Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Регулиране на 12те волта от акумулатора 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Ное 10, 2014 11:36 pm
Мнения: 42
Мнение Регулиране на 12те волта от акумулатора
Здравейте,

искам да вкарам една моя джаджа в колата, която работи на 12 волта и съответно да я захранвам от акумулатора (или алтернатора, без значение). Доколкото разбирам обаче 12те волта в колата не са гарантирани, ами може да скачат до 60в в някакви екстремни ситуации. И това ако стане ще ми изпържи платката.
Та се чудя как би било най-удачно да се регулират тези 12 волта.

Това, което започнах да правя, е захранване с lm2576, което приема до 60 волта и изкарва 12в и 3А. Което вероятно ще свърши работа, ама проблема ми е, че съм некадърен и вероятно ще оплескам pcb дизайна 100 пъти, докато проработят всичките 3 ампера :)

Та започнах да се чудя дали това наистина е добър вариант, като се има предвид, че на входа и изхода все е 12в... дали не е по-добре/по-лесно да се ползва просто някаква overvoltage защита?

Ще съм благодарен ако може да дадете някакъв съвет за такава защита и като цяло в тази ситуация кое би било по-добре.

Мерси!


Вто Фев 02, 2016 1:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Срещу пикове - линеен стабилизатор . Ако ще харчиш много ток - ще имаш проблеми с греенето. Другият вариант е - да следиш захранването и ако е напрежениео е по-голямо от
15Волта - да прекъсваш веригата с МОС ключ.
Обаче. В колата имаш радио - ако мислиш ,че ше издържи повече от 30волта - лъжеш се. Дълготрайни пикове до 100 Волта възникват при повреда. Къси пикове сигурно има и те се обират с дросели , кондензатори , трансили.
И пак обаче. При пускане на стартера напрежението инсталацията пада много, твоето устройсто може да получи 7-9 волта, вместо 12. Така че , оптимално е да имаш устройство с
работно напрежение 5 волта , а да го захранваш от импулсен стабилизатор. Ако имаш голяма консумация , това може да ти е проблем. LM2576 ще ти свърши работа вероятно, ако стабилизираш на 5-6 Волта .


Вто Фев 02, 2016 8:31 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Ное 10, 2014 11:36 pm
Мнения: 42
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Мерси за отговора.

Забравих да спомена, че ще ми трябват повечко ампери - 2-3, може би и нагоре.
За греенето се чудих... като на входа и изхода са все 12 волта, това не значи ли че ще грее значително по-малко или то си грее заради амперите, които минават през него?

Та за момента май ще си продължа с LM2576 захранването, пък дори да падне тока при стартиране... ще го преживея :)
Сега се сетих, че на предишната кола докато палеше радиото наистина спираше, на сегашната обаче не го прави тоя номер... И не съм сигурен дали е от радиото или нещо по колата. Това с падането на напрежението дали няма да се оправи с някакъв по-голям кондензатор и евентуално дросел?


Вто Фев 02, 2016 10:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
ltomov написа:
Та за момента май ще си продължа с LM2576 захранването, пък дори да падне тока при стартиране... ще го преживея :)
Е ти сигурно ще го преживееш, но не се знае ЛМ-а дали ще го... Това е бък конвертор и за да работи коректно входното му напрежение трябва да е по-голямо от изходното... Имай предвид също, че за тия 3А ток ще е хубаво разликата м/у входа и изхода да е мааалко по-голяма от тази, която реално ще имаш в работещ авотомобил и 12В изходно... Като съвет - почети малко за импулсните захранвания - ще ти спести сума ти главоболия....

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Вто Фев 02, 2016 11:18 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Ное 10, 2014 11:36 pm
Мнения: 42
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Аааах да... е те това пък въобще не ми дойде на акъла :)
И Олимекс имат такава платка (https://www.olimex.com/Products/Power/DCDC-36-5-12/), там на схемата си пише, че за да изкара 12в му трябват поне 15 на входа, ама кой да мисли... :)

Значи варианта е да си ползвам захранването дето идва от колата и просто да сложа нещо да обира пиковете?


Вто Фев 02, 2016 11:31 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Ное 10, 2014 11:36 pm
Мнения: 42
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Мисля че си харесах един чип, изглежда като да е за такива цели точно: http://www.linear.com/solutions/5264
И платката на пръв поглед изглежда не много трудна за правене, предимно резистори и кондензатори.


Вто Фев 02, 2016 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
До колко е такива китайци са читави? Имам един в нас, но още не съм го пробвал в реални условия.


Вто Фев 02, 2016 2:49 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:12 pm
Мнения: 114
Местоположение: Станке Лисичково
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
8O наложително е да се регулират знанията Ви по електроника. И след това, при успешна процедура, използвайте транзисторен ключ и схемичка която Вие ще генерирате. Тъй де.

_________________
А бе много я обичам Наталия Кобилкина, бе !! .. :oops: :oops:


Пет Фев 26, 2016 7:18 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Ное 10, 2014 11:36 pm
Мнения: 42
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Благодаря за остроумния отговор, Вие па сте много убав :)


Пет Фев 26, 2016 7:32 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Ное 10, 2014 11:36 pm
Мнения: 42
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
За справка - в крайна сметка се спрях на това: https://www.maximintegrated.com/en/app- ... mvp/id/760 което предполагам съвпада и с предложението на остроумния господин :)
Смених няколко компонента да стане като за 12 волта, на spice симулация работи перфектно, ама на платка нещо му пада напрежението като включа товара :) та така, сега го мъча, като заработи ако не забравя може да пусна работещата схема за справка на поколенията.


Пет Фев 26, 2016 7:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
ltomov

въпросче - това твоито устроиство абсолютния макс волатаж му е 12 В ?
даи отговор на тоя въпрос и после ще продължим ,освен ако не искаш да се мъчиш .


Съб Фев 27, 2016 1:54 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Ное 10, 2014 11:36 pm
Мнения: 42
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Абсолютния максимум е към 16в, долна граница е към 9, ако не се лъжа.

Принципно си вади 12те волта, обаче като закача консуматор, дето тегли около 400мА и напрежението пада на 3.6в, съответно джаджата се рестартира, напрежението се връща обратно и пак така.
Моите скромни познания ме навяват на мисълта, че не може да поддържа много ампери, ама не разбирам защо... Платката съм я направил с колкото се може по-дебели и къси писти... от горната схема съм сменил транзисторите с е този https://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Product/530181/ ужким трябва да може да издържи 400те мА, ама може и аз да не му чета параметрите правилно...

Също и диода смених с такъв, който да вдигне лимита до 16в (https://store.comet.bg/Catalogue/Product/27607/), ама ме съмнява той да е проблема...


Съб Фев 27, 2016 2:08 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Какви са тия глупости , не знам къде си ги чел но ако имаше такива скоци в напрежението то половината електроника в колата щеше да бъде алт . Така че не се занимавай с глупости.
ПС . Споко при тая есктремна ситуация няма да изгори само твоето устройство :wink:


Съб Фев 27, 2016 10:10 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Фев 03, 2015 8:37 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Има такива скокове в напрежението.
Но има и решение. http://www.littelfuse.com/~/media/elect ... te.pdf.pdf


Съб Фев 27, 2016 11:29 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Ное 10, 2014 11:36 pm
Мнения: 42
Мнение Re: Регулиране на 12те волта от акумулатора
Принципно и аз почнах да се чудя дали не преувеличавам... бях чел преди време някъде, не помня къде, че така скачал тока и това явно ми се е загнездило в подсъзнанието... :)
Имах едно старо радио за кола тука, реших да го разпарчетосам да видя какво има - ето му я платката:
https://drive.google.com/file/d/0B3v4I6 ... sp=sharing

Това над кондензатора е евробуксата (май така му викаха) - от там се включва към захранването. Аз поне не виждам около него да има нещо, дето прилича на подобна защита. Има диодчета, кондензатор, дросел... транзистори не виждам. От обратната страна също.
Интересното е кондензатора - 3300 uF и с рейтинг за 16в... Тоест би трябвало това да е максималното входно напрежение...

Почвам да си мисля, че това със защитите може наистина да е за някакъв много краен случай, а не че по принцип тока си скача така. С това радио карах 6-7 годинки без проблеми, Sony е, не е като да е куче марка нещо с кофти инженерство... Та може и да го тествам без такива защити... най-много да се вътря с няколко стотарки за нови платки :)

Update: да добавя и този чип - той е вдясно от буксата http://www.nxp.com/documents/data_sheet/TDA8588_X.pdf
Регулатор за различни напрежения, за него пише че има разни защити - примерно за обратно напрежение, но пак пише, че приема максимум 18в.

Ама все пак ми е интересно това моето защо не работи... ако някой има идеи, ще съм благодарен да сподели.
Ето схемите до момента:

https://drive.google.com/file/d/0B3v4I6 ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B3v4I6 ... sp=sharing


Съб Фев 27, 2016 2:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни