Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
последователно свързване на транзистори 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
Човекът търси P канални...

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Юни 26, 2019 6:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
miro_atc написа:
Bai Ui написа:
Ами куриоза е че в 21 век се обръща все по-малко внимание на P-каналните мосфети а те са най-прости за изпълнение на горната схема. Ако трябва да използвам един транзистор, трябва да подбера някой над 500 волта, а такъв не мога да намеря за над 2 Ампера. Дори да свържа 3 в паралел както предложи Славчо мога да го докарам до 6А. За сметка на това мога да взема 160 волтов за 12 Ампера. ако свържа 4 мога да докарам ампеража на 24, т.е. последователното свързване носи по-големи ползи от паралелното.


Абе Бай, ти търси ли изобщо?

Ей ти какво предлага дигикей за 500-1000V и под 50mR


Ами търсил(и) сме с колегите, мен ми е ясно че n-каналните бият по Rds_on р-каналните обаче от там нататък според заданието (requirements) им бележим само минуси. Има и друго - имаме списък с одобрени производители и то за определени неща, не можем просто да си харесаме нещо от Digikey и да кажем - ей това ще е. Имаме куриози, като например Wurt electronics и Микрочеп не са одобрени, но примерно за Атмел, въпреки че е част от Микрочеп имаме изключение. Сега правим същото и за Microsemi, преди работихме с тях без проблеми ама сега, откакто станаха част от Микрочеп имаме само главоболия. Не са толкова прости нещата, имаме стандартни процедури, които спазваме, примерно електронен дизайн на най-елементарно нещо може да отнеме години, примерно тоя ключ го дъвчим вече няколко месеца е още във фаза концептуален дизайн.


Сря Юни 26, 2019 6:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
miro_atc написа:
ДедоБоре написа:
по-ниското напрежение и последователното свързване пък би трябвало да я увеличи - от гледна точка на 'дал на късо' транзистор;


мда... страшно я увеличава! Като му гледам картинката има 400V и три транзистора на по 160V. Единият пробива... задача с повишена сложност - какво им се случва на другите два? ;-)

Това е страхотен аргумент в полза на идеята, благодаря за предположението, всъщност ако схемата се състои от 4 последователни 120 волтови това я прави single fault tolerant, освен това улеснява балансирането на токовете, съответно на дреин-сорс напреженията.


Сря Юни 26, 2019 7:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
Bai Ui написа:
от там нататък според заданието (requirements) им бележим само минуси.


Верно? От дотук казаното за изискванията ви не само че не мога да отгатна какви биха били минусите, ами изобщо не виждам алтернатива, за да говорим за плюс/минус и сравнения. Освен спрямо реле разбира се...


Сря Юни 26, 2019 7:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
Bai Ui написа:
Това е страхотен аргумент в полза на идеята, благодаря за предположението, всъщност ако схемата се състои от 4 последователни 120 волтови това я прави single fault tolerant, освен това улеснява балансирането на токовете, съответно на дреин-сорс напреженията.


ъъъ направо ме хвърляш в оркестъра. Сериозно!
Аргумента ми беше че ако един опука, всички след това си заминават... Всъщност досега колкото пъти съм ремонтирал подобни схеми винаги всички по редичката са тотална щета. Интересното е, че не е задължително да са пробили. То като окъси един е ясно че останалите им се стъжнява живота. Говоря че често по 3-4 компонента горят последователно в това число и бушона. При това всеки един от компоненти би трябвало да издържа на входното, а не както в твоя случай. Ти просто си просиш белята, такава схема е пример за анти-сейфти според мен.


Сря Юни 26, 2019 7:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
И още нещо, почти всяка монофазна сериозна машина е с PFC и напрежението след него е около 400V. Но всякакви ключове след това, ако са транзисторни то транзисторите са за над 900V. Честно казано не знам причината за това презапасяване, аз лично като ги заменям слагам и по 600-700V и не съм имал проблеми, но защото такива се намират по-лесно.

И пак да повторя за последователното свързване, идеята е че изгаряйки един транзистор прекъсва веригата и спасява останалите - не е вярна. Поне не във всички случаи!


Сря Юни 26, 2019 7:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
miro_atc написа:
Bai Ui написа:
Това е страхотен аргумент в полза на идеята, благодаря за предположението, всъщност ако схемата се състои от 4 последователни 120 волтови това я прави single fault tolerant, освен това улеснява балансирането на токовете, съответно на дреин-сорс напреженията.


ъъъ направо ме хвърляш в оркестъра. Сериозно!
Аргумента ми беше че ако един опука, всички след това си заминават... Всъщност досега колкото пъти съм ремонтирал подобни схеми винаги всички по редичката са тотална щета. Интересното е, че не е задължително да са пробили. То като окъси един е ясно че останалите им се стъжнява живота. Говоря че често по 3-4 компонента горят последователно в това число и бушона. При това всеки един от компоненти би трябвало да издържа на входното, а не както в твоя случай. Ти просто си просиш белята, такава схема е пример за анти-сейфти според мен.


чакай да ти обясня сега, този ключ се активира в момента, в който постъпи захранващо напрежение от източника и то много преди напрежението да достигне пробивното на един транзистор. Тази схема може да се повреди само ако принудително де-активираш схемата, но това се случва веднъж за целият живот на схемата - когато има повреда в товара. Тогава кел файда да изгорят транзисторите, когато това е целта на схемата, да откачат повредения товар от захранването. Ако пък по някаква причина се повреди транзистор докато е включен, то той продължава да работи - първичната повреда на мосфет е късо съединение и докато работи това изобщо не повлиява на работата му, даже при подаване и изключване на захранването, тъй като останалите транзистори ще имат резерв да поемат и разпределят напрежението.


Последна промяна Bai Ui на Сря Юни 26, 2019 8:09 pm, променена общо 1 път



Сря Юни 26, 2019 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
miro_atc написа:
И още нещо, почти всяка монофазна сериозна машина е с PFC и напрежението след него е около 400V. Но всякакви ключове след това, ако са транзисторни то транзисторите са за над 900V. Честно казано не знам причината за това презапасяване, аз лично като ги заменям слагам и по 600-700V и не съм имал проблеми, но защото такива се намират по-лесно.

И пак да повторя за последователното свързване, идеята е че изгаряйки един транзистор прекъсва веригата и спасява останалите - не е вярна. Поне не във всички случаи!

защото там режима е импулсен и там заради индуктивните товари има едно подскачане на напреженията при запушване на транзисторите защото флайбак диодите не са достатъчно бързи да ги подтиснат.


Сря Юни 26, 2019 8:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
все пак, да подбереш транзистори е далеч по-лесно от подбора (и тестването) на лагери :P


Сря Юни 26, 2019 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
Малко назад....към схемата от първия пост...имаш по един ценер ,паралелен на всеки мосфет.
Товарът е нещо като 40 ома и 0 ома при подходяща повреда. При пик в захранването ценерите умират , транзисторите са здрави , но всичко заминава към темата за Боинга.
Не можеш да слагаш там ценери, може би резистори - 3 по 100к и 100 к в паралел на товара.
Така напрежението върху транзистор ще е най-много 1/3 от максимума. Но това -при едновременно включване и изключване, а такова няма.
Сигурно бъркам някъде...ама не вярвам да сработи това последователно свързване.


Сря Юни 26, 2019 9:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
Я да предложа едно по радикално решение, слагаш предпазител какъвто там е товара и тиристир който да дава на късо, като искаш да изключи товара включваш тиристор, предпазител изгара и всички са щастливи. Тиристор има яки, ще удържат дори повече от един път.


Сря Юни 26, 2019 11:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
това с предпазителя има няколко предимства, минимално компоненти, т.е. много висока надеждност, лесно резервиране, включвайки 2-3-н тиристора в паралел увеличаваш надеждността. Недостатъка е ако трбява да включваш и изключващ товара, няма как да стане, това е просто еднократен изключвател, горе долу като интеруптерите на акумулатора в колите, но там са взривни.


Чет Юни 27, 2019 3:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
stefan63 написа:
Сигурно бъркам някъде...ама не вярвам да сработи това последователно свързване.

чети подред, схемата работи.
ToHu написа:
слагаш предпазител какъвто там е товара

Предпазителя е забранен компонент в аероспейс индустрията. Философията там е електрониката да работи колкото може да издържи и като издъхне да е проектирана така че да не доведе до пожар и по-нататъшни повреди. Нарича се graceful failure


Чет Юни 27, 2019 6:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
С това изискване ключа да се включи преди да е подадено захранването, много ти се стеснява периметъра на възможните решения, защото така не можеш да разчиташ на кондензаторна помпа.

_________________
Хайде де!


Чет Юни 27, 2019 7:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: последователно свързване на транзистори
Не си казал че е за аероспейс, последователното свързване според мен е абсолютно недопустимо, или се примирява с грееш Р канален, или мислиш управлението на Н каналният. Надеждността на 3 последователно свързани мосфета ще е по-ниска от тая на управлението на мосфета, а това че са с по-ниско напрежение, направо е недопустимо за такова приложение, сравнено с това предпазител и тиристор са в пъти по-надеждни вкл.при претоварване. Мисли нещо с Н канален, да ти кажа накрая едно читави реле ще се окаже най-надеждно, има такива с доста висока надеждност.


Чет Юни 27, 2019 8:21 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни