Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
3D принтер - Prusa i3 MK2 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
itso.t написа:
Такова предлагане на роботизирани пистолети за мазане на топъл силикон има, че вече и аз не знам кое става и кое не. :D
Тия дни се изкуших, и кликнах едно такова - http://www.ebay.com/itm/3D-Systems-Cube ... SwgmJX0dPg

Като механика изглежда сериозно. Танкети, направляващи. Ще го видим и то какъв отпадък ще се окаже... :D

Темата е за друг принтер, но тук споменах за въпросното евтино творение, и затова тук ще пусна няколко снимки от творчеството му.

Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 60.07 KiB | Прегледано 8320 пъти ]


Прикачени файлове:
2.jpg
2.jpg [ 36.85 KiB | Прегледано 8320 пъти ]


Прикачени файлове:
4.jpg
4.jpg [ 26.25 KiB | Прегледано 8320 пъти ]


Прикачени файлове:
3.jpg
3.jpg [ 58.17 KiB | Прегледано 8320 пъти ]


Като цяло, много грамотно направена джаджа. Механиката е без забележки. Както бях споменал и по-напред, с танкети и направляващи, върху лято алуминиево шаси.
Не е особено бърз. Двигателите му са шумнички. Учудващо за мен, има безконтактна нивелация (измерване) на работния плот. След ъпдейт на фърмуера дори проработи. :D
Голямо удобство е че има вирлес, ама засега се държи доста дразнещо - ту бачка, ту се троши на по-големи файлове.
Преди печат си почиства дюзите. Има и контейнерче, за събиране на това което падне при почистването.
Спестили са от крайни изключватели. При вземане на нула, се пребива в някой от краищата. :D

А това са известните му недостатъци: работния плот няма подгряване. Бачка се само с лепило.
За шума и скоростта споменах.
Работи с негови си касети с материал. За добро или лошо, с поставяне на касетата, знае какъв е (ABS, PLA), цвят и колко има в касетата. Ако няма достатъчно материал за текущата задача, отказва да печата. Подлежал на хакане, за да бачка и с други материали, но още не съм тествал.

Като цяло, резултатите не са лоши, но си има особености. Не се справя добре с "висящи" повърхнини. Иска си поддържащ материал. Вижда се на последната снимка.


Вто Дек 13, 2016 5:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
Абе за 155$ си е повече от прилично... Като го хакнеш да печата и с евтин материал става супер


Вто Дек 13, 2016 7:26 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
HCL написа:
Абе за 155$ си е повече от прилично... Като го хакнеш да печата и с евтин материал става супер


Тя доставката без малко да е повече от принтера :). Ицо ти в Бъглария ли си и от къде го заръча това?


Вто Дек 13, 2016 7:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
Уви, взех го от америчко. Със скъпата доставка. Когато го купувах, не намерих доближаваща се като цена алтернатива. Всъщност, врътна едно кръгче праз англичанско, че доставката дотам беше по-евтина...
Наскоро загледах че още са им паднали цените. Имаше оферти и за $110.

А за хакането - има някакъв двупинов чип, вероятно някой 1-wire. Още ме мързи да му закача някакъв логически анализатор, ама все някога ще трябва да свърша и това...

Апропо, ако някой се престраши да поръча, да чете внимателно описанието. Има оферти с две касети с материал в комплекта, има и такива с една. Аз четох по диагонал, и затова моят е с една касета... :D

Редакция:
Забравих са спомена. Не се подлъгвайте от текущата цена на джаджата. В момента моделът е спрян от производство, но когато е бил актуален, е струвал $999.


Вто Дек 13, 2016 8:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
Който такова, таковал. С намаляване на предлагането, цената е отишла нагоре. Желаещите вече ще трябва да се подготвят с по-дебела пачка - около $250. :D


Вто Яну 24, 2017 2:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
еееее тъкмо се зарибих да взема един


Вто Яну 24, 2017 5:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
Бяха паднали до около $110, но явно около коледното пазаруване за ги поразграбили...


Вто Яну 24, 2017 5:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
Какво мислите за това нещо? :)
Търся си някво супер-евтино домашно решение за печат с ABS.


Нед Фев 05, 2017 10:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
- линейните лагери са вързани със свински опашки
- детайлите които държат гайките са принтирани
- масата се движи с ремък
- екструдера изглежда супер окастрен - дали има регулируема пружина за натиска
и ред други мизерии.
Тези захранвания след дълга работа се изключват (аз в началото бях със 150 ватово за LED и след 3 часа принтене "мигваше" за секунда)
Не знам какво да те посъветвам. Следвай поговорката - Колкото си платил,толкова ще получиш ...


Пон Фев 06, 2017 8:01 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
т.е. за тия пари няма как да получа нещо що-годе смислено? :)


Пон Фев 06, 2017 3:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
Преди няколко месеца температурният сензор се откачи от буксата и реших да го запоя за по-сигурно. Вчера обаче и спойката се скъса, явно кабелът е под напрежение и вибрациите си казват думата. Как да го запоя този PT100 (нишката е тънка като косъм) за да ми е мирна главата за в бъдеще?


Вто Май 16, 2017 2:38 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
Не знам, принтерът ли е крив, материалът ли е гаден...
Преди около месец, след приличен престой на принтера, тръгвам да печатам някаква джаджа - материалът не потегля. Кратко разследване показа че се е начупил във водачите. На няколко места. Не е бил изложен на пряка слънчева светлина. Само мога да гадая на какво се дължи.
Последва разглобяване, оправяне... Дърводелска работа...

Материалът е PLA. Някой друг да се е сблъсквал с проблема?


Вто Май 16, 2017 2:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
@HCL - за съжаление ще ти бъде много трудно да го запоиш. Много съм се мъчил и все безуспешно - не знам от кво ги правят тия жички ама не лепнат. Та като си правя сонди ползвам кабелни накрайници (без пластмаса - само муфички) 0.5мм2 и ги кербовам. После с термосвиваем шлаух отгоре.


Вто Май 16, 2017 2:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
Абе това PLA, аз съм много скептичен, какво да очакваш от царевица :D Аз печатам само с ABS, седи си така по 6-7 месеца преди да ми потрябва, пускам и печата гадината, PLA не съм пробвал, имам обаче една касета купена по-погрешка, черен ако ти трябва, или на някой му трябва да казва. То даже не е касета, рефил за давинчи с RFI ама не за моето давинчи май.


Вто Май 16, 2017 4:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: 3D принтер - Prusa i3 MK2
@itso.t предполагам е от влагата. На много места пише, че PLA абсорбира много. Нишесте дето вика Тони. Аз моят го държа в кофи запечатани и по един 150g silica вътре и досега не съм имал проблеми. Но може и марката да е калпава. Аз засега карам с чехите Fillamentum и не съм имал никакви проблеми.

@Cekins от това се страхувах, един колега вика даже, че трябвало заварка... Предния път успях да го запоя с някаква вълшебна паста, но беше играчка и не ми се ще на всеки три месеца да го повтарям. Ако те разбрах правилно, кербовам края на PT100 и запоявам кербовката за жицата, нали така?


Сря Май 17, 2017 1:09 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни