Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Over Voltage Protection при компютърните захранвания 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
.


Последна промяна stefan63 на Вто Сеп 08, 2015 10:11 am, променена общо 1 път



Вто Сеп 08, 2015 10:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
обърках темите :-)


Вто Сеп 08, 2015 10:11 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Сеп 04, 2015 12:43 am
Мнения: 4
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Цитат:

Цитат:
Debeliq написа:
Видях че защитата му от късо съединение при шътдаун не работи.




Как точно си видял и какво точно си видял?

Следя всички изходи които водят към дъното. При standby, има напрежение навсякъде - по всички изходи - стендбай си е 5 v, +12 става на 0.5, +5 на около 0.3. Когато дам конекторите на +12(0.5) на късо, стендбай си стои 5v а напрежението от окъсените конектори изчезва. С премахване на късото се възстановява веднага, без да е нужно да се рестартира захранването от ел.мрежата.

До колкото съм запознат с принципите на ATX, 5в трябва да захранва управляващата интеграла, която с power on, трябва да запали мощното захранване. Чудя се тогава, какво търсят другите напрежения към дъното и защо не са предвидени защити. Поне от късо явно не са, за пренапрежение не знам, а то това е опасното. Или ако имате някаква идея как да предизвикам пренапрежение при standby, за да проверя за защити. Все пак, по възможност, да не ми се налага после да сменям цялото захранвае :D


Вто Сеп 08, 2015 2:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
0.5-те волта са утечка и при много малък ток изфирясват. Може да им пробваш тока на късо, ще е преко сили някакви милиампери.

Нищо опасно няма според даденото описание, а си е съвсем нормална картинка.


Вто Сеп 08, 2015 2:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Виж схемата и ще си отговориш на въпросите :)

Пренапрежение можеш да постигнеш, като пипнеш стойностите на резисторите в обратната връзка ;)


Прикачени файлове:
Коментар на файл: Схема на захранване
atxps.JPG
atxps.JPG [ 255.41 KiB | Прегледано 4772 пъти ]

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.
Вто Сеп 08, 2015 2:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dvrachkov написа:
Пренапрежение можеш да постигнеш, като пипнеш стойностите на резисторите в обратната връзка ;)


Пита за пренапрежение при стендбай. ;)

...освен това, схемата на неговото захранване може да няма много общо с това от картинката, което беше актуално преди 10-ина години и повече. Аз лично не помня от кога не съм виждал захранване по-малко от 300W


Вто Сеп 08, 2015 2:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Е, все пак принципната схема е еднаква. Просто исках да отбележа, че STB е отделно захранване. А въпросното пренапрежение, без напрежение в стендбай няма как да стане ... То е логично. Не може да изнасилят жената на някой, при положение че тя не отказва на никой... Изобщо, не мога да схвана целта на занятието... От дотук написаното, схемата работи добре. Sparky, ти как би направил пренапрежение при стендбай ? Имаш ли предложение някакво... Може да греша, че не може...

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Вто Сеп 08, 2015 2:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dvrachkov написа:
Е, все пак принципната схема е еднаква. Просто исках да отбележа, че STB е отделно захранване. А въпросното пренапрежение, без напрежение в стендбай няма как да стане ... То е логично. Не може да изнасилят жената на някой, при положение че тя не отказва на никой... Изобщо, не мога да схвана целта на занятието... От дотук написаното, схемата работи добре. Sparky, ти как би направил пренапрежение при стендбай ? Имаш ли предложение някакво... Може да греша, че не може...


От външен източник, например.

...ама и на мен ми се чини че се търси под вола теле. Един пулъп или обратен преход на шотки диод между стендбая и въпросните захранвания, и ето ти ги волтите на изхода. Отделно чисто капацитивните и индуктивните истории тук и там.

За схемата - имах предвид че и принципно може да не е същата. Честно казано не съм гледал марково модерно захранване в подробности, ама даже и външно няма прилика с някогашните. Между 200 и 400W, побрани в една и съща кутия, и едното с PFC а другото без, сам се сещаш че може да няма голяма прилика. Това на схемата си е класическа 20 доларова масовка от едно време, с минимални изменения спрямо обикновено АТ захранване по отношение на стендбая и цъкалото за включване. В общия случай и със спестен входен филтър като минимум.


Вто Сеп 08, 2015 3:06 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
sparkybg написа:
....Честно казано не съм гледал марково модерно захранване в подробности, ама даже и външно няма прилика с някогашните...
Преди известно време ми попадна за ремонт едно захранване от новите - вътре със синхронни изправители имаше повече електроника от колкото човек може да си помисли... Така, че всичко има вече...

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Вто Сеп 08, 2015 6:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Koleto написа:
sparkybg написа:
....Честно казано не съм гледал марково модерно захранване в подробности, ама даже и външно няма прилика с някогашните...
Преди известно време ми попадна за ремонт едно захранване от новите - вътре със синхронни изправители имаше повече електроника от колкото човек може да си помисли... Така, че всичко има вече...


Еми за да набуташ сегашните мощности в същата кутия, че и да отговаря на днешните изисквания, все по-често ще виждаме синхронни изправители, (квази)резонансни схеми и какво ли още не. Иначе ще трябва водно охлаждане с 2 декара радиатор, или ще го чуват и комшиите.


Вто Сеп 08, 2015 6:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Е то това за синхроните изправители (и във връзка с това PFC захранвания) ще са задължителни навсякъде, ако не са и станали. От известно време не следя какво се случва на този фронт, ама до преди 2-3 години тия неща бяха предимно по докторантури и подобни разработки и се говореше че всичко ще става такова. Интересно ми е какво ще правят PI тогава - ще трябва да пуснат интегрирано решение, подобно на tiny/link switch. В момента правя една джунджурия с link switch - BOM-а на захранването излиза с 30% надолу от еквивалентно с трафче. И то трафчето е 1.5 вата а импулсното 3.5.


Вто Сеп 08, 2015 7:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
"Иначе ще трябва водно охлаждане с 2 декара радиатор, или ще го чуват и комшиите."
Хахахах.... Още се търкалям от смях... Ама не знам кво се притесняваш... Те китайчетата нали знаеш след сертификацията кво правят... Едни мостчета на всички филтри и кутията олеква от към компоненти... :D Ето една схема с квази резонанс. Интересна материя е :)


Прикачени файлове:
Коментар на файл: Квази резонансно захранване
quasi resonant.JPG
quasi resonant.JPG [ 93.75 KiB | Прегледано 4701 пъти ]

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.
Сря Сеп 09, 2015 10:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Cekins написа:
Е то това за синхроните изправители (и във връзка с това PFC захранвания) ще са задължителни навсякъде, ако не са и станали. От известно време не следя какво се случва на този фронт, ама до преди 2-3 години тия неща бяха предимно по докторантури и подобни разработки и се говореше че всичко ще става такова. Интересно ми е какво ще правят PI тогава - ще трябва да пуснат интегрирано решение, подобно на tiny/link switch. В момента правя една джунджурия с link switch - BOM-а на захранването излиза с 30% надолу от еквивалентно с трафче. И то трафчето е 1.5 вата а импулсното 3.5.


Интегралки за синхронно изправяне има от известно време достатъчно. PFC-то на тия, които съм виждал, си е отделно, често на отделна платка. Резонансните още са си екзотика, но където се търси ефективност се прилагат все повече. Не че съм спец - попадали са ми 2-3 пред очичките с PFC, включително това вкъщи, та съм попоглеждал от любопитство. Има и все повече цифрови решения за комплексно управление на всичко в едно захранване - явно вече узряха като надеждност.


Сря Сеп 09, 2015 11:07 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dvrachkov написа:
"Иначе ще трябва водно охлаждане с 2 декара радиатор, или ще го чуват и комшиите."
Хахахах.... Още се търкалям от смях... Ама не знам кво се притесняваш... Те китайчетата нали знаеш след сертификацията кво правят... Едни мостчета на всички филтри и кутията олеква от към компоненти... :D


Остави филтрите - на скъпите и мощни захранвания предимно са си там. Не че няма и изключения де. Просто гледат да намаляват загубите - народа иска тишина, и с право. В разни лабораторни образци набутват по 500-600 вата в кутия от цигари вече. Е, цената още е перверзна, ама все някога ще падне.


Сря Сеп 09, 2015 11:12 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Сегашната мода е Single Rail или нещо такова. Един преобразувател 230VАС - 12VDC и после няколко понижаващи за отделните напрежения. Постигат добро КПД и стабилност на изходите.
За 550W примерно има доста малко алуминий вътре. SMD транзистори във вторичната част и синхронни изправители. Напредват китайчетата. Вътре изглежда доста празно като за 550W с PFC, но високото КПД и сравнително високите честоти явно водят до това.

http://fsp-europe.com/aurum-92/#sthash.3H2XeLqs.dpbs

Поглед отвътре

https://www.techpowerup.com/reviews/FSP/AURUM_92_650W/4.html

ЕДИТ:
Позагледах се в платките - има странно овъртяни писти, не са напреднали май особено в дизайна.
Чудя се с какъв софтуер ги правят - има доста странни писти, с доста неопределена форма. И другаде по азиатска техника съм го виждал това (доста е разпространено). Наистина се чудя с какъв софтуер го правят.


Пон Сеп 14, 2015 12:06 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни