Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Over Voltage Protection при компютърните захранвания 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
в българския превод има някои досадни грешки, други неща са преведни доста "абстрактно".
пък и книгата е на почти 20 години.
не казвам нищо обаче против нея - примерно Кнут все още е актуален, нищо че тритомика го писал преди 50г


Пон Сеп 07, 2015 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
ДедоБоре написа:
в българския превод има някои досадни грешки


На коя книга по-точно?


Пон Сеп 07, 2015 12:12 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Е, в електрониката е така... Един инженер едно време ми говореше: "Не се занимавай с електроника, в тоя занаят ще бъдеш цял живот ученик". За съжаление, оказа се истина :D :D :D Иначе за човек знаещ що е бобина и кондензатор, книжката на Marty е полезна... Но за хора като горе споменатия ентусиаст... Не мисля :D Пак трябва да си имаш представа що е напрежение, та чак след това как да го ограничиш и т.н. Не можеш да строиш покрив без да имаш основи...
Иначе за въпросната книжка - на мен ми харесва,много е "конструкторски насочена". Има тук - таме и теоретична постановка, мисля за ключовите имаше доста подробни обяснения, с графики на сигналите и т.н. Ако му се чете на момчето заглавието е - "Power supply COOCKBOOK" Marty Brown.

BTW, sparky, имаме ли българска литература по тези въпроси, смисъл срещал ли си добра ? Защото освен тези които споменах, няма други с нещо читаво.

Дедо Боре, я сподели някои заглавия по тази тематика... Ако може с БГ автори :D :D :D

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Пон Сеп 07, 2015 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
говорех за българския превод точно на първия вариант на книгата на марти браун. той май няма други книги, второто издание (от 2000г) е малко допълнено. има обаче доста статии по темата.
и изобщо - преводите на български на всякаква техническа литература страдат от общ недостатък, поради който май този век не съм си купувал книга на български.

за българки автори - забрави. май и на руски не се сещам.
писането на книги, предназначени за българската аудитория е кауза пердута. тираж от 1000бр изглежда неземен направо. потенциалните стойностни автори не биха си губили времето, а тези с повече време няма какво особено да кажат.

dvrachkov написа:
Е, в електрониката е така... Един инженер едно време ми говореше: "Не се занимавай с електроника, в тоя занаят ще бъдеш цял живот ученик". За съжаление, оказа се истина

ами това важи не само за електрониката. и съвсем не е за съжаление.
любимата ми транспозиция е "човек е жив, докато се учи" спреш ли да се учиш - ставаш зеленчук.


Пон Сеп 07, 2015 12:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Debeliq написа:
Видях че защитата му от късо съединение при шътдаун не работи.


Как точно си видял и какво точно си видял?

Всяко компютърно захранване всъщност се състои от две захранвания в един корпус - имаш едно за стенд-бай, което дава 5V и примерно 2А и едно мощно което дава всички останали напрежения.
Когато компютъра е изключен, мощното не работи, следователно няма нужда от защита от късо в този режим.

От пренапрежение компютъра е почти толкова защитен в изключено състояние, колкото и когато е включен. Може би по-точно е да се говори че захранването е защитено.

Така или иначе, хубаво е когато има гръмотевици навън, или те няма за повече от два-три дни да изключваш компютъра от контакта. Същото важи и за всякаква друга техника. Спестява доста главоболия понякога.

А ако си на село и имаш проблеми със стабилността на мрежовото напрежение - тогава не знам. Може би едно захранване оето се води wide range 85-265V би било полезно.


Пон Сеп 07, 2015 1:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dvrachkov написа:
BTW, sparky, имаме ли българска литература по тези въпроси, смисъл срещал ли си добра ? Защото освен тези които споменах, няма други с нещо читаво.


Не съм срещал друго. Но честно казано не съм и търсил задълбочено. По него време като си пазарувах книжки от Amazon вече ползвах английски свободно, и понеже още от тогава трудно намирам време да обикалям книжарници, търся он-лайн, я на руски, я на английски. Трите, дето от време на време отварям са тая ба Браун, тая на Пресман, и това, но предишното издание:
http://www.amazon.com/Switchmode-Power- ... 202%2C320_

Общо взето тези + поредицата статии на UniTrode/NS са ми отваряли очите по въпроса. Естествено и доста друго по сайтове на производители на това или онова, но с тия започнах, та ги помня, щото съм ги чел по много додето ми влезе нещо в кратуната. :)


Пон Сеп 07, 2015 1:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Книгата на Марту Браун лично за мен и 5 пари не струва. Няма една мерна единица, егати!!! Има много по-качествени книги- на един Абрахам, на Кийт Билинг. И трите ги имам в оригинал вкъщи. Купувал съм ги от алибрис, тази на М. Браун- от амазон.

_________________
Хайде де!


Пон Сеп 07, 2015 1:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dan написа:
Книгата на Марту Браун лично за мен и 5 пари не струва. Няма една мерна единица, егати!!! Има много по-качествени книги- на един Абрахам, на Кийт Билинг. И трите ги имам в оригинал вкъщи. Купувал съм ги от алибрис, тази на М. Браун- от амазон.


Имам ги и трите. С тая на Браун не съм имал грижи с мерни единици и прочие. Единственото, дето ме е изкарвало от нерви е било с еднотактници и двутактници, щото всеки си има някво виждане по въпроса как да пише формулите за трафа. :) Абрахам пък много се отнася по терорията (тя затова е и дебела). Билингс е нещо по средата, ама май си бацаше с американските единици. :) И понеже не го правя всеки ден току се омотая като пиле в калчища и смятам по 5 пъти едно и също все с различен резултат. :) Като сложиш и някой и друг апликейшън ноут на някой и мазалото става съвсем завършено.

Бе няма пълно щастие...


Пон Сеп 07, 2015 3:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Колега Дврачков,
"Модерно" означава най-различни неща.
Факт е ,че учебниците на ТУ не излизат в Гоогле, поне на пръв поглед.
Което е тъжно.


Пон Сеп 07, 2015 8:35 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Без да се натрапвам - книгата на Billings и Morey ( Switchmode Power Supply Handbook) ми се струва най-добра. Обикновено ползвам нея за база или за припомняне. Оттам нататък следва творчеството как да се направи съответния дизайн според спецификацията. На Марти Браун книгата има и някои грешки при превода (а и в оригинала на английски). Някой спомена, че е преведена абстрактно, но всъщност превода си е 1:1, просто приложенията са малко сбити, за да може в малка книжка много теория да се вкара. Като гледам доста хора са имали сблъсък и с формулите, които са дадени вътре, най-вече за сметките на трансформатори, предполагам, а и за честотната компенсация. Аз гледам да си работя в Гауси, че всичката сериозна литература и документи са предимно на американци. На Марти книжката е много добра, но няма да те направи "дизайнер" след прочитането, както самия той обещава. Просто човека си налага неговия подход на дизайн в книгата. И естествено, че едно малко книжле не може да покрие всички читателски изисквания или дизайни. Но е добра според мен. Номер две от трите посочени.
Поздрави!


Пон Сеп 07, 2015 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
sparkybg написа:
Имам ги и трите. С тая на Браун не съм имал грижи с мерни единици и прочие.

Отвори я и ми покажи поне една мерна единица :) Освен това по спомени той използваше имперската система (Оерстед и т.н.)

_________________
Хайде де!


Вто Сеп 08, 2015 8:25 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Учебниците от ТУ колега Стефан, не излизат в Гугъл а и не трябва... Можете да си ги закупите от книжарниците за техническа литература. Аз имам електронен вариант на няколко такива книжки, но не мога да ги предоставя, няма да бъде колегиално спрямо авторите. Нали все пак 15 лева не са толкова много за такава книга... Ако имате желание аз ще Ви закупя и изпратя която си пожелаете книга от ТУ /стига да има налични екземпляри /.

Но Вие предполагам сте опитен инженер и не мисля, че тези книги ще Ви потрябват. Книгите са ориентирани към хора, които не са запознати с базовите закономерности и зависимости при проектирането и реализирането на силови или друг вид схеми ... Описани са подробно например сигналите за регулиране на схемите, начини за следене на параметри, саморегулиране и т.н. Да, до ден днешен се изучава хилядолетната схема uA723, изучават се линейни стабилизатори 78ХХ и 79ХХ, изучават се ключови стабилизатори /понижаващи, повишаващи, комбинирани/, изучават се импулсни захранвания на базата на интегр. сх. TOP_SWITCH сериите или същата схема, реализирана с транзистор и т.н. След това нещата се усложняват, вкарват се тиристори, токови инвертори, напрежителни инвертори, резонансни инвертори... Като цяло всички области на електрониката са изпълнени с много интересни материали, приложения, устройства и т.н. А следващият етап от съзряването на един бъдещ инженер /след изчитането и РАЗБИРАНЕТО на тези прости схеми/ е разучаването на дейташити на конкретни схеми и прибори и тяхното прилагане в "реалността". Това като умения се придобива по време на изработката на курсови работи/поне в ТУ де/.

Та ако някой има желание за конкретна литература от ТУ - нека да се свърже с мен и ще се разберем :) Аз самият имам доста налични книги, които дори в библиотеката нямат /направиха жестоко почистване, унищожиха хиляди томове техническа литература - това ме подразни доста, но това не е по темата :D :D :D /. Често минавам покрай техническата книжарница а и мога да осигуря книги които официално са спрени от печат/ втора ръка и прочие/.

;) Усмихнат ден колеги !

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Вто Сеп 08, 2015 9:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dan написа:
sparkybg написа:
Имам ги и трите. С тая на Браун не съм имал грижи с мерни единици и прочие.

Отвори я и ми покажи поне една мерна единица :) Освен това по спомени той използваше имперската система (Оерстед и т.н.)


Или аз, или ти нещо бъркаме. Ако помня добре, още в началото на книгата съвсем черно на бяло призоваваше да не се ползва имперска система.

Ще погледна де....

Погледнах. Ползва метрична система. Нещо повече - обикновено дава една и съща формула в няколко варианта за различните системи. В примерите ползва гауси и квадратни сантиметри, предполагам заради чаршафите на сърцевините, които ползва, и във формулите има кое какво е. Гледам PDF на второ издание в момента, което имам и в хартиен вид.


Вто Сеп 08, 2015 9:15 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dvrachkov написа:
Учебниците от ТУ колега Стефан, не излизат в Гугъл а и не трябва...


Напротив, трябва. Не казвам да излизат като свободно сваляеми PDF-и, а като заглавия с кратки резюмета и извадки на част от страниците, както е в amazon да речем. Тогава и ще се купуват на порядък повече.

Въпросната на Марти Браун я има всякак например. Пробвай да потърсиш "Power supply cookbook" в google и виж колко всевъзможни линкове има. Наясно съм че литература на български няма как да е популярна колкото англоезична такава, ама и не виждам дори елементарни усилия по въпроса.


Вто Сеп 08, 2015 9:23 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Аааа... Е, в такъв аспект е ок... Аз си помислих, че се има предвид напълно свободна такава... Да, в това има много логика ! А иначе за литературата... За един напреднал в нещата инженер е много по удачно да използува литература "от извора". Поне мое мнение е, че литературата която е в ТУ е с учебна цел. Изложено е достъпно, но за практиката си трябват дейташити и конкретни параметри... Все пак в учебниците на ТУ са описани принципите на работа, а не конкретни приложения. И по тая логика, ако нещо ми е убягнало - да бих прибягнал до някоя книга. Но бих хвърлил едно голямо око на чуждата литература... А относно издаването на тези учебници... Издават се, преподавателят си взима хонорара и след това не се интересува къде ще се продават... То си има там определена сума и толкоз. Т.е. не се интересува дали ще се пласира. Това донякъде е добре, защото няма да задължава студентите да купуват конкретно неговия учебник. / Тази практика ми е малко неприятна... Вие ще си купите моя учебник или няма да завършите... Тъпо е.../. Издателството на ТУ има някаква кратка информация : http://itus.tu-sofia.bg/documents/Produ ... 012_en.pdf (просто трябва да знаеш къде да потърсиш )

http://itus.tu-sofia.bg/zaglavia/zaglavia2014.html
http://itus.tu-sofia.bg/zaglavia/zaglavia2013.html
http://itus.tu-sofia.bg/zaglavia/zaglavia2012.html

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Вто Сеп 08, 2015 9:43 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни