Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Избор на пералня - общи въпроси 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 2:50 pm
Мнения: 1260
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Имам един приятел, който от много години се занимава с ремонт на перални. Преди време го попитах за избор на някаква евтина пералня и той каза :"По добре да пере на ръка" :)) т.е. - качеството на евтините перални е ужасно от известно време. Преди време пак той ми препоръча Gorenje с неръждаем казан и съм много доволен от нея - само едно малко проблемче на 8-та година, вече е на 11 и си работи добре. Обаче....това е минало, вече почти не се срещат неръждаеми казани. Разните там "карборан" и други подобни са си чиста измама. Доколкото разбрах от моя приятел, електрониката е много слабо място на съвременните перални - някакво управление със симистори, без галванично разделяне, при изгаряне на симистор гори цялото управление. Цената на резервна платка понякога достига половината от цената на нова пералня. Неговото мнение е, че в ниския ценови клас трябва да се купува пералня с минимален брой копчета и индикатори - просто защото техните резервни платки са най-евтини :). Все пак, неговото мнение все още е , че Gorenje е добър избор за (сравнително) евтина пералня.


Пет Сеп 28, 2012 7:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Има една нова за нашия пазар марка- Finlux. За цената са си добри. Аз имам една и на родителите ми ив взех една голяма (за 7 кг). Това, което ме вЧепатли е гаранцията от 5 години. Така, дори и да стане нещо следващите 5 год.- не е моя грижа.
Иначе си перат чудесно ( то ми е било винаги чудно какво трябва да стане, че да не пере- трябва вода, регулиране на темп. и клатене/въртене...)
Иначе още един глас за Уирпул .

_________________
Хайде де!


Пет Сеп 28, 2012 8:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 2:50 pm
Мнения: 1260
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
dan написа:
Има една нова за нашия пазар марка- Finlux. За цената са си добри. Аз имам една и на родителите ми ив взех една голяма (за 7 кг). Това, което ме вЧепатли е гаранцията от 5 години. Така, дори и да стане нещо следващите 5 год.- не е моя грижа.
Иначе си перат чудесно ( то ми е било винаги чудно какво трябва да стане, че да не пере- трябва вода, регулиране на темп. и клатене/въртене...)
Иначе още един глас за Уирпул .


Доколкото знам Finlux е само табелка , а всичко с тази марка е производство на Beko. Което не значи , че е лоша.


Пет Сеп 28, 2012 8:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Без много да съм навътре, ще споделя моя опит:
- Whirlpool горно пълнене, някъде 97-98 купувано - първите месеци проблем с контактите на превключвателя за избор отгоре - кратка интервенция с корекция на контактното перо я оправи; колкото до механиката, лагерите са си здрави още (нали са два), но като цяло вибрациите и са доста; амортисьори не намерих (???), само пружини и отдолу демпфер май?
- Candy от по-горен клас (1200лв), със сушилня, правена в Италия, купувана преди 4 години, беше с 3г гаранция - механично стабилна, на 1400об/мин е приемливо шумна; единствен проблем - подобен (на око даже баш същия като на whirlpool-а) превключвател за избора на програма отпред, спря да работи добре след първата година; подобен ремонт с корекция на перото вътре го оправи засега; за тия пари очаквах безконтактен селектор там (нещо хол-че например), ама нъцки; Експлоатира се доста активно (рядко има ден без пране); 8кг е - определено дори 2-ма възрастни и едно малко дете я пълним лесно; меренето на килограмите не знам точно как работи, но е "софтуерно" - при тръгване върти няколко пъти бавно напред-назад и мига индикатор че мери; как точно го хваща не знам обаче - дали по клатенето, по товара на мотора, по някакъв друг датчик, нямам идея и ми е интересно да го разбера.
Както и да е, в този ценови клас марка няма да можеш да вземеш. Ако си доволен от Беко-то, вземи си пак - така поне ще изразиш удовлетворението си от предишната. Виж къде е правена (whirlpool-а тук са май румънски, аег-та има китайски).


Пет Сеп 28, 2012 9:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Благодаря Ви за коментарите.

Относно пералните втора ръка - имам известни предубеждения.
Това което се скапва в пералните (като изключим електрониката) е механиката (лагери, амортисьори, клапани, четки по моторите (повечето са с четки) и т.н.
Друго което се скапва са уплътненията - семеринги, маншони, маркучи и т.н.

Една пералня колкото и да е добре конструирана има своя ресурс, който в една такава втора ръка въобще не е ясно колко е. Фирмите които "рециклират" основно измиват машините от вън и евентуално ако имат някакъв дребен дефект ги ремонтират. Т.е. по обясними причини не пипат и не гледат всички части на какво дередже са (не правят основен ремонт) и покупката на такова чудо си е чиста проба късмет ...

Има и друг може би чисто психологически момент - какви форми на живот има в пералнята втора ръка ... Примерно по барабана, кожуха отвътре-горе, помпата, отдушниците (ако не ги свалиш няма как да ги почистиш само с фиктивно пране с много и различна химия) ... Не че и в чисто нова пералня няма да се завъдят гадинки след време, но поне ще са си "нашите" гадинки.
Може и да не съм прав, но все пак някак си не ми се ще бебешките дрешки да ги пера в каква да е пералня от чисто хигиенна гледна точка ...

Относно електрониката - колкото по-малко - по-добре :-)
"Голямата автоматизация води до големи проблеми, а малката - до по-малки такива".

Относно въпросната гаранция - има "ганьовска" уловка. Гаранция примерно 5 години, ама посещението на техник не е безплатно. Транспорта на машината до сервиза и обратно - също. Чакаш за части понякога седмици. До някакъв период от гаранционния срок - труда е "безплатен", след това само частите са безплатни ... Не знам зачитали ли сте се във вашите гаранционни карти, за да видите какво пише в тях и какви са ви условията ... Така че Дан - грижите дори в гаранция пак са си твои.

Та общо взето съм се ориентирал към нова машина.

За Уърлпул по форумите (не са технически) има доста мнения и като че ли за тази марка са най-много и все лоши. Шумна, с много проблеми в мотора (не се ремонтира, а се сменя с нов), запушване на някакви маркучи към сензорите, скъпи електронни управления не подлежащи на ремонт и др. Унгарски или чешки сглобки бяха май.

За финлукс и индезит (дори и за италианска сглобка) - мненията също не са добри ...

Предно или горно зареждане - твърди се че статистически разлика няма поне по отношение на лагерите. Колкото карали едните - толкова и другите. Знам ли ? Поради ред причини моята трябва да е с предно зареждане.

От много места чувам, че за перални под 1000лв каквато и да вземеш - все тая, та не знам чисто прагматично как да постъпя, а до ден-два трябва да купя все някаква.


Пет Сеп 28, 2012 9:44 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 3:58 pm
Мнения: 267
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Аз не разбирам от перални, но съм чувал, че пералните с вертикално отваряне са по-здрави, защото барабанът им се крепи на два лагера, а не на един. А колко лагерите са проблем, не знам :)


Пет Сеп 28, 2012 9:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
То честно казано ако го нямаше това Candy сигурно и аз щях да взема някое Беко - поне да си знам че си е дръвце.
За банелите не го знаех това нещо, ама сега ще инструктирам жената да си ги маха :)

Лагерите на всички перални са два. Сигурно на някай "хептен дърво" може и един да е ама дори и на слим самсунга са си два (нали съм сменял :) ). Лошото е че и двата са обикновенни радиални лагери. Вътрепния е по-голям обикновенно но специално на самсунга си беше съвсем стандартен лагер (че даже и някъв китайски беше). Втория не се скапва - между двата лагера има една доста голяма и широка междина с голяма дупка отдолу. Целта е ако семерингата пусне вода, тя да прецака само първия лагер и да изтече през дупката без да достигне до втория лагер и евентуално мотора. Хубаво е когато се прави ремонт на скапан лагер тая дупка да се провери да не е запушена с мизерии за да не стане после по-сложна задачата с ремонта. Между другото вода до нивото на лагерите почти не достига - там има само пръски и вода която се отича от горната част на казана - реално вода се пълни до 15-тина сантиметра в долната част. На Самсунга семерингата направо беше с 1 мм изядена а отзаде в кухината не си личеше да текла вода...

А това дето се продава в щатите въобще не е това което се продава в БГ.


Пет Сеп 28, 2012 10:13 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Абе съветът ми е да продължаваш да не робуваш на марки - всичко може да се счупи, така че ако си решил 500, нека да са 500. Избираш нещо, купуваш, а ако се счупи и зорът е голям, купуваш още едно, и като ти го ремонтират - продаваш. Марките не са това, което бяха, и няма да бъдат. По-важното е да можеш да разчиташ на сервиз, така че огледай кои марки къде се сервизират. Ако знаеш сериозен сервиз в твоя град, питай кои марки поддържат. И избери някоя от тях. Майсторите ще имат и по-точна информация за наличност на части и статистика за ремонти. Не вярвам да ти откажат една консултация по въпроса. Ако се наложи мога да попитам и аз, но за Габрово. Не знам от къде си и дали ще са същите условия.
Както споменаха, производителите на перални не са кой знае колко (реалните). Горение май правят по-ниските модели на АЕГ и БОШ, Beko правят доста от "фирмените" Sang, Finlux, Neo и тем подобни. Сигурно има и други, които са от някой голям китайски завод (Мидеа). Samsung и Daewoo трябва сами да си ги правят из Кореа. Всъщност, тези двете не са лош избор (не харесвам изработката на италианската битова техника, така че корейската би трябвало да е по-добре). Не говоря за немска техника - тя не е в обсъждания ценови клас.
При нас в Габрово има магазин, които има и сериозен сервиз. Та този сервиз обслужва доста марки, независимо от къде са купени. Ако намерих подобна комбинация, може би това ще е твоя избор.
Колкото до гаранцията - по закон са длъжни за тези уреди (над 50кг) да пращат техник на място, и да се оправят с транспорта ако се наложи. Това е сигурно поне за първите две години. Ако има уловка за следващите, може. Но това трябва да си го пише на гаранцията.


Пет Сеп 28, 2012 10:29 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Ное 13, 2010 10:29 am
Мнения: 48
Местоположение: добрич
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Дори и пералните с предно зареждане имат 2 лагера на моето беко са 6203 и 6204 разположени на разстояние един от друг около 5см.Ползвам я вече 7+ години и единствения проблем засега е бутона за вклюване който нагоря едната му линия естествено шунтирах и няма проблем.АААА и веднъж сменях лагери заради снахата дет реши да изпере солидно количестео маратонки 8O.Скоро сменях лагери и на един Електролукс (6205/6206) ама те пък имат едни шантави семерини и коксов лагер които излязаха 70лв комплекта така че по скъпите по скъпа подръжка особенно английските и италиански такива


Пет Сеп 28, 2012 10:31 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Чет Юли 07, 2005 6:49 pm
Мнения: 38
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Отностно казаните. Всичко вече е с пласмасов казан, с изключение на много скъпите модели. Там все още са с неръждаем, лагерно тяло и като цяло по-лесно сменяне на лагери. Първите пластмасови казани бяха направени да се разглобяват и да се сменят лагерите. Идваха си с винтове. Второто поколение бяха лепени, но имаха възможност да се разреже и да се сглоби и да се навият винтове. Сега гледам, че вече идват директно лепени, без да има място където да се навие винт. Производителите предлагат цял блок (казан, барабан, лагери) на цена около 300-350 лв, но не си струва според мен. Последния път за едно Candy ми обявиха цена 300 лв и доставка 2-3 месеца. Иначе за тези машини с горното зареждане. Добри са, но са за малко килограми (най-голямата която съм виждал е за 5.5 кг).

Цитат:
Горение май правят по-ниските модели на АЕГ и БОШ

Не, Горене си правят сами пералните, както и АЕГ.


Пет Сеп 28, 2012 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Малко скромен опит и от мен.
Индезит на 10 години с горно зареждане. Като при избора се търсеше точно да е с неръждаем казан. Първо изгоря ключалката (и по-добре, че само пречеше :) ), два пъти горя резистор в управлението заради тъпо измислен конектор на мотора (като се намокри и ... проблем), три пъти пада ремъка, горя вентил за водата (смених го за 10лв) ии май само това е. Общо взето просто измислена, с механичен програматор. Пере се по 2-3 пъти седмично.

Другата е Зероват. С предно зареждане. С теглилка. С пластмасов казан. Някой я е ползвал 1 година преди мен, след което е седяла 1 година безработна. Шумна е, МНОГО. Като я пуснах първия път излязоха какви ли не гадости изпод уплътнението. Вътре миришеше. Чистенето не даде върховни резултати. Уплътнението е трайно оцветено от някакви плесени. И това само от 1 година ползване.
Та от тая гледна точка - по-добре с горно зареждане - поне няма твърде много гънки в които да се въдят плесени и гъби.
Едно време вкъщи с Перла се переше редовно на 90 градуса, та такива проблеми е нямало...

Понякога в стремежа си да пестят вода, пералните не изплакват добре и трябва да се пусне още едно плакнене.


Пет Сеп 28, 2012 12:42 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 607
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Ако има още INDESIT (последния модел WI6xx опреди повече от 5 години, и един модел в другата ми къща нещо пак 600 беше от преди 10-на години и повече) задължително с механичен програматор. Единствените уреди дето не съм имал проблеми никога ... А относно проблема с предубеденоста от втората употреба :D :D :D като изхвърлиш няколко печки на които току що им е изтекла гаранцията или няколко протекли бойлери ше мислиш по друг начин.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Пет Сеп 28, 2012 6:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
jijo написа:
Не, Горене си правят сами пералните, както и АЕГ.


За съжаление AEG май вече не съществува, а само търговската марка се ползва от Electrolux.

Не, че ще му е от полза на Емил, но не мога да се стърпя да не се похваля :) - ние в момента перем с АЕГ Лавамат, произведена 1978 година.

Пералнята беше заварена в къщата където се нанесохме и не работеше. Едвам успях да я отместя от стената, за да мога да отворя капака. Не ми се щеше да я хвърлям, а и за изнасянето трябваше да събера сигурно поне 4 човека, та реших да пробвам да я ремонтирам. Ремонтът отне доста време, защото някой преди мен беше "ремонтирал" и имаше десетина изпомъкнати кабели с обувки които не знаех кой откъде, та просвирвах с мултицет и гадаех как са били свързани. В крайна сметка наредих кабелите и естествено, пак не работеше. Проблема се оказа в нагорели контакти на механичен програматор (един от 3-те такива!), които зачистих.

Сега пералнята си работи и нямаше никакъв друг проблем. Направо не знам как гумените уплътнения са в такова състояние, казана естествено неръждавейка, мотора променливотоков.

За годините си е някакво чудо на техниката, има вградена сушилня и 1000 програми за нежни тъкани, немачкане и нам кво си - естествено ползвам само една.

Има центруфуга на поне 1000 оборота, като по корпуса на пералнята почти няма вибрации, и дума не може да стане да мръдне. За тази цел е направена някаква безумна механична система, която виждам за пръв път в пералня. Двигателя е реално мотор-редуктор, с което се намалят оборотите при пране. Редуктора обаче е така направен, че накрая шайбата за ремъка (която е съосна на оста на мотора) е като свободен венец на колело. Тоест може да се върти свободно по-бързо от изхода на редуктора, при това и в двете посоки! Като врътнеш нанякъде и посоката на "свободния венец" автоматично се обръща. Ако беше колело, значи като врътнеш педалите напред, тръгваш напред и после можеш да караш поинерция напред. Ако обаче врътнеш педалите назад, предавките се зацепват обратно, колелото тръгва назад, и после можеш да караш по инерция назад. Черешката на тортата е една центробежна система с две челюсти, която като тръгне да развърта за центрофуга и достигне определени обороти шунтира редуктора и оборотите от двигателя към ремъчната шайба стават 1:1. Всичката тая механика е събрана в доста малко пространство, цилиндър около 10см височина с диаметър на тялото на мотора.

Тея чудесии все още работят и като гледам скоро няма да спрат. Ако пак нагорят контактите си мисля да заменя механичния програматор с някакво PLC, ама дано да не се наложи, да не развалям оригиналния вид.

Та, следствието от това, че правиш издръжливи перални е, че в момента фирмата е фалирала и само марката се ползва от друг.


Пет Сеп 28, 2012 7:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Цитат:
Има и друг може би чисто психологически момент - какви форми на живот има в пералнята втора ръка ...

Повечето модерни перални имат тъй наречения сребърен електрод в тях, който като го пуснеш и отделя сребърни йони, които убиват разните му там гадини. Така че това едва ли е някакъв проблем. Отделно пък какво да кажат американците, дето масово ходят на обществени перални, когато живеят под наем, защото обикновено в големите сгради с апартаменти под наем няма перални във всеки апартамент, а има общи, дето се ползват от всички :) . Така че наистина е повече психологичен момент, от колкото нещо реално и съществено :) .


Съб Сеп 29, 2012 4:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Един Бош бях купил за 80 лв. преди десетина г. , та му правих контролер да клатушка мАтора , вентил за вода и помпа... Модела имаше и сушилня с която не се ангажирах. Същата пералня , наскоро я видях 2 у-ба за 360 лв. Прецака се помпата от банел...Добре е преди филтъра , да се тури някоя по гъста мрежа.
Сега лангъркаме Електролукс над 2 г .Хубавата техника е незабележима...
Горене се предлага и като Кьортиг нещо беше...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Нед Сеп 30, 2012 9:59 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни