Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
CNC или друго за изработка на малък метален детайл 
Автор Съобщение
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Виж тук.http://www.radina-m.com/bg/contact.html .Ще могат да те консултират професионално.


Сря Дек 20, 2017 6:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
тоя кад да не е за анимация на мултфилмчета?
не може ли да прави чертежи?


Сря Дек 20, 2017 7:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Това да не е търкалце от шнек за гръцки пелетен котел? Мой познат имаше такъв проблем скоро. Ако познаваш някой оборудване(не е задължително да е CNC) може да ти го направи без проблем. Но иначе не знам дали ще му се занимава....
Между другото, защо не си купиш по як материал за 3D принтера и не си го принтираш? Или искаш на всяка цена да е от метал? Има вариант да го отлееш от полиуретан(дори и D70 ще свърши работа) примесен с нещо за твърдост - я мраморно брашно, я цимент...

_________________
www.elkran.com


Сря Дек 20, 2017 10:41 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 12:16 pm
Мнения: 174
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
timt написа:
Защо избяга от предложението ми да си отлееш? Нали имаш модел? В рамките на деня става добро копие да не кажа отлично. Може да е от алумин, бронз без проблем. Поне аз за 1-5 бройки бих ги отлял. Проблем при отливането виждам само с отвора но и той е решим. Покажи го на златар (бижутер) да си каже мнението.


Не бягам от това решение, просто мисля, че няма да става за серийно производство и предпочитам директно да видя примерно ако ще е със зъбонарезна машина, как ще стане и ако ми хареса - това да е перманентното решение.

ДедоБоре написа:
тоя кад да не е за анимация на мултфилмчета?
не може ли да прави чертежи?


CAD-а съм си го писал аз, толкова си може.
Кажи кои отстояния те интересуват, имам ги всичките.

stoyanoff написа:
Това да не е търкалце от шнек за гръцки пелетен котел? Мой познат имаше такъв проблем скоро. Ако познаваш някой оборудване(не е задължително да е CNC) може да ти го направи без проблем. Но иначе не знам дали ще му се занимава....


Не е резервна част за съществуващ продукт. Специално съм я проектирал за приложението.

stoyanoff написа:
Между другото, защо не си купиш по як материал за 3D принтера и не си го принтираш? Или искаш на всяка цена да е от метал? Има вариант да го отлееш от полиуретан(дори и D70 ще свърши работа) примесен с нещо за твърдост - я мраморно брашно, я цимент...


Това е вариант - ако видя, че с метала ще е зор, ще е отливка от полиуретан.

_________________
2 + 2 = 5, при много големи стойности на 2.


Последна промяна anrieff на Сря Дек 20, 2017 12:51 pm, променена общо 1 път



Сря Дек 20, 2017 11:39 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Зависи каква твърдост гониш, т.е. какво е отсрещното търкало. Обикновенно когато се правят колела, малкото се закалява до по-висока твърдост от голямото за да има равномерно износване, или се прави от по-твърд материал, но тук говорим за случая зъбонарязване, каляване, шлайфане .. ти май си далеч от такъв процес. Може да се нареже на нормлана фреза, но е играчка да го закрепиш, мъничко е, също фрезери с малък модул ... не че няма има естетсвено, ама да ги работиш на голяма машина си е мъка малко. Сега като се змаисля диаметъра може би е около 20 мм,което не е чак толквоа малко, ървоначално си го представях нещо около 10. 20 мм не е да не сме правили на ФУ-250 ама си е пак играчка. Това с тоя размер най-лесно и бързо ще стане на център, единствено отвора с тази форма ще е проблем, може да се разстъргва но пак опираме до размера а и инструмент подходящ, може с протяжка и там проблема с инструмента е още по-сериозен.
Може да е уретан, има такива с доста висока твърдост но колко ще изкара зависи от обороти, от материала на другото търкало или гребем или към каквото там зацепваш и натоварването разбира се.


Сря Дек 20, 2017 12:09 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 12:16 pm
Мнения: 174
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Да уточня, зъбното колело контактува с ангренажен ремък. Ремъка е прав в тази част. И въртящият момент е малък, около 0.04 Nm.
На теория и пластмаса трябва да стане, но тя дава фира заради разни други гадости в приложението (на открито е и попадат абразивни частици по ремъка, отделно има доста вибрации).

_________________
2 + 2 = 5, при много големи стойности на 2.


Сря Дек 20, 2017 12:30 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
малко се получава като да отидеш при конструктор на електроника и да му искаш да ти направи смарт-телефон, като му покажеш... ябълка слепнато стикерче на сурат тефтера..

това зъбно колело явно е част от някаква предавка. обаче не е ясно от каква - верижна, зъбна или друга.
ако е зъбна, колелото си има братче, т.е. част е от редуктор.

много простичко, редуктор се смята така:
определят се основните параметри са съотношение, обороти и моменти (входящ и изходящ).
от съотношението следва брой на зъбите.
от броя на зъбите следва диаметри, като критични са зоните на двойно и единично зацепване, разбира се и да не се замозаклини.
от тях следва общ габарит, шум, вид на зъбите и модул (опростенчески казано - размер).
ако подразбираме стандартен еволвентен профил, зъбите се правят лесно с модулна фреза, поне за този размер. все пак, не знам братчето какво е.
в зависимост от обороти, моменти, живот и мазане, се специфицира гладкост, геометрични толеранси и якостна обработка.
на този етап се мисли и за вида на зацепване, определят се валовете, лагероването и т.н. също се определя и зацепването на зъбното колело към вала, съответно входния и изходния вал към съединителите.
ако габарита на редуктора се получава допустим, можеш да почнеш да чертаеш детайлите.

всичко това е точна наука и може да варира от половин час до няколко месеца.

на чертежа на зъбното колело трябва да има:
диаметри - външен, среден (точката на нормалата на единичнио зацепване на евеолвентната крива), отвора за вала.
модул на зъбите
височина на колелото
всички видове фаски, скосявания и подобни.
канала за зацепване с вала (шпонка, шлиц или твоя тип съединение)
допуски, грапавост и подобни
материал, твърдостна обработка
подпис на конструктора (да се знае кой ще се срамува)

с това чережче се тръгва по майстори, фрезисти, стругари или фирми, които да ти го изваят от метал.
чувал съм за трансформатори със сърцевина от варен бук, но не бях чувал за циментови или гранитни зъбни колела. избягвай ги тези материали.

на разбираем език - питаш кой браузър е подходящ за фейсбучене на айфона, като показваш на снимка въпросната ябълка със стикера.
отговора няма как да е дори приблизителен.


Сря Дек 20, 2017 12:47 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Няма да стане на 3 осна , 19мм е височината на детайла а 3мм фрезер с толкова дълъг режещ ръб мисля че няма .
Закрепването няма да е голям проблем , централния отвор си е проблемен ... не стига другото ама е и под конус :)


Сря Дек 20, 2017 12:51 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 12:16 pm
Мнения: 174
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
ДедоБоре, писал съм по-горе, зъбното колело контактува с ангренажен ремък. Ремъка е GT2 профил, 8мм стъпка, прав е, не завива около колелото.

Това дето си го написал с чертежите и ходенето "по майстори, фрезисти, стругари или фирми," - то да стигна до там - аз не знам къде да ида изобщо, точно това питам в първия пост в темата.

s7ama7 написа:
Няма да стане на 3 осна , 19мм е височината на детайла а 3мм фрезер с толкова дълъг режещ ръб мисля че няма .
Закрепването няма да е голям проблем , централния отвор си е проблемен ... не стига другото ама е и под конус :)


Височината може да се скъси за да се нагоди. Колко мм трябва да е, за да става на 3-осна фреза?

_________________
2 + 2 = 5, при много големи стойности на 2.


Сря Дек 20, 2017 12:57 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
Обикновено на дългата серия е 12mm дължината на режещата част .
Щом е ремък може да стане сравнително точно с предварително пробиване с 3мм карбидно свредло и след това да се изреже с по голяма фреза


Сря Дек 20, 2017 1:17 pm
Профил
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
...Значи е част от верижна предавка ( ако ми е проработил правилно текст -то -3Д процесора) . Зъбния ремък едва ли си си го правил/проектирал ти , т.е. - е голяма вероятността да намериш готова зъбно-ремъчна шайба ( с подходящата стъпка и ширина ) от дистрибуторите на такъв чаркаляк и заготовки и само да разпробиете цетралния отвор по ваша спецификация.
Ако хептен не можете да намерите, питайте дали ще може да режете "картинката" на фибро-лазер ( каква е дебелината ) . Иначе -мотики за серийно производство на мотики -много. Принципно такъв чаркаляк се произвежда най-лесно серийно чрез екструдиране по начина по който се прозвеждат пръти, тръби ,ал. профили ( нещо като правене на соленки с кухнески шприц) , пройзвежда се пиньонов прът, който се прерязва напречно на отделни колелца. Материал - алуминий,месинг, АБС и др.
Проблема обаче в Европа е ,че "отговорните кадри" отдавна са изкукали и за да ти пуснат такова изделие , от теб се очаква да им организираш едноседмично секс-парти на Карибите най-малко. Поради което преминаваш към план Б - "технологията на баба Гицка" - изработват ти на ЦНЦ фреза матричка и от там - студено леене от ацетал или топло шприцоване от ABS на някакво твое шприц-Ле самоделка , лазерно рязане, фрезоване и псуване и т.н.
Без майтап - виж нещо готово да ти свърши работа , инсталирай си свестен професионален CAD, виж какво предлагат фирмичките "налепени" към CAD-a , адаптирай, иначе само си говорим празни приказки.
Нещо друго ме смущава в проекта ти - в прави участъци на верижни предавки се слагат само паразитни обтягащи , но не виждам да има лагер за да е паразитна. Активните трябва да имат минимални ъгли за сцепление , има разни формули .


Сря Дек 20, 2017 1:57 pm
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
anrieff написа:
ДедоБоре, писал съм по-горе, зъбното колело контактува с ангренажен ремък. Ремъка е GT2 профил, 8мм стъпка, прав е, не завива около колелото...

С това трябваше да започнеш. Ако няма готови колела, най-добре търси готови заготовки, с подобен диаметър, и профил на зъбите. Нещо подобно:
http://www.beltingonline.com/timing-pul ... stock-920/

Горния линк е само за ориентир какво да търсиш.

Редакция:
Ако тиражът ще е по-голям, може би удачен вариант би бил синтероване на детайла. Цената на инструмента едва ли ще е много скромна, но ще можеш да го направиш с каквато форма искаш. Включително и не особено технологичния отвор със засек. За сметка на това, стойността на детайла, без в нея да включваме цената на инструмента, ще е повече от прилична.
Изобилието на материали които се ползват за синтероване е повече от прилично.


Сря Дек 20, 2017 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
За твоят случай лазер ще свърши работа, щом е ремък отклонението от вертикала не е толкова критично, 19 мм стомана се реже на лазер без грижи, но не фибро, изобщо фибро лазерите не са за тази цел, тяханат сила е в тънки материали. Трябва ти някой с читав лазер, СО 6 kW поне и добре поддържан, иначе ще страдаш. Може да ти изреже всичко със задоволителна точност като за ремък, след рязането малко дообработка няма да е излишна, за този малък размей дробоструйна машина, като преди това с пилата загладиш. Ако няма къде и без дробоструй ще стане ама ... Това ти е най-бързият и евтин начин за малки серии, а дори и за големи, не правиш чудеса. Ако можеш да намалиш размера да не е 19 още по-добре. Иначе за отвора конуса ще си дойде от самосебе си с лазера.
Важно е обаче да отидеш при някой който не само има хубава машина, но си разбира от работата и я поддържа, иначе ще се получи егати трапеца, мога да ти кажа къде има такъв лазер, но длаи ще ти отреже едно колелце е друг въпрос :)


Сря Дек 20, 2017 2:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
p.s.2 а тук дали погледна за нещо подходящо ?
https://www.skiffy.com/docs/menufr.cfm?country=BG
skiffy продават и в БГ


Сря Дек 20, 2017 2:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CNC или друго за изработка на малък метален детайл
аз не видях да си писал за ремък, ама както и да е

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 94952.html

3-в-1: колело, бордерни шайби и съединител.
закрепването към скосения вал става с болтче.


Сря Дек 20, 2017 3:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни