Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Охлаждане 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 5:14 pm
Мнения: 28
Местоположение: София
Мнение Охлаждане
Не знам дали мястото на темата не е в Безумни идей, но все пак... има ли някой опит с преработка на АТХ така че да няма вентилатор.Идеята ми е един блок АТХ - извън кутията на РС със необходимите смени на радиатори и допънително пробиване на кутията да работи на пълна мощносто без вентилатор.Какви трудности бих срещнал и ако някой може да пусне формули за изчисляване на радиатори също ще бъда благодарен.Благодаря Ви предварително!
P.S. Ако модераторите смятат че мястото на темата не е тук, нека преместят темата там където й е мястото, за което се извинявам предварително :) ( е нека не я местят в раздел КОШЧЕ ) :D


Съб Фев 18, 2006 11:09 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Определено мястото на темата е тук, а не в "Безумни идеи". Има много приложения, където вентилаторът е неприемлив: заради шума, заради механичното износване ( някои хоеа искат "вечни" машнини :lol: ). Ако ще правиш пасивно охлаждане, само с радиатори, ще ти трябват много по-големи кютюци. Освен това ще трябва така да ги разположиш, че да им осигуриш добро проветрение и конвекция. Затворен обем - забрави. Ако го затвориш, ще ти трябва поне 1 dm^2 площ на МЕТАЛНАТА кутия за всеки 1.5 - 2 W разсейвана мощност вътре в обема. Другият вариан, който се ползва в UPS-ите, е да разчиташ на топлинната инертност, но и там повече от няколко десетки килоджаула едва ли ще поемеш.
Формули не мога да ти дам, а и те са ириентировъчни. ако се мераклия, можеш сам да си ги измериш с термометър, като знаеш каква мощност разсейваш на радиатора. Мери се разликата м/у температурата на радиатора и на въздуха. Отчитай, че при големи мощности температурата на ребрата на радиатора е една, на алуминия непосредствено под активния елемент е друга, по-висока. А температурата на кристала е трета. Но за там поне се дава в PDF-то температурното съпротивление на корпуса.


Съб Фев 18, 2006 11:29 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 5:14 pm
Мнения: 28
Местоположение: София
Мнение 
За затворен обем - не си и мисля ясно ми е че трябва достатъчно добра конвекция.Чудя се дали ще има проблем при тези честоти да изведа изправителните диоди и ключовите транзистори извън платката на радиатори. Дали ще навредат чувствително проводниците които ще използвам за връзка? И още троидалния дросел също доста пече а неговото охлаждане е една ГОЛЯМА ВЪПРОСИТЕЛНА - че мога и него да го лепна по някакав начин на радиатор - да, ама няма да се охлажда достатъчно добре - по - скоро мислите ми бягат малко към физиката - разликата в температурата би довело до промяна на налягането, а от там и би трябвало да се получи някаво завихряне... отплеснах се :D ако някой има идей нека ги споделя тук - мисля си че ще стане хубава тема - не вярвам да съм единствения който да се е замислил за подобно нещо


Съб Фев 18, 2006 12:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
По-добре изнеси навън цялото захранване. И така мощните неща - транзистори, диоди и траф искаш да са навън. Реално погледнато, кондензаторите във вторичната страна също се очаква да топлят. Остана ти една платка 5 * 5 санта - айде и нея навън!


Съб Фев 18, 2006 1:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Съб Юли 09, 2005 11:49 am
Мнения: 306
Местоположение: София
Мнение 
Има начин да изнесеш и само радиаторите, чрез тъй наречените "топлинни тръби". Разгледай тук: http://www.dau-at.com/eng/folgeseiten.php?site=c_1_1_3.php


Съб Фев 18, 2006 1:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение 
да - ама това ще му е адски скъпо. а и тия тръби се кривят много трудно.

мога да ти предложа по-просто (водно) решение:
- разделяш захранването на вде части: високоволтова (изправител+кондензатори+PFC) и нисковолтова (траф, транзистори, диоди). високоволтовата спокойно можеш да я отнесеш на няколко десетки метра, но ще ти трябват хубави кабели - там е 400VDC
- всички радиатори ги сменяш с медни пластини. не трябва да местиш чарковете, дори на 1см. повечето китайски захранвания са в дълг към хубавото отроводяване и всяко удължаване на изводите ще е катастрофално.
на медните пластини запояваш медни тръбички (ф4-5). всичко трябва да е в черно - химически или боядисване, зависи от възможностите ти.
- по същия начин можеш да процедираш с радиатора на процесора и чипсета. за процесора ще ти трябва сандвич от 2 пластини и по-дълга серпентина от тръбата (Р4 дърпа ~100W от захранването).

- на диска слагаш отстрани също медна плочка със запоена тръба. диска трябва да го сетнеш в по-малошумен режим

- връзваш всички тръбички, като проявяваш творчество дали да са последователно или някъде да запаралелиш кръговете. важно е всичко да е добре уплътнено и да няма опастност отнякъде да протече течност. в крайна сметка от кутията трябва да излизат 2 щуцера - колкото по-дебели, толкова по-добре.

- за външно тяло ползваш нещо подходящо от автомобил - радиаторче за парно+турбинен вентилатор са много подходящи. не е лошо да има и филтър за въздух, че ще се скапе много бързо.

- за да създаваш ток на охлаждащата течност ползваш помпа от пералня - избираш си някоя по-малко шумна. те всички са със асинхронен двигател, така че с елементарна схема можеш да регулираш оборотите в зависимост от температурната разлика.

- за течност може да ползваш антифриз - има малко по-добро топлопренасяне от водата. разбира се, има и други алтернативи, но по-евтино от водата няма. пак въпрос на творчество :wink:

мисля, че все още не е за "безумни идеи"


Съб Фев 18, 2006 3:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
А бе Дедо Боре! Човекът иска да махне вентилаторите, ние му предлагаме водно охлаждане. Явно той иска нещо спокойно, тихо, вечно. То верно по-вечно от водата няма, ама за този случай, нещо не ми се вързва. Маха малък проблем с цената на голям.


Съб Фев 18, 2006 4:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение 
верно, че малко разширих "заданието" :oops:

обаче човека питаше:
Цитат:
Идеята ми е един блок АТХ - извън кутията на РС със необходимите смени на радиатори и допънително пробиване на кутията да работи на пълна мощносто без вентилатор

та аз му давам акъл за смяна на радиатори :wink:

после му идват едни безумни идеи:
Цитат:
Чудя се дали ... да изведа изправителните диоди и ключовите транзистори извън платката на радиатори.

явно няма опит човека... или живее на някой връх без съседи

и понеже добросърдечно приканва:
Цитат:
ако някой има идей нека ги споделя тук - мисля си че ще стане хубава тема

и аз се развихрих :lol:


Съб Фев 18, 2006 4:15 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение 
Ако идеята е да се обезшуми PC-то, захранването е най-малкия проблем, едно сравнително читаво захранване с 12cm перка почти не се чува (хард-а е далеч по-шумен или поне при мен). В момента системата при мен изглежда ето така http://dobale.allhyper.com разликата е че и хард-а от няколко дни е с гумени тампони та и той вече не се чува кой знае колко и единствения дразнещ шум е от видео картата (Asus Radeon 9550).


Съб Фев 18, 2006 6:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 5:14 pm
Мнения: 28
Местоположение: София
Мнение 
Благодаря на ДЕДОБОРЕ ама идеята ми е да няма МЕХАНИКА искам ТИШИНА все едно имам едно старо РС 486, а относно изнасянето на греещите елементи на радиатор ИЗВЪН КУТИЯТА - не виждам нищо ненормално в това стига да няма проблеми от гледна точка на свързващите проводници. Останалата част от РС -то не ме интересува. Искам АТХ само с радиатори и конвекция - без принудително охлаждане.Ще има ли проблем да изкарам печащите елементи извън кутията?


Съб Фев 18, 2006 7:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение 
разбира се, че ще има проблем.
дори при филтриращи кондензатори, запоени накриво, може да се наблюдава влошаване. а за транзистори, трансформатор или диоди важи правилото - колкото по-късо и по-дебело, толкова по-добре.

а и понеже споменаваш за "пълна мощност" (не уточняваш каква е номиналната на захраването), се предполага, че то ще работи в доста краен режим. почти никое евтино китайско захранване не го може, да го имаш предвид. във всички случаи се работи с доста големи импулсни токове, наложени върху също големи напрежения. всяка допълнителна индуктивност или капацитет, каквито са удължените жици на транзисторите и диодите, ще предизвика допълнителни резонансни явления. не замо че ще излъчваш като радио-софия на дълги, ами и може да гръмнеш всичко.

изобщо забрави за дълги проводници... където и да е. дори не е хубаво да удължаваш жиците към консуматора, защото обратната връзка в типичното захранване е вътре в кутията.

все пак не разбрах - компютър ли ще храниш или нещо друго? ако е компютър, шума от другите чарколяци е по-голям от перката на захранването. ако ще храниш друго... ами дай да го обсъдим, защото тези захранвания са подходящи основно за компютри.


Съб Фев 18, 2006 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Е, те това , дето ти го пиша, вече може би е за "Безумни идеи". :roll:

Вземаш една дебела гумена тръба ( като от противогаз ), и единия й край го изнасяш извън помещението. Там в подходящо окутийчване поставящ вентилатор ( и филтър ). Целта е да имаш въздушен поток с някаква умерена скорост, не чак като от прахосмукачка. С въздуха от другия край тихичко обдухваш радиаторите. Тихичко... Като за лека нощ . . :-({|=


Съб Фев 18, 2006 8:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 5:14 pm
Мнения: 28
Местоположение: София
Мнение 
Ето за какво става въпрос - искам безшумно АТХ, което ще храни РС. Не ме интересуват другите части - те не са моя работа - моята работа е - АТХ само на радиатори и конвекция - на парво време без значение от вид, големина, дали ше е в кутия или цялата кутия ще бъде радиатор - няма значение. Вижте за кондензаторите не се бях сетил че ще пекът ... :oops: май се появи още един проблем. Относно детаилите на проекта ми - за сега експериментирам с едно продънено АТХ 300Вт, като в последствие ако резултатите бъдат задоволителни - кой знае може и по - скъпичко захранване да взема и да си го сложа в РС - то :D . Благодаря на отзовалите се и очаквам предложения. Като за начало явно няма как да се преместят транзисторите посредством пороводници, от друга страна не мойе да останат по местата си защото няма да има как да се охлаждат без вентилатор.Има ли някакъв начин поне да ги вдигнем малко - примерно посредством неква малка платчица, така че да не се отрази върху качеството на блока?


Съб Фев 18, 2006 8:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение 
Транзисторите има начин да охлаждаш. Диодите на вторичната - също. Правиш си един голям
общ радиатор и го свързваш към земното/нулата на входното напрежение.
Всички транзистори и диоди - на отделна планка /профил , който е с корпуса към нулата на негоевото си напрежение!!!/
Тези междинни планки (алуминий или мед) са изолирани електрически, но свързани термично
с основния радиатор - майка. Т.е. ползваш подложки от слюда или някакви други за разделянето.
Всеки елемент си остава на мястото и се свързва към общия (горен) радиатор - майка
Кондензаторите сменяш с такива за 115 градуса (за 100 килохерца).
Всичко това се поставя с вертикални ребра на радиаторите и се затваря странично
за постигане на коминен ефект.
Остана трафчето и изходната бобина - ще греят яко. За тях нямам идея.


Съб Фев 18, 2006 9:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение 
хммм... само конвекция? много трудна работа, макар че не е невъзможна. стига парите да не са ограничение...

няма да стане с преработка на стандартно захранване - трябва да се прави нова платка, при която да можеш да разположиш елементите, подлежащи на охлажаде от едната страна, а другите конвенционални елементи - от другата.

намираш ГОЛЯМ радиатор с вертикани ребра поне по 2см, примерно 30х30см като начало. към него монтираш транзистори, диоди и каквото там грее. краката огънати на 90 градуса. после надяваш платката върху краката и запояваш. платката я укрепваш механично към радиатора със шпилки. елементите гледаш да са разположени в средата на радиатора, леко по-ниско, на равномерни разстояние, но все пак съобразени по мощност.

някой ограничения:
някак си ще трябва да гарантираш изолация на транзисторите. слюдена подложка няма да е достатъчна, а и тя е прекалено кофти и от електрическа и от термална гледна точка. ще трябва някакви керамики, но не съм много в час с тях. ще падне и яко мазане с паста, а за нея също не знам как се държи на високи напрежения.

по транзисторите е лесно да докараш отскоци от по 600V. минималното изискване е да издържа на 1.5КV, но трябва да минаваш поне на 3KV за да си сигурен. направо не знам как ще го осигуриш това... не случайно радиаторите са в кутията.

трябва да имаш солидна екранировка на платката. капак от перфорирана ламарина ще свърши работа, но трябва да обхваща радиатора. ако трябва да минава изпитания, ще пощурееш само от това, дори и да решиш другите проблеми.

не мисля, че някакви формули ще ти помогнат. термичния модел е толкова сложен, че ще ти трябва второкурсник, който току-що си е взел всичките математики с 6. най-добре да експериментираш. отправна точка е загуба 20% (някак си не вярвам да направиш от раз захранване с КПД>80%). ако захранването ти е за 500W номинал, загубите са 100W. закачаш някакви жични резистори по радиатора и пускаш през тях 100W. мериш температурата при конвекция и на радиатора и на резисторите. ако минеш 40 градуса след 2 часа - вземаш по-голям радиатор (50х50см) и т.н. много аборигенско звучи, но ще стане най-лесно...

правилно подбрани кондензатори НЕ трябва да греят, ама хич. ако греят има някакъв проблем, който трябва да откриеш. ВСИЧКИ кондензатори имат живот, който се скъсява драстично в екстремната им зона. и този живот не е много голям - 1500 часа при китайските до 9000 часа при Sanyo. но дори и това е малко повече от година при 24-часова работа. затова трябва да се стремиш кондензаторите никога да не влизат в екстемната си зона. най-лошо им влияят импулсни токове. затова трябва да слагаш много в паралел. и тука правилото е: ако по каталог ти трябват 2, а ти мислиш да сложиш 3, сложи 6 и няма да имаш проблем.

трафа също ще е проблем. китайцките захранвания са с -20% резерва и трафовете им греят яко. ще трябва да се мотае нов. в тази връзка ти пожелавам ти безсмътрие...


Съб Фев 18, 2006 10:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни