Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Пищящо захранване от Изот 0308 С / 1989г 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
Нищо му няма на трафа, за да го сменяш. Вероятно ако се огледа и опипа внимателно ще се разбере кое точно издава звука. Интересно е какво идва обаче до него, за да пищи с такава честота. Не съм гледал схемата, ама ако е мрежов, нормално е да бръмчи в такт с мрежовата честота.
PS Сега погледнах схемата. Кой точно траф пищи (схемно означение)?

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Сря Яну 05, 2011 8:50 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
mitko_el, така като гледам снимката - би трябвало да е най-близкия до входящия филтър, от долната дълга страна на платката близо до двата поски, рошави по краищата радиатора. Лошото е, че като го гледам ни по габарити, ни по закрепване има общо с моя - та ползата би била никаква. Благодаря все пак за опита да помогнеш :) Колкото до влака - определено няма да е по евтино от еквивалентен по ел. параметри траф от тук :)
Lupus, трафа е означен като -Т(не се чете), + 33.04 от първата страница на документа на дедо :) Тоя преди греца , кондензатора и предпазителя (долния на листа).
Е, как да го обезшумя? Силикон мощно от горе? Не съм привърженик по принцип на тоя вид лечение, ако имам опция да го сменя. А май ще се обикаля по магазини, като остане време.


Сря Яну 05, 2011 9:26 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение 
head_up написа:
...Е, как да го обезшумя? Силикон мощно от горе?...

Бих опитал с лак някакъв, нещо с малък вискозитет ,че да се навре... на баба си в кътния :)

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Чет Яну 06, 2011 9:12 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
Проблема си е интересен отвсякъде. Гледано по схемата, до тоя траф не би трябвало да стигат по електрически път високи честоти. Нещо друго ги генерира (вероятно ония трафове с феромагнитните сърцевини) и те се предават по конструкцията. А трафа (ако е той) се явява резонансния елемент, който ги излъчва в пространството.
А проблема със силикон няма да се реши. Подхода е друг - сваляне на трафа, притягане на всичко механично, ново заливане с лак и изпичане.

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Чет Яну 06, 2011 9:29 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
Lupus написа:
Подхода е друг - сваляне на трафа, притягане на всичко механично, ново заливане с лак и изпичане.

Искаш да кажеш "смяна" :D


Чет Яну 06, 2011 11:24 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
намери някакъв траф на 10-15VAC и пробвай с него.
не виждам смисъл да се бориш с този траф, все пак не възстановяваш класически/ретро автомобил 8)


Чет Яну 06, 2011 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
ДедоБоре написа:
намери някакъв траф на 10-15VAC и пробвай с него.
не виждам смисъл да се бориш с този траф, все пак не възстановяваш класически/ретро автомобил 8)

Дедо, то това вече е ясно, че ще пробвам с някакъв такъв траф, но по-скоро ще гоня 20-те волта, както си е в оригинал (освен 7812-ката, храни и още нещо, но не мога да разчета означението, та не знам до колко са му важни тия +/- 5). Не е ретро кола, вярно е, но като се замисля колко китайски захранвания, уж изпълнение по "съвременни" правила, минават през ръцете на средностатистически потребител за тия 20+ години и вече го гледам това "сбъркано по рождение" захранване с голямо уважение. То излиза, че нашите не са били никак зле да направят толкова кораво захранване при все, че всички сте съгласни колко бъгаво би трябвало да е :wink:


Чет Яну 06, 2011 12:11 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
това е, защото по онова време не се гонеше ниска.

за ситуацията с китайските захранвания са виновни основно ... потребителите.
всичко живо търси ниска цена.


Чет Яну 06, 2011 12:59 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 23, 2008 10:02 pm
Мнения: 53
Местоположение: София
Мнение 
На mitko_el е същото като моето, но мисля че трафа който ти трябва е този - http://i033.radikal.ru/1101/53/3acc1770f9e6.jpg .
Намира се под кондензаторите на неговата снимка. http://i037.radikal.ru/1101/b6/d5827ea91806.jpg
Лошото е, че мойто се оказа с прекъснала намотка и не мога да ти измеря изхода.

П.С. Като прочетеш заглавието на схемата в карето на първа страница на pdf-a, излиза че трафа е чуждо тяло в захранването :D


Чет Яну 06, 2011 5:37 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 17, 2005 9:00 am
Мнения: 249
Местоположение: Sofia
Мнение 
здравейте колеги,
Според мен трабвя да се сменят всички електролитни кондензатори - 20 стига дайте им почивка, плюс това тези в захранването не изглежда да са low ESR или вече не са.
Не е лошо са се погледнне задаващия генератор с осцилоскоп. Изобщо без смяна на конд. няма да стане. Не очаквайте да ти видите надути, та те са правени в БГ или СССР дебел корпус - по онова време алуминий бол, не като днешните работят 2 години и чао. Трябва да се подходи по различен начин първо елект. конд. да се сменят, пък после ще се умува

Поздрави Линоко

_________________
Когато някой ти каже, че няма начин, значи има начин


Чет Яну 06, 2011 9:23 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Абе звука може да е от трафа, а при мен мисля че пищеше дросел. Трафа може да пищи не щото се е прецакал самия той, а защото се е променила формата на тока през него, има повече хармонични, или се е сменила честотата ил нещо такова.


Чет Яну 06, 2011 9:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение 
И аз това му разправям, ама нека разглобява и маже лакове като иска :D :D .

Тия големите електролити, особено най-близкия до радиатора, за толкова години работа
почти сигурно са изсъхнали и оттам и по-кривия ток през трансформатора (ако съм разбрал
става дума за мрежов обикновен траф дето да смъкне нещата до напрежение, при което
са могли тогава да направят импулсно - 80-те импулсно директно от мрежата си беше зор, аз го
постигах но изот едва ли са могли да го направят).

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Чет Яну 06, 2011 10:56 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
абе какви ги дрънкате...

това е траф на 50Hz, който храни чиповете на импулсното. стандартен траф, грец, електролити и 7812.
няма как да пищи на чуваеми килохерци (или не се сещам как). head_up e махнал бушона (който е преди 7812) с което е спрял всичко по платката и пак е чувал пищене от трафа.
загадка...

навремето са го сложили, защото управлението е направено със стандартни чипове и вероятно харчи няколко стотин мА.
за началното пускане са много за гасящ резистор-кондензатор-ценер, та са решили въпроса с въпросния траф.
като тръгне импулсното, през един диод почват да самозахранват схемата, което ми се вижда малко безмислено вече.

е, все пак остава въпроса как може 50Hz траф да свири на килохерци?


Пет Яну 07, 2011 12:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
ДедоБоре написа:
абе какви ги дрънкате...
head_up e махнал бушона (който е преди 7812) с което е спрял всичко по платката и пак е чувал пищене от трафа.
загадка...


Благодаря, дедо, ако го бях потретил щях да си помисля, че никой не чете преди да поства :(

ДедоБоре написа:
навремето са го сложили, защото управлението е направено със стандартни чипове и вероятно харчи няколко стотин мА.
за началното пускане са много за гасящ резистор-кондензатор-ценер, та са решили въпроса с въпросния траф.
като тръгне импулсното, през един диод почват да самозахранват схемата, което ми се вижда малко безмислено вече.


Аммм, тоя диод не е ли леко запушен докато трафа работи нормално?! Не виждам как може да се самохрани генераторната част в нормален режим, защото през диода точец няма да мине, докато на катода му има +16В спрямо анода... (27-28В се мери след греца, 12В е изхода, от който се връща през диода).

ДедоБоре написа:
е, все пак остава въпроса как може 50Hz траф да свири на килохерци?

Ще посвири още малко, докато реша най-после да жертвам час-два да пообиколя за друг и се заиграя с бормашината :D Пък и взе да ми липсва джангъра :cry:
Просто тия дни не остава време и за това.


Пет Яну 07, 2011 12:53 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение 
ДедоБоре написа:
....
head_up e махнал бушона (който е преди 7812) с което е спрял всичко по платката и пак е чувал пищене от трафа.
загадка...

....
е, все пак остава въпроса как може 50Hz траф да свири на килохерци?


Е това не бях го прочел, той head_up правилно се сеща.

Ми кво остава, явно влиза отвън. Някой тролей обикаля безспир в мазето на блока им .... :D
Модерни крушки с биещи честоти на конверторите... варианти да иска човек :) .

Това с пусковия траф на времето и аз съм го прехвърлял - и отхвърлил - като вариант.
Не помня как но някак успявах да го пусна и после да го храня по нормалния начин (отделна намотка).
С такова захранвах първообраза на дядката, дето го бях напъхал в един куфар като бягах
отвъд завесата...

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Пет Яну 07, 2011 1:32 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни