което е адаптив технология.Веднага след измерването с лазера ,коригира променливите и сответно тулпата и всичко е точно.Ето и още един.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Юли 08, 2018 8:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Абе за тия в Мексико може да се съглася, въпреки че и те хич не са прости, ама тоя дето ръководи другата фабрика в САЩ е мнооого наясно с нещата. Това което ми обясни с две думи е следното, за това конкретно асембли имаме 9 части които се слагат във фикстурата, времето за слагане е фиксирано, извършва се от оператор, няма друг начин, поне за тези обеми. Заварките които сме проектирали са тип копче, Каза че не му излиза сметката защото се получава дисбаланс. За да се храни робота му трябват 2-ма оператори, производителността на робота при тази операция била същата като на заварчик, дори според него заварчика в този случай има по-голяма производителност., от друга страна този детайл след заварка трябва да се шлайфа, производителността при шлайфането е по-ниска от тази при заварка с робот и двама оператора, или при двама заварчика, и трябва да слага двама да шлайфат, да обаче това пък нарушава процеса по-нататък. Казва ако произвеждаме 10 пъти повече тогава си струва, но при тези серии ми е по-изгодно заварчик вместо робот, като заварчика сам зарежда фикстурата.
Само да придобиеш представа, от това изделие произвежда за нас по 100-на на месец, общо фабриката произвежда около2-3000 такива за различни клиенти като нас, а този пич преди години в една друга фабрика произвеждаше по 10000 на месец, та е доста наясно.
Без значение от количеството той произвежда на принципа на поточната линия, и не може да си позволи дисбаланс. Организирал е клетки като всяка клетка е самостоятелна, шерват единствено гилотина и лазерите. Всяка клетка си има щанца, ъпканти, монтаж на крепежи и т.н. от там същата организация при заварките и от там влиза в обща линия за прахово. Та примерно нашите 100 Натоварват една клетка за 2-3 дни, и след това една линия за асемблаж почти няма място във фабриката за складиране, всеки детайл е с живот на флора не повече от 4-5 дни, от момента който влезе като материал до момента в който излезе като завършено изделие. От това идва и критичноста на баланса, ако има дисбаланс той трябва да съхранява, а няма къде.
А за програмирането, честно си казвам такова нещо не бях виждал, иделието има около 150 детайла, даваме им солид, дори не солид защото вътре бяха импорти от степ, от първият път 100% успеваемост, нямаше един детайл който да не влезе в толерансите, аз бях там като пуснаха първите 5. Нямаше до настройки на ъпканти всичко точно, този нож, тази призма, те ти програмата, единствено корекции за ъгъл тук таме. Та САМ специалистите им са невероятни, шийт метала не е като лазера или фрезата, има купища фактори които трябва да се вземат под внимание, но просто хората са си специалисти.


Нед Юли 08, 2018 9:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
p.s. за да придобиеш представа ето една подобна фикстурата, тук все още не са заредени всички детайли, това е още в зоната за прототипиране. Реално заварката е на два етапа, на това му се добавят още няколко детайла и се заварява, след което има вътрешни страници които се добавят и се до заварява. Не знам дали е най удачната снимка но обща представа се придобива.


Прикачени файлове:
A643F30D-28F1-456E-B189-36142E548F96.jpeg
A643F30D-28F1-456E-B189-36142E548F96.jpeg [ 2.46 MiB | Прегледано 4335 пъти ]
Нед Юли 08, 2018 9:12 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Е добре де, това е частен случай, нали се сещаш, че роботите има какво да заваряват, не са само изчекнати детайли .А аз ти казвам за държавата, в която не използват роботи, дори за абсолютно пригодни детайли или пък "по принцип" защото - "де ще му търся човек, дет ще работи на него".На такъв човек да му пробутваш робот ..... кауза пердута ,нали виждаш седи си в ъгъла и това е. Дай да го пуснем бре ,ще намерим човек ....... говори ми не ми пречиш. Накрая ще взема да го спазаря .поне да си го ползвам.
Имам един с една голяма Кука,дето от бързане я взел без управлението .Като му обясних сега какво е нужно да се направи ,за да се пусне и оня ми я подари.Не съм мислил как да си я отнеса че е 850кг.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Юли 08, 2018 10:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
За тая държава е друг въпрос:)
Дай да и намерим приложение, мислил ли си да я оодкарваш, може да се намери мераклия.


Нед Юли 08, 2018 10:37 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Предполагам имаш предвид Куката .Тъй като не е сериозно, ретрофита в този случай ,да е с квото имаш под ръка ,там ми трябва сериозна идея за приложение, за да се отдели бюджет .От друга страна това едвали си струва ,защото този модел се продава напоследък много(явно много бройки са сменили в автомобилостроителните заводи) и има и по 3500Е бройката (ама с таблото и пенданта в комплект).А тази Кука е с повишена товароносимост ,за дейности които не са като заваръчните - приложения като корпусни монтажи или 3Д фрезоване примерно и т.н.
За OTC Daihen-а имам приложение и сигурно ще взема него.Той си е пълен комплект с източник 400А .Имам детайли за заваряване ,а аз съм от хората с талант ,които за разлика от теорията ,на практика съм много смотан заварчик.Така, практически съм зависим от заварчика,пък това не ми харесва особено.С такъв робот ,макар и по бавно сигурно, мога да програмирам какъвто и да е шев, който на всичко отгоре ще изглежда и като по учебник.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Юли 09, 2018 9:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Не знам дали подобен робот има подкарване с "подръчни средства". Кинематиката му е сложна, сметките на движенията му не са малко. Отделно, при оживяването се правят куп прецизни измервания на механиката, тъй като за сметките има значение дали подвижната част да кажем на рамо "А" е 1023.52мм. или 1023.59мм.
Това ако се гони някаква прецизност де. Ако е само да се ръкомаха, за да се впечатлява публиката, може и без последното.


Пон Юли 09, 2018 10:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Аз за сериозно подкарването говоря, скоро не съм се интересувал, не знаех че толкова са паднали употребяваните. Управлението естествено оригинално всичко друго според мен си е загуба на време. За тоя който имаш, това че може да движи и по-тежък инструмент е плюс точно за 3д фрезоване, имам подобен проект на ум. Иначе за заварки, имам познат който може да се интересува, но ако до окомплектовката е твърде скъпа то по добре нещо окомплектовано.


Пон Юли 09, 2018 4:23 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни