Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
планарни трафове за импулсни захранвания 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение планарни трафове за импулсни захранвания
в друга тема Тони спомена, че са имали ядове навремето.
аз съм правил някакви опити, но не се е стигало до производство, главно заради проблеми с доставката на феритите.
ако някой има какъвто и да е опит и му се споделя, ще е полезно


Пон Мар 09, 2015 6:22 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: планарни трафове за импулсни захранвания
Моя опит е следния. Някъде 2002-ра ще е било, помагах на един познат за едни хвърчащи лаборатории, мястото малко, а и нали хай-тек, тъкмо ми бяха попаднали някакви семпли на TDК. Поиграх си, там мощността беше минимална и го докарах, при това резонансен, но както казах мощността беше малка. След няколко месеца взехме да прави едно изделие, то не че голямото изделие, един четец за контрол на достъпа, по това време се мъчихме да произвеждаме наши системи. Та вече натрупал "опит" си викам я това ще е супер яко, тънко джиджано .. а и хай тек изглежда, направих платка, бобината на четеца и тя печатна, поне три пъти я пусках тя платка, по това време в Микрон, няма да казвам че двата пъти проблема не беше от нас, та как да е, подкарахем прототипа с останалите ми мостри /сигурно са били две, не помня вече/ и всички щастливи и доволни почваме да правим матрица и пускам аз платки в микрон .... да ама като поръчах феритите и дръвце, ама не дръвце а цяла гора, няма ферити ... накрая не помня дали не през футурел, намерих от някъде някакви бройки, на умопомрачителна цена, наситихме половината платки и до там. След това преправяне и конвенционалана индуктивност, естествено идеята всичко да е изолирано отпадна от самосебе си, матрицата вече беше готова и не измислих как да вкарам трафче, а да преправям 4 гнездова матрица ми се видя малко неефективно та това ми е опита.
Иначе забелязах и проблеми, обаче това го отдавам на малкото ми опит по онова време. Имаше няколко проблема, чисто механичен, хем да не остава междина, хем да не мърда твърде много. Проблема с мърдането ни беше вибростенда, като мърда много се преебваха едни преходи, но там може и микрон да са имали пръст, а и може би не бях направил правилно фрезоването за сърцевината. Друго което според мен беше пробелем е доста голямата разсеяна индуктивност и не много добрата индуктивна връзка между намотките. За това съдя по загубите. Последното което сигурно е било въпрос на измисляне, закопчаването на двете сърцевини, аз ги лепях, но не ми се струва добра идея, имаше някакви пластини обаче май много място заемаха, не знам, не помня вече но не ги изпозлвах. Не знам как можеш да го закопчиш сигурно едно за друго без да лепиш, а за малки мощности ако не лепиш е по-удобно от чисто производствена гледна точка.

п.с. а иначе онова първото ми беше и еиднственото резонансно което съм подкарвал, след това си помислих че то лесна работа и се хвърлих на едно доста по-мощно и там вече не гора ами амазонска джунгла, та не го довърших, но за онова време и оня ми опит толкова.


Пон Мар 09, 2015 6:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: планарни трафове за импулсни захранвания
Мии Дедо, оня ден като рових при руснаците попаднах на това:
http://www.compitech.ru/html.cgi/arhiv/ ... at_106.htm
В долната част правят няк'ви изводи...
Иначе при тях имало доста инфо по въпроса, ама нерви и време да имаш. Аз обаче открих това, което се канех да питам тук.


Пет Мар 13, 2015 1:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: планарни трафове за импулсни захранвания
Това е кажи-речи превод на апликейшън ноут на FerroxCube от първия ред на раздел "Литература" най-отдолу. И имаше някаква заигравка с една от формулите, ако помня добре.

Ей го оригинала:
http://www.baselectron.it/allegati_down ... former.pdf

Ей ви още малко:
http://www.ti.com/download/trng/docs/se ... pic4LD.pdf
http://etd.fcla.edu/CF/CFE0000075/Xiao_ ... 7_MSEE.pdf
http://www.excelsys.com/wp-content/uplo ... gn_000.pdf

Сега има малко повече информация. Преди няколко години като се ровичках последно освен въпросното на Ferroxcube и още 1-2, нямаше нищо.


Пет Мар 13, 2015 3:11 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: планарни трафове за импулсни захранвания
Аз преди около година и половина правих едно 5 кW захранване на планарни трафове, само че не с платка, а с медна ламарина и изолация от каптон.
Конструкцията се получи много удачна, но по търговски причини спрях работа по проекта и не мога да споделя много опит, проблеми в производството и т.н.

_________________
Хайде де!


Пет Мар 13, 2015 3:38 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 12:41 am
Мнения: 276
Местоположение: София
Мнение Re: планарни трафове за импулсни захранвания
Моя опит е, че няма проблем с планарните трафове. Ако се начертае добре, спазват се пробивните напрежения, симетрията... после си работи железно.
Това за закопчаването - закопчавахме ги, верно малко място отиваше допълнително за фрезоване на процеп и за закопчалката, но няма как. Може и да се лепят ако се налага.
Доста голяма част от трафовете бяха за флайбек и трябваше да се разпилят малко за въздушна междина да имат, но и те работеха ОК, стига да ги бяха пилнали колкото трябва.
Понеже правих 14 слоен траф, не е грешка, 14 слоя, това го можеха само в Микрон20 навремето и никакви грижи. Говорим за доста бройки. После имаше още 1-2 модела трафа със сходни слоеве - също без проблеми. Последно трябваше да се направят само плочки с различни картинки на навивки и такива които са чисти без нищо и си правиш сандвича по избор. Комбинираш, тестваш, гърмиш и т.н. :)


Сря Мар 18, 2015 5:35 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 6 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни