Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Защита от късо на изхода 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Дек 22, 2019 9:41 pm
Мнения: 6
Мнение Защита от късо на изхода
Здравейте, нов съм във форума. Преработих едно захранване за компютър и сега искам да му сложа защита от късо съединение на изхода. Напрежението е от 1 до 28в и ток до 7-8А. Може ли да помогнете? Благодаря предварително.


Нед Дек 22, 2019 9:51 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Ами то си има, какво си преработил точно.


Нед Дек 22, 2019 10:20 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Дек 22, 2019 9:41 pm
Мнения: 6
Мнение Re: Защита от късо на изхода
pipilica написа:
Ами то си има, какво си преработил точно.


Ами блока е с TL494 направих го да е регулируемо и с ограничение по ток, като следвах инструкциите от руските сайтове(9zip.ru/home/peredelka_bp_atx_24v_10a.htm) но искам да има и защита от късо съединение на изхода. Има схема с полеви транзистор, но не работи коректно при ниски напрежения.


Пон Дек 23, 2019 8:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Ограничението по ток ще свърши работа и като защита от късо съединение в изхода.
Можеш да използваш по-дълги свързващи кабели за да удължиш късото съединение...


Пон Дек 23, 2019 9:56 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Дек 22, 2019 9:41 pm
Мнения: 6
Мнение Re: Защита от късо на изхода
itso.t написа:
Ограничението по ток ще свърши работа и като защита от късо съединение в изхода.
Можеш да използваш по-дълги свързващи кабели за да удължиш късото съединение...

Благодаря за съвета, но не е решение. Все трябва да има някаква схема или схеми, които да помогнат.


Вто Дек 24, 2019 9:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Чак се чудя защо някой хора продължават да се мъчат да преработват стари компютърни захранвания по схеми от руски сайтове. Днес докато се чудя кво да правя и гледах на Дейв ревюто за китайското DC/DC - е извинявай ама за $35 получаващ 60V 6А захранване с все копчета, дисплей, конектори и т.н.

По принцип съм чувал че лабораторните захранвания нямат защита от късо. При тях се включва ограничението по ток и нищо повече не се случва. А какво ще се случи в компютърно захранване - ами по скоро нищо - първичната ще работи на максимума си, трафа и диода малко ще позагреят. Едва ли нещо ще изгори на секундата. Пък и да изгори - ще вземеш друга схема от руснаците и друго компютърно захранване и ще повториш операцията.


Вто Дек 24, 2019 8:44 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Има и друг проблем. Този тип захранвания имат филтрови кондензатори с доста голям капацитет, директно към изхода.
Запасената в тях енергия може да предизвика голям токов импулс към товара, като ограничението по ток не може да ни спаси от това. Може би на този проблем трябва да се търси решение, ако искаме да имаме добро лабораторно импулсно захранване...

_________________
http://www.velevel.com


Сря Дек 25, 2019 11:50 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Ако искаме да имаме добро лабораторно захранване, бръкваме дълбоко в джоба, поемаме си дълбоко въздух и си купуваме. Между другото за около 200 лв има прилични лаб захранвания.


Сря Дек 25, 2019 12:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Cekins написа:
Ако искаме да имаме добро лабораторно захранване, бръкваме дълбоко в джоба, поемаме си дълбоко въздух и си купуваме. Между другото за около 200 лв има прилични лаб захранвания.


Вярно е. Не се очакват чудеса от преработено компютърно захранване, но ако някой иска да ползва подобно нещо за експерименти, добре е да има предвид изходните кондензатори.

_________________
http://www.velevel.com


Сря Дек 25, 2019 3:56 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Защита от късо на изхода
думичката 'лабораторно' към 'захранване' предполага добавянето на следните функции:
1. повече от един квадрант
2. CC и CV режими, с програмируемо/предсказуемо поведение. евентуално и CP
3. предсказуемо поведение на OCP и OVP, обикновено водещи до пълно изключване и необходимост от натискане на копче или команда за възстановяване на работата
4. изходното стъпало е DC усилвател с ясна честотно-фазова характеристика. последната е възможно да има няколко сетинга
5. от (4) следва, че захранването работи с почти никакъв кондензатор в изхода (обикновено няколко микрофарада), който може и да се изключва.
6. евентуално програмиране на вътрешното (изходно) съпротивление
7. за по-напредналите има интерфейс за управление. по SCPI командите може да се различи сериозното отношение към продукта от китайските гаражни изпълнения.
... има и още, ама ще ме освиркате :P

нито едно от горните не може да се реализира (лесно) с 'преработено' компютърно захранване. то си остава само 'захранване' и не бива дори по Коледа да се мечтае да му се прикачи думичката 'лабораторно'. чак такива чудеса не стават.


Чет Дек 26, 2019 1:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Дедо - изпадаш в есктремуми - за тази коледа не съм си пожелавал RS, Keysight или нещо от тоя калибър с 4-5 цифри в цената. За друго писах на белобрадия старец, ама ми показа среден пръст.

За по любителски нужди има съвсем прилични захранвания, с поне 2-3 от изброените неща, в ТМЕ от порядъка на 200-300 лв.


Чет Дек 26, 2019 6:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Cekins написа:
...За друго писах на белобрадия старец, ама ми показа среден пръст...

Трябва да се гледа по-философски на делата на белобрадия старец...

Цитат:
Мили дядо Коледа, бях ти поръчала розово Бентли, но ти не изпълни желанието ми! С уважение: Памела Андерсън.
Мила Памела Андерсън, трябва да ми благодариш, че не изпълних и желанието на бай Кольо от Трън! С уважение дядо Коледа.


Чет Дек 26, 2019 7:02 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1310
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от късо на изхода
С учебна цел дори нещо, което изглежда безсмислено, може да е полезно за придобиване на опит.
Иначе дори за 100 лева може да се намери нещо, което за прости неща върши работа.
Например това.
Иска да се врътне един потенциометър вътре, за да показва точно напрежението,
но работи учудващо близко до оригинала, линейно е.
До kvant08 - дефинирай какво точно искаш от тази защита. Както ти казаха по-горе,
ограничението по ток е вид защита от късо съединение. Какво още се иска?
Изключване при голям ток и ниско напрежение? Тригерно действие?


Пет Дек 27, 2019 11:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Защита от късо на изхода
Най-важното за едно захранване е да му имаш вяра. Когато вярваш, че няма да те подведе захранването се превръща в най-често използвания уред. Аз никога не ползвам адаптери, батерии или други източници... включително и програматори, всичко ми е на едно триканално и това обикновено го включвам всяка сутрин и вечер го гася. И така вече почти 20 години откакто съм го взел. Никой друг уред - ни осцилоскоп, ни поялник, ни мултицет не ползвам толкова често и по толкова много.
Така че за мен захранването е най-важният уред на бюрото. И инвестицията в него е нещо, което се изплаща гарантирано. Не знам колко пъти ме е спасявало от пушеци... защото се случва да сгреша, ама то да сгреши досега не се е случавало ;-)
Не бих препоръчал евтино китайско... за много неща и аз купувам китайски боклуци, обаче за захранване пак казвам най-важно е вярата, т.е. да знаеш че като сложиш 10мА ще са 10мА и точка. За ежедневно ползване желателно е хибридно, т.е. комбинация от импулсно плюс линейно като филтър. Така се покрива достатъчно голям диапазон и най-важното е, че се покрива без финтилатор да ти шуми.
Повече от един квадрант звучи добре, ама аз такова дето да е марково и на разумна цена не съм виждал. Пък и вече не говорим за захранване, а за шму и за 4-5к$ (поне) инвестиция. Далеч по-практично е многоканално, като задължително е всички канали да са изолирани, така че да може да си ги вързваш последователно и паралелно. Така поне 2 квадранта си ги имаш. Следващата екстра по практичност и меренето... за съжаление и в тая насока няма голямо предлагане. Като изключим едно комбо DMM+PSU не помня на Кейтли ли беше, помня само че беше някъде около 2500$. Всички обикновени захранвания мерят няколко пъти в секундата само.


Пет Дек 27, 2019 2:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Защита от късо на изхода
за средно статистическия начинаещ CC-CV е достатъчно
по-важни функции са дуракоустойчивост, т.е. да издържа на деяния нетипични за човек с общи познания по електроника
за да не ремонтира през ден както правеше баща ми когато бях на 3-4 години :D


Пон Дек 30, 2019 4:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни