Отговори на тема  [ 93 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
GSM модеми 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение GSM модеми
Абе, я скивайте кви девайси продават:
http://mtel.bg/corporate/services/mtele ... iemens.php

Обаче цената им извън БГ е над 200 евро. :( Тука сигурно ще е х2.
Дайте да си направим такова сами. :) Приложенията са страшно много, напр. следене на откраднати коли (заедно с ГПС), дистанционно наблюдение и т.н.


Сря Ное 10, 2004 6:10 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 3:33 pm
Мнения: 273
Местоположение: София
Мнение 
Ами да, лятото аз се занимавах с точно тея работи. Бях пуснал и тема PIC to GSM в дир.бг
Тогава бях теглил документацията на Сименс TC35i. Струва 150 евро в Германия и е точно за такива цели каквито описваш. Бях открил и едни по-евтини и по-качествени GSM модеми от една малка немска фирма за по 90 евро. Не знам обаче как стои въпроса с доставката.
А най-евтино излиза да си намериш някоя поочукана Нокиа с вграден модем (62хх, 63хх например) и да си направиш конвертор от RS232 към буса на Нокиа M-bus.
Писах разни сорсове. След това реших, че по-интересен е GPRS. Като звъннах на 123 на Глобул разбрах, че цените са към 5лв. за MB. Тези немските модеми за 90 евро-кинти са с вграден стек. Идеални са за охрана, наблюдение, дист. контрол на каквото си поискаш. Имаш надеждна безжична връзка към PIC-a си от цял свят.

_________________
Adios
Mozfet


Последна промяна Mozfet на Чет Ное 11, 2004 9:48 am, променена общо 1 път



Чет Ное 11, 2004 9:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
:) 200 Ewro .. towa e za baluci, sony-ericson imat ilia 75 beshe tehnia, no ne prodawat na drebno. Siemens sushto, tehnia e malko po skup, no puk si imali predstawitel za BG ... ama az neshto ne go namerih. Ilko ot Dir-a se zanimawa dosta s takiwa neshtica, wnasiat, sega shte te izluza na koia firma no cenite sa neide tam, 60-70E. Nie si biahme wnesli 20-na br., daze sega mislia da gi izpolzwam, ne se seshtam cii, kato se wurna moga da pogledna, Falcon mi se wurti ama moze i da sa bili drugi, no ne gi hwaliat mnogo, zabiwali, shte widim.


Чет Ное 11, 2004 9:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
Номера е достъпа да става през WAP. Супер евтино е - 5 ст./мин. по тарифата на МТел, имаш нужда от само 1 модем, за да се вържеш с PC-то. :) Предполагам, че се продават отделни компоненти за GSM-и. Номера е да си сглобим чрез тях някакъв модем за 20-30 лв. и да го пуснем на пазара. :)


Чет Ное 11, 2004 11:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Абе ква охрана? Значи при нас имаше идея тия устройства да се слагат в медицински устройства, за поставяне на отдалечена диагноза. Оказа се че GSM не отговаря на стандартите за сигурност на връзката. Сиреч човеко ще си умре, щото действието се развива пред НДК и всеки пикльо носи по два телефона. И като имате предвид че идеята беше отхвърлена за реализация в Европа(дето се води че телефоните им са телефони), а за БГ като знам телефоните на какво дередже са, къде бе. СОТ ползват собствени предаватели точно по тая причина. За защита срешу махленски апаши сигурно ще върши работа, ама за сериозна стока с пазар не мисля. Виж ако е в комбинация с GPS и се спорузумееш с МТЕЛ за някакъв превилигировън достъп - може би. А и сега са много модерни заглушителите на ГСМ. Ония куфари дето мутрите ги разнасят - да не им турнат некое телфонче с калъп Ц4 към него под колицата. Та аз съм скептичен. Бих си сложил таквоз нещо да ми охранява панелката/колата от кварталните боклуци. Ама за продаваемо изделие - не ми изглежда надежно. 8)


Чет Ное 11, 2004 12:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
Цитат:
Бих си сложил таквоз нещо да ми охранява панелката/колата от кварталните


Точно за това става въпрос. :) Ясно е, че няма да се управляват ядрени централи с това. Но ако се докара до някаква поносима цена, доста хора ще го купят да им пази панелката/бричката. :)


Чет Ное 11, 2004 12:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Ами наистина имаше един (Илко ли беше?), дето имаше нещо общо с GPS, GSM модеми и пр. Цените бяха под 100 евро, ама колко точно не помня. Подвизаваше се момчето в Дир, ако пуснете тема, сигурно ще отговори. Другия вариант е за развой взимаш на старо некъф телефон с модем и го действаш. Тия дето са достатъчно стари за целта са Nokia 6110(има и други ма не ги знам) и Siemens X35, X45. Тия требе да се намират на достатъчно ниска цена. Ако ще си го правиш кат за у вас става и с телефон, що не. Кат за продаване, трябва да издирите вносителя.


Чет Ное 11, 2004 5:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Ами наистина имаше един (Илко ли беше?), дето имаше нещо общо с GPS, GSM модеми и пр. Цените бяха под 100 евро, ама колко точно не помня. Подвизаваше се момчето в Дир, ако пуснете тема, сигурно ще отговори. Другия вариант е за развой взимаш на старо некъф телефон с модем и го действаш. Тия дето са достатъчно стари за целта са Nokia 6110(има и други ма не ги знам) и Siemens X35, X45. Тия требе да се намират на достатъчно ниска цена. Ако ще си го правиш кат за у вас става и с телефон, що не. Кат за продаване, трябва да издирите вносителя. А GPRS според мен ако е само за аларма не ви трябва, повикване е достатъчно + СМС с стаус някъв. Ако ще е за кола и искаш нон стоп да предава, GPRS e по на далавера. WAP e нормална Диал АП конекция, дето може да си се разпада га реши. GPRS e по надежден, по лесно можеш да възтановиш връзката, но лошото е че където е по слаб обхвата, GPRS- a отказва. Интересно ми е каква система ползва MTEL за техните фирмени GPS охрани по колите. Предполагам че е ГСМ връзка, ама тия педали си осигуряват надежден канал, кат за собствено ползване сигурно.


Чет Ное 11, 2004 5:40 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
В нашия сервиз продаваме едни аларми, които работят с GSM, използват DTMF и толкоз. Цената им е 300лв. без GSM-то, работят със всички модели, подобни на Siemens C35...Не правя реклама, просто давам идея 8)


Пет Ное 12, 2004 12:26 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 3:33 pm
Мнения: 273
Местоположение: София
Мнение 
Каква е идеята? С PIC-a набираш някой номер чрез DTMF и после какво става?

_________________
Adios
Mozfet


Пет Ное 12, 2004 12:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Идеята на самата аларма:
При задействане на алармата - GSM в колата те набира (до 5 номера), и ти казва (на английски) какво става с колата ти. После си във едно меню, избираш си дали да дезактивираш алармата, дали да блокираш двигателя или квото ти се иска, можеш да слушаш какво става в колата и т.н. Цялата тая система работи чрез DTMF кодове...т.е. ти си натискаш "1" на телефона, съответния DTMF код се приема от алармата и се изпълнява съответната команда...Не виждам смисъл от модем в случая, освен ако имаш GPS модул с който да си плямпаш.


Пет Ное 12, 2004 12:50 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 3:33 pm
Мнения: 273
Местоположение: София
Мнение 
Интересна идея. Не се бях сетил, че може и наобратно, т.е. да получаваш DTMF.
Но така ще излезе малко по-скъпо. Осъществява се връзка и почват да те таксуват като нормален раговор по 40ст. на мин.
Ако стане с GSM с модем цялата работа ще се организира с SMS-и. Като ти крадат колата получаваш съобщение: "Крадат ме, току що се задейства датчика" или всякакви предварително подготвени съобщения. След това пишеш SMS и пращаш, да блокира двигателя или пък чистачките...
А това за говора, с чип ли е направено. Продават едни чипчета, които събират около 1мин. говор. Имах една статия как да си направиш говорещ термометър. Мериш температурата с DS1820 и вместо да изкараш резултата на LCD, го чуваш и то със собствения си глас. Например: Здрасти Гошо, температурата сега е 20 градуса. Паметта на чипа е на сегменти и можеш да си извикваш числа поотделно като знаеш кое число къде си го разположил.

_________________
Adios
Mozfet


Пет Ное 12, 2004 6:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Ако не се лъжа е от ония ISD1016 или нещо от сорта (говорящия чип). Тая аларма наистина ти праща SMS (това може да се забрани естествено). По принцип ти плямпа нещо, после ти иска PIN код, оттам нататък ти решаваш съдбата на автомобила (ако искаш и Ц4 може да и сложиш :twisted: ).


Съб Ное 13, 2004 10:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Работата се прави с най-добре със GPRS модул - например GM47 на ериксон. Значи GPS+този модул с GPRS връзка. Таксува се само трафика 4-5 лв. на мегабайт - джаджата стои постоянно он-лайн и когато се налага хвърля там по 20-30-40-50 байта, които са на никаква цена. Още повече ако трябва да има и тракинг режим.

ПП. Опааа - забравих да се представя 8) . Димитър се казвам - от Пловдив съм и от 6-7 години се занимавам изключително и само с микроконтролери, GPS-и, GPRS-и и т.н. :) Ползваме MSP430 основно + IAR, Моторола DSP + Code Warrior, Rabbit 3000 + Dinamyc C, чат пат пикльовци 8) (PIC) и разни други малко по-екзотични неща.
Много се радвам, че и тук в БГ някой са сети най-накрая да направи едно такова форумче, дето да се обменят идеи и да се дискутират разни проблеми с микроконтролерите/микропроцесорите. Дано поне да се съберат достатъчно добронамерени хора тук та да има идея от цялата работа.


Съб Ное 13, 2004 1:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
А има ли такива GPS модули на българския пазар, на какви цени са?


Съб Ное 13, 2004 1:10 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 93 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни