Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Модифинация на ATX компютърно захранване 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 4:50 am
Мнения: 391
Местоположение: Варна
Мнение 
Малее един кашон счупени трафчета изхвърлих.... 8) И накрая само едно успях да отворя без последици :)


Нед Дек 20, 2009 1:40 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение 
Zeus написа:
Ами, преди да прочета постовете, разпоих импулсния траф и дотам, понеже се яви друга работа. Захранването ми е излишно, така че няма какво да губя. От опити глава не боли. Ще пробвам да го пренавия без да разлобявам ферита, че е залепен и лесно се чупи. Абе, ако имам някакъв успех, ще пиша за резултата. Иначе - минавам на класически траф.

И за какъв чеп ти е да го пренавиваш.
Остави си го каквото е, така си е доста мощно. Направи си един прост DC-DC и ще си имаш това напрежение, едва ли ще имаш нужда от някакви космически мощности !

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Нед Дек 20, 2009 10:21 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 4:50 am
Мнения: 391
Местоположение: Варна
Мнение 
Zeus, предлагам ти да си направиш една схемка с сг3525 на 40Кхз халф-бридж с този траф който си извадил от захранването и с два високоволтови и мощни мосфета. По-късно ще ти кажа какви да бъдат мосфетите, че баща ми излезе апък аз ги забраих :)
Прочети даташит-а на сг3525.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... G3525.html
EDIT: Ако искаш да не грее и да е с мосфети се насочи към сг3525, а ако това не ти е проблем по-лесно ще стане с тл494 защото сг3525 има едни много объркващи начини за вързване като е халф-бридж 8O


Нед Дек 20, 2009 12:53 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 4:50 am
Мнения: 391
Местоположение: Варна
Мнение 
Ето примерна схема с тл494, ако ще го правиш така пиши да ти изчислявам стойностите и този траф в схемата е от комп. захр. като този който си извадил.
С потенциометъра P1 се регулира напрежението и няма да ти трябва лм350 :) Но имай в предвит, че ще ти трябват и транзисторите от захранването с радиатора на тях. Също така трябва да имаш и пуснат вентилатор в кутията в която ще го слагаш защото много греят пустите им транзистори. И не пипай никаде по първичната страна !!! 8)

П.П. Има едни схеми на които само им трябва изправеното напрежение, Обратната връзка и трафа. Те са в корпус на транзистор и всичко им е в тях ама са за флайбек и няма да можеш да използваш твоя траф а ще трябва да навиваш нов.

П.П.2. Съжалявам за лошото качество на снимката :?


Прикачени файлове:
0027.jpg
0027.jpg [ 682.76 KiB | Прегледано 5144 пъти ]
Нед Дек 20, 2009 1:27 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение 
Направих всичко, както го написах и захранването си тръгна. На моята намотка изкара 42В, Обаче като я натоваря, напрежението доста пада, понеже няма обратна връзка. Спирам нещата дотук, понеже сега нямам време. darkshy, благодаря за инфото, явно ако искам импулсно, ще трябва да си направя ново, а не да преработвам друго такова. Някъде ми се търкаляще и една интегралка, дето вършеше всичко по първичната страна. Като има време, ще се занимавам пак.


Нед Дек 20, 2009 3:27 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 06, 2012 7:12 am
Мнения: 2
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
Колега, това упражнение с пренавиване на траф с по-тънки проводници е грешка - скин ефект ако ти е известно?
Виж този сайт , и се пробвай на тези преработки на комп. захрн-не и няма сбъркаш. Поздрави ! :D http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm


Чет Дек 06, 2012 11:18 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
kolombo написа:
Колега, това упражнение с пренавиване на траф с по-тънки проводници е грешка - скин ефект ако ти е известно?
Виж този сайт , и се пробвай на тези преработки на комп. захрн-не и няма сбъркаш. Поздрави ! :D http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm


Ами аз отдавна се отказах да модифицирам импулсни (още от времето на последния ми пост) :) . Вече се предлага готови решения на различни волтажи и то не много скъпи.


Чет Дек 06, 2012 2:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
kolombo написа:
Колега, това упражнение с пренавиване на траф с по-тънки проводници е грешка - скин ефект ако ти е известно?
Виж този сайт , и се пробвай на тези преработки на комп. захрн-не и няма сбъркаш. Поздрави ! :D http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm



хаха
то го имало на готово.... а аз преди 2 месеца правих същата доработка ама на свободни съчинения :D


Чет Дек 06, 2012 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
Мии на бай ви Бонго се налага набърже и за без пари да скалъпи няк'во озвучаване за едно кръчме, затова се насочи към авто-мотото и се сети за тази тема.

Значи: наистина ли с подмяна на резистор-два компютърджийското захранване може да изкара 15В (до 18В max), или вместо да им устройвам 4 юли по хамерикански да прежаля някой обикновен траф?


Чет Май 14, 2015 10:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
Правил съм няколко и съм гърмял естествено. :D
Кажи с какво захранване разполагаш!


Чет Май 14, 2015 10:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
timt написа:
.....
Кажи с какво захранване разполагаш!

С десетина из мазето. Ще предпочета най-калпавото.
То май имаше едно 450Вт дето шашкаше комповете, пък иначе си бачка.
До колко волта мога да рискувам, щото плътно до 18 ме интересува.
Пусни инфо и 5-те волта к'во да ги правя.


Чет Май 14, 2015 10:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
Разглоби едно и ме ориентирай по чипа. До 22 волта можеш да изкараш.
Напоследък взех да си монтирам схемичките вътре в захранванията а така спестявам и от кутийка. :D
Последната ми придобивка е управление на сауна. ( да се похваля)


Чет Май 14, 2015 10:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
тези неща не трябва ли да отговарят на по-особени изисквания за безопасност отколкото комп. захранвания?

_________________
Хайде де!


Чет Май 14, 2015 10:51 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
Аз един флатрон 350/400W го преработих да изкарва до 35V и много добре се държи . Предполагам може и повече да изкара но изправителните диоди трябва да се подменят . Но там преправянето е малко по голямо :)
С TL494 нещата са по лесни , но ми се струва че за аудио цели тоя вариант няма да е подходящ .


Чет Май 14, 2015 10:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Модифинация на ATX компютърно захранване
Идея си нямаш колко цървулски са направени заводските! Да те е страх направо. Само на дефектотокова разчитат и другото е фантазия.


Чет Май 14, 2015 10:55 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни