Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ? 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 12:57 am
Мнения: 20
Мнение КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ?
Чудя се дали няма да си навлека някаква беля от страна kd властите с поставянето на тази тема, ако тя в бъдеще се окаже практика за някои хора. Затова бъзам да се застраховам като напиша с ГЛАВНИ БУКВИ СЛЕДНОТО: ТЕМАТА Е ПОСТАВЕНА САМО С НАУЧНА ЦЕЛ, ЗА ОБСЪЖДАНЕ ОТ ЛЮБОВ КЪМ НАУКАТА! НЕ ПОСТРЕКАВАМ, НЕ АГИТИРАМ НИКОЙ, ДА ЕКСПЕРИМЕНТИРА СХЕМНОТО И РЕШЕНИЕ НА ПРАКТИКА!

Та сега по същество:

Ако има схема реализирана с достатъчно мощни транзистори които да превклучват с честота околу 200 Hz на входа, а на изхода и, отново да стабилизира в 50 Hz, то тогава електромера който е изчислен да работи с честота 50 - 60 Hz, би трябвало да се "чуди" какво да прави? Дискът му ще се върти ли? - Докато го поеме токовата намотка да се завърти с такава бърза честота за толкова кратко време, вече ще трябва да го спре предавката му към циферблата.
Вярно, при такава висока честота, тока ще е към 4 пъти по голям в проводника от електромера до входа на въпросното устройство, но пък за сметка на това няма да се прекалява с конумацията след устройството, такар че в проводника след електромера да не тече ток повече от 6 Ампера.
Очаквам вашите коментари тук.
Ще се върти ли електромера с консумация от 200 Hz, или НЕ?

П.П

Междудругото някой знае ли дали по закон е забранено да ползваш в къщи уред който не е за 50 - 60 Hz ???


Съб Яну 20, 2007 5:43 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 26, 2005 2:19 pm
Мнения: 336
Местоположение: Varna
Мнение 
Това че уреда не е на 50 -60 херца не значи че е забранен. Той просто няма да работи както трябва. Примерно апаратура работеща на 440 херца е с по малки тресформастори в изправителните блокове, което в ламповата ера е било от голямо значение. такъв траф влключен на 220V/50Hz. ще грее. Няма да се изтарикатиш много.
Накъсването на консумацията с 200 Hz според мен само ще ти внесе големи смущения, които не знам как ще се отразят на останалите уреди у вас. Импулсните изправители го правят и с по висока честота, но след като мрежовото е изправено и филтрирано.
Успех :)

_________________
http://ds-portfolio.com/bg/


Съб Яну 20, 2007 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Re: КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ?
Antonini написа:
Чудя се дали няма да си навлека някаква беля от страна kd властите с поставянето на тази тема, ако тя в бъдеще се окаже практика за някои хора. Затова бъзам да се застраховам като напиша с ГЛАВНИ БУКВИ СЛЕДНОТО: ТЕМАТА Е ПОСТАВЕНА САМО С НАУЧНА ЦЕЛ, ЗА ОБСЪЖДАНЕ ОТ ЛЮБОВ КЪМ НАУКАТА! НЕ ПОСТРЕКАВАМ, НЕ АГИТИРАМ НИКОЙ, ДА ЕКСПЕРИМЕНТИРА СХЕМНОТО И РЕШЕНИЕ НА ПРАКТИКА!

Та сега по същество:

Ако има схема реализирана с достатъчно мощни транзистори които да превклучват с честота околу 200 Hz на входа, а на изхода и, отново да стабилизира в 50 Hz, то тогава електромера който е изчислен да работи с честота 50 - 60 Hz, би трябвало да се "чуди" какво да прави? Дискът му ще се върти ли? - Докато го поеме токовата намотка да се завърти с такава бърза честота за толкова кратко време, вече ще трябва да го спре предавката му към циферблата.
Вярно, при такава висока честота, тока ще е към 4 пъти по голям в проводника от електромера до входа на въпросното устройство, но пък за сметка на това няма да се прекалява с конумацията след устройството, такар че в проводника след електромера да не тече ток повече от 6 Ампера.
Очаквам вашите коментари тук.
Ще се върти ли електромера с консумация от 200 Hz, или НЕ?

П.П

Междудругото някой знае ли дали по закон е забранено да ползваш в къщи уред който не е за 50 - 60 Hz ???

Тва дето го мислиш няма да стане , ако някои ти е казал че е излъгал механичния електромер с разни джаджи след него е голяма измама , мога да ти кажа че това е едно от великите изобретения за отчитане на ел-енергия без да може да бъде излъган 8)
Част от електронните електромери са направени с чипа на аналог девайс които е също толкова добър, но за сметка на това хваща и малките консуматори . :D
Така че според мене си се захванал с нещо невъзможно, каквито и консуматори да сложиш както и да консумираш диска на елктромера пак ще се движи :evil:


Съб Яну 20, 2007 6:01 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 12:57 am
Мнения: 20
Мнение Re: КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ?
Май нещо не ме разбрахте! Аз изобщо не съм се захванал да го правя това. Така, че пожеланията ви за успех, са ми ненужни!.... Просто дискутираме темата от техническа гледна точка!
А относно вашето мнение конкретно по въпроса мисля, че и двамата грешите.
Токовата и напреженовата намотка в електромера са така фазово разположени, че да могат при амплитуда от 50 HZ да въртят диска (подобно на ел. мотор ротора) при който има значение честотата. Тъй, че написаното от вас не е никак убедително, че няма да се върти диска. Пак повтарям : Всичко тук е само дискусия. Нямам за цел да го правя това нещо, и не подтиквам никой да опитва!


Съб Яну 20, 2007 6:20 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 26, 2005 2:19 pm
Мнения: 336
Местоположение: Varna
Мнение Re: КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ?
Antonini написа:
Май нещо не ме разбрахте! Аз изобщо не съм се захванал да го правя това. Така, че пожеланията ви за успех, са ми ненужни!.... Просто дискутираме темата от техническа гледна точка!
А относно вашето мнение конкретно по въпроса мисля, че и двамата грешите.
Токовата и напреженовата намотка в електромера са така фазово разположени, че да могат при амплитуда от 50 HZ да въртят диска (подобно на ел. мотор ротора) при който има значение честотата. Тъй, че написаното от вас не е никак убедително, че няма да се върти диска. Пак повтарям : Всичко тук е само дискусия. Нямам за цел да го правя това нещо, и не подтиквам никой да опитва!


1. .....при амплитуда от 50 HZ :!: :?:
2. Тъй, че написаното от вас не е никак убедително, че няма да се върти диска - Ти го казваш, не ние!!!
3. Така, че пожеланията ви за успех, са ми ненужни!.... - Аз на всички пожелавам успех, щом ти не искаш, на теб няма :D
Чао :D

_________________
http://ds-portfolio.com/bg/


Съб Яну 20, 2007 6:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
не можеш да КОНСУМИРАШ със 200 херца. можеш да накъсаш тока с 200 херца, но всъщност ще консумираш само на съставката 50 херца. с една дума - ако накъсаш тока с 200 херца, електромера ще отчита по-малко. ти също ще консумираш по-малко. електромера ще отчита толкова, колкото си изконсумирал. ако направиш такъв консуматор, който въобще няма съставка 50 херца в тока който консумира (например генератор на ток 100 херца), то този консуматор ще се яви реактивен и електромера въобще няма да върти. до тук добре, но също така не може да даде и един джаул енергия навън.
причината - мощност носят само онези функции на тока, които се явяват неортогонални на функцията на напрежението. по някаква "случайност", това се явява и условие за въртящ момент в електромера. единствения начин да излъжеш електромера е да създадеш спирачен момент. математиката гарантира въртящия момент, но за спирачния няма протекции. това е от към академичната страна. от към реалната страна обаче не е много "розово" положението - за генериране на достатъчен спирачен момент трябват токове, които електромера няма да издържи.


Съб Яну 20, 2007 6:38 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 12:57 am
Мнения: 20
Мнение 
zaphod написа:
не можеш да КОНСУМИРАШ със 200 херца. можеш да накъсаш тока с 200 херца, но всъщност ще консумираш само на съставката 50 херца. с една дума - ако накъсаш тока с 200 херца, електромера ще отчита по-малко. ти също ще консумираш по-малко. електромера ще отчита толкова, колкото си изконсумирал. ако направиш такъв консуматор, който въобще няма съставка 50 херца в тока който консумира (например генератор на ток 100 херца), то този консуматор ще се яви реактивен и електромера въобще няма да върти. до тук добре, но също така не може да даде и един джаул енергия навън.
причината - мощност носят само онези функции на тока, които се явяват неортогонални на функцията на напрежението. по някаква "случайност", това се явява и условие за въртящ момент в електромера. единствения начин да излъжеш електромера е да създадеш спирачен момент. математиката гарантира въртящия момент, но за спирачния няма протекции. това е от към академичната страна. от към реалната страна обаче не е много "розово" положението - за генериране на достатъчен спирачен момент трябват токове, които електромера няма да издържи.


Е това вече е по-убедително. Аз не съм и вярвал, че може с 200 Hz електромера да не се завърти, но понеже въпроса си беше точно за тук, в графата "безумни идеи", и го постнах за дискусия :D


Съб Яну 20, 2007 7:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Mda
Antonini написа:
zaphod написа:
не можеш да КОНСУМИРАШ със 200 херца. можеш да накъсаш тока с 200 херца, но всъщност ще консумираш само на съставката 50 херца. с една дума - ако накъсаш тока с 200 херца, електромера ще отчита по-малко. ти също ще консумираш по-малко. електромера ще отчита толкова, колкото си изконсумирал. ако направиш такъв консуматор, който въобще няма съставка 50 херца в тока който консумира (например генератор на ток 100 херца), то този консуматор ще се яви реактивен и електромера въобще няма да върти. до тук добре, но също така не може да даде и един джаул енергия навън.
причината - мощност носят само онези функции на тока, които се явяват неортогонални на функцията на напрежението. по някаква "случайност", това се явява и условие за въртящ момент в електромера. единствения начин да излъжеш електромера е да създадеш спирачен момент. математиката гарантира въртящия момент, но за спирачния няма протекции. това е от към академичната страна. от към реалната страна обаче не е много "розово" положението - за генериране на достатъчен спирачен момент трябват токове, които електромера няма да издържи.


Е това вече е по-убедително. Аз не съм и вярвал, че може с 200 Hz електромера да не се завърти, но понеже въпроса си беше точно за тук, в графата "безумни идеи", и го постнах за дискусия :D

Ти мислиш малко праволинейно, това че консумираш с 100-200 херца или килохерца или там колкото решиш , не значи че електромера работи на тази честота , това е на изхода на електромера , а на входа си е 50Hz синусоида , единственото което ти променяш е тока явява се накъсан с някаква честота голяма работа, силите на магнитните полета в диска на електромера са така изчислени че пак ще се върти .
Дори в новите електронните така са направени че ако започнеш по някаква причина да връщаш напрежение , или с други думи тока да е с обратна посока и ти го отчита пак с натрупване :lol: :D
Е не си мисли че като говоря така работя в енергото , но преди 2-3 г имаше много дискусии за това в един друг форум хората с формули и тестове установиха че механичния електромер не може да се излъже .


Съб Яну 20, 2007 8:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение Re: Mda
plameniv написа:
Дори в новите електронните така са направени че ако започнеш по някаква причина да връщаш напрежение , или с други думи тока да е с обратна посока и ти го отчита пак с натрупване :lol: :D
всъщност това важи и за механичните (и няма как иначе). електромер който не отчита на обратно, няма да отчита реално, а ще завишава, понеже ще отчита реактивните консуматори като активни.


Съб Яну 20, 2007 8:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Re: Mda
zaphod написа:
plameniv написа:
Дори в новите електронните така са направени че ако започнеш по някаква причина да връщаш напрежение , или с други думи тока да е с обратна посока и ти го отчита пак с натрупване :lol: :D
всъщност това важи и за механичните (и няма как иначе). електромер който не отчита на обратно, няма да отчита реално, а ще завишава, понеже ще отчита реактивните консуматори като активни.

За механичните не е така , може да се завъртят на обратно пробвал съм . Но по принцип за домашни условия не е предвидено отчитане на реактивна енергия .:)


Съб Яну 20, 2007 10:35 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 11:00 am
Мнения: 450
Местоположение: Plovdiv
Мнение 
Може да се излъжи както механичния, така и електронния електромер псоред мен.
Въпросът е, че при втория ще бъде доста по-трудно.
За тези, които не знаят ще кажа най-простия метод:
слага се силен магнит в горния десен ъгъл, там се намира наблизо лостчето, което превключва брояча за дневна и за нощна. Превключването става с елеткромагнит, който привлича лостчето. Ако сложим магнита на определено разстояние така, че да привлече лостчето, но то да застане по средата дискът ще се върти, но няма да задвижва брояча. Това го учихме по електрически измервания.
Естествено този метод не е приложим за града много-много.


Съб Яну 20, 2007 10:47 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 12:57 am
Мнения: 20
Мнение 
MidNighT_SpiRiT написа:
Може да се излъжи както механичния, така и електронния електромер псоред мен.
Въпросът е, че при втория ще бъде доста по-трудно.
За тези, които не знаят ще кажа най-простия метод:
слага се силен магнит в горния десен ъгъл, там се намира наблизо лостчето, което превключва брояча за дневна и за нощна. Превключването става с елеткромагнит, който привлича лостчето. Ако сложим магнита на определено разстояние така, че да привлече лостчето, но то да застане по средата дискът ще се върти, но няма да задвижва брояча. Това го учихме по електрически измервания.
Естествено този метод не е приложим за града много-много.


Това е почти пряка намеса върху работата на електромера! Тук ставаше въпрос: ако си зглобиш един по особен консуматор вкащи дали няма да се отрази това на работата на въпросния.....


Съб Яну 20, 2007 11:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение Re: Mda
plameniv написа:
За механичните не е така , може да се завъртят на обратно пробвал съм . Но по принцип за домашни условия не е предвидено отчитане на реактивна енергия .:)

чакай, чакай, сега като проччетох това, усетих че явно нещо не сме се разбрали. прочетох пак какво си писал, ти твърдиш че новите електромери, ако връщаш енергия отчитат пак натрупване!?! това наистина ме учудва! ако е така, значи 100 на100 ще има ситуации в които отчитат повече, без потребителя да е виновен! това че в домашни условия не е предвидено отчитане на реактивна енергия, не значи че последната трябва да се заплаща! иначе е хитър ход - така не могат да се връщат със обратно вързване, както се практикува със старите.

MidNighT_SpiRiT, явно не си наясно със дефиницията на задачата лъгане на електромер. това е: да се направи електрическо устройство, което като се забучи в контакта, електромера спира да отчита правилно. никакво отваряне на таблото и подобни нендерталщини.


Нед Яну 21, 2007 8:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Re: Mda
zaphod написа:
plameniv написа:
За механичните не е така , може да се завъртят на обратно пробвал съм . Но по принцип за домашни условия не е предвидено отчитане на реактивна енергия .:)

чакай, чакай, сега като проччетох това, усетих че явно нещо не сме се разбрали. прочетох пак какво си писал, ти твърдиш че новите електромери, ако връщаш енергия отчитат пак натрупване!?! това наистина ме учудва! ако е така, значи 100 на100 ще има ситуации в които отчитат повече, без потребителя да е виновен! това че в домашни условия не е предвидено отчитане на реактивна енергия, не значи че последната трябва да се заплаща! иначе е хитър ход - така не могат да се връщат със обратно вързване, както се практикува със старите.

MidNighT_SpiRiT, явно не си наясно със дефиницията на задачата лъгане на електромер. това е: да се направи електрическо устройство, което като се забучи в контакта, електромера спира да отчита правилно. никакво отваряне на таблото и подобни нендерталщини.

Да Правилно си ме разбрал , особенно онези които са направени с чипа AD7755, при него за да разбереш посокоата на тока има един извод които си сменя нивото , ама принципно не го ползват и затова върната енергия от домапния клиент се отчита като получена :x
Представи си че имаш електродвигател с маховик когато си го натоварил добре , но в момента в които остане да се върти от инерцията се връща енергия и ще ти я натрупа, в този случай какво е виновен потребителя :x

Дори и другите обикновенните , дето всичко е в един чип и отвън имат по един операционен за тока и операционния си е просто усилвател за тока и изправител , на къде ще е тока пак няма значение , отчита си го пак с натрупване .


Нед Яну 21, 2007 9:14 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 26, 2005 2:19 pm
Мнения: 336
Местоположение: Varna
Мнение 
Обратното връзване на токовата намотка (смяната на входа и изхода) въртят механичния електромер на обратно. Това си е външна намеса :) Друга външна намеса е игра със захранването на напреженовата намотка. Ако се прекъсне нейното кабелче вътре в изолацията може да се маниполира електромера. Една не особено безумна идея е тази верига да се закачи към нулата през "съпротивителни шайби" със съпротивление примерно равно на съпротивлението на намотката, трябва да отчита 1/2 консумация (пак намеса в монтажа). Това дали ще стане при електронните не знам?
Успех :)

_________________
http://ds-portfolio.com/bg/


Нед Яну 21, 2007 9:45 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 94 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни