Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
DIY TFT километраж на CAB-BUS 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Да това е единственият разумен начин да бутне сравнително бързо.


Вто Сеп 13, 2016 8:11 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Ако успея да разбера какво точно ми трябва от kernel-a за да пусна само апп-а с километража и четенето на данните, видях, че има buildroot, с който да се къстамизира и вземе само необходимото за бърз boot.


Вто Сеп 13, 2016 9:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
stefan63 написа:
като как си го представяш? записва си рам на картата и после го качва обратно от картата в рама? все ще иска време, зависи от ефективно заетия рам.


Ами за това приложение и 256М са много. :) Ще ги преточи доста бързо, дори от бавна сд карта.
Аз поне, до колкото разбирам, проблема не е в преточването на ОС от картата в рам-а, ами нуждата да се обикаля целия хардуер и да се инициализира. Някои от модулите имат разни таймаути, които трябва да се изчакат преди да дадат грешка (и съответно инициализацията на ОС да продължи нататък).


Сря Сеп 14, 2016 9:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Цитат:
256М са много. :) Ще ги преточи доста бързо, дори от бавна сд карта

Колко бързо?

За такова приложение и 640кБ са много (питай Палавров) ама няма подходящи железа вече.


Сря Сеп 14, 2016 12:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Всъщност си има железа - МКУ, ама искат много работа. :)


Сря Сеп 14, 2016 12:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
morpheous87 написа:
Здравейте,

чудя се дали има лесен начин и някоя платформа, на която да се подкара качествен TFT дисплей, да има достатъчна графична мощ за да дисплейне добре цифров километраж. Ако данните се взимат от CAN bus-a, дали се опресняват достатъчно бързо, за да може дисплейването да излгежда real-time ?
Интересно ми е дали може да се постигне такъв ефект, като от клипа с нещо като raspberri pi или друга достъпна платформа.
https://www.youtube.com/watch?v=j9L2PRsktjA

Видях, че nvidia имат някакви разработки, но предполагам не са за "нормалните" хора, ами по-скоро е насочена към автомобилните производители.
Всякакви идеи, съвети и критики са ми полезни. Не съм тръгнал да го правя, но ми е интересно и бих се пробвал.

Поздрави!


Направо ти завиждам за ентусиаазма..... индиректно по ника -предполагм си набор 1987... ама като си помисля то и аз горе -долу бях на същия акъл на твоите години...
ето ти една подсказка -идеята е да стане по лесно и да не се бръчкаш много- не знам дали ще ти хареса де ама ти ще си кажеш.
намираш си едно табло като това от ютубето - все ще има някои Фиат сгънат на хармоника по моргите...резолюцията е 800х600 - не знам дали влиза в твоето определние за качествен дисплей...
нататъка ще ти кажа какъв е интерфеиса и ще ти дам детаили да може да си направиш софта и си готов - това няма ОС -картинката се появява почти мигновено и ще имаш хардуер дето е автомобилени тестван за авто условията.
Това нещо аз съм го правил кагато работех за жабарите така че инфо имам :D :D :D :D :D :D

https://www.youtube.com/watch?v=KBcq0bk2dLY


Пон Сеп 19, 2016 5:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Аз миналата седмица се возих в един Ситроен с изцяло електронно табло. Шофьора смени някакъв режим на дисплея - примерно от такъв със седем сегментни индикатори към имитиращ аналогови стрелкови показатели и нещото се ребутна и му трябваше доста време докато запали в новия режим. Не знам точно, но над 30 сек при всички положения. Само в лявата част на таблото остана скоростомера, която явно се управлява от друг контролер.


Пон Сеп 19, 2016 7:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Относно телевизора - ще ти трябва такъв, дето да устисква на жега, ако искаш да работи повече от 2 седмици лятото. И с достстъчна яркост (600cd/m2 примерно). Не са никак евтини.

Яркостта впрочем ще трябва да се регулира автоматично спрямо околната осветеност.

От моята си камбанария, с риск да стана досаден, един PIC32MZ драйви директно TFT, има си и CAN, достатъчен е за графиката (пишеш стандартно пиксели във вътрешната му памет и нищо повече), и струва 5 кинта в момента. Ама трябва да си писач.


Вто Сеп 20, 2016 12:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
управлението на дисплей е сложна и ресурсна задача без ОС.
Правя много изделия с малки TFT дисплей и си е кошмар.
ОС обаче внася много недостатъци - скорост, компютър (било то и RPi) температурни обхвати надеждност и т.н.
Бих ти предложил https://www.itead.cc/wiki/NX8048T070
Има вградена стрелка gauge. Размерът на дисплея не е лош. Ако е малък сложи два един до друг.


Вто Сеп 20, 2016 2:42 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Edesign написа:
управлението на дисплей е сложна и ресурсна задача без ОС.


Дисплей да речем 800x480, 8 бита. Това се обявява като масив и дисплея показва всяка клетка като пиксел. По-просто - здраве му кажи.
Не виждам с какво значимо би те улеснил OС-а Да, писането ще е повечко, особено ако си правиш собствени билиотеки за изчертаване на едно-друго, ама тук имаш да изчертаеш една или няколко стрелки. Останалото (фон, барове и т.н.) може да стои на готови спрайтове във FLASH-а. Демек 5 функции на кръст.


Вто Сеп 20, 2016 3:15 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Значи NX8048T070 е дисплей за малинката, за който има едитор, с който да се направи графичната част? Звучи подходящо, ще поровя и може да поръчам един за човъркане.


Вто Сеп 20, 2016 5:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
sparkybg написа:
Edesign написа:
управлението на дисплей е сложна и ресурсна задача без ОС.


Дисплей да речем 800x480, 8 бита. Това се обявява като масив и дисплея показва всяка клетка като пиксел. По-просто - здраве му кажи.
Не виждам с какво значимо би те улеснил OС-а Да, писането ще е повечко, особено ако си правиш собствени билиотеки за изчертаване на едно-друго, ама тук имаш да изчертаеш една или няколко стрелки. Останалото (фон, барове и т.н.) може да стои на готови спрайтове във FLASH-а. Демек 5 функции на кръст.


Те простите неща в живота се оказват винаги мноооого по-сложни от сложните неща :D

1. 8 бита е много малко - калпаво изображение. Обикновено се кодира 565 RGB
2. Дори и 8 бита това са стотици хиляди байтове само за един екран - едва ли някои изобщо по света е правил проект за толкова голям дисплей по този начин :D . А и това води до следните проблеми
- каква е тази памет където ще съхраниш картинката
- скоростта за обмен между паметта и дисплея
- ако дисплея е с вграден контролер то тази скорост е убийствено малка и дори е невъзможно да го рефрешнеш ако щеш и с 250 MHz PIC32 да използваш. Затова работата става още по-дебела като трябва да се закачиш директно на стъкалцето без междинен контролер
3. За кодирането да не говорим - за да си гъвкав трябва директно да декодираш JPG. BMP и т.н. иначе всеки редизайн е мъъъка.
4. Представи си въртящата стрелка - има два варианта да я изрисуваш
- да смятaш sin / cos и да рисуваш по пиксел - умряла работа
- ако е предварително заредена картинка то паметта, която е нужна става умопомрачителна

И т.н. и т.н.

Има контролер FTDI800, който може би е най-доброто за тези дисплей ама той не става за толкова голяма разделителна способност.

А с дисплей nextion може и с pic16 да подкара километража :D
Пък да не говорим и за ниската цена на тези дисплей, направо кърти. Ползвам ги от около половин година насам.


Вто Сеп 20, 2016 6:38 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Edesign написа:
- каква е тази памет където ще съхраниш картинката

Вътрешната на контролера. За 800x480 стига. За повече има решения и с външна.
Edesign написа:
- скоростта за обмен между паметта и дисплея

Според тестове из нета - нещо като 50 мегапиксела в секунда. С външна памет ще е под половината, ама с външна памет вече се губи елегантността и минималистичността на решението.
Edesign написа:
- ако дисплея е с вграден контролер то тази скорост е убийствено малка и дори е невъзможно да го рефрешнеш ако щеш и с 250 MHz PIC32 да използваш.

Дисплея е гол, с паралелен или с LVDS вход, като за второто има още един чип между дисплея и MCU-то. Някой по-рано в темета ме спомена вече. Имам ей-така от любопитство правено и решение с FPGA като графичен контролер, с външен SRAM. Пълни си максималните за контролера (RX630) 25 мегапиксела при 16 битов цвят.
Edesign написа:
Затова работата става още по-дебела като трябва да се закачиш директно на стъкалцето без междинен контролер

В смисъл? Пуска се хардуер в MCU-то да чете паметта и да я изкарва на крачетата, с нужната честота на опресняване и прочие. Не се сещам кое е дебелото.
Edesign написа:
3. За кодирането да не говорим - за да си гъвкав трябва директно да декодираш JPG. BMP и т.н. иначе всеки редизайн е мъъъка.

BMP се декодира елементарно, за JPEG кода е никакъв. Имаш 2MB вътрешен флаш, и колкото искаш външен. Във вътрешния имаш достатъчно място за фона, спрайтовете и кода.
Edesign написа:
4. Представи си въртящата стрелка - има два варианта да я изрисуваш

Със сигурност има повече от 2 варианта. Можеш да въртиш спрайт, може да я чертаеш с триъгълници с шейдинг и прочие. Правил съм много повече на 50 мегахерцово PC с по-бавна памет и по-малък обмен към нея. Стрелката не е нещо, дето да иска велика производителност.

Просто е миниатюрно като хардуер и цена. Един чип за 4 кинта върши всичко. Да, иска писане, ама не е чак велико писане.

Иначе си прав че ако има готово решение с контролер с ускорителни функции вътре, и на добра цена, е по-досъпно и по-бързо решение.

Сега се загледах Nextion-а представлява горе-долу каквото представлява моето решение с FPGA-то. Вероятно са набутали във FPGA-то и разни ускорителни функции - аз не го докарах до там. При мен е просто фрейм буфер.

Обаче нито намирам някаква документация на интерфейса, нито поне какви компоненти ползват. Би ли дал някаква информация/линкове по въпроса? Дават 250 нита яркост, което за кола според мен е крайно недостатъчно, а дисплея ми прилича на AT070TN90 който меко казано е двболно далеч от това, което бих искал да ми е пред очите в колата. Посредствено TFT с отчайващи ъгли на видимост и доста ниска яркост. Като си светна лампата в стаята започва да спира да се вижда. И няма да устиска на летните жеги, особено ако слънцето е под подходящ ъгъл.

Та, дай някакво инфо ако имаш, че аз нещо със сайта им и свързаното с него Wiki трудно се оправям.

ПП: Ей го мойто с FPGA-то: https://www.youtube.com/watch?v=4BwgjhzX_xg - 16 мегапиксела в секунда. Дисплея от клипчето обаче не е посочения горе AT070TN90 а доста по-добър от него. И доста по-скъп. От Glyn е купуван. Имам и един 600 (или 800 беше, не помня) нитов IPS със същата резолюция, ама така и не съм го докарал до подкарване - не съобразих да изкарам изводи и за LVDS от FPGA-то и трябва дребна платчица с парелелен->LVDS конвертор, ама все не стигам до нея.


Сря Сеп 21, 2016 11:18 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Реализацията на това нещо без ОС е само за хора с много свободно време. :)


Сря Сеп 21, 2016 11:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Реконструктор написа:
Реализацията на това нещо без ОС е само за хора с много свободно време. :)


То и реализацията с ОС не я виждам като твърде бърз процес.


Сря Сеп 21, 2016 11:50 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни