Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
joule thief 9DC - 400DC? 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение joule thief 9DC - 400DC?
Приятели, предложете ми идея как да реализирам joule thief (Blocking oscilattor) с подръчни домашни материали. Трябват ми 400V DC, а за захранване ще ползвам 9V батерия (Инвертор 9 DC към 400 DC. Нужният ток за товара ми е 50uA с мощност 250mW (всичко на всичко барабар с резерва е толкова).
Днес се мъчих цял ден с един феритен пръстен R31 който го дават по каталог с честота от 10Khz до 1000khz да може да бръмчи по него.
Аз навих от UTP кабел за първична 60 навивки (по часовниковата) и 20 (обратно на часовниковата) за вторична. UTP проводниците по стандарт са с диаметър: 23AWG (0.58мм). Когато го пусна с батерия от 9 волта или вади захранващото на изхода или 2 волта. При определени честоти на РЦ генератора се чува и високочестотен шум.
Свързвах го и с RC генератор на базата на NPN транзистора (MPSA13), пробвах различни елементи за различни честоти.. как ли не го мъчих. Пробвах и с трета намотка равна на вторичната и да ги драйвя с обща средна точка от вторично-третичната намотка.. пак и пак нищо не става..

Ако някой може да побутне едно рамо със съвети и схематични решения ще съм много благодарен!
Ако има колеги с опит приемам и готовански решения! :P


Нед Яну 26, 2014 7:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
някаква схема да покажеш?
потърси схема за захранване на фотосветкавица...
иначе да подкараш повишаване на напрежението 40 пъти с понижаващ трансформатор 2:1 ще е доста изкусна работа.


Пон Яну 27, 2014 7:18 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Ето със средна точка и драйвене през нея пробвах това свързване:


Изображение

http://img38.imageshack.us/img38/2263/120vledbulbcircuit.jpg

В конкретната схема ползват 1.5v батерия за източник на напрежение.


Пон Яну 27, 2014 9:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
в схемата която си показал има трансформатор
http://www.radioshack.com/product/index ... Id=2103732
Дали изобщо схемата ще работи не знам, но трансформаторът ще работи на повишаване.
Твоят трансформатор е понижаващ, според описанието ти.

Този трансформатор е мрежов , за честоти до около 200 херца, ти използваш ферит -
тази разлика определя много големи разлики в елементите, която едва ли си взел предвид.


Пон Яну 27, 2014 11:21 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Целта ми е да реализирам точно тороидален трансформатор.
http://rimstar.org/science_electronics_projects/joule_thief_power_cfl_with_jeannas_light_circuit.htm


Пон Яну 27, 2014 2:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
ами повтори схемата от последния си линк,
после преправяй,
защо правиш волни съчинения?


Пон Яну 27, 2014 3:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
.... DC към 400 DC. Нужният ток за товара ми е 50uA с мощност 250mW....
едно от тези числа не е вярно


Пон Яну 27, 2014 3:06 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Грешката е моя.
400х(50х10^-6)=0.02w
Или казано: 200mW, а не 250.

Допитвам се до тук за да разбера ако има хора решавали вече този въпрос и директно да ме бутнат с конкретни решения или напътствия.


Пон Яну 27, 2014 3:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
=0.02w
Или казано: 200mW, а не 250.

Само едно от тези три числа е вярно.


Пон Яну 27, 2014 3:37 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Добре де, 20mW при 8кОма. А може ли конкретно по решението да пишем, без "лирически" отклонения?


Пон Яну 27, 2014 3:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
лирическите отклонения са за уточняване нивото на дискусията и целта на упражнението.
400 волта * 400 волта / 8000 ома не прави 20 миливата.

На първо време - направи схемата , която си дал тука
http://rimstar.org/science_electronics_ ... ircuit.htm

Какво да пишем по решението - даваш схеми , които не си пробвал, даваш сметки, които не са верни , и не казваш какво искаш да захранваш. Много поетично някак - и затова получаваш лирични отклонения.


Пон Яну 27, 2014 3:57 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
8kOma имам в предвид, както и да е. Моля темата да се заключи от модераторите.
Лек ден на всички!
едит: Ще помоля и профила ми да бъде изтрит. Не намирам съответният бутон в менютата на форума за тази цел.
Явно повечето хора са твърде напред с нещата тук и не смятат за нужно да обяснят каквото и да било на начинаещи любители.
Стана практика в българските форуми да получавам враждебно отношение. За това явно ще се преориентирам, както повечето млади хора. Каквото е положението в страната, такова е и в интернет пространството.


Пон Яну 27, 2014 4:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Ако спреш да регистрираш нови профили за всеки тъп въпрос няма да се налага да се трият, ти така или иначе ги насираш за един ден. Както и в предишната тема и тука проблема ти е между ушите.


Пон Яну 27, 2014 9:13 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
CarBeta написа:
Ако спреш да регистрираш нови профили за всеки тъп въпрос няма да се налага да се трият, ти така или иначе ги насираш за един ден. Както и в предишната тема и тука проблема ти е между ушите.

Не знам кого визирате, но явно имате някакъв общ критерий за приравняване на всички нови потребители под общ знаменател. Както и да е аз изказах своята гледна точка и не смятам за нужно да разводнявам темата с вопливи и страсти.

П.С. Един човек разбира кога е пораснал житейски, а именно тогава когато надмогне предразсъдъците си, до тогава си остава тесногръд и късоглед. Аз явно не съм, но уви и Вие не сте.


Пон Фев 03, 2014 12:58 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
След известна доза терзания захранването е готово. Малко "франкенщайн", от тук от там теория посъбрана в едно, но работи добре и изпълнява целта си.
Поставям схема за други любители, на които може да им свърши работа. Аз лично имам други разбирания и смятам, че да се помага е човешко, независимо колко си заслужава, но както и да е, явно съм с твърде остарели и старомодни разбирания за роден форум. Не всеки се е родил научен, но явно предразсъдъците са над всичко тук.

Малко допълнение към схемата:
За първична съм ползвал 0.5мм от UTP кабел, а за вторична 0.25мм от ротор на dc двигателче. Важно е намотките да не са синфазни (да са навити една срещу друга посока на навиване първична и вторична). Също, ако ще юркате големи мощности (ток) изолирайте добре между двете намотки и средата/изхода към драйвъра на първичната. За транзистор почти всеки бърз npn в ключов режим би свършил работа, изберете го според товара отново. 50ома съпротивление служат като ограничител по ток на базата на транзистора. Може да сметнете pd то върху него и при нужда поставете радиатор. Чрез изходните диоди може да си изберете какво напрежение да изгърмите в изхода, аз ползвах шотки, защото имат малък пад на напрежение върху тях (~0.30в), кондензатора отново подберете според товара. Реално с този RC кръг във входа на базата и така съчетана схемната и намотките може да гърми до към 1кволт, от там вие си нагласете желаното напрежение на изхода. Може да се замислите за по-голям кондензатор горе, защото схемата вкарва голям шум към захранването (още съм в процес на отстраняването му защото чакам за един скоп да видим какво точно става там и за какви импулси ще е нужен филтър). Имайте в предвид, че при голям ток в изхода диодите загряват и ще трябва да търсите друго решение за ограничаване на напрежението.


Прикачени файлове:
CAM00374.jpg
CAM00374.jpg [ 1.07 MiB | Прегледано 7298 пъти ]
Пет Фев 14, 2014 9:23 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни