Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Hehe
zz_stefanov написа:
Обратното връзване на токовата намотка (смяната на входа и изхода) въртят механичния електромер на обратно. Това си е външна намеса :) Друга външна намеса е игра със захранването на напреженовата намотка. Ако се прекъсне нейното кабелче вътре в изолацията може да се маниполира електромера. Една не особено безумна идея е тази верига да се закачи към нулата през "съпротивителни шайби" със съпротивление примерно равно на съпротивлението на намотката, трябва да отчита 1/2 консумация (пак намеса в монтажа). Това дали ще стане при електронните не знам?
Успех :)

Да не говорим че повечето ел-табла са запечатани от енергото , а и старите механични са заменени с нови електронни, така че за външна намеса бият през ръце , забрави го като идея 8O
Мисли ползотворно , мога да ти дам идея например мощни електронни консуматори като компютър и т.н. се нуждаят от PFC (POWER Factor Correction) или преведено на български корекция на мощността , така както е сега енергото ти краде 35% от парите за това че сме си купили например комп без да му е вградено това в захранването. Цялата работа идва от там че диодите на греца се включват горе малко преди върха на синусоидата . Иначе електронните електромери които са с AD77XX при тях отчитането е точно но тези които са без този чип лъжат колкото механичния ако не и повече :x
Ползата от PFC е че предварително нарязва цялата синусоида с 40KHz и се консумира навсякъде по нея .
http://www.onsemi.com/pub/Collateral/AND8016-D.PDF
http://scholar.lib.vt.edu/theses/availa ... ed/etd.pdf

Ако ти се играе ръгни осцилоскопа в мрежата и виж колко е резната синусоидата малко преди върха от години на това място не е синусоида заради електронните захранвания :roll:


Нед Яну 21, 2007 10:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
е тва вече много съмнежно ми звучи. със сигурност знам че електромерите интекрират тока по напрежението. ако това че върнатата енергия се отчита като вкарана е вярно, това значи че ресетват интегратора на всеки период и добавят съдържанието по модул. така с нормален реактивен консуматор проблем няма да има, понеже в рамките на периода върнатата енергия си се отчита като върната. но във ситуациите като тая с двигател и маховик, която ти описа, наистина ще има надчитане. обаче компютъра не се брои за такава, той консумира импулсно, но при еднопериодно интегриране това няма да предизвика надчитане.


Нед Яну 21, 2007 10:45 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 26, 2005 2:19 pm
Мнения: 336
Местоположение: Varna
Мнение 
@plameniv Това, че не се консумира ток по времето на цялата синусоида не говори за неефективност на захранването от гледна точка на потребителя.
Тази PFC верятно се налага за използване за да не се променя формата на синусоидата от многото включени захранвания без PFC. Едно качествено заранване с PFC включено в мрежата на фона на примерно 20 без PFC няма да реши въпроса (трябва да има спазено изискване болшинството да са с PFC).
Нарушената форма на напрежението дали влияе зле на отчитането и в чия полза е въпроса. Чак да ни ощетява с 35% не вярвам. Нарушената форма може да влияе зле на ефективноста на някои уреди като асинронни двигателчета ( в каква степен не знам).
Къде правиш измерването с осцилоскопа? Ако при включени едни и същи уреди формата не е нарушена на таблото, а при контактите до компа е, то може да се говори и за слаба инсталация (слаби връзки,тънки проводници,разколнители и т.н.)
Успех :)

_________________
http://ds-portfolio.com/bg/


Нед Яну 21, 2007 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Mne
zaphod написа:
е тва вече много съмнежно ми звучи. със сигурност знам че електромерите интекрират тока по напрежението. ако това че върнатата енергия се отчита като вкарана е вярно, това значи че ресетват интегратора на всеки период и добавят съдържанието по модул. така с нормален реактивен консуматор проблем няма да има, понеже в рамките на периода върнатата енергия си се отчита като върната. но във ситуациите като тая с двигател и маховик, която ти описа, наистина ще има надчитане. обаче компютъра не се брои за такава, той консумира импулсно, но при еднопериодно интегриране това няма да предизвика надчитане.

Интегриране ще има ако са направени както трябва електромерите , ами ако не са :idea:
Имам снимки на платките и частите на единия от видовете електромери дето са монтирани точно при нас , представи си процесора е на 8 MHz работи с такт 1/4, обслужва и индикация и то двуредова с не знам колко си числа , запомняне и какво ли не, по тази логика едвам устисква в някакви милисекунди да се вмести , камо ли да прави някакви сложни сметки , така че надали мери по често от милисекунди натрупано напрежение върху някакъв кондензатор които играе ролята на интегрирането :x
Миналата седмица ми попадна наистина качествен електромер реализиран с AD7755 и друг вид процесор , като тука процесора чете изходите на този чип , е тука вече съм съгласен всичко да е наред с меренето.
Точно при импулсните захранвания се получава грешката , погледни в старите книжки и ще видиш колко е кпд на импулсно захранване не е повече от 0.7 в идеалния случай , и ми говори че не си вътре при мощните консуматори :x
Точно затова хамериканците са направили чипа за PFC дето ти пуснах линка по нагоре , защото ако имаш електромер като моя вкъщи ще си плащаш с 30-35% по скъпо :x
А надали знаеш колко са компютърните захранвания с PFC надали са повече от 1%, аз имам възможноста да поотремонтирвам такива и всичко на всичко съм срещал от 200-300 отремонтирани само 1 истинско :x


Нед Яну 21, 2007 11:56 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 11:00 am
Мнения: 450
Местоположение: Plovdiv
Мнение 
Цитат:
MidNighT_SpiRiT, явно не си наясно със дефиницията на задачата лъгане на електромер. това е: да се направи електрическо устройство, което като се забучи в контакта, електромера спира да отчита правилно. никакво отваряне на таблото и подобни нендерталщини

Да, ясно ми е. Това, което го казах беше само информативно, не съм си мислил, че това е целта.
По темата: въпросът е да се насити по някакъв начин диска и да се получи електромеханичен резонанс, поне това съм чувал.


Нед Яну 21, 2007 11:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение Re: Mne
plameniv написа:
Точно при импулсните захранвания се получава грешката , погледни в старите книжки и ще видиш колко е кпд на импулсно захранване не е повече от 0.7 в идеалния случай , и ми говори че не си вътре при мощните консуматори :x

енергото не го интересува колко е кпдто (нито мене особено), а колко енергия влиза в къщата ти. тоест можем да обвиняваме енергото ако отчита повече, отколкото влиза, но не и ако си я пилееш със нискоефективни консуматори. а аз смятам че никой нормален електромер, няма да надчете от импулсно захранване.


Нед Яну 21, 2007 12:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Re: Mne
zaphod написа:
plameniv написа:
Точно при импулсните захранвания се получава грешката , погледни в старите книжки и ще видиш колко е кпд на импулсно захранване не е повече от 0.7 в идеалния случай , и ми говори че не си вътре при мощните консуматори :x

енергото не го интересува колко е кпдто (нито мене особено), а колко енергия влиза в къщата ти. тоест можем да обвиняваме енергото ако отчита повече, отколкото влиза, но не и ако си я пилееш със нискоефективни консуматори. а аз смятам че никой нормален електромер, няма да надчете от импулсно захранване.

Все някои трябва да е виновен , явно си прав все пак клиента е виновен че не знае какво си е купил :)
По скоро е трябвало да задължат производителите на електроника всяко захранване да е с чип за PFC така ще се направят доста икономии и за енергото ще е подобре защото няма да се товари синусоидата само на определено място :)


Нед Яну 21, 2007 12:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Mne
zaphod написа:
енергото не го интересува колко е кпдто (нито мене особено), а колко енергия влиза в къщата ти. тоест можем да обвиняваме енергото ако отчита повече, отколкото влиза, но не и ако си я пилееш със нискоефективни консуматори. а аз смятам че никой нормален електромер, няма да надчете от импулсно захранване.


Сигурно е така... но освен количеството консумирана енергия мисля че има значение и качеството. Цената доколкото знам е за активна енергия когато товариш равномерно синусоидата.
Ако искаш да връщаш реактивна енергия, не можеш да очакваш че ще ти я приспаднат на същата цена на която си купуваш активната. Поне така си мисля, не съм се занимал с електромери ;-)

Нещо подобно се получава и с импулсните, както и с тая идея за 200Hz. Най-вероятно ще се наложи да платиш повече от колкото си консумирал. Все едни че си получил "скъп" ток през цялата синусоида, а си върнал "евтин" през моментите когато не ти е трябвал.

Пак повтарям че не ги разбирам тия работи, но съм сигурен че zaphod ще ме светне ;-)


Нед Яну 21, 2007 1:44 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 26, 2005 2:19 pm
Мнения: 336
Местоположение: Varna
Мнение 
Добре де има ли ясни доказателства, че импулсната консумация ще повлияе на отчитането и в чия полза?
:)

_________________
http://ds-portfolio.com/bg/


Нед Яну 21, 2007 3:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
миро, това което казваш важи само за индустриални потребители. на домашния му е дадено правото да плюска реактивна на корем, а също и да плюска с импулсно натоварване на тока. по принцип импулсното консумиране има логика да се наказва, но все пак трябва да е при ясни условия, а не на един електромер така, а на друг иначе.


Нед Яну 21, 2007 3:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
В много случаи училището е полезно. Часовете по българска граматика също трябва да се посещават.


Съб Фев 03, 2007 2:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
Не знам кой каква полза има ама преди 4 месеца на единия ми обект бяха забравили да си включат корекцията (имат много електромотори) и ги глобиха от енергото с 3 х.лв. при положение че сметката им за ток беше 5 х.лв. Явно енергото губят от това, защото ако печелеха щяха да си мълчат.


Съб Фев 03, 2007 5:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
Те губят от загуби по трасето и трафовете а тоя който консумира реактивна енергия нищо не печели.


Съб Фев 03, 2007 5:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение 
губят... другия път, всичко си е калкулирано в цената, даже и мерцедесите и вилите на директорите


Съб Фев 03, 2007 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
В униерситета издаяних до първи курс и не достинах до пробелматиката, затова преди да пиша глупости прочетох тук www.ibiblio.org/kuphaldt/electricCircuits/AC/AC_11.html и останах с впечатлението, че и консуматора е малко ощетен от лошия Power Factor (в смисъл консумира повече отколкото е необходимо за свършване на работата). Да не говорим ако случайно тока стане много голям и падне някой предпазител и спре непрекъсваем процес който после отнема време и пари за да се стартира отново (в случай на лошо проектирана инсталация - каквито са на доста места).


Съб Фев 03, 2007 6:15 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни