Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
joule thief 9DC - 400DC? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
@Vancata
Виж сега, не бързай да се обиждаш и да даваш определения на хора за нещо с което те си изкарват хляба. Очевидно не си глупав, грамотен си, обаче ти липсват доста елементарни познания в областта.
Сега, за да попълниш въпросните пропуски послушай хората и се вгледай в проблемите които са ти посочили - сметките ти не са верни, явно има някакъв проблем там. Боравиш много свободно с единиците (мили, микро...), правиш грешки в порядъци... общо взето с такава информация няма кой да ти помогне.
После, с диода на изхода не можеш да регулираш напрежението. Не и по този начин. Смисъла на шотки диод при 1kV на изхода и няколко uA ток е точно нулев. Освен това най-вероятно е пробил (заради което и загрява).
Избора на транзистора се прави по критичните за схемата параметри. В твоя случай освен "бързината" ще е необходимо да се вгледа човек в пробивните напрежения, в усилването на транзистора, и в разсейваната мощност.
Посоката на свързване (не на навиване!) на намотките зависи единствено от това в кой момент е необходимо да се извлече енергията от сърцевината. Начина на навиване няма отношение към това което искаш да постигнеш.
Не смея да предполагам каква схема си опитал да реализираш, но ако наистина искаш да е с поне приличко КПД, блокинг генератор не е най-добрата идея.
Накрая - замислял ли си се дали наистина помагаш на някого или просто го въвеждаш в заблуждение с тази "работеща" схема?


Вто Фев 18, 2014 1:29 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Приемам коментара ти като конструктивен. Понякога често бъркам от бързане, друг път устата и ръцете изрпеварват мисълта, при това често. Не съм целял да обиждам никого, просто констатирах своето заключение, нали на това му казват демокрация.
Като цяло схемата работи, кпд-то със сигурност е твърде ниско, сега "работя" върху друго хоби проектче и скоро ще се върна пак над това, защото накрая вече едвам го гледах и бях на път да се откажа.

едит: Относно 50mW по-горе бях в "бързото състояние" и явно съм допуснал грешка, която признавам. Просто както казах, устава изпреварва мисълта често.
Ако по някакъв начин съм обидил stefan63 или някой друг, то сърдечно им се извинявам.


Сря Фев 19, 2014 11:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Абе така като гледам схемата дето си дал в предния ти пост, май не само с 50-те mW си избързал ама да си затрая викам да не взема и аз да отнеса някоя попръжня...

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Сря Фев 19, 2014 2:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Айде да ти дам някои идеи.

9V (нали такова беше входното напрежение?) са напълно достатъчни за да захраниш огромен набор от контролери - MC34063A например, доста е популярен, има безброй много схеми с него, документиран е добре. Ако не ти се занимава с конкретен контролер, можеш да се пробваш например с таймер 555 (LM555). Тъкмо ще научиш доста неща.
Помисли си дали ти трябва изправено напрежение на изхода. Ако захранваш лампа, може да минеш без диод и конедензатор. Ако ти трябва изправено все пак - 400V е твоя максимум. Бързи изправителни диоди над 1kV се намират по-трудно, а за 1kV на изхода ще ти трябва минимум 2kV диод. За по-високи напрежения се използват други трикове. Това без да броим проблемите с изолацията по въздух и между намотките на трансформатора.
Има грубо два варианта за реализация на трансформатора - за прав и за обратен преобразувател. И двата си имат особености. Гледам че си почнал с обратния, за малки мощности е ОК.
Като за начало си оправи сметките, щото доста "магически пушек" ще освободиш докато подкараш нещо работещо ;) .
Материята не е никак проста, не бъди самонадеян, просто чети повече и пробвай.


Пет Фев 21, 2014 1:55 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 26, 2014 6:51 pm
Мнения: 30
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
velio написа:
Айде да ти дам някои идеи.

9V (нали такова беше входното напрежение?) са напълно достатъчни за да захраниш огромен набор от контролери - MC34063A например, доста е популярен, има безброй много схеми с него, документиран е добре. Ако не ти се занимава с конкретен контролер, можеш да се пробваш например с таймер 555 (LM555). Тъкмо ще научиш доста неща.
Помисли си дали ти трябва изправено напрежение на изхода. Ако захранваш лампа, може да минеш без диод и конедензатор. Ако ти трябва изправено все пак - 400V е твоя максимум. Бързи изправителни диоди над 1kV се намират по-трудно, а за 1kV на изхода ще ти трябва минимум 2kV диод. За по-високи напрежения се използват други трикове. Това без да броим проблемите с изолацията по въздух и между намотките на трансформатора.
Има грубо два варианта за реализация на трансформатора - за прав и за обратен преобразувател. И двата си имат особености. Гледам че си почнал с обратния, за малки мощности е ОК.
Като за начало си оправи сметките, щото доста "магически пушек" ще освободиш докато подкараш нещо работещо ;) .
Материята не е никак проста, не бъди самонадеян, просто чети повече и пробвай.


За сега малко съм го отбил, че нещо на батерии се оказа, че изобщо не работи. Явно ще търся други решения и ще ровя още. В момента се занимавам с друг "проект" и ми е трудно да бъда войн на два фронта. От контролери само ардуино/atmega съм пипал колкото да се запозная с платформата, предполагам тук звуча като човек каращ детска триколка в средите на шосейните велосипедисти. Също така и едно MSP430 с доработена среда преводач като за ардуино съм разглеждал. Като цяло мисял градивно да вървя, като започна най-напред от аналоговата страна на нещата.
Поздрави и благодаря за идеята!


Съб Фев 22, 2014 7:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: joule thief 9DC - 400DC?
Хех, ардуино, да.

Всъщност имах предвид контролери за импулсни захранвания. Това са специализирани ИС, обикновено управляващи един или повече външни транзистора. Примерно такъв популярен в миналото контролер е UC3842, също и SG3525, както и небезизвестния TL494. :wink:
MC34063 спада в категорията регулатори, щото има вграден транзистор.
А пък схемата ти не работи на батерии щото изобщо не работи ;) . От 9V батерийка не можеш да консумираш кой знае колко ток, ако надвишиш 30-40mA се огледай за нещо друго като захранване..


Пон Фев 24, 2014 3:21 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни