Отговори на тема  [ 193 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща
Относно микроконтролер 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 25, 2012 3:01 pm
Мнения: 44
Мнение Относно микроконтролер
Здравейте ,
Начинаещ съм и се нуждая от информация по един проект.Избрал съм си микроконтролер, ето този--> http://store.comet.bg/bg/Catalogue/Product/9501/
въпросът ми е:
1.може ли с него да се обработват сигнали от камерa/и . Да се прави карта на района с тях и ако не може ,как може да стане по друг начин(камерите най-вероятно ще са с ниска резолюция,черно-бели)
2.може ли да се намери обект или да се отиде до някое място с него контролер по направената вече карта.
3.Да се подават команди и/или да се да се управлява ръчно чрез устройство на ОС Android чрез това http://www.robotev.com/product_info.php ... cts_id=265 или това
http://www.robotev.com/product_info.php ... cts_id=241
4.може ли това устройство--> http://www.robotev.com/product_info.php ... cts_id=286 да се свърже с контролера и да се управляват мотори с него (4 мотора безчеткови )
5.Може ли да работи с SD карта(или някаква друга подобна) и да му се слага външна RAM с DMA
ПС.Ако контролерът не е подходящ бихте ли ми посочили друг който да става за тези цели.
ПС2. Знам че повечето от вас ще кажат откажи се и не си губи времето и т.н. но наистина бих искал да получа отговор на въпросите ми.Извинявам се ако съм допуснал правописни грешки.


Нед Мар 25, 2012 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Относно микроконтролер
Да разберам ли, че искаш да правиш картография + навигация до определена точка от картографираната площ?


Нед Мар 25, 2012 3:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Относно микроконтролер
Явно иска да направи изкуствен интелект, за да участва в състезанието DARPA Grand Challenge http://en.wikipedia.org/wiki/DARPA_Grand_Challenge

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Нед Мар 25, 2012 7:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение Re: Относно микроконтролер
А бе пътят е много по-дълъг отколкото си го представя но то така се почва,
докъде ще го извърви и дали ще се предаде си зависи от него. Очевидно още нищо
не знае ама и аз не знаех нищо на времето като исках да си направя система
за проектиране на схеми и платки, пък взе че стана реално използваема преди
да има такава за PC-тата. Та защо да не почне да се бори, а като поразбере
малко кое как ще има и истински въпроси на които тук някой да може да му отговори.

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Нед Мар 25, 2012 8:20 pm
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 25, 2012 3:01 pm
Мнения: 44
Мнение Re: Относно микроконтролер
Да отговоря малко на въпросите Ви.:)
1.Проекта ще се прави с един приятел.
2.Аз и приятелят ми се занимаваме със софтуер от години, но не сме толкова наясно с хардуерната част на микроконтролерите, защото досега сме правили програми само за PC.
3.В девети клас сме.
4.Картата няма да е нещо сложно,ще е само за да може роботът да се ориентира в пространството.Например ако има една празна стая с един стол по средата роботът да разбере границите на стаята и да разбере къде се намира стола спямо стаята .Не знам дали го обясних много ясно.
5.Този проект не е за състезания ,по скоро занимание за свободното време,а ако успеем да го реализираме може да го покажем някъде.
6.Засега смятаме да реализираме точки 3 и 4 (ако е възможно да стане с този контролер).А относно точки 1 и 2 само искаме да знаем дали микроконтролерът е достатъчно мощен.
ПС.Дано съм отговорил на всичките ви въпроси.


Нед Мар 25, 2012 9:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Относно микроконтролер
Rabbit-а донякъде като контролер е подходящ точно като за вас, защото с компилатора за него идват всякакви готови библиотеки, които ще можете да ползвате без да сте толкова навътре с микроконтролерите като архитектура, хардуер, регистри и т.н. Ще трябва обаче да си купите въпросния софтуер, който ако не се лъжа е >150$ (поне на времето беше толкова). От друга страна въпросния процесор хич не е лош (аз лично съм правил с него доста неща), но с тия 4МБ флаш и 1МБ рам малко ме съмнява да се справи с въпросната задачка с камерите, картографирането и т.н. Ако ме питате мен ще е по-добре да се насочите към някой подобен модул с ARM/OMAP процесори, дето идват с по 256/512 МБ флаш и рам, а и са доста по-бързи. Отделно търкалят линукси и там ще може да се развихрите напълно като РС програмисти, защото до сега аз лично не съм видял сполучлив първи опит на РС програмист с контролерите, където става въпрос за съвсем различен стил на мислене, програмиране и ресурси :) . Като за хора в 9-и клас е похвално какви са ви интересите, ама мен лично ме съмнява да притежавате знанията за математическия апарат и алгоритмите на задачката, с което тръгвате да се занимавате. Още един факт, който работи в полза на модула с линукс, където ще може да ползвате неограничено количество отворен код и библиотеки, които са направени вече и решават подобни задачи. С Rabbit-а просто няма да ви се наложи да пишете драйверите на ниско ниво за интерфейсите на контролера, което ще е почти непосилна задача за хора с вашите знания/опит, но пък няма да намерите абсолютно нищо готово като софтуер, което ще обработва картината от камерите и ще картографира, а сами пак казвам едва ли ще е във възможностите ви като знания да го направите. Така че мислете доста преди да почнете, защото става въпрос за скъпи хардуерни модули, които като почнете да ги горите, тия дето ще ви дават парите едва ли ще са много щастливи :D . Защото тук не става въпрос само да си купите модул - някой трябва да направи и mother платката с всичките и захранвания, управления на моторите и т.н. А това е "леко" сложна задачка като за РС програмисти в 9-и клас, че даже и за новоизлюпени инженери не е съвсем проста :) .
Цитат:
Очевидно още нищо не знае ама и аз не знаех нищо на времето като исках да си направя система
за проектиране на схеми и платки, пък взе че стана реално използваема преди
да има такава за PC-тата.

Едва ли си направил работеща CAD система със знанията и математиката от 9-и клас :) . Рисуване на диалози с някое Visual C и/или Delphi e едно, разработката и изпълнението на алгоритмите и хардуера, за които става въпрос в темата е съвсем друго. Едно е да се поощрява любознателността на младежта (какво хубаво нещо беше ТНТМ-то едно време :D ) и съвсем друго е да се поощряват детски фантазии :) . Докато стигнат до работеща такава система, още доста книжки ще трябва да поизчетат :) . Във всеки случаи, без значение какво решат и накъде тръгнат можем да помагаме тук да стигнат малко по-бързо до там :D .


Нед Мар 25, 2012 11:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Относно микроконтролер
stunito0o0 написа:
2.Аз и приятелят ми се занимаваме със софтуер от години, но не сме толкова наясно с хардуерната част на

Защо ви е нужен микроконтролер, а не използвате itx PC http://www.google.com/search?q=itx&um=1 ... mAXTxZTBBg . Когато имате вече нещо работещо, ще можете да го прехвърлите на микроконтролер.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пон Мар 26, 2012 12:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Относно микроконтролер
Моят съвет също е да не се хващате директно с bare-metal система - щом имате опит с някакъв OS ще ви е много по-лесно да работите с Android или Linux. То времето е пред вас, само че задачата не е за микроконтролер.

Около $150 са BeagleBoard / PandaBoard. Там има интерфейси за камера и готови 'shield'-ове. Особено на пандата производителността е повече от достатъчна, знам че си работи и OpenCV на нея. Колкото до управлението на двигателите, там трябва да се помисли. Не че платките нямат GPIO-та, но това вече е работа за микроконтролер.
Има и BeagleBone, който е по-евтин и по-малък физически - ако ви свърши работа като интерфейси обаче.

Иначе ITX платката не виждам какво ще помогне - софтуерни тестове могат да се направят и на лаптоп, че и на десктоп PC. После тая ITX платка няма кой да я захранва на робота.

Друг вариант в този ценови диапазон е стар лаптоп - като кажем $150, това си е едно прилично X40 или X41 втора ръка. Дисплей, батерия, wifi, USB, паралелен порт (на docking станцията), и т.н. Има и малки (8.9") таблетни PC-та (Fujitsu например). Там получавате още по-компактна машинка, но няма да има legacy портове (LPT, COM).

Ако пишете откъде сте, може да се намери някой колега да даде едно рамо (аз бих помагал, но едва ли сте от Габрово ...).


Пон Мар 26, 2012 8:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Относно микроконтролер
gicho написа:
Особено на пандата производителността е повече от достатъчна, знам че си работи и OpenCV на нея.

За тази задача и да свържеш всички суперкомпютри в света паралелно пак ще се справят по-зле от едно 5 годишно дете.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пон Мар 26, 2012 8:19 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 25, 2012 3:01 pm
Мнения: 44
Мнение Re: Относно микроконтролер
Благодаря на всички за отговорите, но може ли да ми препоръчате микроконтролер с подходящи характеристики за обработка на изображения и ако е възможно с готови библиотеки за камерите.:)
Благодаря предварително.


Пон Мар 26, 2012 10:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Относно микроконтролер
stunito0o0 написа:
Благодаря на всички за отговорите, но може ли да ми препоръчате микроконтролер с подходящи характеристики за обработка на изображения и ако е възможно с готови библиотеки за камерите.:)
Благодаря предварително.


микроконтролера ти е последната грижа...

Първо имаш сензор, който ти сваля "някаква" картина. Сензорите са два типа - CCD и CMOS. Първите са с значително по-висока консумация, обикновено и с много по-ниска резолюция, но пък със значително по-малък шум което е много важно ако ще правиш някакво разпознаване. Важното е, че и при двата вида са нужни редица обработки на "картината" преди да може изобщо да я използваш. За обработките (баланси на бяло/черно, фокуси-мокуси) обикновено се ползва специализирано DSP, освен ако не ползваш много як процесор дето има мултимедийни екстри.
Не че не можеш да пропуснеш обработките и да вкараш директно видеото в контролер... Примерно повечето АРМ-чета имат сензор интерфейс ( да кажем STM32 - предлагат евал платка за около 15 евро - търси Discovery STM32F4).
По-скоро разгледай DSP-та на Texas Instruments (може и на други фирми). Те си предлагат всякакви библиотечки за видео обработка. Като започнеш от задължителните баланси и корекции и стигнеш до разпознаване на контури, разпознаване на движения и т.н.
А пък картографирането и особено адаптивното по непознат терен става много дебело. Виждал съм различни разработки, повече ползват някакъв софтуер на Microsoft беше, с който може да пуснеш примерно роботчета в непозната сграда, те автономно да заснемат и направят карта на всички помещения и т..н. Твърде дебела работа е по принцип ;-)


Пон Мар 26, 2012 12:00 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 25, 2012 3:01 pm
Мнения: 44
Мнение Re: Относно микроконтролер
За сега мисля да направя ръчното управление.Може ли да ми препоръчате контролер който да става за картографирането(да поддържа въпросните библиотеки и т.н.)за да мога ако в бъдеще реша да слагам камери да не сменям контролера. Смятам да контролирам контролера ,който ми препоръчате с това http://www.robotev.com/product_info.php ... cts_id=241 или това http://www.robotev.com/product_info.php ... cts_id=265 и да управлявам 4 безчеткови мотора с това http://www.robotev.com/product_info.php ... cts_id=286 .Дано не съм станал досаден.


Пон Мар 26, 2012 3:10 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Сря Яну 03, 2007 11:43 pm
Мнения: 178
Мнение Re: Относно микроконтролер
Дори и за ръчно управление ми се струва, че задачата е доста тежка за чип, който сме свикнали да наричаме "микроконтролер".
Доколкото разбирам идеята е и в този режим картината да се предава от камерите до някой компютър и вие да управлявате модула от някое друго място (без пряка видимост). А щом мислите в бъдеще да реализирате и разпознаване на изображения работата става дебела.
Щом имате някакъв опит с PC, най-добре е да използвате някоя Embedded PC платка, като тази:
http://www.e-itx.com/m860-12p.html
Към нея можете да си навържете каквито искате камери през USB-тата, да й сложите някой WiFi или GPRS dongle, а за моторите да използвате Arduino, или каквото е там, свързано към някой сериен порт.
А най-удобното е, че можете да дебъгнете всичко това и с едно обикновено PC.
А и за PC може да се намерят готови библиотеки за какво ли не.


Пон Мар 26, 2012 4:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Относно микроконтролер
stunito0o0 написа:
Дано не съм станал досаден.


Не се притеснявай! Тоя форум е за подобен сорт въпроси ;-)

За съжаление обаче аз се затруднявам да отговоря... Има голяма неяснота какво точно искаш да направиш и как ще го направиш (вероятно и ти самият не си наясно). Но въпреки това държиш да уточниш конкролера. Изглежда малко като "предложете ми копче, по което да си ушия балтон" ;-)
Аз бих ти препоръчал да наблегнеш първо на софтуера. Да изясниш малко какво и *как* ще се прави, след това ще е много по-лесно да избереш хардуера.

Същото важи и за избора ти на периферии...


Пон Мар 26, 2012 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Относно микроконтролер
С твърде дебела работа за вашите възможности сте се заели...
Пожелавам ви успех (но не го вярвам)!

Както написа Миро, алгоритмите за обработка на данните (няма да е само изображение) и за управление трябва да са пределно ясни преди да започне каквато и да било практическа дейност, а при самото практическо реализиране ще смените няколко DSP-процесора (не контролери).

По-добре не излизайте от сферата на ПС програмирането. Там е много по-лесно.

Вашаите мечти са все едно мечтите на мераклия за шофьор, който още не е започнал курса за подготовка, но се кани да кандидатства за пилот в F1.


Пон Мар 26, 2012 5:02 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 193 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни