Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
CNC или друго за изработка на малък метален детайл 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Да ако говорим за ремък това което Дедо ти е дал като линк е най-добрият вариант и не струва нищо. Също може да видиш резервни части за плотери, цените са по-други но и там имат доста добър избор от колелца.
Аз лично винаги съм избягвал изработката на зъбни колела, гледам да изпозлвам стандартни ако е възможно, има не малко доставчици. Зъбното колело не е никак прост елемент, да не кажа че може би е един от най-сложните машинни елементи, всико което Дедо изписа по-горе, за да произведеш качесвтено зъбно колело си се искат машини и то не 1 или две, иначе имаш проблеми, дали с лагери, дали със шум, с луфтове, с износване .... какво ли не. И редуктори сме проектирали и произвеждали преди години, да не кажа че си беше почти скоростна кутия, ама вече го нямам тоя ентусиазъм, а и не ми се налага, а тогава и избор нямаше голям.
В момента избор има, каквото можеш да вземеш стандартно не се замисляй и за миг, пести време, нерви, пари .... най-вече нерви. Но ако държиш да си го произвеждаш за твоят случай лазер е може би решението, но ако сравниш 1$ от линка на Дедо с поне 10-на лв за лазера, щото не е много работа ама някой да ти го качи тоя лист на лазера и да го свали само ще ти вземе 10 лв , и другия въпрос много малко фирми с лазери имат такъв материал на склад, да не ажа сигурно никоя, и ако трябва да купят цял лист сам можеш да сметнеш колко ще ти се върже :)


Сря Дек 20, 2017 3:24 pm
Профил
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Тони, казвай кой е чиляка с тва 6 Kw имперско оружие де, ндей ни мъчи. Аз сега съм малко встрани, но имам много панелки и чаркаляк за рязане по-късно.


Сря Дек 20, 2017 3:30 pm
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 12:16 pm
Мнения: 174
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
ToHu написа:
За твоят случай лазер ще свърши работа, щом е ремък отклонението от вертикала не е толкова критично, 19 мм стомана се реже на лазер без грижи, но не фибро, изобщо фибро лазерите не са за тази цел, тяханат сила е в тънки материали. Трябва ти някой с читав лазер, СО 6 kW поне и добре поддържан, иначе ще страдаш. Може да ти изреже всичко със задоволителна точност като за ремък, след рязането малко дообработка няма да е излишна, за този малък размей дробоструйна машина, като преди това с пилата загладиш. Ако няма къде и без дробоструй ще стане ама ... Това ти е най-бързият и евтин начин за малки серии, а дори и за големи, не правиш чудеса. Ако можеш да намалиш размера да не е 19 още по-добре. Иначе за отвора конуса ще си дойде от самосебе си с лазера.
Важно е обаче да отидеш при някой който не само има хубава машина, но си разбира от работата и я поддържа, иначе ще се получи егати трапеца, мога да ти кажа къде има такъв лазер, но длаи ще ти отреже едно колелце е друг въпрос :)


Да, направо казвай кой е тоя човек с лазера. За едно колелце ще го придумам - ако колелцето върши работа, после ще поръчваме по 50-100 годишно (а може и повече).
Дебелината ще я нагодим. 12мм както предлагаше s7ama7 по-горе ще е твърде малко, но примерно 15-16мм ще стане.

ToHu написа:
p.s.2 а тук дали погледна за нещо подходящо ?
https://www.skiffy.com/docs/menufr.cfm?country=BG
skiffy продават и в БГ


Малки са.

ДедоБоре написа:
аз не видях да си писал за ремък, ама както и да е

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 94952.html

3-в-1: колело, бордерни шайби и съединител.
закрепването към скосения вал става с болтче.


Малко е, това са фини механики с по около 2мм стъпка на зъбите, мен ми трябва 8мм и е твърдо изискване - ремъка си е част от машинарията и не подлежи на смяна.

_________________
2 + 2 = 5, при много големи стойности на 2.


Сря Дек 20, 2017 3:46 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Ами фирмата е Фокс лазер, но както писах по-горе, за да изрежеш нещо такова трябва материал, един лист от тоя материал тежи доста много, не знам дали си представяш колко. А 50-100 годишно ... от това детйалче, просто няма да заинтересоваш никого.
По скоро може да им се примолиш евентуално да ти резнат 10-20 бройки, за 1 бройка няма кой да се знаимава, а ако някой се знаимав ще ти вземе 100-200 лв само за разправията.
Ако отидеш на 12 мм може и да имат нещо на склад но пак няма гаранция, най-сигурно е да си купиш сам ламарината, по-може да имаш успех ако иманякое изостанало парче. Обаче идва и друго, трябва да си сигурен какъв материал купуваш, че е читав.


Сря Дек 20, 2017 3:54 pm
Профил
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
anrieff -e , току що се сетих за още един вариант - фирмите доставчици на тея зъбно-ремъчни шайби трябва да са хептен улави , за да нямат с твоята стъпка и профил на зъба щом има такъв ремък, т.е. - ще имат. Но да речем ширината е супер-дупер специфична, пр. 13 мм, 242 мм и т.н. Булгаристанските фирми-вносителки (по-точно техните западни партньори-пройзводители) предлагат малки кустомизации на иначе стандартно пройзведени серии - примерно да ти нарежат пиньоновия прът на колелца с къстъм ширина. На мен така Медлер ми пройзведаха едни къстъм синтеровани бронзови втулки от иначе стандартен синтерован прът след договорка през булгаристанската фирма.
Или пък си купуваш цял прът с подходящата стъпка и го нарязваш при съответния стругаро-мазач. Всичко вече е конфекция и никой не ще да преде и тъче и шие.


Сря Дек 20, 2017 4:13 pm
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Имаш ли все пак dxf на тази черната картинка в първите ти постове?
Така като гледам би могло да се работи с фрезер 3мм с предполагам за теб поносима точност.
Ако е възможно това може да се изработи от полиамид 20мм на рутер.
За алуминий пак е възможно ама едно колелце ще до дялам часове.

15-16 мм алуминий на лазер си е предизвикателство.


Сря Дек 20, 2017 5:22 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Ето как би изглеждало ако се обхожда с 3 мм фрезер. Има такива с дължина 20мм на работната част.
Скосяването горе по периферията на колелото сигурно не е критично така че има малки профилни фрези с радиус (2,4 /3 или 3.2 мм) или под 45 градуса така че може да се направи обиколка на челото


Прикачени файлове:
gear.jpg
gear.jpg [ 80.91 KiB | Прегледано 5532 пъти ]


Последна промяна Edesign на Сря Дек 20, 2017 10:31 pm, променена общо 1 път

Сря Дек 20, 2017 10:29 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 12:16 pm
Мнения: 174
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
ToHu написа:
Ами фирмата е Фокс лазер, но както писах по-горе, за да изрежеш нещо такова трябва материал, един лист от тоя материал тежи доста много, не знам дали си представяш колко.


Мерси за инфото, ще ги попитам. Материал ще се намери, имаме познати, действително ще е някое изостанало парче.

ToHu написа:
А 50-100 годишно ... от това детйалче, просто няма да заинтересоваш никого.


офф: това ми е малко тъжен елемент в България. Хем се оплакваме, че няма пари или няма работа, обаче никой не ще да си мръдне пръста ако не е за дебела цифра. Да ти разправям ли как лятото си говорих с една китайка в Alibaba, що мейли изписахме, що детайли обсъдихме, направиха ми къстъм безчеткови моторчета за моето приложение, на съвсем прилична цена, и си играха цялото това нещо за 4 бройки. После що всичко било мейд ин чайна.
/край на офф-а.

ToHu написа:
По скоро може да им се примолиш евентуално да ти резнат 10-20 бройки, за 1 бройка няма кой да се знаимава, а ако някой се знаимав ще ти вземе 100-200 лв само за разправията.


Е това не е зле, ако 10-на лева излиза детайлчето при таква серийност, аз бих бил щастлив. Основният момент тук е да не е 40+лв, щото в shapeways ще ми го направят за толкова, че ще е и прецизно, и ще е от стомана, и ще е с D отвора, и ще става монтирането със загряване. Ама 40 кинта са много.

trakon написа:
anrieff -e , току що се сетих за още един вариант - фирмите доставчици на тея зъбно-ремъчни шайби трябва да са хептен улави , за да нямат с твоята стъпка и профил на зъба щом има такъв ремък, т.е. - ще имат.


Имат, ама с доста повече зъби, никой не прави с 8. И отделно са за по-големи валове. GT2 с 8мм стъпка и доволно широк ремък може да пренася много киловати мощност, просто моето приложение е изчанчено и ми трябват хилядни от това.

Edesign написа:
Имаш ли все пак dxf на тази черната картинка в първите ти постове?
Така като гледам би могло да се работи с фрезер 3мм с предполагам за теб поносима точност.
Ако е възможно това може да се изработи от полиамид 20мм на рутер.
За алуминий пак е възможно ама едно колелце ще до дялам часове.

15-16 мм алуминий на лазер си е предизвикателство.


Е никой не е казал, че непременно трябва да е алуминий. DXF нямам, но може да направя. Както си го представям, обаче, с лазер всъщност ще стане по-добре, даже и да е леко конусовидно заради височината, в моя случай конусовидното даже е (малко) предимство. Само за скосяването отгоре ще трябва да мисля отделна стъпка след лазера, ако правилно си го представям.

Edesign написа:
Ето как би изглеждало ако се обхожда с 3 мм фрезер. Има такива с дължина 20мм на работната част.
Скосяването горе по периферията на колелото сигурно не е критично така че има малки профилни фрези с радиус (2,4 /3 или 3.2 мм) или под 45 градуса така че може да се направи обиколка на челото


Мерси, не изглежда никак зле така. За скосяването си прав, изобщо не е необходимо да е точно същата форма, целта е само да няма остър ръб.

_________________
2 + 2 = 5, при много големи стойности на 2.


Сря Дек 20, 2017 10:30 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Абе нещо не ми изглежда наред това колело, еволвентата не е много еволвента, може да е илюзия но зъбите ми се струват някак несъразмерни спрямо междузъбието. То верно че ако е зъбен ремък може и такъв да е профила, ама... Аз съм използвал зъбен ремък в едно авио ptz но по спомен там пък изобщо нр беше еволвента профила на ремъка, искаше почти трапецовидни зъби.

За бройките, ами те произвеждат по 200 тона продукция на месец, нали се сещаш че за да ти изрежат това машината трябва да е свободна. Може да стане защото за тая машина нямат много работа, тв имат 6 лазера и точно тоя не го използват много. Обаче пак си е време, и човек си иска.
Хората са читави, ако имат възможност ще ти свършат работа, но до скоро бяха заети на 100% и връщаха поръчки.


Чет Дек 21, 2017 1:12 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 12:16 pm
Мнения: 174
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
ToHu написа:
Абе нещо не ми изглежда наред това колело, еволвентата не е много еволвента, може да е илюзия но зъбите ми се струват някак несъразмерни спрямо междузъбието. То верно че ако е зъбен ремък може и такъв да е профила, ама... Аз съм използвал зъбен ремък в едно авио ptz но по спомен там пък изобщо нр беше еволвента профила на ремъка, искаше почти трапецовидни зъби.


Е зависи от профила - примерно XL, H и T профилите са си трапецовидни, GT2 е заоблен.

ToHu написа:
Хората са читави, ако имат възможност ще ти свършат работа, но до скоро бяха заети на 100% и връщаха поръчки.

Лошо няма, дано намерят прозорец за моята поръчка тогава :)

_________________
2 + 2 = 5, при много големи стойности на 2.


Чет Дек 21, 2017 2:25 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Като знам моите момци как се мръщят ако трябва да качат нещо над 10мм и над метър на която и да е машина, си представям за една бройка от това ако трябва да качат 20-ца - 1 час качване/сваляне/носене напред/назад и 5 минути рязане (барабар с настройките). Ако беше при нас на 100 броя бих кандисал - ако ставаше на водното щяха да излязат значително под 40 лв. даже и под 10 лв. на бройка, ама конуса на 20-ца отива на 2-3 десети вече и ще е много. Иначе сме правили колелца за синхронни ремъци от полиамид - стават идеално. Имаха нужда само да им се позачистят малко косъмчета дето остават след рязането. А стомана 3 20мм мога да изровя някое друго парче тука и дори бих пробвал ама последните седмици машината я спират само да зареждат абразив и ще е така поне още 2 седмици.


Чет Дек 21, 2017 11:32 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Е при вас на ръка ли се качва и носи?
За десетите, не са малко, но за ремъка няма да е грижа голяма, въпреки че ще има неравномерно натоварване на зъбите и ще се появи аксиална сила. Отвора за вала е проблем, но ако се търси конус, може с един куршум два заека, ще трябват няколко проби... но тези 5мм как са за водоструйна?


Чет Дек 21, 2017 5:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Е не се носи на ръка ама завряхме машината на много тъпо място без телфер и много трудно се качват тежки железа. За съжаление сме в 60 годишни стари постройки на бившото РМЦ на завода за стъкло и порцелан в Разград и засега няма възможност цялото нещо да се топли - иначе халетата са високи и просторни ама температурата е почти като външната. За това натикахме машината в едно тясно и ниско помещение, което може да се топли зимата - нали се сещаш че ако замразим помпата и сме до там с тая машина. Та носят с мотокара пред машината и после изтътрят желязото от рогата върху масата, после обратно - абе хамалогия. Някой път ако имаш път можеш да минеш да видиш. Догодина някъде 3-4-то тримесечие ще имаме и 5 осен център и цнц струг - по всяка вероятност DMG-та.

Конуса може да се намали до много малко - под десета, ама трябва да се реже на 30-40% скорост най-много, цената за рязане ни е 85лв. на час. Ако искаш и 100мм. желязо ще ти реже ама със 7-8 мм./мин.


Пет Дек 22, 2017 9:21 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Малко сте в страни от мойте маршрути, ама може и да успея. Аз така от 15 години се канех да мина прес един познат в Нови Пазар, ама тая година успях :-) Може ако карам малкото при майка ми в Шумен може да намина, не съм идвал там от сума и време.


Пет Дек 22, 2017 3:20 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
При Cekins на вода може и да се намали скоса наистина но на лазер скоса ще е между 0.3 и 0.4мм при дебелина 20мм.Според предназначението полиамида или ацетала са най подходящи. Аз обаче поради постоянната необходимост от изработката на изчекнати детайли освен рутер при това вече за метал започвам да си правя и стругче с шпиндел за фрезови операции и резби както по Z така и по X.Нещо като това,обърнете внимание на "щос операцията" на безгрижния мангал правейки бронзово зъбно колело.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Фев 26, 2018 1:45 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни