Отговори на тема  [ 400 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Следваща
Въпроси около CNC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Въпроси около CNC
Изпаднаха ми няколко стъпкови мотора и разни други механични и електронни части, всички са от старите и качествени ксерокси. Та имам идея да си направя нещо като фреза или 3Д принтер, не че имам идея за какво ще ги ползвам ма е така за крастата да го направя и да тръгне.
Та идеята добра ли е и лесно ли ще се справя, ако трябва ще пусна кви са моторите и разни чипове драйвери за тях. Гледах е това за връзка с компа дали ще свърши няква работа
http://www.sirius-pcb.com/bg/product/i3 ... C-3ax.html
Ся евтино е и идея си нямам от тия неща, ма чел не дочел мисля че може да свърши няква работа.


Пон Юни 12, 2017 12:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Въпроси около CNC
за любителски цнц рутер добре е да погледнеш (сигурно вече си го направил) https://forum.napravisam.bg/viewforum.php?f=18
Но едно е да произведеш рутера, друго е да се научиш да работиш на него, трето е да се научиш да работиш със софтуер.
Ако и от трите имаш бегла представа то приготви се за години труд...


Пон Юни 12, 2017 7:02 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Въпроси около CNC
Е чак пък години! Първото, което трябва да провериш, е колко mN/m са ти двигателите! Трябват ти поне 0.3, за да имат практическо приложение.
Този драйвер аз не бих си го купил! Погледни темата за програматор от Дряново и разни други...
Лично аз използвам DRV8711(powered by SparkyBG!), но това е сериозен драйвер! Най-лесно е да си купиш от Али или Ebay по 10-11$. За Ардуино има готови проекти, които можеш да си свалиш и заредиш. Може да се наложи да пипнеш поекта тук там!
Нищо ракетно! Погледни първо моторите дали стават за целта!
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Пон Юни 12, 2017 9:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Смело се метай в дълбокото, не е космическа наука. :D


Пон Юни 12, 2017 9:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Въпроси около CNC
Edesign написа:
...
Ако и от трите имаш бегла представа то приготви се за години труд...

Моето рутерче е готово сигурно от две години, но до момента единствено успях да му пусна позиционирането в нулева позиция и все не му идва времето да си поиграя с него :)

_________________
Хайде де!


Пон Юни 12, 2017 4:59 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпроси около CNC
Най-напред виж двигателите какви са. Захранващо напрежение,ток,стъпки,въртящ момент. След това ще се разбере стават ли за нещо. Не се притеснявай,ако стават ще ти изберем контролер и драйвери. Пък за механиката най-евтиния вариант излиза около 900лв за железа лазер и крепежи.


Пон Юни 12, 2017 10:33 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Може и по малко от 900 ,при това 600/900мм ,ако не държиш да е лек.В неговия случай,моторите се предполага че са слабички и площта ще да е не повече от 300/400мм,което значи учебно пособие .За целта може да си поръча от тук - https://www.aliexpress.com/item/T8-8-mm ... 87cbd0cc81 винтове и гайки с компенсация на луфта,което иначе е 60-70% от цената на механиката.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Юни 12, 2017 10:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Въпроси около CNC
pipilica написа:
Та имам идея да си направя нещо като фреза или 3Д принтер, не че имам идея за какво ще ги ползвам

Всъщност ако няма идея за какво да се ползват бих предложил парите да отидат за море или друг кеф, защото цената на джилязото ще е доста над 900 лв, ако се направи машина, която изобщо става за нещо. И то само цената на метала без електроника, кабели, винтови двойки и т.н.
Моите рутери са изработени от плътен дурал дебелина 20мм. Самият материал от ангел стоилов струва около 600лв за размер 300х400. След това тези плочи се фрезоват на голям обработващ център, а масата се шлайфа. Т.е. самата обработка на плочите дурал ще е доста над 600 лв освен ако не си го правиш сам или някой мноооого добър приятел.
За китайските от AL профили и дървений няма да коментирам, а за конструкция от рязана на лазер тенекия пък хич.
Дори и на моите рутери (тежащи по над 70кг) когато обработвам дурал има вибрации а за по-евтинджос конструкции направо не ми се мисли :D


Пон Юни 12, 2017 11:31 pm
Профил WWW
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Ако рутера ти тежи над 70 килограма (онзи ден продадох един с работни ходове 630/970/120мм с тегло 180кг) то вкарания в него дуралуминий, не би трябвало да е повече от 40 килограма ,а това да шлайфаш дуралуминий си е занимавка.И що допускаш че питащия гони твоите изисквания към конструкцията ?
Не случайно съм писал, че ако не гониш ниско тегло,можеш да ползваш тенекия (както ти се изразяваш) самия аз, така смятам да процедирам занапред - 20мм S355JR с цена 1,40/кг.Сам си я режа ,контактните зони се фрезоват и разпробиват на 4 осен Декел(аз часовници няма да правя,че да ги шлайфам)

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Юни 12, 2017 11:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Не мога да схвана напъните тая работа с CNC машините за хоби цели, непрекъснато да се изкарва някаква космическа технология. Започвам да подозирам комерсиални интереси - зер понавъдиха се гадините (подобни машини) и работата и поръчките понамаля? :D

@pipilica
Не се връзвай на тия глупости. Не е речено че първата ти машина трябва да стане супер-дупер, и то от първия път.
Питай всички "песимисти" писали в темата, да кажат какви са били техните първи машини и колко недомислици и корекции е имало. :D

Както и да е. Обмисли за какви цели ще ползваш машината. Донякъде това определя и подробностите около конструкцията и.
Поогледай за готови проекти. Прецени какво е във възможностите ти за изработване, както и на познати и приятели. Спестяването на някоя и друга разходка до "байчовци" е много ползотворно занимание.
Като стигнеш до някакво решение, ако прецениш, публикувай детайли. Ще го огледаме, изкритикуваме и т.н.


Вто Юни 13, 2017 12:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Аааа какви 600-900 лева, ужасс, че и дуралумин. Идеята ми е да тръгне, днес цял ден мисля за какво може да я ползвам и не се сетих, но виж ако тръгне има евтини екструдерни глави и пластмасата не е скъпа мога да взема да си принтирам купички за кактусите с точност +/- 1мм.
Е това са моторите, само по-едрите преписах.
23KM-K381-01V
23KM-K213-P5V
103H7126-1941
23LM-0004-67
KH42KM2B001- от тоя има 4 броя
Търсих в нета и четох разни ПДФ но като не разбирам все едно не съм чел нищо.

Преди време трябваше да фрезовам голямо количество трупчета, чамови, и си пригодих фрезата на нещо подобно на ЦНЦ само че с ръчно управление, ми добре беше точност 0.5мм което ме устройваше за целта. Така че плот и релси имам, само едни шпилки с гайки ще добавя.
Е тва не ми е ясно как се калибрира да знае компа колко стъпки на колко мм ход отговаря, ако може линк с по-просто обяснение ще ми е полезно да прочета.
Мога и снимка да ви пусна но ще ми се смеете на творението.


Вто Юни 13, 2017 1:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Накратко - стъпковите двигатели имат фиксирана стъпка на преместване. В софтуера се указва броят стъпки необходими за преместване на определено разстояние. Останалото е въпрос на сметки. В общия случай системата няма обратна връзка. Разчита се че като е подадена команда "премести се 2мм", железата са се преместили.

Като втора точка - машинна 0. При първоначално пускане, не се знае коя ос в каква позиция е.
Най-често срещаното решение е, ползва се някой от крайните изключватели за всяка ос.
При инициализиране на машината, има процедура с която се установява къде е машинната 0.


Вто Юни 13, 2017 9:53 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Въпроси около CNC
pipilica, разгледай канала на тоя германец- буквално от нищото си е направил няколко CNC-та, даже са с енкодери. Така ще ти стане малко по-ясно какво е нужно.


Вто Юни 13, 2017 10:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Въпроси около CNC
На телефон съм, но на прима виста всичко е 6! Стават добитъците! Само погледни дали са биполяни или униполярни(имаш и от двата вида мисля!). Просто драйверите са различни! И продължавай смело! Избери какво ще правиш!
ПП: Не се хвърляй на големи работни площи! Ако правиш принтер, голямата площ ще доведе до отклонение на маста при движение(пак зависи от конструкцията!) и ще имаш неприятности ако искаш да принтираш с малка дюза! При фреза пък ще стане тежко и моторчетата ти е много вероятно да не издържат!
ППП: Нека се правят машини. Ицо, да не те страх от конкуренция?! Реално ако говорим за машини в ниския клас, всеки с хоби познания може да я построи - правка youtube. За големи работи няма притеснения! Там инвестицията е сериозна, иска много познания, други машини и инструменти(не става с подръчни).

_________________
www.elkran.com


Вто Юни 13, 2017 12:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
stoyanoff написа:
...ППП: Нека се правят машини. Ицо, да не те страх от конкуренция?!

Приемам че понеже си чел от телефона, и затова си минал написаното по диагонал... :D


Вто Юни 13, 2017 1:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 400 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни