Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Слънчеви магистрали 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Мии преди него харчеха същите пари, но не строяха нищо...


Сря Фев 10, 2016 12:12 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Казваш значи ,че е направил всичко от нулата за 5 дена? Само един друг премиер се е справял така, обаче за цели 6 дена и седнал да почива на седмия. Лентяй! :D Кого галят сега папите,а? :D


Сря Фев 10, 2016 1:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Е па ай стига заяждания с тези магистрали - все пак са за благото на всички. Бат Бойко даже и панелки санира, и на фермери пари дава т.н. Факт е, че пътища непипани от Татово време вече лъщят.
Мисълта ми е: докато скрадва подхвърля нещо и на народеца, а досега нямаше такова нещо.

П.С.: Почнаха да излизат влоговете в КТБ. Откъде тези милиони - никой не пита.
Пак да напомня за данъчните в гръчко, не че са най-по, ама за тях знам: следят ти разходите чрез Единен данъчен номер (всеки възрастен го има) и ако си превишиш доходите - ела ся тука!


Сря Фев 10, 2016 9:20 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: Слънчеви магистрали
bongo_x2, защо говориш за магистрали в множестствено число? Просто магистралата е една ,но я откриваме на всеки километър. По татово време бяха започнали да асфалтират и селата - върви да видиш сега как лъщят. В живота ми моята улица са я асфалтирали 2 пъти , познай и двата в коя половина - тоталитарната или демократичната? Не съм сигурен дали ще доживея третия. Та не е като да сме аборигени ,които не са виждали асфалт. Асфалта е консуматив - днеска го слагаш, утре се лющи, в други ден го кърпиш, по-вдруги го сменяш. Да се хвалиш ,че асфалтираш е все едно като да се хвалиш, че си бършеш задника - принципно е добре , но далеч не е достатъчно. Стигнали сме до положение и най-елементарни неща да се представят като геройство.
Той бат ти Бойко когато е да раздава чужди пари е на първа линия пред камерите, ама като настане някъде патаклама, все го хваща липсата, та се налага женурята му да запушват с гърди амбразурите. За КТБ също се прави на улав - вместо да показва вложителите , да вземе да покаже тези с необезпечените кредити, дето откраднаха милиардите. И това с влоговете в КТБ е чиста пушилка, едва ли политиците и съдиите си държат парите само в КТБ. Да им ги покажат от всички банки, като ще показват.

В Гръчко може да следят разходите, но у нашенско следят доходите - ако много ги превишиш без разрешение - ела ся тука. Но пък са разбрани хора - лесно се разбират за процента , също като при КТБ влоговете.


Чет Фев 11, 2016 3:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Да ти кажа това са тъпи и лакоми хора, като нищо са си ги държали там за да намажат дебелата лихва, аз лично познавам поне 10-на такива, цял живот събирал комисионни и ги наврял в КТБ за дебела лихва ... простотита няма граница. Никой не е и очаквал КТБ да фалира и да се осветли кой колко е имал. Въпроса е че сега тези които са неудобни ще им лъснат всички влогове а другите които са наши хора ще се окаже че са нямали и стотинка .... такъв е живота, тоя коз го пазиха дълго време.


Пон Фев 15, 2016 10:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Слънчеви магистрали
поредния опит...

но имат сериозен гръб - http://www.wattwaybycolas.com


Пон Дек 26, 2016 3:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Това ми се струва нетехнологично:
1. Проблеми с издръжливостта - теоретически решими.
2. Проблеми със замърсяването- прах, пясък, камъне. Намалят много добивът на ток +1.
3. Засенчване от странични фактори и преминаващите коли.
4. Много ниско сцепление според мен? В САЩ знам, че асфалта го забъркват със специални камъни с остри ръбове за подобрено сцепление и силно намалява автопроизшествията.

Според мен може и има смисъл да са на вело алеи, шумопоглъщащите плоскости или засенчващи козирки.


Съб Дек 31, 2016 2:13 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Слънчеви магистрали
В САЩ направо изливат бетон и после му правят нарези през един инч - това по-скоро в градовете. Разбира се има и асфалт, който обикновено е върху две педи бетон, но по нищо не се различава от българския, с изключение на това, че в някои щати е кафяв вместо черен :D . Автопроизшествията ги намаляват огромните глоби и увеличаващите се застраховки като почнеш да прегрешаваш :D . Последната ми глоба за превишена скорост с 20 мили над лимита излезна $900 (в ремонтен участък) и адвоката ми каза да гледам да не ми дотрябва пак за поне две години напред, че ще му е почти невъзможно вече да ме "оправя" (глобата трябваше са е близо $2000 и трябваше да ми влезне в досието и от там застраховката щеще да ми скочи с поне $4-500 на година за три години, та общо щеше да е около $3500 за едно тъпо превишение на скоростта) та съм се кротнал сега малко :D . Преди 3 год жената ми запали фитилите на магистралата да видим колко бързо колата ускорява до 155 мили/час и ако ме бяха хванали тогава (ограничението е 60) още щеше да ми носи цигари в затвора :D .


Съб Дек 31, 2016 6:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Слънчеви магистрали
С Фераритата е така- не се усеща скоростта. Но тук в бг не вървят нещо- не ги карат много...


Съб Дек 31, 2016 10:16 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Слънчеви магистрали
бонго,
ама ти сериозно ли така си мислиш за Бъцката или се ебаш по телевизора нещо?

ако е първото, бих искал да те въведа в дискусия, мнго рядко срещам фен на ГЕРП в първо лице.


Съб Дек 31, 2016 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Ааа, Дедо, чак пък фен... По стечение на обстоятелствата дори не съм гласувал за него.
Но съм против хвърченето на слюнка, като че ли другите са ангелчета. За всеки избори съм питал: "Кажете един по-добър от ББ" и отговор - йок.
Горното обаче е от почти година. Сега вече не знам дали бих го защитил.


Съб Дек 31, 2016 1:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Слънчеви магистрали
bobihot написа:
Според мен може и има смисъл да са на вело алеи, шумопоглъщащите плоскости или засенчващи козирки.


То смисълът е в обединяване на инфраструктурата. Евентуално ;-)
Проблемите са очевидни към тоя момент. Но горния линк е от фирма, която държи патентите на повечето битуми. Те са в тоя бизнес май от 100 години, така че щом са се хванали, може би (само може би) имат някаква идея за достатъчно устойчив и подходящ материал. Или поне имат надежда, че ще го разработят.
При всички случаи едва ли ще е евтино решение. Очевидно ако в един път отдолу прекараш тръби, кабели и т.н., имаш нужда от здрава конструкция, а отгоре и много специално покритие. Нищо от тия неща няма да евтино. Обаче ако направиш отделно път, отделно тръбопроводи, отделно далекопроводи и отделно соларни централи, повярвай ми също няма да ти евтино. Само един пример ще ти дам - тук наскоро пускаха газопровод към Румъния... през всички ниви които мина това нещо платиха по над 2000лв/дк за сервитут. Т.е. само за правото да минат (ако им се наложи) през нивата те платиха цената на нивата и така по цялото трасе. Отделно ако им се наложи да влязат и ти утъпчат посевите пак ще плащат. Само това като пари е сравнимо с цената на самия тръбопровод. Така че покрай инфраструктурите има големи разходи и от съчетаването им има голям смисъл.
А ако технологията успее може и сама по себе си да е рентабилна. Примерно това дето Илон Мъск разработва - соларни покриви и твърди че е рентабилен, т.е. излиза по-евтино, по-красиво и по-практично спрямо средно статистически обикновен покрив. Разбира се, това е в дългосрочен план, т.е. първоначалната инвестиция за соларен покрив е по-голяма и няма как да е друго яче, но като сметнеш токът който ще ти произведе Илончо твърди че се избива.


Съб Дек 31, 2016 2:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Миро, по покрива не трябва да вървят камиони. Покривите сега са от тия как им викат в бг незнам - асфатови шингълс, дебели около 3мм, дето почти всеки друг материал ще е по-здрав от тях и отделно струват никакви пари. Та каквото и Мъск да сътвори ще е по-здраво, поне толкова красиво, но със сигурност няма да е по-евтино, защото и материала ще е по-скъп а и няма да могат да го инсталират за един ден като тоя със шингълите.


Съб Дек 31, 2016 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Викаме му "битумна керемида"... и тия на Мънск изглеждат по същия начин и нищо чудно да ползва същия битум като основа. Естествено керемида със солар отгоре ще е по-скъпа от обикновената. Обаче според Мънск ипотеката на неговата е по-ниска, поради простата причина че една част се изплаща от произведения ток. Вярвам му че е така, поне по вашия край. Тук при нас заради лихвите и бюрокрацията по узаконяване надали ще е по-евтино.
Това е просто пример как съчетаването на две или повече функции може да е по-евтино. И е съвсем логично една комбинирана (тип Мънск) керемида да е по-евтина и рентабилна отколкото комбинация обикновена керемида + обикновен панел отгоре.
По същия начин и соларния път един ден може да стане опция, ако съответните технологии се развият...


Съб Дек 31, 2016 7:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Слънчеви магистрали
Миро, нищо не се изплаща от ипотеката поне за сега, защото в момента до колкото знам цената на панелите плюс инсталацията е по-голяма от произведения ток, демек като цяло си на червено. Ако Мъск ги направи по-евтини и съчетано с литиевите батерии, дето продава да си ползваш тока само за теб си и само излишъка да се продава може и да стане номера. Само дето от няколко години насам заради шистовия нефт и газ цената на енергията тук е супер ниска и незнам дали ще стане сметката. Примерно аз на година харча по равно $850 за ток и $850 за газ. Демек общо $1700 на година. Обикновения ми покрив да го сменя целия цената беше $6000 е площа му е 175м2 и е ОК за 20-25 години, преди да трябва да го сменям пак. Така че ако знаеш колко ще струва неговия заедно с батериите и другите джаджи и какво ще даде като електричество можеш да смяташ и да видим кога и дали ще се изплати.


Съб Дек 31, 2016 8:59 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни