Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ? 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 8:06 pm
Мнения: 23
Мнение 
Здравейте!
Аз бях чел някъде за устройства които лъжат електромера като по време на максимума на синусоидата зареждат кондензатор а в момента когато напрежението преминава през нулата подават напрежението на кондензатора към мрежата.
Според вас дали е възможно това?!


Нед Фев 04, 2007 12:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
Ами аз преди да пиша по темата, след като не съм запознат изцяло, първо прочетох на оня линк дето го пуснах по горе. Та върпосния кондензатор коригира Power Factor-a - прочети всичко на този линк и ще видиш за какво иде реч - там ясно и нагледно е обяснено какво става. И още нещо - кондензатора ще ти помогне ако имаш много електромотори в къщи, само че с един хладилник и една пералня няма да направиш кой знае каква икономия - може би 2-3 киловата на месец ...


Нед Фев 04, 2007 3:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
Cekins написа:
Ами аз преди да пиша по темата, след като не съм запознат изцяло, първо прочетох на оня линк дето го пуснах по горе. Та върпосния кондензатор коригира Power Factor-a - прочети всичко на този линк и ще видиш за какво иде реч - там ясно и нагледно е обяснено какво става. И още нещо - кондензатора ще ти помогне ако имаш много електромотори в къщи, само че с един хладилник и една пералня няма да направиш кой знае каква икономия - може би 2-3 киловата на месец ...


ако имаш под "Power Factor" имаш в предвид cos(fi) - то не си доразбрал!
енергото има сметка cos(fi) == 1 щото намялават загубите в преносната мрежа (тока е по-голям поради реактивната му съставка), на юзера който си плаща активната енергия - му е все тая !
затова на големите юзери има ел.мери и за реактивната и юзерите си я плащат - за да я намалят си слагат компенсатори (т.е. ген на реактивна ен.) като идеята е реактивната ен. да се генерира на място и да не се пренася по жицата (и да топли околната среда - тока топли, не U-to :) )


колкото до питането на колегата @mig - ми изглежда възможно :D
зареждането на кондензатора -> това е консумирана реактивна мощност - тъй че няма страшно (без пари)
ако конд се откачи и се разреди в/у товар -> това си е активна (полезна) мощност която няма да се отчете от електромера ...
ако конд се вкл. при 0V и изкл. при Vmax (5ms) и за 15ms се разреди (върху товар) ... има загуби ...
не ми се мисли ... но става за дъвкане :D


Пон Мар 19, 2007 6:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
@ps66, как се генерира реактивна мощност с кондензаторна батерия ? На практика в заводите се комутират кондензаторни батерии за да се "оправи cos(фи)".Има и още едно животно наречено синхронен компенсатор,но за него може да поговорим като обясниш как се генерира реактивната мощност с кондензатори :wink:


Пон Мар 19, 2007 6:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
Ки4о написа:
@ps66, как се генерира реактивна мощност с кондензаторна батерия ? На практика в заводите се комутират кондензаторни батерии за да се "оправи cos(фи)".Има и още едно животно наречено синхронен компенсатор,но за него може да поговорим като обясниш как се генерира реактивната мощност с кондензатори :wink:


посочи ми къде в моя пост съм споменал за "кондензаторни батерии" ?

ако те мързи да ми четеш поста ето точен цитат:
" ... - за да я намалят си слагат компенсатори (т.е. ген на реактивна ен.) като идеята е реактивната ен. да се генерира на място и да ..."

както виждаш става въпрос за синхонен компенсатор (което си е синхронен генератор работещ с 0-во натоварване - т.е. без да отдава активна мощност) - затова съм го и упоменал като "ген на реактивна мощност" :D

а колкото до конд. батерии - те компенсират индуктивната реактивна енергия на товара ... предполагам че при големи мощности габаритите и цената им е голяма ... и поради това е за предпочитане да се сложи синх. компенсатор (освен това може и да се регулира!) :D


Пон Мар 19, 2007 6:40 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение 
ps66 написа:

ако имаш под "Power Factor" имаш в предвид cos(fi) - то не си доразбрал! ...


ps66, ти да нямаш нещо друго предвид? щото на български косинус фи се нарича още фактор на мощноста.
Може да се твърди, че има разминаване между двете величини, при отклонение на тока от синусоида, но това са частни случаи.


Пон Мар 19, 2007 9:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
kasparov написа:
ps66 написа:

ако имаш под "Power Factor" имаш в предвид cos(fi) - то не си доразбрал! ...


ps66, ти да нямаш нещо друго предвид? щото на български косинус фи се нарича още фактор на мощноста.
Може да се твърди, че има разминаване между двете величини, при отклонение на тока от синусоида, но това са частни случаи.


имах в пред вид че ако "косинус фи" се нарича още "фактор на мощноста" то колегата е недоразбрал - ето какво:

Cekins написа:
... Та върпосния кондензатор коригира Power Factor-a - прочети всичко на този линк и ще видиш за какво иде реч - там ясно и нагледно е обяснено какво става. И още нещо - кондензатора ще ти помогне ако имаш много електромотори в къщи, само че с един хладилник и една пералня няма да направиш кой знае каква икономия - може би 2-3 киловата на месец ...


@Cekins щял да икономисва 2-3 киловата ако сложи кондензатори - ще има икономия ама за ЕНЕРГОТО :D


Пон Мар 19, 2007 9:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
за да я намалят си слагат компенсатори (т.е. ген на реактивна ен.) - сега дано го видиш! Ако компенсатора е кондензаторна батерия (както и най-често се прави)- де го виждаш генератора на реактивна енергия?Обикновенно се използват кондензаторни батерии- по-евтини са,от синхронните машини и по-лесно се управляват,за това и се използват повече.
Синхронната машина не работи на празен ход а работи превъзбудена с някъкъв товар и така отдава реактивна мощност :wink:


Пон Мар 19, 2007 10:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
Ки4о написа:
за да я намалят си слагат компенсатори (т.е. ген на реактивна ен.) - сега дано го видиш! Ако компенсатора е кондензаторна батерия (както и най-често се прави)- де го виждаш генератора на реактивна енергия?Обикновенно се използват кондензаторни батерии- по-евтини са,от синхронните машини и по-лесно се управляват,за това и се използват повече.
Синхронната машина не работи на празен ход а работи превъзбудена с някъкъв товар и така отдава реактивна мощност :wink:


търсих с "Text saerch" и никъде не открих "кондензатор" или "батерия" :!:

Виждам че ти е ясно ама все пак ще повторя:
- Синхронния компенсатор е обикновен синхронен генератор/двигател (едно и всъщо е!), който се върти със синхронна честота, и според възбудителния си ток, генерира реактивна енергия (с капацитивен или индуктивен характер) с цел cos(fi)==1. Статичен компенсатор: кондензатори които стъпално се включват/изключват с цел cos(fi)==1 !

по-просто като за студенти:
Понеже ефекта от синхр. и статичния компенсатор е един и същ - минимален реактивен ток по ЖИЦАТА до електромера - то може да се каже че реактивната енергия се ГЕНЕРИРА на място а не се ТОЧИ ПО ЖИЦАТА.

понеже не ми се пише повече в тая тема (кБа беше ... как да претаковаме енергото):
уБавото cos(fi)=1.0 е добре дошло за ЕНЕРГОТО - НО НЕ НАМАЛЯВА ПОКАЗАНИЕТО НА ЕЛЕКТРОМЕРА

това че cos(fi) и фактора на мощността са почти едно и също но не съвсем - си е така:
cos(fi) се отнася за основния хармоник 50Hz, докато фактора на мощността е отнощението на активна/реактивна мощност и при липса на хармонични изкривавяния (никога не е възможно!) съвпада с cos(fi)

край (от мене)
:P


Пон Мар 19, 2007 10:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Не ща да се заяждам но реактивната енергия може да ходи напред-назад по жиците.Енергото гони до дупка такива фирми без регулатори на кос.фи -щото им влошават качеството на енергията.Показанието на електромера се променя само със шунтиране на същия,но това е ....


Вто Мар 20, 2007 3:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
Ки4о написа:
Не ща да се заяждам но реактивната енергия може да ходи напред-назад по жиците.Енергото гони до дупка такива фирми без регулатори на кос.фи -щото им влошават качеството на енергията.Показанието на електромера се променя само със шунтиране на същия,но това е ....


бях се отказал да пиша по темета ама :D :

първо:
реактивната енергия няма :D
просто използването на математическия модел (вектори/комплексни) води до въвеждането и !
най-просто казано - дефазирането на U и I - налага понятието рективна мощност/ток/съпротивление

с две думи тока който тече по жицата си е просто ток - това че казваме че тока имал реактивна съставка - това е щото Uеф * Iеф >= Pакт (равно е само при 0-во дефазиране)
Pakt = SUM U(i) * I(i) i=0, ... активната мощност е сума (интеграл) на моментните сойности U(i) * I(i)
очевидно е че при дефазирене имаме Uеф * Iеф > Pакт
при осн хармоник (50Hz):
Uеф * Ief * cos(fi) = Pакт

проблема е че Ief си тече по жищата и топли околната среда (Ief*Ief*R) !
ако cos(fi) = 0.9 следва че при cos(fi)=1 същата мощност ще се пренася с ток 0.9*Ief a загубите от преноса ще са с ~20% по малки !

затова и ЕНЕРГОТО прави всичко възможно да намали тока по жицата ето така:
- линии за високо напрежение
- добър cos(fi)

от това по-просто обяснение не мога да дам!

по отношение на тема (за електромера :D ) :
всяка форма на ток и напрежение различна от синусоидата (било срязано връхчето, ... :D ) означава: наличие на висши (че и нисши) хармоници!
това може да е потенциален начин за преборване показанието на електромера. със сигурност електромера се справя успешно с 1, 3, 5, ... 7 (примерно) хармоници, но доколко точно (токов трансформатор ... !?) .... зависи от това как е реализиран ...
аз лично съм доста скептично настроен че е възможно (че да е изгодно) :D


Вто Мар 20, 2007 4:45 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 25, 2006 3:38 am
Мнения: 114
Мнение 
Е .. щом само се дискутира , то аз да си кажа моята пък идея ...

- Блъскаш един мощен грец преди електромера, и след него , нещо дето да ти създава синусно напрежение , и си готов...
електромера изобщо няма да върти , а ще сцепи на едно място и няма да мръдне :)

( поне според моите клети представи ) :)


Чет Мар 22, 2007 10:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 1:48 am
Мнения: 1248
Местоположение: София
Мнение 
Само, дето преди електромера нямаш право да пипаш


Пет Мар 23, 2007 12:48 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
Sonic написа:
Е .. щом само се дискутира , то аз да си кажа моята пък идея ...

- Блъскаш един мощен грец преди електромера, и след него , нещо дето да ти създава синусно напрежение , и си готов...
електромера изобщо няма да върти , а ще сцепи на едно място и няма да мръдне :)

( поне според моите клети представи ) :)

аз имам още по-добра идея - блъскаш един чук на електромера и си готов. по-евтино е, няма нужда от части за грец, а ефекта е същия, даже по-добър - все още ще може да ползваш радиото си, докато с твоята идея радиото ще млъкне :)


Пет Мар 23, 2007 7:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение 
Малко дъвка по темата:

както писах по-горе според мен слабото място на електромера би трябвало да са хармониците поради това че се мери с токов трансформатор.

Така че ако има нисши хармоници и .... ъъъ постоянна съставка - има накаква надежда за далавера :D

на картинката с червено е консумацията на ток.
в вървия случай (по-сложния) ... тока че има хармоник с 50/10=5Hz ...
втория (най-простия , еднополупериоден изправител) ... тока ще има постоянна съставка ... те това шЪ такова ... на електромера (надежда :D )

позабравил съм малко математиката на 3-фазните мрежи, несиметрично натоварване ... и ... ме мързи да си я припомням ... ако някой има желание ... да се пробва :D

НЕДОСТАТЪК: харминиците със сигурност няма да се харесат на съседите по електромер ...


Пет Мар 23, 2007 9:03 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни