Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Избор на USB контролер за CNC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Бих ти препоръчал да се огледаш за моушън контролер на Galil. Като нови са скъпички, но изпадат втора употреба, на поносими пари. Ще трябва да видиш в сайта на мач3 кои модели се поддържат. Насока за търсене "galil plugin".
Съвсем бегло: step/dir до 3MHz, сигнал от енкодер - до 12MHz, до четири оси - 8 входа, 8 изхода, отделни входове за лимит и хоум на всяка ос. Пет оси и повече - 16 входа, 16 изхода. Отделни от описаните изходи за управление на двигателя - step/dir (имаше и втори начин за управление), PWM, аналогов изход. Това за всяка ос. Отделно от входовете по-горе - вход за енкодер за всяка ос, плюс няколко универсални. Не ми се рови сега, за да видя колко са. Възможност за аналогови входове (опция). Полезни са за потенциометър за регулиране на фидрейта и обороти на шпиндела. И други хитрини стават през тях.
Сигурно има и още функции и екстри, но не се сещам в момента.

Това което не ми харесва - има възможност, втория енкодер да се върже към товара. Например, инкрементална измервателна линия за измерване на реалното преместване на съответната ос. Има и два алгоритъма за корекция на беклеш. Уви, всичко това работи във всички режими на управление на двигателя, с изключение на step/dir. Така е и в евтините им контролери, и в скъпите. Вероятно има някакъв технически проблем за реализацията на подобна функция, който ми убягва.

Преди време бях писал, в друга тема, че не препоръчвам употребата на техните контролери, заради проблеми с плъгина им. Вече мога да ги препоръчам. Болежките които ни мъчеха доста време са изчистени в последната версия, и за момента, всичко работи без забележки. Хвала. :D

Като втори недостатък - към момента имат поддръжка само за мач3.


Вто Май 31, 2016 12:30 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
s7ama7 написа:
Някой да е ползвал Ethernet SmoothStepper
ESS http://warp9td.com/index.php/products ?
Тоя контролер работи с Mach3/4 .
За LinuxCNC контролер не мога да се ориентирам , търся нещо което да може да работи поне до 2Mhz (стъпка/посока) . Такова животно за линуксцнц има ли и по точно на каква цена е ?

А защо държиш точно на степ/дир? По спомени беше тръгнал към серво моторите ...
Иначе за linuxcnc - това казва мануел за mesanet 6I25 - Configurations are provided for hardware step generation (to MHz rates), encoder
counting, PWM, digital I/O, analog I/O, and Smart Serial remote I/O.Configurations are
available that are compatible with common breakout cards and multi axis step drives like
the Probotix-RF and the Gecko G540.
Имат дъщерни карти и за серво мотори, и за стъпкови ... но като всяка линукс история иска доста ровене за да я подкараш като хората :-)

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Вто Май 31, 2016 6:06 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
itso.t написа:

Преди време бях писал, в друга тема, че не препоръчвам употребата на техните контролери, заради проблеми с плъгина им. Вече мога да ги препоръчам. Болежките които ни мъчеха доста време са изчистени в последната версия, и за момента, всичко работи без забележки. Хвала. :D

Като втори недостатък - към момента имат поддръжка само за мач3.


Това по-горното за Ethernet SmoothStepper ли се отнася ?




Не държа на степ/дир , но какви са другите опции . Драйверите с etherCat комуникацията излизат доста скъпичко и не мисля че си заслужава разликата , а и другия момент отново проблема с подкарването им.


Вто Май 31, 2016 10:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
s7ama7 написа:
Това по-горното за Ethernet SmoothStepper ли се отнася ?

Не, за галилските творения. Нямам опит със SmoothStepper. Изглежда грамотно направен чарк, ама покрай едни други техники, вече нямам вяра на рекламните брошури. Че на картинка всички са много лачени, но понякога реалността е различна.

Едно друго решение, което също не съм тествал: http://www.bevelcutting.com/
Също изглежда грамотно направено. Към моушън контролерите им върви и безплатно приложение за управление на машините. Нещо като братчето на мач3. За добро или лошо, техните контролери работят само с техния си софтуер.

Да не останеш с впечатление че се опитвам да те отказвам от SmoothStepper. Не. Показвам други подобни джаджи които са ми попадали пред погледа и изглеждат обещаващо. На диплянка. За тях пък, казах по-горе. :D


Вто Май 31, 2016 11:17 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Да тези съм ги гледал , изглеждат добре но струват почти колкото един серво мотор :D :D
Може би най лошото при Mach3 е че няма бутон за пауза има stop бутон който спира изпълнението на програмата но вероятността да почне отново от там където е спряла е малка. LinuxCNC ми харесва но информацията за контролерите им е много оскъдна .


Сря Юни 01, 2016 10:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
s7ama7 написа:
...Може би най лошото при Mach3 е че няма бутон за пауза има stop бутон който спира изпълнението на програмата но вероятността да почне отново от там където е спряла е малка...

Мача може да има доста прегрешения, но точно такова няма. Има бутон "hold", който има описаната функция. Спира докъдето е стигнал и продължава откъдето е спрял. За всеобщо учудване, дори работи... :D
Придържа се стриктно към кода. Казано иначе, ако я тая част на кода, шпинделът работи, при "hold" спира движението по X, Y, Z и т.н., но шпинделът остава работещ. Ако го спреш ръчно, след това трябва пак ръчно да го пуснеш.


Чет Юни 02, 2016 12:23 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Е това не го зняех , ще го пробвам . Мерси !


Чет Юни 02, 2016 7:35 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Май ще взимам този(7i76E) линукски контролер : http://store.mesanet.com/index.php?rout ... uct_id=290
Производителя казва че може да работи до 8Mhz на импулсите(step/dir) , което звучи много добре . Мисля да го поръчвам направо :)


Вто Юли 05, 2016 12:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
s7ama7 написа:
Май ще взимам този(7i76E) линукски контролер : http://store.mesanet.com/index.php?rout ... uct_id=290
Производителя казва че може да работи до 8Mhz на импулсите(step/dir) , което звучи много добре . Мисля да го поръчвам направо :)

Това е хубаво, но сигурен ли си че драйверите за стъпкови двигатели или серво задвижванията ще бачкат коректно на тая честота?


Вто Юли 05, 2016 9:02 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Не
чак на такива честоти няма да работя . Предполагам ще се побера до 1Мhz .
Контролера е за сервото , което пътува вече . :)


Сря Юли 06, 2016 8:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
А реално могат ли да бъдат използвани такива честоти?! Лично аз бих се притеснил, че сервотата и честотните(ако има такива) генерират някакви смущения дори да бъдат изпълнени по книга! Няма ли да смущават малко или много тези сигнали - т. е. да трябва да се поставят някакви филтри и реално честотата да падне много под 1M?!
Не е ли по-добра идея да се използва RS485 или CAN?! Тук обаче идва въпросът за синхронизацията(особено м/у x и y направленията)!

_________________
www.elkran.com


Нед Юли 17, 2016 5:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Такива честоти са по-скоро за "виртуални" step-dir. Повечето серва имат възможност да ползват такъв вход за задание (вместо нормален fieldbus като CAN или EtherCAT). От тия импулси и изграждат заданието по позиция и после си го отработват. Естествено за такива честоти кабеляците трябва да се нещо късометражно в шкафа, макар че на нормалните серва тези "импулси" входове са диференциални и при правилно клатен (RS485 драйвер от към контролера) трябва да няма проблеми.


Сря Юли 20, 2016 8:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
А как синхронизират 2 сервота?! Ако предположим, че има RS485 или CAN примерно, как се гарантира, че двете сервота ще работят заедно, за да се направи арка или диагонална линия?! Може би допълнителен сигнал за начало?! Или изпращане на команда за единична стъпка по линията?! Това последното няма ли да е много бавно?!

_________________
www.elkran.com


Сря Юли 20, 2016 5:17 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Такова съм ползвал, бачка добре https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... .11.QIu3Ez Първата ми покупка на подобен седи непотребна,защото бачка само на 200кHz и с тайминг който не позволява на драйвърите да го чуват.Не намерих начин да сваля честотата и ....
А това да синхронизирате даречем две оси по LPT и други две по Модбъс е постижимо макар и да не съм го правил.Единия от портовете обаче трябва да е LPT,поне в Mach3 ,не работела добре с два по Модбъс.Може би защото и двата ползват един и същ плъгин и поради това че програмата е полуфабрикат ......

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Дек 16, 2016 8:23 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни