Отговори на тема  [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Следваща
БГ митници - как? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
plameniv написа:
.......


Тука е така!
Не спамете темата!
Идеята е темата да е полезна на нуждаещите се от информация, да не я превръщаме на душевен отдушник.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Яну 18, 2011 3:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
ДедоБоре написа:
ЕОРИ номера е данъчния номер с 4 букви отзад. даже може и сам да си ги сметнеш. не знам за какво изобщо трябва да се регистрира, още по-малко пък да се МОЛИШ да ти го направят.
тъпънари


Ако си физическо лице - ЕГН-то и 4 букви. :D Не знам кво е това безумие, но май е европейско, тука май още не сме дорасли до такъв полет на мисълта.


Чет Яну 20, 2011 9:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Рек, ковни я. И я почисти.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Яну 20, 2011 10:52 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Ами моите наблюдения са че DHL имат най-некадърния митнически персонал, или най-моткавия, за мен са аналогични, на няколко пъти съм правил глупоста да ги оставя те да освободят и съм съжалявал много, веднъж пък някакъв експорт трябваше да оформят, то 50 пъти ми звъняха, това онова ... и накрая си намерих тая агентка дето я позлвам сега и всичко стана за 2 часа, заедно с изпращането ...


Пет Яну 21, 2011 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
Lupus написа:
Цецо,
Точно на време ти е темата! Чакам тия дни една пратка от такайците за 405$ с транспорта с DHL, като юридическо лице. Да видим как ще мина по трасето и ще пиша. :evil:

Получих си стоката. Не можах да проиграя рецептата, защото такайците приятно ме изненадаха - фактурата беше написана по "правилния начин" и DSL ми донесоха нещата направо в офиса.

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Пет Яну 21, 2011 7:20 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Ами ще трябва да черпиш. Щото ако те бяха хванали, бедна ти е фантазията, как се доказва реална стойност :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Яну 21, 2011 8:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 4:46 pm
Мнения: 680
Мнение 
На мен ми е чудно защо ми задържат пратката и ми пишат че дължа 3.50 лв, след като цената е около 19 евро и съм физическо лице... (под 45 евро) К'ви са тия 3.50 и откъде ги измислиха. И защо пише че дължа ДДС.
Аз не отидох да си я взема. Не ми се губи цял ден да отида до митницата да се разправям. Те пишат, че ще я върнат - ще ми струва $4. Ще си я поръчам отново и ще се надявам да не я задържат пак. За жълти стотинки ще те разкарват цял ден от гише на гише. Един приятел си поръчва китайски GSM-и от dealextreme.com и в пощата (забележете - в пощата) му искат 1.50 лв от митницата (която всъщност е в друг град - той е в Кнежа, митницата е в Оряхово). Какви са тия 1.50 лв и как той ги плаща в пощата, а аз трябва да ходя до митницата? Въобще няма да ни се оправи държавата.
Като се замисля май са ми спряли пратката защото са видяли дистанционното (дистанционен спусък за фотоапарат) и са помислили, че е за бомба :)

_________________
PIC SPBRG values calculator


Вто Фев 22, 2011 10:15 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение 
ако физическо лице праща на физическо лице без мито е ако стоката + транспорта са до 45 евро
ако фирма праща на физическо лице или фирма получава стоката без мито е ако стоката + транспорта са до 15 евро
от 15 до 150 евро не е нужно да правиш декларация и да ходиш до митница плащаш си митото и ддс в пощата но ако си фирма не може после да ползваш данъчен кредит
има я наредбата за внос на сайта на митницата, там е описано всичко


Вто Фев 22, 2011 11:22 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 4:46 pm
Мнения: 680
Мнение 
ама аз съм физическо лице и за 19 евро ме карат да ходя до митницата. Разбира се не знам какво са писали китайците на пакета, но до сега не са ми спирали пакет. Получавал съм пакет за $70 отворен, но никой не ми е искал никакви такси, ддс-та или каквото и да е. Аз нямам проблем да платя ддс и мито, ама не ми се губи време да ходя до митницата. Чудя се как определят че големия пакет, пълен с китайски боклучета не трябва да го задържат в митницата а дребна играчка $20 плюс 1-2 карт рийдъра за по $2-$3 трябва да ме разкарват. Следващия път просто ще пусна съобщение да пишат $12 на пакета. И без това китайското правителство отказва съдействие за удостоверяване на стойността на пратките. Като отворят пакета и видят нещо дето прилича на $50 играчка ще им кажа че съм го спечелил като награда за написано ревю ... ако въобще отида до там.

_________________
PIC SPBRG values calculator


Сря Фев 23, 2011 1:20 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Заека ти го написа ама ти май не четеш - стоката ти е от юридическо към физическо лице и над 15 евро дължиш ДДС (нямаш мито). В случая всичко е законно :) най вероятно като изпращач фигурира име на фирма, приложена е и фактура, затова не си в графата физическо-физическо, т.е. 45 евро не е праг за теб.

Естествено ти можеш да кажеш на китаеца да пише 12$ на пакета. На митницата пък могат да решат че си декларирал невярна стойност на стоката и извършваш митническо нарушение. Наказанието за което варира от усмивка, до конфискация + акт за митническо нарушение. Ти можеш да им обясняваш, че е без пари. Все едно спориш с телевизора. Спре ли веднъж на митницата - спукана ти е работата.

В конкретния случай - имаш късмет че е по пощата - иди си плати ДДС-то и си готов.

Затова отворих тази тема, за да си даваме съвети, как човек да се пребори с родната бюроподпирачна машина.

За малки нещица караш китаеца да пише под 15 евро фактура и нямаш ядове. За по големи неща - риска си е твой с занижената стойност. Един познат се опита да прекара навигация за 700$ като МП3 плеър за 15. Е не стана. 1 месец обикаля докато си я прибере след това, колко допълнително му струваше незнам, ама само бензина дето потроши сигурно е за още 100лв.

@Заек къде е разписано - трябва или не трябва ЕАД?

Много интересен е въпроса, защо на митницата на летището ти искат митническа декларация за стоки между 15 и 150 евро. Без нея не можеш да си освободиш пратката, въпреки че дължиш само ДДС.

Според мен когато пътува с нормална поща, отива на столична митница (автогарата), щото там е депото на пощата. И там явно има някаква организация между Български пощи и митницата нещата да стават малко по човешки и някак си необходимостта от ЕАД (15 до 150 евро) отпада. Докато като дойде по DHL или подобни, те ги замъкват в складовете до летището и отиваш при ония хиени на митницата на аерогарата, дето си искат декларация и не им дреме. Декларацията ти струва 20тина кинта. Що да чупят бизнеса на тия с фургончетата??? А и на агентите на DHL??? Явно и самите куриери имат изгода от това.

Интересно дали човек може да си вземе цесийката от DHL на аерогарата и да иде да си я освободи на столична митница??? Дали пак може да мине без ЕАД или това "облекчение" важи само ако си по пощата.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Фев 23, 2011 9:09 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение 
ето документа четете www.customs.bg/document/3650


Сря Фев 23, 2011 10:19 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Сря Яну 24, 2007 10:00 pm
Мнения: 158
Мнение 
Имам въпрос. Тия дни ще поръчвам от Китай. Цената на стоката е 55 долара, а транспорта (през UPS) 65 долара. Стоката е резервна част за китайски плотер. Общо взето на нищо не прилича а и митничаря просто няма как да разбере колко струва. Китаеца сигурно ще се съгласи да я напише че е по-малко, за да мине, но има ли начин да се шикалкави с цената на транспорта или ще се вкарам в приключение? Цената на транспорта изпращача ли я вписва или куриера? Да се опитвам ли да го убедя да ми я прати като частно лице и да напише: стока 30 долара, транспорт 30 долара и да падна под 45-те облагаеми евро, или ще си вкарам таралеж в гащите по-голям от този да си изгубя 1 ден и 50 лева за освобождаване? Използвам и да питам някой правил ли е такъв трик и дали китайците-фирмаджии се навиват да изпращат от името на частно лице


Пон Май 09, 2011 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение 
мисля че за това как китаеца може да ти прати стоката трябва да питаш самия китаец а не хора от форума,
в случая искаш някой да те посъветва дали да направиш документна измама която е наказуема с до 3 години затвор
и въпроса е струва ли си да се лъже държавата за 32 лв ддс което ще спестиш от тази цялата "сделка" ?
моя съвет е ако не искаш да си губиш времето да дадеш на някоя митническа аганция едно пълномощно и 50 лв да ти освободят вноса иначе ще изгубиш един ден минимум да си вадиш EORI и да подадеш декларация
и при двете положения разходите ще са ти под 100 лв с мита такси и ддс-та и пълномощно
от митниците оправиха пощенските пратки и по кратка процедура събират парите но за куриерите все още е тромавата процедура която е еднаква независимо дали внасяш 1 част за 100 лв или един камион стока за 100 000 лв


Вто Май 10, 2011 7:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Най-вероятно няма да я обмитят, стоката ти е евтина, куриера ще ти я докара до офиса 99%, но ако искаш да си съвсем сигурен нека просто пишат във фактурата нулева стойност за транпорт или да не пишат нищо. Пишейки нулева нямаш никакъв проблем и минаваш, ако не пишеш нищо почти сигурно пак ти я носят, но има малък шанс някой да вземе да смята.


Пет Май 13, 2011 6:26 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение 
Тони, нулевата стойност за транспорт е най лесния начин да се заядат с теб ... Презумпцията е, че съдържанието може да е с нулева стойност, но не и транспорта. Не го правете това, ако не искате да имате ядове.

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Пет Май 13, 2011 6:46 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни