Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Модифинация на ATX компютърно захранване 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 11:45 am
Мнения: 136
Мнение Модифинация на ATX компютърно захранване
Здравейте,
Искам да променя 12 волтовия изход на компютърно ATX или AT захранване до около 14.6 или 15 волта примерно.
Знам , че повечето китайски захранвания регулират само линията на 5 волта , но останалите напрежения не ме интересуват особено.
Искам да си направя захранване за малък усилвател и 2 или 3 волта повишаване на захранването ще ми дойдат идеално.
Та ако някой знае как най лесно да намеря обратната връзка и как да я модифицирам ще съм много благодарен.
Досега всички опити да разгадая платка на такова захранване не завършиха успешно. Все някъде трябва да има делител или ценер за тая пуста регулация.
Благодаря ви предварително :)

_________________
Мразя червени жички !!!


Съб Фев 16, 2008 12:02 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение 
Е обикновено има TL431 и 4-краков оптрон. Не е само 5 V - смесено е регулирането.
За относително стабилни различни напрежения се ползва flyback захранване, но за малки мощности.
Така е в повечето телевизори. Но в PC-захранване най-често съм виждал push-pull или half bridge.
Там са малко различни нещата. Обобщено - не става така лесно - трябва да знаеш къде пипаш!
Успех без гръмотевици... :D


Съб Фев 16, 2008 1:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение 
Вземи си АТ, там си е по лесно ;)


Съб Фев 16, 2008 1:52 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 11:45 am
Мнения: 136
Мнение 
АТ са ми обещали.
Как да го излъжа най-лесно.
Оптрона от ценер ли се пали ?
В импулсните хич нямам опит.
Нали регулиращия чип е във вискоковолтовата част ?

_________________
Мразя червени жички !!!


Вто Фев 19, 2008 9:42 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение 
Има 2 вариянта наи общо -
1 мери се изходното напрежение -обикновено с опртрон и так чипа гледа какво става на изхода и поддържа.
2 мерят тока с токово трафче -то обръща ток в напрежение -там дето се клатят 2 та транзистора на първичната.

може да вържеш 5 и 12 последователно на вторичната -още преди диодите -но внимаваи кое е начало и кое краи за да няма пушеци.

от тия 2 те може да папаш много ток.

с регулиране на обратната възка -не се опитваи - а и като идея не е готино .обсщо взето като базикаш обратната местиш работната точка на цялото захранване .


Вто Фев 19, 2008 11:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
HSB написа:
...

8O


Вто Фев 19, 2008 11:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение MMM
HSB написа:
Има 2 вариянта наи общо -
1 мери се изходното напрежение -обикновено с опртрон и так чипа гледа какво става на изхода и поддържа.
2 мерят тока с токово трафче -то обръща ток в напрежение -там дето се клатят 2 та транзистора на първичната.

може да вържеш 5 и 12 последователно на вторичната -още преди диодите -но внимаваи кое е начало и кое краи за да няма пушеци.

от тия 2 те може да папаш много ток.

с регулиране на обратната възка -не се опитваи - а и като идея не е готино .обсщо взето като базикаш обратната местиш работната точка на цялото захранване .

8O :? :roll: :D

Стига сте гадали !
При компютърните захранвания чипа който изработва импулсите е в нисковолтовата част , и той си ги мери без оптрони така и така е галванично свързан, има 2 резистора които влизат от 2-те напрежения 5V и 12V в крак 1 ако е с TL494 , просто се сменя резистора които е на крак 1 и часта от делителя дето е на маса с по голям или се добавя към този резистор последователно един 10к тример и въртиш докато ти хареса изходното напрежение.
Трябва да се внимава че има и защита която се задейства около 13V и e добре да се отрегулира да се задеиства например на 15V !

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Вто Фев 19, 2008 11:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение 
За АТХ ако са ти проблем 2-3В отгоре може да направиш следното за да го излъжеш с минималкно преработки - в обратната връзка на 5В и 12В (от изхода към TL494) включваш последователно 3-4 диода и за двете и си в играта ;)


Сря Фев 20, 2008 7:42 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 11:45 am
Мнения: 136
Мнение 
Видях схема с 494 и ми се изясниха работите.
Май ще прелъжа нещата с по един светодиод, а защита едва ли има.
Те в китайско са над тези порочни и оскъпяващи крайния продукт действия.
Благодаря на всички.
Ако направя пушилката ще снимам задължително да покажа какъв съм майстор.

_________________
Мразя червени жички !!!


Сря Фев 20, 2008 11:15 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение 
Реших да използвам тази тема за едно питане, понеже е сходна. Имам идея да си направя лабораторно захранване от компютърно. В общи рамки, какво съм намислил:
1. Разпоявам импулсния траф
2. Маркирам крачетата за отделните напрежения
3. Развивам вторичните намотки
3. Навивам ги отново с по-тънка жица, като точно възстановявам предишните връзки и броя намотки, за да не наруша обратните връзки
4. От крачето за +12В донавивам още навивки, докато получа около +30В към маса
6. Слагам подходящ шотки диод, кондензатор и т.н. за изправянето (копирам веригата на +12В)
5. Използвам LM350 за регулирането
6. Имам си и +5В за микроконтролера за индикациите и др.

Сега, имам следните въпроси:

1. Има ли някаква слабост в изложения по-горе ред (въобще, дали ще стане така)
2. Ако стане, ще се държи ли добре като лабораторно захранване. Не гоня кой знае каква стабилност, просто за най-обикновени неща.
3. При максимален товар (примерно 30В / 3А - то едва ли LM350 ще ги понесе тия 90W повече от минута де), ще мина ли без вентилатора, ако примерно захранването е 250W. - Това не е толкова важно, ще го установя опитно :)


Съб Дек 19, 2009 2:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение 
от до тук изложеното съдя, че не си много на ясно как точно работят импулсните захранвания, още по малко компютърните, за това най-полезния съвет който мога да дам е направи си линейно захранване


Съб Дек 19, 2009 6:39 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 4:50 am
Мнения: 391
Местоположение: Варна
Мнение 
Zeus, и аз ти препоръчвам много да не се занимаваш с тези импулсни, че са голямаа тъпотия на природата :?
От всичко в електрониката най-голям опит имам в импулсните захранвания и много пъти съм се пробвал да преправям компютърни импулсни и само 1/3 от опитите ми с тях бяха успешни. Дори съм се опитвал сам да си правя схема и траф и всичко и да ти кажа съм имал по-голям успех сам да си го направя отколкото да преправям готово :idea: Иначе много съм настръхвал от искри, зари и тем подобни работи и не малко съм проветрявал апартамента от запалени кабели. И не на последно място от точулката на баща ми като падне бушона :D
Иначе като не гониш мощности си вземи най-добре едно мрежово "трафче" за 24V 3A, един lm350, голям радиатор, едно mcu по твой избор с lcd (за да показва напрежението, тока и температурата на радиатора :twisted: ) и малко чаркалаци и си направи едно линейно захранване.А ако искаш импулсно за по-голяма мощност се насочи към tl494 , uc3842 или sg3525 за ИС като последната е най-добрия вариант според мен. Навиий си едно тороидче на кашке на флайбек и си готов :) Ако искаш формули пиши ЛС, че трябва да ги изрова :) И аз си правих това лято лабораторно захр. блокче :) Аийде бб и поздрави :) Ако те интересува нещо пиши :) Мога да ти постна схемка с sg3525 (мое производство) и сам вече да си изчислиш навивките :)


Съб Дек 19, 2009 7:10 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 4:50 am
Мнения: 391
Местоположение: Варна
Мнение 
Ето малко инфо като за начинаещи :)
http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_ ... mps_e.html
http://www.kehlibarev.hit.bg/ATX%20shematic.htm
http://blog.savel.org/2005/08/23/tl494-magic-chip/
https://www.nipron.co.jp/english/produc ... ia/1_3.htm
http://www.smps.com/
http://www.smpstech.com/tutorial/t00con.htm

Неможах да намеря къде съм забутал тъпите формули :x


Съб Дек 19, 2009 7:31 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение 
Zeus написа:
1. Разпоявам импулсния траф
това - да
2. Маркирам крачетата за отделните напрежения
това - да
3. Развивам вторичните намотки
това -да
3. Навивам ги отново с по-тънка жица, като точно възстановявам предишните връзки и броя намотки, за да не наруша обратните връзки


това-не
и следващите - не
не става............
компютърните са доста изцедени - трафчето се държи на магия - няма как да го пренавиеш
......................



//това си е мое мнение - пробвал съм - ако има някой успех - ще се радвам!!


Съб Дек 19, 2009 7:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение 
Ами, преди да прочета постовете, разпоих импулсния траф и дотам, понеже се яви друга работа. Захранването ми е излишно, така че няма какво да губя. От опити глава не боли. Ще пробвам да го пренавия без да разлобявам ферита, че е залепен и лесно се чупи. Абе, ако имам някакъв успех, ще пиша за резултата. Иначе - минавам на класически траф.


Съб Дек 19, 2009 11:39 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни