Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Съвет за жилище/офис в София 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Съвет за жилище/офис в София
Очертава се следната констелация за 2019г.

1. наем на офис в София за 4-5 души, но с възможност за разширение до 50 в рамките на 2-3 години. Не познавам града и не съм наясно дали има някакви бизнес комплекси и какви предимства предоставят - достъпност с метро, добра инфраструктура (интернет, ток) и т.н.

2. закупуване на някакво малко жилище, еветуално две, 50-ина кв.м. всяко, в непосредствена близост до офиса. Ново строителство по възможност.

Всякакви съвети къде да търся (агенции, фирми) и от какво да бягам (проблематични квартали) са добре дошли.


Сря Яну 31, 2018 10:50 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Офис площи бол, не за 50 ами и за 5000 има. Горе долу всички са със сходни условия, въпрос на избор. В капитал форт в момента има свободби офиси, и в близост има нов комплекс, дружба зад интер експо център.
Има свибодно площи и в офис сгради около летището, но там само стари апартаменти.
В младост в бизнес парковете има свобод и офиси, има и жилища май, цените са неприятни, и определено неоправдано високи.


Чет Фев 01, 2018 12:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Тони е прав, офис площи от "модерните" - бол. Друг е въпроса дали ще ти харесат цените :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Фев 01, 2018 9:53 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Тони, благодаря. Много полезна информация. Предполагам Дружба 2 имаш предвид. Прави впечатление сравнително малкото количество на оферти спрямо броя население в сравнение с Бургас на пример. Някаква идея на какво се дължи и каква е като цяло ликвидността на пазара в момента?

Цените които гледам са по 1000-1100€ на квадратен метър. В какъв размер могат да бъдат свалени или търсенето е толкова голямо, че като харесам нещо е добре да платя директно исканата цена? При договаряне имаш ли някакво наблюдение какво се цени от агенциите - плащане в брой, във валута, долар или евро?

Имам около 18 месеца, т.е. вемето не ме притиска, но ако има някакви политико-икономически събития в близко време или особено развитие на пазара което може да се вземе предвид би ме интересувало. Благодаря за отделеното време.


Чет Фев 01, 2018 10:08 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Цецо, ако съм сигурен, че ще е само за 4-5 души няма проблем да огледам и в центъра. Предполагам с отварянето на метрото транспортните връзки не са проблем. Обаче ако се наложи разширяване ми се иска да сведа логистиката до минимум. От тази гледна "модерните" офис площи изглеждат привлекателни. Тепърва оглеждам за цени, но при голямо предлага очаквам да са разумни.


Чет Фев 01, 2018 10:13 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Първо, не бързай!
Ако ще е офис, първо си намери хора (щото може и да не намериш) и след това заедно обсъдете къде какво ще е най-удобно.
Второ, не се изхвърляй... като сте 4-5 човека вземете малко по-голяма, ама не чак като за 50. Офис се мести, като ви отеснее винаги може да потърсите друг.
Трето, работи с агенции. Повечето си знаят работата, но винаги има шанс да попаднеш на немърливи, така че не е зле някой познат да ти препоръча агенция. Другия вариант е да приказваш с повече агенции и сам да се ориентираш. Ако е за покупка не е зле да ползваш познат нотариус. При всички случаи НЕ бързай да даваш пари или да подписваш предварителни договори и изобщо внимавай с договорите.


Чет Фев 01, 2018 10:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Защо трябва да купуваш офис? Това си е яка набутвация.
Друго много важно - мисли за логистиката. Малко хора обичат градския транспорт. Трябват ти паркоместа. Трябва ти храна на близо. Тея хора с какво ще ги храниш?
Както някой писа по-горе - първо намери хората да не се окаже, че взимаш офис в дружба 2 а хората които намираш са ти от обеля. Мен лично няма сила която да ме накара да започна работа на другия край на София и всеки ден да ми се налага да пътувам по 2+ часа.


Чет Фев 01, 2018 12:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
HCL високотехнологична ли ще е фирмата или нискотехнологична. В момента повече 80% от хората дето се блъскат в задръстванията и адския транспорт, могат да си вършат работата от вкъщи.
Та ако естеството на работата го позволява замисли се за вирутален офис - хората да и работят от вкъщи. Всеки в София има лаптоп с уеб камера и бърз интернет.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Фев 01, 2018 12:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Оооо закупуване, аз разнрах наем на офис и закупуване на жилище.
Закупуване на офис е .. абе първо трябва да си сигурен че искаш този офис, и след това да можеш да го купиш. Собственитеците на офис сгради предпочитат да отдават под наем, може да е дългосрочно но тодават, те не разпродават собствеността си, поне не често.
Всички офис сгради имат това за което говори Пиф-а, имат паркоместа, имат зони за хранене, и горе долу ги избират на еста с добър транспорт. Забрави да купиш апартамент и да го правиш на офис, забрави за центъра. Избери си нова офис сграда в някой от кварталите и това е. Щ еимаш всичко нужно, наема не е нисък, но се изплаща. Имаме офиси в центъра, не мога д стигна до там, нито имам нерви да паркирам, нито има къде.
За дружба, да в момента там цените са около 1000-1100 и сигурно ще се вдигат. Строят се нвои бизнес сгради, лепнати са на цариградско, Дружба е един от най-удобните квартали за тези сгради. Като цяло цените са спекулативно високи, в момента се надува поредният балон, спад ще има но едва ли с повече от 20-30% като се случи, т.е. ако стане след година, цените ще паднат до това в момента.

Избягвай Лозенец и Изток дори и да намериш нещо за офис, не са добри варианти, аз бих ти препоръчал да гледаш около цариградско, летището и младост, всичко останало не си струва като че ли.


Чет Фев 01, 2018 1:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
О и аз мислех, че говориш за наем. За пазаруване не мога да дам съвет, аз лично се съмнявам, че в модерните офис сгради, някой ще ти продаде парченце. Те се отдават под наем или се продават целите.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Фев 01, 2018 2:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4974
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
HCL написа:
1. наем на офис в София


Читать надо... :!:


Чет Фев 01, 2018 2:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Наем на офис и същевременно закупуване на жилище в непосредствена близост до него /явно за твоите нужди/ - трудна задача.

Трябва да се избира едно от двете, доста вероятно жилището няма да е в непосредствена близост, тогава се гледат комуникациите. Дори и само за офиса, това е критерий №1. София почва да става малък ужас, аз дори когато съм в такси се изнервям, какво остава да съм в кола и да бързам за важна бизнес среща. Като си спомня как преди метрото ми отиваха 2 часа да отида на работа и два да се върна, направо изтръпвам.

Много добър е съветът да събереш първо екипа и да поговориш с тях. Те като местни ще те посъветват по-добре, можеш да ги включиш и в търсенето. Ако не са местни и трябва да им търсиш и жилище става вече съвсем ужас.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Фев 01, 2018 3:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Идеята е покупка на жилище и наем на офис. За жилището - не ми се занимава с наематели, а и при актуалните лихви в Германия и цени в София, инвестицията в бетон е атрактивна. За офиса няма смисъл да се купува от данъчна гледна точка при идея, че първите две години не се очакват приходи, т.е. закупуването на офис само би скъсило живота на фирмата. Освен това както пишете по-долу по голямата част от офис-сградите са строени с цел да се отдават под наем. Няма смисъл да плувам срещу течението.

---

@Миро, не го бях обмислил този вариант - първо да търся хора, после екип, а звучи логичен. На първо време обаче ще ми трябва някакъв провизорен офис, малък за 1-2 души, но с възможност да посрещам хора. Нещо с малка конферентна зала, най-добре споделяна на времеви принцип с други офиси. Това за първата фаза, която ще служи за изработка на първичен прототип и е предвидена да трае 6 месеца.

За втората фаза, която ще покрива разработката на продукта и е предвидена да трае 12-18 месеца ще ми трябва повече пространство, 4-5 души, и собствена конферентна зала.

Коментарът ти относно безпроблемното местене на офиса как да го разбирам? Досегашният ми опит извън България показва, че договорите за наемане на офис са за поне 24м и трудно се договарят, т.е. неустойките по предварително прекратяване са 100% от наема до края на договорения период. В България по-различно ли е?

За агенциите, ще постъпя както съветваш. От форумът вече се обадиха колеги с контакти.

---

@Pif досега не бях виждал офис без 100%-ово покритие с паркоместа, но коментарът ти, както и този на друг съфорумник, означава че в София ситуацията е различна. Ще го имам в предвид, благодаря. Същото важи и за условията за хранене. Вторият ти коментар се припокрива с Миро и е също много интересен. Не бях се замислял, че положението на офиса има такова значение. Тук където живея 1ч път до офиса е стандарт и покрива повечето градове. Там където не покрива, човек се мести. Аз лично за последните десет години се местя средно по веднъж на 18 месеца, но инфраструктурата и условията са други. В София явно ще трябва да се съобразя с това.

---

@Ike – по ли1ни наблюдения повечето експерти в действителност могат да работят продуктивно и от разстояние, но в стартъпа има и един друг момент. Стойността на един добър експерт там е не само в резултатите които постига с работата си, но и във влиянието му върху екипа и това се губи при работата от разстояние. Огледай, много често светилата в нашата област са работили със други такива в един по-ранен стадий от живота си. Това оказва влияние. Сега в определени случаи, просто няма избор. Но където може, бих се стремил да събера хората на едно място. В сферата в която работя, е нормална практика проектите да се разработват на три континента и времеви зони, но когато стане сериозно екипът се събира заено на всяка цена. А за един стартъп всяко положение е сериозно.

---

@Тони, благодаря отново за ориентацията в кварталите. От голяма полза е.

---

@fred, това ми беше и идеята за покупка на две жилища близо до офиса. Едното за лично ползване, а другото за временно настаняване на хора които идват от извън София. Близостта до метрото е може би най-важния параметър. Аз лично от една година ползвам колата само за разходки извън града. Пътят ми е 90мин на ден, като от тях 60 са прекарани в ефективна работа. На месец това са около три работни дена…


Съб Фев 03, 2018 2:25 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
HCL, метни се на един самолет до тук, ако ще дори и нискотарифен, и за един уикенд можеш да събереш впечатления, вместо да гадаеш. Пък ако можеш да си позволиш и някой работен ден престой, още по-добре. Мога да ти ударя едно рамо като гид, дори и насоки да ти дам спрямо ценовия сектор към който си се ориентирал. Трудно се сумаризира в постове тази доста разнообразна информация.

От всичките тези неща най-голям си остава проблемът с персонала, по най-различни (балкански) причини.


Съб Фев 03, 2018 2:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Съвет за жилище/офис в София
Woody, рано е още. До края на 2018 така или иначе съм вързан тук. Засега само сондирам и мнението на колегите е много по-ценно от това което ще видя за един уикенд наживо. Освен ако имам някой да ме води, за което много благодаря за предложението. Надявам се да мога да се възползвам от него малко по-късно тази година.

Отностно персонала. Опитът ми със стартъпи е - събераме екип и търсим задача. Сега а малко с главата надолу - имаме задача и търсим екип :) В интерес на истината нямам идея как ще се развият нещата, още повече мрежата ми в България е близо до нулева, като изключим форума разбира се. Та може и да подвия опашка, още повече е почти невъзможно да убедя моите хората да се преместят от долината или Германия в София.

Това което ми дава оптимизъм е че екипът този път ще е малък:
  • един приложен математик в обастите на анализа, линейна алгебра, вероятности и статистика
  • един FPGA експерт, който да пише добър RTL
  • един RTL верификационен експерт
  • един софтуерен разработчик за embedded с умения в оптимизациите на ниско ниво.


Съб Фев 03, 2018 5:38 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни