Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Over Voltage Protection при компютърните захранвания 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Сеп 04, 2015 12:43 am
Мнения: 4
Мнение Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Здравейте!
Може ли да ми кажете, въпросната защита какво представлява по-точно?
Интересува ме как функционира, кога функционера (примерно в stendbye режим дали ще се включи) на кои нива в захранването работи и от тоя род неща.
Благодаря предварително!

Поздрави!
Миленски


Пет Сеп 04, 2015 1:09 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Не знам точно за каква защита става въпрос , но ако е за мрежова при по-старите флатрони има сложен на стендбайт напрежението супресор .Като функцията му на този елеме т е ако има по-високо входно напрежение да пробие и да закъси верига.Така компютъра е спасен , а захранването се оправя за 5минути с поялника :)
Пък изходните напрежения ги следи всичките така че ако случайно се натовари само 12v линия , захранването ще се изключи и ще предпази PC-то.


Пет Сеп 04, 2015 8:05 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Здравейте колега! Може ли да конкретизирате питането ? Тези захранвания имат няколко вида защити от пренапрежение и по ток също... Конкретно коя ви интересува ? Ако имате схема ще е добре. Аз съм прикачил една схемичка с набелязани моменти... :)


Прикачени файлове:
Коментар на файл: Импулсно захранване
60-Watt-Laptop-battery-charger_new.JPG
60-Watt-Laptop-battery-charger_new.JPG [ 40.23 KiB | Прегледано 7097 пъти ]

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.
Пет Сеп 04, 2015 9:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dvrachkov, от това дето си заградил само най-лявото (варистора) е пасивна защита от високо напрежение по вход... Останалото е една снъбер верига и веригата за регулиране на вторичното напрежение. По въпроса на питащия - компютърните захранвания имат няколко различни топологии и при всяка защитата е релизирана различно, но като цяло - следят се всички изходни напрежения +3,3В, +5В и +12В (в по-модерните захранвания следят и standby и -12В) и ако някое не е на ред първо изчезва сигнала Power Good, а ако много не е на ред цялото захранване се изключва...

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Пет Сеп 04, 2015 9:30 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Да, абсолютно вярно ! Просто показах, че напреженията не се регулират само на едно единствено място ;)

Първата -> Варистора окъсява, предпазителят изгаря.
Втората -> Предпазва от пренапрежение в първичната намотка на импулсния траф при превключването на "ключа", респ. топ суитча /реализира се по няколко различни начина, може да е реализирано и с CRC група или ценер с голяма мощност и два резистора/
Третата + четвъртата -> Осигуряват обратна връзка и топ суитча регулира напрежението в изхода...

Колегата е прав и за следенето на другите напрежение в изходите. Но мисля, че ако се даде конкретна схема ще е по - лесно за обяснение ? А и отново - да се уточни кое точно напрежение следим ? ;)

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Пет Сеп 04, 2015 9:43 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Сеп 04, 2015 12:43 am
Мнения: 4
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Извинявам се за общото питане.
Интересуват ме АТХ12в , всички възможни защити на вторични напражения, както и дали компютъра е защитен от пренапрежение когато е в шътдаун. До колкото знам, има някакъв стандарт приет 2007 година, за задължителни защити, но дали е направена някоя стара схема задължителна или 12v са ги пуснали с нещо ново - не знам. Беше много общо написано.

Тъй че може и да сте ми отговорили вече:)

Схема на конкретното захранване което ме тревожи, нямам - Trendsonic 450w те мисля са само няколко модела и се различават само по цвят (моето е черното)- евтинии. Видях че защитата му от късо съединение при шътдаун не работи. Това сигурно е оправдано заради слабия ток, но ме притеснява да не би заради евтинията да са му спестени и други жизнено важни за ПЦ-то. Някакви идеи ако ми дадете как да го изтествам без много поражения, ще са ми добре дошли. И схема ще опитам да приложа, стига да намеря.


Пет Сеп 04, 2015 2:00 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Намирисва ми, че ти се е прее*ало захранване и се опитваш да го ремонтираш /може и да греша де/. Ако е така, разгледай ето този сайт:
http://comprad.narod.ru/Hardtrable/powersup.html

А ако се интересуваш за защити и т.н. ето тук можеш да разгледаш принципната схема на LC_АТХ-250.
http://electro-tech.narod.ru/schematics ... 00-atx.gif

А ако наистина се интересуваш от защитни механизми, в ТУ - катедра силова електроника има няколко предмета изцяло специализирани в тази област. Добра литература за базовите начини е "Токозахранващи устройства" /Проф. Бобчева и колектив/, Силова електроника /проф. Горанов, проф. М. Бобчева и т.н./

П.С.: Кажи все пак кое от трите е истина :D :D :D / Защо не и трите/

С Уважение: Врачков

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Пет Сеп 04, 2015 3:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Debeliq,
хвърляй го, щом е евтиния - сипи си една бира и обмисли предложението ми :) .


Пет Сеп 04, 2015 5:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Врачков, тез учебници колко са модерни?


Пет Сеп 04, 2015 5:53 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Сеп 04, 2015 12:43 am
Мнения: 4
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Цитат:
Намирисва ми, че ти се е прее*ало захранване и се опитваш да го ремонтираш /може и да греша де/. Ако е така, разгледай ето този сайт:
http://comprad.narod.ru/Hardtrable/powersup.html

А ако се интересуваш за защити и т.н. ето тук можеш да разгледаш принципната схема на LC_АТХ-250.
http://electro-tech.narod.ru/schematics ... 00-atx.gif

А ако наистина се интересуваш от защитни механизми, в ТУ - катедра силова електроника има няколко предмета изцяло специализирани в тази област. Добра литература за базовите начини е "Токозахранващи устройства" /Проф. Бобчева и колектив/, Силова електроника /проф. Горанов, проф. М. Бобчева и т.н./

П.С.: Кажи все пак кое от трите е истина :D :D :D / Защо не и трите/

:) Вторите две. Здраво си е още.
Благодаря за насоките!

Цитат:
хвърляй го, щом е евтиния - сипи си една бира и обмисли предложението ми :) .

Това без бира го обмислям още от както го купих, но нямам възможност в момента. То всъщност то ми провокира интереса към защитите :D

Пак да попитам, някой знае ли нещо повече за този задължителен стандарт от 2007г за АТХ12v ?
Поне дали е конкретна схема или по усмотрение на производителя?
Цитат:
(в по-модерните захранвания следят и standby и -12В) и ако някое не е на ред първо изчезва сигнала Power Good, а ако много не е на ред цялото захранване се изключва...

Предполагам, че именно за тази защита става въпрос - за standby и -12. Защото се съмнявам в АТХ и АТ да не са били задължени да слагат защити.


Съб Сеп 05, 2015 9:26 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Може да си намериш марково захранване в olx за 20-30лв .


Нед Сеп 06, 2015 8:21 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Колега stefan 63 - Учебниците не са първа младост, но дават базовите познания за нещата в силовата електроника. Дори има писано за импулсни захранвания, инвертори и т.н. Даже за инвертори има доста материали относно управление и защита. Токови защити и напрежителни има в първата книга. И всичко е теоретично изведено, до толкова, че схемата да я вземеш и да я оразмериш сам за конкретно твое приложение. Но пак трябва да знаеш как се зарежда кондензатор и бобина... Та относно това дали са модерни... Ами модерни са, при положение че няма други подобни на пазара :D :D :D Смисъл озадачен съм от понятието модерни (от тълковния речник определението е следното: модерен - актуален, съобразен със съвременните изисквания;). Е аз не знам една бобина или един кондензатор да са променили зарядо - разрядните си характеристики в последните 20 години... Тъй че си мисля, че са актуални учебниците ;) А и да не забравяме, че учебниците са написани за хора прохождащи в тази сфера на работа. Вие вероятно имате повече опит и Ви се струва елементарно, но на начинаещите ... :)

Колега Debeliq, радвам се че имате интерес. Това е похвално... Все пак от някъде трябва да се започне. Относно този стандарт който споменавате... Стандартът е БДС EN 60950-1:2006. В института по стандартизация продават пълния текст на стандарта срещу скромната сума от 419.90 лв. Ако Ви интересуват подробности, можете да го закупите... Има и един друг начин да го разгледате, но не мога да Ви го кажа тук. ;)

С Уважение: Врачков

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Пон Сеп 07, 2015 9:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
dvrachkov написа:
...няма други подобни на пазара...


Кой пазар? Защото на "големия" пазар има доста, ако човек знае поне английски.

Физиката естествено си е същата, ама елементната база се развива, съответно на световни бестселъри правят нови издания с включени новостите по въпроса.

По темата - някаква застраховка откъм оцеляване на техниката е да си купиш хубаво марково захранване за съответните пари. По-добра застраховка е да си вземеш UPS, още по-добра е да си вземеш хубав марков UPS с хубаво марково захранване и да си приведеш домашната електроинсталация в пълна изправност. Книжки да четеш няма лошо, ама те ще ти помогнат да разбереш как по принцип работят захранванията, евентуално ще помогнат и да си направиш сам такова някой ден. Разгадаването на конкретно компютърно захранване, освен от чисто любопитство или някаква преработка за други цели е неоправдано. Въпроса с оцеляването на компютъра е въпрос на кинти, така или иначе.


Пон Сеп 07, 2015 11:04 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
Колега sparky -
Имах предвид книга на български... Иначе за литература на английски съм съгласен че има хиляди томове. А и конкретизирам тези, защото дават БАЗОВИ знания. Каквато и елементна база съвременна да вземете, принципите и на работа се изучават в тези книги. Тъй че няма как начинаещ да вземе и да чете литература от автори като Marty Brown, Abraham Preshman, Zhanyou Sha и др.

Относно това с UPS - подкрепям на 100 %

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Пон Сеп 07, 2015 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Over Voltage Protection при компютърните захранвания
От няколкото, които имам, точно книгата на Marty Brown е възможно най-практически насочена, без прекалено заиграване с теорията (да не кажа почти никакво). И си е точно за начинаещи в областта, с все пак някаква представа от електроника. И имeнно поради практическата и насоченост е 3 пъти по-тънка от тая на Presmann и може би измежду най-лесно смилаемите четива по въпроса въобще.

А иначе за съвсем новите новости - по сайтовете на производителите се намира едно друго. То няма и друг начин - додето издадеш книга, и тя вече е "остаряла".


Пон Сеп 07, 2015 11:58 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни