Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
DIY TFT километраж на CAB-BUS 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение DIY TFT километраж на CAB-BUS
Здравейте,

чудя се дали има лесен начин и някоя платформа, на която да се подкара качествен TFT дисплей, да има достатъчна графична мощ за да дисплейне добре цифров километраж. Ако данните се взимат от CAN bus-a, дали се опресняват достатъчно бързо, за да може дисплейването да излгежда real-time ?
Интересно ми е дали може да се постигне такъв ефект, като от клипа с нещо като raspberri pi или друга достъпна платформа.
https://www.youtube.com/watch?v=j9L2PRsktjA

Видях, че nvidia имат някакви разработки, но предполагам не са за "нормалните" хора, ами по-скоро е насочена към автомобилните производители.
Всякакви идеи, съвети и критики са ми полезни. Не съм тръгнал да го правя, но ми е интересно и бих се пробвал.

Поздрави!


Чет Сеп 08, 2016 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Може, всяко расбери става, графиката е от проста по проста. Верно че при добро желания може да се направи и на ксеон със 16 ядра да влачи но си трябва талант. Не ти трябва на нвидия теграта, няма подкарване, особенно за хоби цели. Софта е лесен, относно кана там е друг въпрос, информацията е в реално време, другото ще трябва да го копаеш.


Чет Сеп 08, 2016 6:24 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Гледам, че има доста CAN-BUS reader-и, даже шийлдове за дуиното. Мисля, че няма да е проблем да прочета данните, CAN-BUS-а е стандартизиран и би трябвало да видя кодовете за всеки ивент. Някакви препоръки, какъв дисплей да взема, искам да е доста контрастен и ярък. Не е задължигтелно да е от правоъгълните. Не съм сигурен как обаче малинката ще получи и прочете сигналите от CAN-a. Иначе ще копая, как софтуерно да реализирам gauge-овете.


Чет Сеп 08, 2016 7:45 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Юни 19, 2012 2:53 pm
Мнения: 118
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
ще следя с интерес, какъвто и 'телевизор' да избереш трябва да предвидиш времето за стартиране на системата и температурния диапазон в който ще работи.
Опционално е директната слънчева светлина


Чет Сеп 08, 2016 8:49 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Блазнят ме телевизори с 8:3 съотношение. Примерно 12.3", има скъпи и без контролери с висока резолюзия 1920*720, и по-евтини и с контролери с резолюция 1280*480. Може да взема от евтините да пробвам. Разбира се те са не само с по-ниска резолюция, но и контраст и осветеност. За момента мисля да ползвам Ардуино да чете CAN-a и да праща данните към някое по-мощтно платче дето да показва картинките по HDMI. Това платче трябва да буутва бързо, или пък да не консумира много в sleep, за да може като се подаде контакт на колата да се събуди бързичко. Имам опит с Java и JS, но нямам никакъв в рисуването на лачени анимирани Gauge-ове. Предполагам ще ми трябва някое Studio/Composer и библиотека за драйвене. Ще дълбая в тая насока, ако някой има идеи и предложения, целият съм в слух :)


Чет Сеп 08, 2016 9:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Има различни, но без контролер няма да теъгне, не съм виждал такъв който да го интерфейснеш директно, lvds в повечето случаи но може и всичко друго.


Пет Сеп 09, 2016 12:14 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
А коя платка би била по-добре от към надежност и бързодействие, новата малинка, beaglebone или нещо друго?


Пет Сеп 09, 2016 6:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
тук не мога да ти помогна, нямам никакъв опит с тях. Не бих разчитал на кой знае каква надеждност както и на температурен обхват.


Пет Сеп 09, 2016 7:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
За избора на платформа тръгни на обратно - според избрания дисплей като му вземеш резолюцията си сметни обема с данни, който трябва да търкаляш за да направиш приличен рефреш - примерно 30 кадъра в секунда... От тука ще видиш колко трябва да ти е пиксел клока и колко памет ще ти трябва за 2 графични страници поне... После се замисли движещите се обекти как ще ги движиш и колко процесорна мощ ще ти трябва за таз операция... Зачети коментарите и виж, че автора препоръчва някой АРМ SOC... Правил го е с OpenGL.. Опасявам се, че никоя от малинчестите платформи няма да ти свърши работа... Мисля си, че няма да могат да смятат с нужната бързина графиката без специализиран графичен хардовер за това... Може и да греша де...

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Пет Сеп 09, 2016 8:04 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Koleto написа:
без специализиран графичен хардовер за това... Може и да греша де...

И защо да не ползва система с хардуерно ускорено 2д? Има ги под път и над път. Например олимексовските неща с всепобеждаващите.
По-скоро бих препоръчал да подходи от това което ще допадне за програмиране на автора и оттам да се търси нещо, което го поддържа.
Другото е да се погледне нещо по-ембедед, по-аутомотив, дето клати прилична графика. Ясно че няма да е като на последните бмв-та или киноекрана на теслата, но е далеч по-постижимо.


Пет Сеп 09, 2016 8:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
gicho написа:
И защо да не ползва система с хардуерно ускорено 2д? Има ги под път и над път.
Е така де, точно това имах предвид и аз ...

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Пет Сеп 09, 2016 9:34 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Тъй, за момента съм се спрял на този телевизор - 12.3" LCD 1280*480 + HDMI VGA AV Controller
Изображение

Няма да е от най-лачените като в новата S класа, но все пак става въпрос за проект "играчка". Няма да има сложни 3D анимации, по-скоро "мазно" 2D, и хубав риспонс на стрелките, да се получи "по-аналогово". На какво ще се коди все още нямам идея. Както казах, не съм правил такива gauge-ове, но като език предпочитам нещо на Java. Ако знаете някакво студио или библиотека за целта, веднага ще я разгледам.


Пет Сеп 09, 2016 11:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Потърси във форума. Ако не се лъжа, Спарки беше правил нещо подобно - FPGA за контролер на матрицата, а данните ги сипваше от PIC30xxx или нещо подобно.


Пет Сеп 09, 2016 12:29 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Сърча ме отведе до това само -
viewtopic.php?f=16&t=12573&p=169385&hilit=CAN+bus+Monitor.#p169385


Пет Сеп 09, 2016 1:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: DIY TFT километраж на CAB-BUS
Като каза жава, защо не сложиш нещо готово от типа на телефон или таблет с андроид или виндоус? Връзката към кан-а ще е я по usb, я през вифи или бт.
Имаше даже някакъв проект за ардуино с който в скеча да управляваш отдалечен дисплей, който реално е някакво такова смарт устройство (със съответното приложение разбира се). Хитрото е че гуи-то си го пишеш реално в ардуиното и не се налага да правиш два отделни софтуера.
Но ако предпочитах и не ти пречи да пишеш за таблета ще ти е по-удобно там да слагаш кода, а отвън да имаш някакво боксче с кан. Има готово джижавки за обд към бт/вифи. То повечето информация която ще търсиш ще я има и на обд-то (а тази дето я няма ще ти е трудно да я намериш на кан-а - ако някой ентусиаст е реверсвал какво минава - да, иначе доку - не).
Като начало ще можеш да си изясниш концепциите и да поровиш по гуи-то, а после да добавят кан, мост и каквото там излезе.


Пет Сеп 09, 2016 1:38 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 58 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни